reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Senzor tepla CPU ukazuje absolutně jinou hodnotu, než má mít, následné vypínání PC.

WKilla (11)|17.12.2009 15:35
Zdravím všechny, kdo se mi pokusí pomoci. Mám jeden takový delikátní problém. Koupil jsem si "novou" základní desku na Aukru, kde byla prodávána jako plně funkční. Deska opravdu funguje, tedy až na to, že senzory teploty ukazují naprosté nesmysly. Mám hned vedle procesoru, pod chladičem, teplotní čidlo a teplota nevylezla ani při veliké zátěži nad 40° a přitom Everest, SpeedFan a dokonce i BIOS mi ukazují obrovské teploty. Při nečinnosti kolem 70°, při zátěži to pak jde nad 100° a díky tomu se PC natvrdo vypne. Naschvál jsem zkusil hned po takovém vypnutí najet do BIOSu, kde se mi zobrazilo 104°, ihned jsem sundal chladič z procesoru a zjistil, že procesor je naprosto studený. BIOSu mám samozřejmě nejnovější verzi, pastu na procesoru úplně novou a chladič o pár tříd vyšší, než je můj procesor.. Neví někdo, co s tím? Přemýšlel jsem nad tím, jestli by nešla nějak změnit ta maximální výše teploty v BIOSu, třeba na 200°, aby se mi to neustále nevypínalo.. Zkoušel jsem dávat jak 64-bit systém, tak 32-bit systém. Na Ubuntu mi to zase ukazuje teploty kolem 20°, což je asi taky dost nereálné... Díky všem za pomoc a tady je má sestava:

Typ CPU: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2600 MHz (13 x 200) 5000+
Název základní desky: MSI K9N4 Ultra-F (MS-7310) (3 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Čipová sada základní desky: nVIDIA nForce 500 Ultra, AMD Hammer
Typ BIOSu: AMI (10/22/07)
OS: Win7 (32-bit)

Kdyby jste potřebovali ještě něco doplnit, tak se na mne neváhejte obrátit. Ještě jednou díky za vaše rady a tipy.
DrZelenka (2491)|17.12.2009 17:42
Vzhledem k tomu, ze se PC vypina je spravna ta teplota 100C!! To, ze nekde meris 40C je sice pekny, ale tebe by mela zajimat teplota PROCESORU a ne CHLADICE. Kdyz zahrejes na 1 konci trubku a na druhym konci budes merit teplotu, tak taky nameris blbosti.

Co se tyce sundavani chladice - urcite si videl jak maly ten procesor je a tudiz docela rychle vychladne.
Nanesl jsi na chladic po demontazi opet teplovodivou pastu? Bych tak tipoval, zes to jen odmontoval ,vycistil a nasadil zpet bez pasty.

Nastavit v BIOSu teplotu vypinani na 200C nejde. Ta teplota je nastavena samotnym procesorem a nejde zmenit a i kdybys na nejakej zpusob prisel, tak to NEDELEJ! Procesor vypina celej pocitac umyslne, protoze by se pri prehrati znicil.

Btw napis jeste zbytek sestavy.
johny__g (6387)|17.12.2009 17:50
Ten procesor jsi už předtím měl jinde kde jel bez problémů, s tím samým chladičem? Když v zátěží sáhneš na chladič (mimochodem nikde jsem nevyčetl jaký vlastně máš) je teplý? Nemáš tam té pasty moc?
xmarek (1676)|17.12.2009 18:30
Asi nebudete jediný co řeší podobný problém. http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-239912_10_0.html Myslím si, že může být bug v BIOSu.
Suprak (408)|17.12.2009 18:31
[quote=DrZelenka;328012]Vzhledem k tomu, ze se PC vypina je spravna ta teplota 100C!! To, ze nekde meris 40C je sice pekny, ale tebe by mela zajimat teplota PROCESORU a ne CHLADICE. Kdyz zahrejes na 1 konci trubku a na druhym konci budes merit teplotu, tak taky nameris blbosti.

Co se tyce sundavani chladice - urcite si videl jak maly ten procesor je a tudiz docela rychle vychladne.
Nanesl jsi na chladic po demontazi opet teplovodivou pastu? Bych tak tipoval, zes to jen odmontoval ,vycistil a nasadil zpet bez pasty.

Nastavit v BIOSu teplotu vypinani na 200C nejde. Ta teplota je nastavena samotnym procesorem a nejde zmenit a i kdybys na nejakej zpusob prisel, tak to NEDELEJ! Procesor vypina celej pocitac umyslne, protoze by se pri prehrati znicil.

Btw napis jeste zbytek sestavy.[/quote]

Ten procesor tu teplotu mít nemusí, možná je jenom něco s teplotním čidlem, že měří špatně, pak může dojít k vypnutí, nebo restartu PC.
WKilla (11)|17.12.2009 18:50
DrZelenka: Ten teplotní senzor mám hned u procesoru, ještě pod chladičem, takže ta teplota je poměrně přesná. Nikdo se tu nebavil o teplotě chladiče ;-) Procesor je malej, to je mi jasný, ale nemůže během deseti vteřin vychladnout ze 100° na nějakejch 35°, to je nesmysl.. Samozřejmě, původní pastu z chladiče jsem setřel a nanesl novou pastu.. A nejsem teď doma, takže tu zbytek sestavy bohužel nepošlu.
___

johny__g: Jo, už byl v jedné sestavě a tam to jelo naprosto bez problémů. Chladič je v zátěži studený a pasty je tam akorát. Chladič mám z procesoru: Quad-Core AMD Phenom II X4 Black Edition 965. Pastu mám tuhle: Arctic Cooling MX-2 Thermal Compound.
___

xmarek: Díky, já si to právě myslím taky.. Buď porouchaný senzor, nebo něco s BIOSem.. Vzhledem k tomu, že MSI ten BIOS už 2x upgradovali kvůli tomuto problému..
___

Ten procesor prostě takovou teplotu nemá, to vím na 100%..
|Mio| (1333)|17.12.2009 19:00
Vzhledem k tomu ze ten procesor jel jinde normalne, tak ty uvedene teploty jsou ze senzoru na desce.

Jediny reseni ktere me napada je odstavit ten senzor, fyzicky to byva bud termistor nebo dioda, v kazdem pripade je ten senzor primo pod procesorem nekde uprostred patice.

Napada me uprava samotneho cidla, bud k termistoru pridat paralalne odpor kolem 10 kOhm, nebo k diode paralelne jinou diodu.

Namerene hodnoty budou samozrejme nadale nesmyslne, ale meli by byt hodnotove nizsi, takze je bude BIOS ignorovat.

Samozrejme to plati jen v pripade pokud ten problem neresi nejak vyrobce desky, napr BIOSem, nbebo jinym resenim.
xmarek (1676)|17.12.2009 19:01
Jakou máte verzi BIOSu? V tom linku co jsem zde dal autor hovoří o v1.7.

[quote=|Mio|;328047]Jediny reseni ktere me napada je odstavit ten senzor, fyzicky to byva bud termistor nebo dioda, v kazdem pripade je ten senzor primo pod procesorem nekde uprostred patice.

Napada me uprava samotneho cidla, bud k termistoru pridat paralalne odpor kolem 10 kOhm, nebo k diode paralelne jinou diodu.[/quote]Odstavení asi nic řešit nebude protože pokud BIOS vyčte vysloveně chybnou hodnotu, tak musí desku odstavit (aspoň v automatizaci je to běžnou praxí na regulátorech.

V těchto případech se většinou používá NTC (kvůli ceny) http://cs.wikipedia.org/wiki/Termistor a tím pádem by se odpor zmenšil, ale otázka v jakým rozsahu pracuje a jak velký má odpor. Paralelní diodou asi nevyřešíte nic. Co si trochu pamatuji s elektroniky tak se dioda pro měření používá v závěrném směru a tam je rozsah tak nizký, že si sám nedovedu představit výsledek. Doufám, že neplácám hlouposti, tak mě prosím opravte. :notsure
WKilla (11)|17.12.2009 19:22
xmarek: BIOSu mám verzi 1.8, kde výrobce tento problém znovu opravoval, ale stejně to nefunguje. Desku jsem koupil s BIOSem 1.7, kde se vyskytoval tento problém také, proto jsem upgradoval, ale výsledek zůstal stejný..
xmarek (1676)|17.12.2009 19:27
Pokud ten problém byl už u předchozí revize znám a nová ho nevyřešila, tak doporučuji desku reklamovat.
WKilla (11)|17.12.2009 19:34
To mě samozřejmě napadlo, ale jak jsem již psal v úvodním příspěvku, tato deska je koupena z druhé ruky na Aukru.. S deskou jsem jinak spokojen, funguje naprosto bez problémů, jediná tahle věc by nějak potřebovala vyřešit..
johny__g (6387)|17.12.2009 19:38
A nejde v BIOSu úplně vypnout tu funkci hlídání teploty?
WKilla (11)|17.12.2009 19:45
Právě, že nejde, to byla první věc, co mě napadla..
Jandaskunk (2330)|17.12.2009 19:48
Podle toho řešení problému jak odkazoval xmarek, tak pomůže až verze 1.30, tak pokud ta verze zvládá procesor, tak bych ji tam zkusil nahrát...
WKilla (11)|17.12.2009 19:53
Chtěl jsem tam zkusit postupně nahrávat nižší verze, abych viděl, jaká se chytne, ale asi teda zkusím rovnou nahrát tu 1.30.. Zítra to zkusím a dám vědět, díky všem moc za rady! Zítra vás budu informovat..
Jandaskunk (2330)|17.12.2009 20:01
Akorát bacha na tu podporu CPU, u toho tvýho píšou minimálně 1.70 verzi, tak nevím....ale nevim proč maj u každýho procesoru napsanou podporu od verze 1.70, nejspíš kvůli tý chybě s teplotou (což by nový BIOS měl opravit, ale jak je vidět tak ne), takže původní verzi, která podporuje tvůj procesor, tam není napsaná jaká to byla.
WKilla (11)|17.12.2009 20:15
Ok, tak já to teda radši zkusím postupně ;-) Snad to bude fungovat..
WKilla (11)|18.12.2009 19:15
Hm, tak jsem tam postupně nahrál všechny BIOSy a ani na jednom to nefunguje.. Co teď? Co třeba nanést trochu té pasty na ten senzor?
r34ktor (7477)|19.12.2009 09:47
Zkus kontaktovat technickou podporu MSI. V některých případech jsou schopni poskytnout neoficiální BIOSy, které řeší specifické problémy konkrétního HW.
johny__g (6387)|19.12.2009 11:13
[quote=WKilla;328396]Hm, tak jsem tam postupně nahrál všechny BIOSy a ani na jednom to nefunguje.. Co teď? Co třeba nanést trochu té pasty na ten senzor?[/quote]

Kde přesně ten senzor je a jak vypadá? Bohužel jsem detailní fotku nenašel. Myslel jsem že deska odečítá teplotu přímo z jádra a ne že tam je nějaký termistor vedle patice :notsure
WKilla (11)|20.12.2009 19:16
r34ktor: Ok, za zkoušku nic nedám..
___

johny__g: Jasný, je tím myšleno takový to čidlo, co máš někdy u case a ukazuje ti to hodnoty na ten displej z přední části case - to mi ukazuje pravdivý hodnoty, +-.