reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehřívání notebooku

Parker001 (10)|18.12.2009 14:50
Dobrý den,

mám model Asus M51Ta a notebook mam už rok. Vzduchové výdechy jsem už vyčistil i vně notebooku a bylo tak dost prachu (tehdy se přehříval na 106°C-procesor, např při hraní TrackManie). Teď po vyčistění mřížky, která ochlazuje celou chladící sestavu se maximální teloplota ustálila max do 85°C a za klidu má notebok do 70°C. Poradtě jak ho jeste zchladit. Kamarád s MSI notebookem při hraní nepřekročí 65°C. (Myslím teplotu procesoru) Chci jeste zmínit že tu chladící mřížku jsem očistil, tak že pri pohledu na ní, byla čistá. Nic jsem neodmontovával z chladící soustaky kromě vetráčku.

Myslíte že by výměna teplovodivé pasty vyřesila přehřívání? Nebo jsem jeste neco zapomnel vycistit? Cladící podložkou bych to nechtěl rešit, tu u sebe nemuzu mit furt ;)

Procesor: AMD Turion X2 Ultra ZM-82 (Griffin) 2,2GHz
Grafická karta: 1. integrovaná v zákl desce Radeon 3200
2. externí Radeon 3650
Ram: 4 GB

Jeste mam jeden poznatek: Že jak jsem čistil tu sestavu od prachu tak ono je to vsechno spolu propojeno k té chladící mřížce kterou ochlazuje vetráček, to je jasný. Ale kdyz mam ruce položené na ntb pri zátěži kdy má procesor okolo tech 85°C a pracuju s grafickou k. radeon 3650 tak nad místem kde je vypnutej ten radeon 3200, notebook desně topí. To prepínání mezi dvěma grafickými kartami se delá softwarove prez Catalyst.

Přidávám obrázek:
lexxxa (714)|18.12.2009 16:11
take jsem chtel po zkonceni zaruky u ntb vymenit pastu kvuli snizeni teploty, tak jsem pohledal a nasel jsem test kde to delali na x ntb a vysledek byl ze teploty klesly o zanedbatelnych 1-4-5 C, IMHO vymena pasty ti zas tolik nepomuze,chybu bych hledal jinde,ale urcite vymenou pasty nic nezkazis,spise naopak pro svuj pocit jistoty,ale vyrazny pokles teplot bych neocekaval-muj nazor;)
DrZelenka (2491)|18.12.2009 16:11
Vymena teplovodive pasty muze snizit teplotu o nejakej ten stupen, zalezi na stavu te soucasne. Bohuzel nevim jak to je se sundavanim chladice u ntb (na fotce vidim nejakou "pecet")

Co se tyce porovnavani teplot. Tvuj kamarad ma ntb od jinyho vyrobce, muze mit reseny jinak (lepe) chlazeni, mit jine komponenty,... napis jakej ntb ma konkretne.
xmarek (1676)|18.12.2009 17:32
Jak dobře notebook chladí je dáno celkovou konstrukcí notebooku, tj. jak kvalitní má notebook chladič. Některé firmy např. Lenovo speciálně vyvíjejí chladiče pro své řady z důvodu dobrého odvodu tepla. Na teplotu notebooku má také vliv konfigurace (grafická karta, použité CPU). Takže srovnávat dva notebooky navíc od různých výrobců je bezpředmětné.

Spoustu uživatelů to řeší nákupem chladící podložky. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11078
lexxxa (714)|18.12.2009 17:40
[quote=Parker001;328289]Cladící podložkou bych to nechtěl rešit, tu u sebe nemuzu mit furt ;)[/quote]

[quote=xmarek;328356]

Spoustu uživatelů to řeší nákupem chladící podložky. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11078[/quote]

:notsure;):D
Parker001 (10)|18.12.2009 18:34
Dík moc za rady.

Takze pasta to nevyřeší. Vím že jeste tak před půl rokem tolik netopil, tak by me zajímalo čím to je...?

Kamarád má myslím MSI VR600 a konfiguraci nevím, ale rozhodne tam nemá AMD ale Intel procesor.
pas!k (3765)|18.12.2009 19:15
[quote=Parker001;328373]Dík moc za rady.

Takze pasta to nevyřeší. Vím že jeste tak před půl rokem tolik netopil, tak by me zajímalo čím to je...?

Kamarád má myslím MSI VR600 a konfiguraci nevím, ale rozhodne tam nemá AMD ale Intel procesor.[/quote]

Pokud ntb zacne hrat az po nejakem case .. byva casto problem proste v zaneseni vetraku prachem .. nebo nejake jeho poskozeni ..
matyyy (2527)|18.12.2009 20:03
tyhle procesory byly celkem hžavý(narozdíl od intelu) takže to klidně může být vlastnost ntb nikoliv chyba

případně se optat asusýho servisu jestli je to na reklamaci
Parker001 (10)|19.12.2009 12:32
[quote=pas!k;328395]Pokud ntb zacne hrat az po nejakem case .. byva casto problem proste v zaneseni vetraku prachem .. nebo nejake jeho poskozeni ..[/quote]

Říkal jsem ze jsem v rámci možností, kdy jsem nic neodmontovával z chladící soustavy, jsem vše očistil jak to šlo, a vypadalo to čiste a nezasneseně. Nepomohlo by propláchnutí chladící soustavy vodou?
jrx (1880)|19.12.2009 12:35
[quote=Parker001;328507]Nepomohlo by propláchnutí chladící soustavy vodou?[/quote]

Ne, vodu nikam nelej :D

btw. točí se větrák? Občas se stává, že po nějaké době odejde a chladící soustava to pasivně prostě nezvládne ;)
Parker001 (10)|19.12.2009 13:04
[quote=Jiri@tncm;328509]Ne, vodu nikam nelej :D

btw. točí se větrák? Občas se stává, že po nějaké době odejde a chladící soustava to pasivně prostě nezvládne ;)[/quote]

Jojo točí. Právě když je ntb maximalně zatížen tak je dost hlučný.

K tý vodě :D. Odmontoval bych tu chladici soustavu. Ty měděné části tý soustavy jdou duté nebo ne?
jrx (1880)|19.12.2009 13:24
Jestli myslíš Heatpipe, tak ty těžko otevřeš a propláchneš ;) Zbytek jsou prostě jen měděné/hliníkové pasivy, nic víc, není tam co proplachovat. V chladící soustavě můžeš maximálně vyměnit pastu, vyfoukat žebrování či fan (nebo jej při poruše vyměnit)
VLAN (656)|19.12.2009 13:36
Možná by ti pomohla chladící podložka. Je to kus Hliníku s Velkým ventilátorem uprostřed(každá je jiná, některé jich mají více, je to prostě o druhu a značce) který ochlazuje notebook. Má jí kamarád, a říkal že teplota šla o 10°C v zátěži dolů.Bohužel, není nijak levná (alespoň ta jeho nebyla), koupil jí za 1800Kč a měla v sobě integrované 4USB které napojíš do USB a slouží ti to jako HUB. Celkem to váží asi 800g a je to z hliníku, některé jsou z oceli.
Parker001 (10)|21.12.2009 14:20
Díky chlapy. Asi jim to poslu na reklamaci.
jrx (1880)|21.12.2009 18:09
Aha, já celou dobu předpokládál, že už máš po záruce, když se v tom vrtáš. Ale pokud to záruku ještě má, neváhal bych ani minutu a hodil jim to nad hlavu, ať se starají (ovšem jestli si sloupal a poškodil nálepky "warranty void if removed" apod. tak ti to taky můžou na hlavu hodit oni). A doporučil bych ti zálohovat si všechna důležitá data ;)
Parker001 (10)|22.12.2009 11:54
Nene, nic jsem neodlepoval. Jen jim to muže pripadat ve vnitř moc čistý za ten rok používání (nad jim nedocvakne že jsem to čistil). Bohužel letos maturuju a musim na ntb delat rocníkovej projekt tak nevim kdy jim to tam mam hodit. Jedine až po maturite. Záruku mam jeste rok tak by to nevadilo. Jako kdyby to udelali za tejden tak je mi to jedno ale muzou to delat až mesic a to by mi už citelne vadilo. Nevíte zda můžu než jim ntb pošlu si vyjmout z ntb HDD, kvuli datům?
DrZelenka (2491)|23.12.2009 08:50
[quote=Parker001;329341]Nene, nic jsem neodlepoval. Jen jim to muže pripadat ve vnitř moc čistý za ten rok používání (nad jim nedocvakne že jsem to čistil). Bohužel letos maturuju a musim na ntb delat rocníkovej projekt tak nevim kdy jim to tam mam hodit. Jedine až po maturite. Záruku mam jeste rok tak by to nevadilo. Jako kdyby to udelali za tejden tak je mi to jedno ale muzou to delat až mesic a to by mi už citelne vadilo. Nevíte zda můžu než jim ntb pošlu si vyjmout z ntb HDD, kvuli datům?[/quote]

V tom ntb by ses nemel hrabat, takze ani vyndavat HDD. A radsi predpokladej, ze o vsechna data na HDD prijdes, protoze to muzou vymenit/naformatovat.
Parker001 (10)|23.12.2009 13:55
[quote=DrZelenka;329684]V tom ntb by ses nemel hrabat, takze ani vyndavat HDD. A radsi predpokladej, ze o vsechna data na HDD prijdes, protoze to muzou vymenit/naformatovat.[/quote]

Já vím, to me napadlo :(
VLAN (656)|23.12.2009 14:59
[quote=Parker001;329768]Já vím, to me napadlo :([/quote]

tak počkej, když už jsi to vydržel celkem dlouho a ten stroj potřebuješ, tak asi nemá cenu pospíchat když to můžeš udělat třeba za pár měsíců.
Parker001 (10)|27.12.2009 12:33
[quote=VLAN;329794]tak počkej, když už jsi to vydržel celkem dlouho a ten stroj potřebuješ, tak asi nemá cenu pospíchat když to můžeš udělat třeba za pár měsíců.[/quote]

Asi to tak udělám, až po maturitě.