reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Regulace otáček v BIOSu

daemon64 (86)|18.12.2009 16:09
Zdravím,
měl jsem desku Asus K8N-E (socket 754) s CPU Athlon 64 3000+ a tam v BIOSu nastavenou regulaci otáček nějak takto:

Do teploty 30C - vypnuto
Do teploty 45C - střední rychlost
45+ nejvyšší rychlost

Ventilátor (BOXovaný) je 3pin

Deska ale odešla a koupil jsem novou (http://www.alza.cz/asrock-k8nf3-vsta-d132784.htm) a tam je v tom BIOSu nějaký chudý, jsou tam jen položky "Maximum CPU temperature" (nastavitelné v rozmezí 45-65C), "Maximum fan speed" (slow, medium, fast) a neměnitelná tolerance (2C). Ať to nastavím jak chci, nic to nedělá a ventilátor pořád běží na maximum a je tak poměrně hlučný. Deska má na desce pro CPU 4-pin, kam se dá zapojit i 3pin větráček (přímo napsáno v manuálu). Je možné, že ta deska umí regulovat jen ventilátor 4pin?

Zatím to řeším přes odpůrek, který sníží rychlost (mám tu takový ten LNA nástavec z noctua ventilátoru), ale to pro mě není dobré řešení, protože se to nereguluje podle teploty CPU "samo". Hledal jsem nějaký program na ovládání otáček, našel jsem akorát SpeedFan, ale ten ať měním procenta, jak chci, nedělá to nic a stále to běží na plno, přitom si pamatuju, že u té staré desky jsem ho kdysi na chvíli zkoušel, ale kvůli tomu, že to dokázal i BIOS, tak jsem ho smazal, tak to fungovalo správně a nová deska má taky nForce3 čipset, ale asi si SpeedFan s deskou nerozumí :-(

Neodkázali byste mě ještě na nějaký (free) prográmek na regulaci otáček?
lexxxa (714)|18.12.2009 16:32
nemela by byt v biosu jeste polozka jak regulovat ventilator-PWM-bude fungovat pouze se 4pin napajenim vetraku,nebo voltage-bude fungovat s 3pin,nebo tak neco?
Richmond (8084)|18.12.2009 16:44
A mas spravne nastavene rychlosti na teplotnim cidle? V rozsirenych moznostech mas spravne nastavenou Softwarovou regulaci?
Konfigurace.png
daemon64 (86)|18.12.2009 17:26
lexxxa: Není. Teď jsem si u toho popisu té volby na zapnutí regulace všiml popisu: "You are allowed to enable this option only if 4-pin fan is installed".


V rozšířených možnostech mám úplně jiné volby


Zkoušel jsem v tom mode všechny možnosti a nic.

>> A mas spravne nastavene rychlosti na teplotnim cidle?
Zatím bych to potřeboval rozchodit/nastavit a přesvědčit se, že program funguje a až potom nastavovat automatickou regulaci.
lexxxa (714)|18.12.2009 17:34
nevim jakej mas chladic cpu,neni nejjednodusi reseni koupit vetrak se 4pinem?:notsure

koukni jestli speed fan funguje na tvoji desce,moje stara deska gigabyte patrici k levnejsim modelum napr speedfan nepodporovala,a tez jsem se stim mordoval a nikdy nezprovoznil
daemon64 (86)|18.12.2009 17:58
Na stránkách SpeedFanu deska v seznamu není (nebo jsem ji alespoň neviděl). Chladič je BOX, takový ten "čtverec" s hlučným malým větráčkem, ale s malými otáčkami je docela tichý. Větrák už se mi kupovat nechce, už jsem do toho vrazil dost :-) Nějaký jiný program asi není, co?
lexxxa (714)|18.12.2009 18:07
[quote=daemon64;328364]Na stránkách SpeedFanu deska v seznamu není (nebo jsem ji alespoň neviděl). Chladič je BOX, takový ten "čtverec" s hlučným malým větráčkem, ale s malými otáčkami je docela tichý. Větrák už se mi kupovat nechce, už jsem do toho vrazil dost :-) Nějaký jiný program asi není, co?[/quote]

o zadnem jinem programu osobne bohuzel nevim,no ja nikdy box chladic nepouzival,ani jsem ho nevyndal z krabicky
:notsureasi neni jine reseni nez koupit jiny vetrak,zas to neni takova polozka cca150,-?

anebo 165,- http://www.alza.cz/arctic-alpine-64-gt-d126967.htm



anebo jen vetracek za 70,-

http://www.alza.cz/ventilator-thermaltake-sleeve-bearing-fan-d76206.htm
Richmond (8084)|18.12.2009 18:48
[quote=daemon64;328348]Zatím bych to potřeboval rozchodit/nastavit a přesvědčit se, že program funguje a až potom nastavovat automatickou regulaci.[/quote]
Mno nektery Winbondy by Speedfan mel podporovat, ale jestli zrovna ten tvuj to netusim. Mozna by mohl nekdo s GB (ty pouzivaji Winbondy casto, je tu velka sance, ze bude mit nekdo stejnej), ja mam ITE :(
daemon64 (86)|18.12.2009 20:20
No nic, tak to vypadá, že asi koupím ten chladič. Akorát jsem zvědavý, jak se to pak bude ten BIOS regulovat, např. když nastavím "Maximum CPU temperature" na 65 a max otáčky na "fast", tak doufám, že při 30C mi pojede alespoň polovičními, ale asi se budu muset nechat překvapit.

Děkuji všem za pomoc a přeji bohaté Vánoce.