reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mam prilis hlasity vetrak, doporucite tissi?

bombata (60)|19.12.2009 20:25
Muj vetrak Arctic Cooling Freezer 7 Pro je strasne hlasitej. Slysim ho i z druhy mistnosti (tak z sesti metru). Je to takhle normalni? Ne ze by mi to nejak extremne vadilo, ale obcas doma nahravam komentare do mikrofonu a docela bych uvital nejaky tissi vetrak (ale aby zase k necemu byl :)).
Doporucili byste neco?

Moje sestava: Intel C2D 6600, 2 GB RAM. Deska Asus P5B.
Mintin (98)|19.12.2009 20:44
No normální to není,záleží i na case,ale že by takto kvalitní chladič až tolik řval se mi nechce věřit..Zkus třeba přes program Speedfan snížit otáčky..


Jinak pokud by opravdu nic nepomohlo tak asi nejlíp se mi osvědčil CoolerMaster Hyper 212+


EDIT:Psal jsem teď kamarádovi má stejný chladič a prý je krásně tichý takže je chyba asi někde u tebe..
bombata (60)|19.12.2009 21:05
A nebude to vadit, kdyz snizim otacky? (Nedokazu posoudit, jak moc je snizit, aby ten vetrak splnoval svoji funkci).
Mintin (98)|19.12.2009 21:11
Ve speedfanu jsou i teploty tak si je hlídej takovejch 60 C už není moc dobrý,ale myslím,že tak vysoký teploty nebudou snižto třeba tak na 60% a uvidíš a snižuj to jen když třeba pracuješ,když budeš hrát hry nebo něco co vytěžuje procesor tak to dej zas normálně,ale jak říkám u tohohle chladiče bych se moc o teploty nebál..

Já i když dám svůj chladič na 0% tak se otáčí rychlostí 600 rpm a v pohodě chladí samozřejmě jen když koukám na film,poslouchám hudbu nebo tak,když hraju hry tak si ho dám tak na 50% a stále zvládá..
jrx (1880)|19.12.2009 21:17
A co se stane, když odkryjete bočnici, vezmete vysavač, prachovku a ostatní náčiní a odstraníte ty tuny prachu v chladičích?
Mintin (98)|19.12.2009 21:20
Tady sem ti to vyfotil jak to mám na svém druhém PC,které zas až úplně tolik nevyužívám
je tam procesor AMD Athlon x2 7850 což je mnohem žravější procesor než ten tvůj.Je na něm boxový chladič a,když poslouchám hudbu a jsme na internetu uchladí to i na těch 0 %(1200 rpm) s přehledem ;-)..A je absolutně neslyšitelný..


http://img694.imageshack.us/i/81809401.jpg/

Teplota je 36 C což je paráda,mám ten PC takto puštěný asi 2 hodiny..
robky (3195)|19.12.2009 21:22
Prečo práve speedfan, keď otáčky môže zregulovať priamo v biose .... samozrejme predtým skontrolovať teploty procesoru (napríklad aj tým speedfanom) - ako spomínal jiri@tncm prach môže byť príčinou, ale kľudne aj priveľa alebo stará pasta na chladiči (teda medzi chladičom a procesorom)
Mintin (98)|19.12.2009 21:24
Myslím si,že Speedfan je lepší a rychlejší než se hrabat v BIOSE,navíc právě si může kontrolovat i tu tepotu..

Jinak prach to může být no...
Gejmer (99)|19.12.2009 21:45
No tak "Arctic Cooling Freezer 7 Pro" opravdu na default otáčky nepříjemně hlasitý je!
Ale je to i dost subjektivní,něco někomu vadí a jinému zase nevadí vůbec.
Zreguluj si ho na tvrdo v Biosu na nějakou optimální hodnotu a hotovo.
A hlavně s tim Speedfanem neměř teploty a používej něco spolehlivějšího třeba CoreTemp,měří teplotu jader.
Taky můžeš vyhodit rámeček s větrákem a dát tam něco kvalitnějšího,nejlépe 120mm ventilátor.Přidělt se dá přes stahovačky a nebo drátkem.

Klikni: http://www.czechcomputer.cz/uploadimg/USR.413525/EECC6BCB5B4B4225C125709600542A4B/K0802072123539564109840647905486.jpg
bombata (60)|19.12.2009 22:34
[quote=Jiri@tncm;328631]A co se stane, když odkryjete bočnici, vezmete vysavač, prachovku a ostatní náčiní a odstraníte ty tuny prachu v chladičích?[/quote]

Shodou okolnosti jsem to nedavno dost peclive cistil :) Nemelo to na to zadny vliv. Mne to vrci uz od doby, kdy jsem celej ten pocitac koupil. Myslel jsem, ze to je normalni. Mozna je... mozna mam jen moc citlivej sluch :)

Ja nejdriv zkusim ten SpeedFan, jestli to vubec pomuze. Ale priznam se, ze se v nem uplne neorientuju - jsou tam ruzny rychlosti (speed01 - speed04).

Tohle je screen vychoziho nastaveni (jak to vidim na svym kompu):
http://img194.imageshack.us/img194/6650/fanee.jpg

Ja tam vidim minimalni rozdil (pokud se divam dobre). Zvlastni. Je to takhle v pohode? :) Jo, a je to takhle mnohem tissi.

A takhle to vypada, kdyz jsem snizil Speed01 na 60%:
http://img704.imageshack.us/img704/7812/fan60.jpg

Ty dalsi rychlosti (speed02 - speed04) jsou k cemu?
Jandaskunk (2330)|19.12.2009 22:53
Zkusil bych to určitě přepastovat, jestli to stavěl nějakej technik, tak to mohl pěkně odfláknout a moh tam dát třeba hodně pasty anebo nepokryl celou plochu. Máš ve skříni nějaký outtake větrák? kromě zdroje... A ještě otázka, jseš si jistej, že ten hluk dělá větrák na CPU?
Gejmer (99)|19.12.2009 23:00
Tak speedfan pokud si s nim rozumí Tvoje základní deska pomůže vždycky:hmm
S tim ovládáním to je přeci naprosto primitivní;) šipkama stahuje/zvyšuješ otáčky jak potřebuješ.
Ty další rychlosti máš logicky na další ventilátory.

PS.Nevim co má společnýho hlučný ventilátor s přepastováním:)
bombata (60)|19.12.2009 23:03
[quote=Jandaskunk;328674]Zkusil bych to určitě přepastovat, jestli to stavěl nějakej technik, tak to mohl pěkně odfláknout a moh tam dát třeba hodně pasty anebo nepokryl celou plochu. [/quote]
Tu pastu omrknu. I kdyz nevim, jestli jako laik poznam, zda je to ok :)

[quote=Jandaskunk;328674]Máš ve skříni nějaký outtake větrák? kromě zdroje... A ještě otázka, jseš si jistej, že ten hluk dělá větrák na CPU?[/quote]

Rekl bych, ze asi hlucnej je. Kdyz jsem v tom Speedfanu snizil rychlost na 60% (konkretne speed01 - nevim, co to presne je, viz screen v mym mimulym prispevku), tak je to dvakrat tissi. Kdyz to snizim na nulu, tak uz to nema na tu hlasitost zadnej vliv.

[quote=Jandaskunk;328674]Máš ve skříni nějaký outtake větrák? kromě zdroje... [/quote]
Kdysi jsem nekam postoval fotky my desky, tak kdyz tak tady:
http://img504.imageshack.us/i/chladic2.jpg/
http://img207.imageshack.us/i/chladic.jpg/
No je tam tech vetraku docela dost. Urcite jeste u grafiky a pak jeste nejaky :)
bombata (60)|19.12.2009 23:05
[quote=Gejmer;328678]Tak speedfan pokud si s nim rozumí Tvoje základní deska pomůže vždycky:hmm
S tim ovládáním to je přeci naprosto primitivní;) šipkama stahuje/zvyšuješ otáčky jak potřebuješ.
Ty další rychlosti máš logicky na další ventilátory.
[/quote]

Cili speed01 = CPU fan? Zkousel jsem i snizit ostatni rychlosti, ale neslysim zadny rozdil. Takze to ovlivnuje jen ta prvni.
Gejmer (99)|19.12.2009 23:08
Asi pravděpodobně ano.
Pokud můžeš PC otevřít a nemáš tam plombu tak to udělej a dívej se co Ti to dělá,když hýbeš s tou šipečkou ve Speedfanu.
Pokud vidíš,že ventilátor reaguje tak to je správné táhlo:thumb
bombata (60)|19.12.2009 23:11
Mimochodem, co se vlastne (v tom nejhorsim pripade) muze stat, kdyz bych si to neohlidal a ten vetrak procesor neuchladil? :) Bude to mit vliv na vykon, nebo to muze trvale poskodit procesor?
Gejmer (99)|19.12.2009 23:22
V tom nejhoršim případě? PC se Ti vypne,to je vše.
Trvale poškodit procesor určitě ne,zapůsobí tepelná ochrana a CPU Ti začne throtlovat(vkládat prázdné cykly) no a pak se vypne.
Hele pokud máš alespoň minimální ofuk,tak v žádném případě nemůžeš mít problém s Conroe na 2,4GHz.

Btw:Co je opravdu nebezpečné je zvyšování napětí.
bombata (60)|19.12.2009 23:26
Jako taktovani procesoru? To jsem ani kdy nezkousel... :)
jrx (1880)|19.12.2009 23:27
[quote=Gejmer;328678]PS.Nevim co má společnýho hlučný ventilátor s přepastováním:)[/quote]

Třeba to, že pasta může být už stará/nekvalitní a může ji tam být třeba moc málo, či chladič může být špatně nasazen? ;)

[quote=bombata;328681]Tu pastu omrknu. I kdyz nevim, jestli jako laik poznam, zda je to ok :)[/quote]

Na co chceš mrkat? Koupíš pastu, sundáš chladič, očistíš pastu (lihem), naneseš novou (na internetu jsou tuny návodů, stačí použít google)a nasaďíš chladič. How simple.

[quote=bombata;328681]Rekl bych, ze asi hlucnej je.)[/quote]

Asi? Ono je problém za chodu otevřit skříň, opatrně (dvákrát podtrženo, ať tam něco neskratneš nebo neulomíš) odpojit cpu fan a poslouchat zda je nepříjemný zvuk pryč? Nejjednodušší řešení problému "který fan dělá hluk". Popřípadě dělat to samé při otevřené skříni spolu se "štelováním" ve speedfanu.

Jinak bych si hlídal teploty. Hlavně v zátěži. Pro zatížení procesoru bych použil Cinebench a pro hlídání teplot třeba coretemp, motherboard monitor nebo komplexnější Everest (vše v naší sekci download - Diagnostické utility)
bombata (60)|19.12.2009 23:36
Zitra to otevru, ted uz se mi do toho nechce. Kazdopadne, diky za odkazy....
bombata (60)|19.12.2009 23:47
[quote=Jiri@tncm;328688]
Jinak bych si hlídal teploty. Hlavně v zátěži. Pro zatížení procesoru bych použil Cinebench a pro hlídání teplot třeba coretemp, motherboard monitor nebo komplexnější Everest (vše v naší sekci download - Diagnostické utility)[/quote]

Takze to mam zatizit tim Cinebenchem a pritom sledovat teploty? A podle toho si nastavit patricnou rychlost, aby to nelezlo na tech 60C?

Potesilo, ze to pouzivaj i lidi, co delali Spider-Mana :))
jrx (1880)|20.12.2009 00:49
[quote=bombata;328695]Takze to mam zatizit tim Cinebenchem a pritom sledovat teploty? A podle toho si nastavit patricnou rychlost, aby to nelezlo na tech 60C?

Potesilo, ze to pouzivaj i lidi, co delali Spider-Mana :))[/quote]

No čím míň tím líp ;) 50-60 bych viděl jako maximum (i tak to je ale hodně, to já mám po nataktování v plné zátěži tak 40, ale srovnávat dva rozdílné procesory ve dvou rozdílných podmínkách samozřejmě nechci)


Jinak Cinebench nepoužívají lidi co dělali spider mana :D Spíš si myslel Cinema 4D. Zde mají i "chlubící sekci" k čemu všemu se to použilo: http://www.maxon.net/customer-stories.html
Gejmer (99)|20.12.2009 01:05
Hele doporučený teploty pro core 2 duo jsou kolem 60st. a v nejvyší zátěži by neměli překročit 75st.,žádný mystifikace kdyžtak.
jrx (1880)|20.12.2009 01:08
Čím míň, tím líp není žádná mystifikace.
bombata (60)|20.12.2009 01:23
A cemu to chlazeni teda vlastne prospiva? Vykonu pocitace? Kdyz to bude min chladit, bude pomalejsi?
mech13 (5526)|20.12.2009 08:17
[quote=Jiri@tncm;328733]Čím míň, tím líp není žádná mystifikace.[/quote]
takovy teploty jsou uz docela HC, s podvoltovanym procakem a vymazlenym chlazenim to samozdrejme neni nemozne, ale v beznem nezprasenem PC tech 60 je bezproblemova teplota. nerikam kaslat na to jak v "tesco" sestavach kde to klidne leze i nad 80, ale hnat to pod 50 je uplne zbytecny

btw neukazuje PII totalne nesmyslny teploty? kdyz se obcas divam natesty na EHW, tak ve vetsine softu tam jsou totalni koniny, az podle teploty HP je jasne ze ve skutecnosti jsou mnohem vetsi (napr jakou mas teplotu v mistosti a kolik ma procak v idle?)
[quote=bombata;328735]A cemu to chlazeni teda vlastne prospiva? Vykonu pocitace? Kdyz to bude min chladit, bude pomalejsi?[/quote]
na vykonu to nepoznas, ale na zivotnosti. pokud procak bude topit na 80 tak se jednak nepatrne snizi jeho zivotnost (ale to je irelevantni, porad ta zivotnost bude nekolikanasobek moralni pouzitelnosti) ale spis se to nebude libit kondenzatorum kolem patice procesoru, u kterych rozdil 10 stupnu znamena +- polovicni/dvojnasobnou zivotnost... pokud budes desku vytapet, muze tak za 3-4 roky (extremni pripad) jit do kytek, s dobrym chlazenim ji vyhodis protoze se uz nebude ani hodit na word a internet a porad pojede

pokud to v zatezi udrziz do 60-65 stupnu, tak zadny problemy nehrozi a chladic bude tichy... kdyz budes teplotu tlacit niz, bude to uz delat kraval

btw je divne ze by to jelo porad naplno, deska by to mela sama regulovat. speedfan ukazuje nula otacek, takze je bud spatny vetrak nebo nastaveni v biosu

jdi do biosu, do menu POWER, tam Hardware monitor a vyfot to a postni sem, imho bude chyba tam
bombata (60)|20.12.2009 14:08
[quote=mech13;328746]
btw je divne ze by to jelo porad naplno, deska by to mela sama regulovat. speedfan ukazuje nula otacek, takze je bud spatny vetrak nebo nastaveni v biosu

jdi do biosu, do menu POWER, tam Hardware monitor a vyfot to a postni sem, imho bude chyba tam[/quote]

No je fakt, ze mi pri spousteni pocitace uz nejakou dobu vyskakuje "CPU Fan error". Ale vzhledem k tomu, ze vetrak se toci, tak jsem to zacal ignorovat. Tady je fotka BIOSu:
http://img412.imageshack.us/img412/5730/pc202381.jpg
mech13 (5526)|20.12.2009 14:20
to bude ten problem... deska nevi jak rychle se vetrak toci takze ho nemuze regulovat... podle te fotky mas v desce zapojeny jeste dva dalsi vetraky, tak nektery z nich skus zapojit na konektor kde ted mas CPU fan - jestli deska na tom konektoru nedetekuje otacky, nebo je nejake problem s vetrakem

prepoj treba ten co mas jakou outtake a tech 1259rpm co mas na Chasis Fan 1 by melo byt ukazano u CPU Fan (a CPU fan prehod treba na konektor vedle - PWR_FAN, ale i kdyz ho nechas na tech par vterin odpojeny se nic nestane)

s funkcni detekci otacek by melo stacit prepout CPU Q-Fan Control na Enabled a vetrak by nemel delat kraval...

pokud je chyba ve vetraku, doporucil bych se s tim asi nemordovat a vyresil to takto: http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106145&Search=nexus+92&SearchType=1&SearchSubmit=1
bombata (60)|20.12.2009 14:45
Ok, dik. Zkusim to.

Ten vetrak, co linkujes, by mohl byt tissi, nebo to vyjde na stejno?
mech13 (5526)|20.12.2009 14:52
sam jsem na freezerovi zkousel vymenit toho 92mm bazmeka co tam je za 80mm nexus, a ten nexus byl jak tizsi, tak i lip chladil... jeho vetsi braska bude bez debat po vsech strankach nekde jinde nez to co tam mas ted... prichytnes ho tam treba stahovacima paskama nebo nejakym dratkem

EDIT: se tak divam, ze to neni ten co jsem myslel... tento ma PWM regulaci otacek od 700-2500rpm... pohledam ten puvodni co mel napevno cca 1400 otacek...

EDIT2: tak se divam, ze uz se bud nedela, nebo se u nas neprodava... kazdopadne i tento 80mm bude lepsi: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507N0BU0CI5CE

takze bud ten prvni 92mm a regulovat otacky nebo tento 80mm a nechat ho bezet naplno - ma nejakych 1500 otacek, ale v praxi nepoznas rozdil jestli je zaple nebo ne
bombata (60)|20.12.2009 15:08
Diky za linky.
VLAN (656)|21.12.2009 08:48
Osobně jsem měl chladič na styl freezra a také se mi po regulac nezdál hlučný ale před ní ano. Byla to Akasa AK965B, vymněnil jsem ji za Noctuu NH-U12P SE2 a užívám si ticho a nízké teploty které po přetaktování zmizely, ale to je jasné. Jestli by ti nevadila Investice tak si kup Scythe Ninja 2. Uchladí ti to pasivně a stojí do 900Kč. Budeš mít absolutní ticho(alespoň od procesoru).
mech13 (5526)|21.12.2009 09:47
pokud neplanuje OC tak je investice do lepsiho chladice zbytecna... noctua spatna neni, ale je draha jak sv...

freezer je dobry chladic, ale srazi ho defaultni vetrak. jeho vymena neni nijak narocna (jak pracne tak financne) a vyresi to jeho problem...

btw ja freezerem chladim pasivne..(podvoltovane procak)
VLAN (656)|21.12.2009 13:52
[quote=mech13;329036]pokud neplanuje OC tak je investice do lepsiho chladice zbytecna... noctua spatna neni, ale je draha jak sv...

freezer je dobry chladic, ale srazi ho defaultni vetrak. jeho vymena neni nijak narocna (jak pracne tak financne) a vyresi to jeho problem...

btw ja freezerem chladim pasivne..(podvoltovane procak)[/quote]


Noctua je v něčem drahá, v něčem ne. Díky tomu, že ke svým chladičům teď dává 2 místo 1 ventilátoru za stejnou cenu, je značně výhodnější, ale je fakt že koupě ventilátoru za 200Kč je v tomto případě lepší, jednoduší a levnější volbou.
bombata (60)|24.12.2009 22:52
[quote=mech13;328813]to bude ten problem... deska nevi jak rychle se vetrak toci takze ho nemuze regulovat... podle te fotky mas v desce zapojeny jeste dva dalsi vetraky, tak nektery z nich skus zapojit na konektor kde ted mas CPU fan - jestli deska na tom konektoru nedetekuje otacky, nebo je nejake problem s vetrakem

prepoj treba ten co mas jakou outtake a tech 1259rpm co mas na Chasis Fan 1 by melo byt ukazano u CPU Fan (a CPU fan prehod treba na konektor vedle - PWR_FAN, ale i kdyz ho nechas na tech par vterin odpojeny se nic nestane)[/quote]

Dival jsem se na to, ale ten CPU fan je do desky zapojenej ctyrpinovym (rika se tomu tak?) konektorem, zatimco ostatni vetraky jsou zapojeny tripinovym konektorem. Prijde mi, ze kdybych to prepojil, tak ty konektory nebudou pasovat...
mech13 (5526)|25.12.2009 08:47
ty piny jsou: +12V, -, monitoring otacek a posledni je pro PWN regulaci

kdyz zapojis 4pin vetrak na 3pin konektor, tak jen bude nevyuzita PWM regulace, zadny negativni nasledky. Kdyz zapojis 3pin vetrak na 4pin konektor, tak se taky nic nestane, zase jenom zustane nevyuzita PWM regulace

na tom 4pinu je stejny zamek jako na 3pinu, jenom tam je jeden pin dostrany navic, pokud to tam nebudes tlouct obracene kladivem, bude to vpohode
bombata (60)|25.12.2009 15:20
[quote=VLAN;329020]Jestli by ti nevadila Investice tak si kup Scythe Ninja 2. Uchladí ti to pasivně a stojí do 900Kč. Budeš mít absolutní ticho(alespoň od procesoru).[/quote]

Absolutni ticho? Pokud neprehanis, tak to zni dobre :)
jrx (1880)|25.12.2009 15:23
[quote=bombata;330514]Absolutni ticho? Pokud neprehanis, tak to zni dobre :)[/quote]

Jistěže. Chladič sám o sobě žádný zvuk nevydává, takže když dáš fan pryč a necháš jen pasivní část, zbavíš se zdroje hluku. Ovšem je třeba mít ve skříni aspoň nějaký airflow (průtok vzduchu) ;) Nebo můžeš fan nechat a zredukovat jeho otáčky na minimum.
VLAN (656)|25.12.2009 17:30
[quote=Jiri@tncm;330515]Jistěže. Chladič sám o sobě žádný zvuk nevydává, takže když dáš fan pryč a necháš jen pasivní část, zbavíš se zdroje hluku. Ovšem je třeba mít ve skříni aspoň nějaký airflow (průtok vzduchu) ;) Nebo můžeš fan nechat a zredukovat jeho otáčky na minimum.[/quote]

ten airflow nebude moc potřeba, pokud bude mít nad chladičem zdroj, a vzadu zregulovaný ventilátor.
jrx (1880)|25.12.2009 17:33
[quote=VLAN;330577]ten airflow nebude moc potřeba, pokud bude mít nad chladičem zdroj, a vzadu zregulovaný ventilátor.[/quote]

V tom případě tam tedy bude proudění vzduchu = airflow ;) "Mít airflow" neznamená jenom tahání vzduchu od předu dozadu :slug
VLAN (656)|25.12.2009 23:10
[quote=Jiri@tncm;330580]V tom případě tam tedy bude proudění vzduchu = airflow ;) "Mít airflow" neznamená jenom tahání vzduchu od předu dozadu :slug[/quote]

Mylsel jsem co bude v jeho případě vhodné, .......airflow=průtok vzduchu.
Richmond (8084)|25.12.2009 23:36
[quote=VLAN;330731]Mylsel jsem co bude v jeho případě vhodné, .......airflow=průtok vzduchu.[/quote]
Heh, zajimava veta.
Bez outtake to nema smysl, ohral by se mu vzduch ve zdroji a ten by se vic roztocil a vzhledem k tomu, ze out ventilator defacto nic nebrzdi jako ve zdroji tak je lepsi mit outtake ;) (a rekl bych ze nutnost, oni mosfety sice snasi vetsi teploty, ale proc je trapit, stejne tak se lip chladi grafika)