reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Loučí se harddisk?

koudov (10)|8.2.2007 09:34
Zdravím, před časem mi ve widlích XP začla vyskakovat bublina, že se zápis na C:/ nezdařil.Pokaždé jiná hláška, podle toho, co jsem dělal. (např. dočasné soubory do TEMP atd). Pak mi párkrát po restartu nenajely widle vůbec. Napsalo to, že chybí nějaký soubor v system 32 - také pokaždé jiný. Tak jsem zformátoval disk( s obtížema) a přeinstaloval. Chvíli to šlo, ale pak se zpomalil disk znova( asi po 14ti dnech), opět hláška o zápisu a po restartu to znovu nenajelo - naskočil CHKDSK.EXE - kontrola disku - a našel hafo chyb a nenajelo to. Teď jsem systém nainstaloval na jiný disk a zformátoval ten špatný, Stáhl jsem pár diagnost. programů a vyzkoušel ho - i přímo ze stránek WESTERN DIGITAL ( jedná se o WD 80GB SATA/150, 2 roky starý). Všechny ty programy nenašly žádnou chybu a disk se tváří OK(smart ok). Já se ale bojím mu svěřit nějaká data..... Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Dík za každou radu.
tgfh (2985)|8.2.2007 10:38
Napiš ještě jakou máš celou sestavu.
Nemáš něco taktované? Kdysi se mi taky něco takového stalo a problém byl v tom, že jsem měl přebuřené FSB....
Petr S. (1220)|8.2.2007 11:30
jj, pokud se zvyšuje frekvence zvyšováním FSB na základní desce, která neumí uzamknout frekvence PCI/AGP, tak to může až zničit pevný disk, spíš se ale poškodí jen alokační tabulka souborů...

Jde o to, že se frekvence řadiče pevného disku odvozuje právě od PCI... Když se pak trefíš do nějaké nestandardní frekvence, tak je oheň na střeše. :hmm

Zkusil bych na něj nahrát pár zkušebních dat, různě s nimi na disku pracovat, nakonec zkopírovat zpět na jiný disk a uvidíš...
koudov (10)|8.2.2007 11:34
mam P4 2,4@3,už víc jak rok,abit desku,enermax 370W,r9550 kartu,giga paměť......netopí a má ještě rezervu,a už rok šlape ok,teď jsem dal OS na druhý hitachi 160gb a vše ok,ten WD je zformátován a připoj.jako D:/ a tváří se ok,......prostě stejná situace jako před cca týdnem,pak jsem vrátil OS na ten čistý WD, týden šlapal a teď ta samá situace...
Jo a fsb mi jde zamknout.
Petr S. (1220)|8.2.2007 11:40
No a taktoval jsi nebo ne? Co jsi s diskem dělal s těma utilitama? Možná by pomohl Low Level Format - nízkoúrovňové formátování, pokud teda WD utilitku pro tohle nabízí...

U LLF se totiž nejprve vytvoří značky na začátku a konci stopy, následně se označí začátek sektoru a nahrají se na disk zkušební data, je označen konec sektoru a nakonec jsou všechna data na pevném disku zkontrolována testovacím programem.
mech13 (5526)|8.2.2007 11:43
[QUOTE=Petr S.]No a taktoval jsi nebo ne?[/QUOTE][QUOTE=koudov]mam P4 2,4@3[/QUOTE].....
Petr S. (1220)|8.2.2007 11:50
[QUOTE=mech13].....[/QUOTE]

a kurnik :eek: omlouvám se, fakt se mi nějak horší zrak :D

Asi bych měl mít vysedávat za kompem :mistake
koudov (10)|8.2.2007 13:54
Mrknu doma na to llf,jinak ty util. jsem jen spustil,ony napsaly d/ ok,c/ ok a dost .Formát jsem použil jen widláckej,ale ten disk nebyl nikdy moc zaprasenej,neb ho čistim a data mam na déčku....vlastně tam vždy byly offisy,widle,nero a pár ptákovin,vir také nepřipadá v úvahu,v naší it síti-pilsfree-bych už dávno visel na nástěnce-viroměru.Taktoval jsem kdysi dávno a prime95 pamatuju disky asi 40 stupňů.Mně to připadá jak poškrábaný cd,někdy se jde na data dostat v poho a někdy vůbec...mno, nainst. tam 2.OS a uvidim.A sem hodim ještě screen smartu,kdyby to náhodou někomu něco řeklo.Zatím dík.
olsen (17)|8.2.2007 14:30
No, problém může být v tom, že při přepise chybných sektorů (z OSu) je elektronika disku odepíše a takto osiřelým adresám přidělí sektory z rezerv. Takže po formátu to může vypadat, že žádné vadné sektory. Ve výpise S.M.A.R.T. (nebo je to smart?) dat z disku by ale mělo být vidět, kolik sektorů bylo přealokováno. Je to hodnota asi jménem "realocated sector count či podobně".

Příště než začnete formátovat, to chce jen zjistit, zda jsou an disku vadné sektory, než mršky formátem "zmizí".

Jinak slušná firma by měla reklamovat i při drobném počtu špatných sektorů (třeba jen tři-čtyři), ale to opravdu závisí od úrovně prodejce (z mých zkušeností: na tohle doporučuju alzasoft).

Tuhle je článek, který by mohl pomoci s orientací.

https://www.svethardware.cz/kdyz-disk-neco-boli/11178

Hodně štěstí, pád hadru je hnuj.

P.S. Zkoušel jste všechny testy diagnostického programu? Seatools pro Seagate testují rozhraní, s.m.a.r.t. stav, a pak povrch (20 minut na 80G).
olsen (17)|8.2.2007 14:40
Tak mě (s křížkem po postu) napadá, že před lety kamarád taky taktoval P4 z 2,4Ghz na 3,2Ghz a všecko skvěle fungovalo, ale pak se cosi stalo /tou dobou byl i výpadek, ale to by vadit nemělo/ a windows v prčicích. Western Digital (nebo to byl Maxtor) 120G nehlásil vadné sektory, ale šel do reklamace - a kamarád mi pak řekl, že z druhé ruky by si harddisk NIKDY nekoupil - nikdy člověk neví, jestli s tím něco není... (rok 2003)


Druhá věc: u P4 (nejvíc jádro Northwood) jsem slyšel, že přetaktovaný procesor postupem času ztrácel stabilitu vlivem migrace elektronů. Zkrátka rok, rok a půl (nebo ví, co já vím) vesele taktí, a pak to jde do kopru... Zrádné.

Mimochodem, poškozovat data na harddisku dokáže i špatná deska, i když jsem se s tím nesetkal.
koudov (10)|8.2.2007 17:07
tady je smart...kdo se v tom orientuje? Já ne
wd.JPG wd2.JPG
Petr S. (1220)|8.2.2007 17:27
Tak je to přesně tak jak píše olsen. Ty hodnoty, které mají ve sloupku Warranty hodnotu 1 překračují povolené hodnoty - a u Tvého disku bych řekl, že celkem výrazně :thumbdown Prahové hodnoty značí ten sloupek Treshold.

Počet přealokovaných sektorů je dost značný, celkem 200 a podezřelých Current Pending Sector taky 200.

Popis jednotlivým položek najdeš v tom článku, jak Ti na něj posílal odkaz olsen.

Pokud je disk ještě v záruce tak reklamuj, pokud ne vyzkoušej ten LLF, možná by mohl pomoci. Ale vzhledem k tomu, že špatné sektory mají tendenci množit se, tak bych se stejně raději poohlédnul po jiném disku... Pokud to zabere, tak bych už disk rozhodně nepoužíval jako systémový, ale jen jako záložní na nějaká nepotřebná data, příp. se ho úplně zbavil...
koudov (10)|8.2.2007 17:35
ještě spídfan,jak radí ten týpek...
wd4.JPG
koudov (10)|8.2.2007 17:39
a pro zajímavost můj 2.,zatím to louskám a moc nechápu.
wd5.JPG
koudov (10)|8.2.2007 17:47
Pokud to chápu dobře,tak reallocated sector count u tý 80ky nejni úplně to pravé ořechové,co?
Petr S. (1220)|8.2.2007 19:03
Přesně tak... Jen se mi nezdá ten druhý disk - ten se zdá taky trošku ve špatným stavu, jen ne tolik jako ta SATA... Jak je ten starý?
koudov (10)|8.2.2007 19:08
Díky moc,dobrá práce...k něčemu jsme se dobrali,a i kdyby to nebyl ten zakopaný pes(asi ale je),tak jsem se opět něčemu přiučil.Udělal jsem LLF tímto...Hard Disk Low Level Format Tool...teď partišnem nainstaluji 2.OS XP na tu 80ku,za 14 dnů ho zformátuju,pokud tedy vydrží,a uvidím,jestli půjde do koše.Dík,zdary :)
koudov (10)|8.2.2007 19:13
eště odpověď...ten druhej je cca rok starý,taky nic moc,ale zatím fachčí,možná těm hodnotám napomáhá to,že ho mám v té utilitce od hitachi (na boot disketě) ztišený ....takže vlastně zpomalený-ten seek.No,low level format ho taky nemine až dotestuji tu 80ku :)
Petr S. (1220)|8.2.2007 19:35
Tak jo :) Mohlo by to na to mít mliv, to máš pravdu :thumb

Tak až to naformátneš, tak dej vědět jak jsi dopadl :notsure Hodně štěstí :thumb
ICEBOSS (3435)|9.2.2007 10:04
oba disky jsou podle smartu OK, realokovany sektory nema ani jeden a dokonce nemaji ani podezrely. WD ma typicky trosku horsi roztaceni ploten (spin up time), ale u toho hitachi me to trosku prekvapuje. Co mas za zdroj?

u toho WD se mi nelibi ten CRC error count. zkus vymenit kabel + zkontroluj jestli se treba nejak blbe nevikle koncovka napajeni apod.
Petr S. (1220)|9.2.2007 11:27
jj, máš pravdu. Omlouvám se. :hmm Nějak mě zase zmátlo, že hodnota Value musí být vlastně menší než Warn. U většiny věcí je to ve stylu "čím větší..." a tady to je obráceně.:notsure

Ještě jednou se omlouvám za dezinformaci...
koudov (10)|9.2.2007 12:37
Nevadí,taky jsem to předtím nějak špatně pochopil(v tom článku o vadách hd měli na fotu value hodnotu 100,proto jsem myslel,že treshold u mne 140 je víc než value,ale že já mám value 200 sem ňák přehlíd :) ,asi bych byl radši kdybych věděl,že je k.o,než takhle tápat.
zdroj mám enermax noisetaker 370W,jinak ten kabel zkusim,vzhledem k tomu,že chvíli je v pytli a chvíli čilej jak rybka,takby to odpovídalo.Před týdnem,když poprvé napsaly xp hlášku o nemožnosti zápisu do c:/třeba win.../temp a po restastartu nenajely(že chybí např.c:/win../system32/třeba blablaboot-pokaždý jiný soubor..,tak jsem v opravné konzoli přikázal bootfix a systém najel...a já myslel,že jsem pc-bůh :) ,ale to jen asi zas zázračně začlo fachat čtení(a zápis) z C:/,protože druhý den ta samá situace a fígl s bootfix(nebo fixboot?) už nezabral,pak nešli ani nainstal.wydle bez formátu a hlásalo to něco jako chybný nebo žádný disk,pak jsem formátoval a trvalo to doost dlouho...vono i to první kopírování ovladačů(takový to,jak to chce zmáčknout F3 při satě...) z xp boot cd trvalo mnohem dýl než normálně(norm.cca 2min..ani ne...a prve tak nejmíň 5m...pak týden běžely xp v poho,a pak zase bublina o zápisu na C: ,brutální zpomalení a po restartu nenajetí xpček,a bootfix nezabral ani omylem...tak jsem chtěl nainst. druhý xp na déčko bez odpojení a bez formátu toho c:..WD
ale při kontrole disku mi instalátor řek,že cé je vadný a nepustí mi druhý xp na déčko,tak jsem odpojil C: ...WD...nainst. v pohodě xpčka na tu 160ku hitachi a pak WD
znovu připojil,v poho se na něj dostal 8-o ,zálohoval na 160ku,opět zformátoval,udělal smart a výsledek vidíte...uf...znovu jsem shrnul tu moji lápálii....snad líp a přehlednějc než prve....no nebo možná chaotičtěji,ale přesněji... každopádně díky za každou radu.......protože teď se mrzák tváří v poho,dám naň os a za týden reinstaluju znova...prostě mu nevěřím smart nesmart....kdyby to byl kabel,bylo by to super.