reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ztišení celého PC

Dasein (24)|25.12.2009 13:07
Ahoj a pěkný svátky všem. Koupil jsem si novy pocitac, ale na muj vkus je vcelku hlucny. Upozornuju, ze se mi jedna pouze o hlucnost pri praci: web, word, excel. Prochazel jsem toto a jina fora a rad bych se s vami poradil, jestli to odhlucneni jak si ho predstavuji ja dava smysl.
Sestava je nasledujici:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Cooler Master Hyper 212 Plus
Cooler Master Centurion 534 Light RC-534-KKNA-GP
Seasonic Energy Knight SS-500ET 500W
Gigabyte GA-MA770T-UD3P (rev. 1.0)
Zotac GTX 260 2
Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 500GB

Identifikoval jsem 4 zdroje hluku:
Vetraky (skrin)
Vetrak (v dodavce se skrini) mam pouze vpredu v case a je zapojeny do desky. V BIOSU se mi nepodarilo najit nejakou regulaci otacek, tak jsem pouzil SpeedFan. Pri cca 600 otackach je vetrak temer neslysitelny. Kdybych ho vymenil, treba za Noctua a dalsi vetrak pridal dozadu do Case, mohl bych pouzivat vyssi otacky? Jaka je optimalni teplota HDD a desky pri IDLE?
Je nejaka levnejsi varianta k vetrakum noctua?

Vetrak (chladic procesoru)
I kdyz v popisu pisou, ze je tichy, opet je docela slyset i pri 900stech otackach. Kdyz dam min, tak mi teplota procesoru v IDLE roste pres 40°C a to se mi zda uz docela dost. Mohu vymenit ten vetrak na chladici, nebo to bude stejne dycky hlucny?

Zdroj
Tady jsem v uzkych. Sice ma opet podle popisu byt tichy, ale moc tichy se mi nezda. Predpokladam, ze otacky se regulovat nedaji (softwarove) a zbyvala by jedine vymena vetraku, ale to bych prisel o zaruku. Pokud bych zlepsil napr. cirkulaci vzduchu ve skrini, snizi se mi otacky zdroje, nebo to je konstantni, i kdyby mel treba 20stupnu?

Disk
To nejhorsi na konec. Pokud mam snizene vsechny vetraky na cca 600 az 900 otacek. Seek disku dela nejvetsi bordel, navic to neni konstantni hluk! Myslel jsem ze mi pomuze AAM (u predchoziho kompu mi to disk krasne ztisilo), ale Barracudy to evidentne nepodporuji. Pomohlo by mi ulozit disk do nejakeho supliku? Skrin mi prijde dost kvalitni na to, aby prenasela naky vibrace.

Diky moc, za jekokoli rady a podnety!
Richmond (8084)|25.12.2009 13:30
1. nekupovat Seagate (tzn. ted ho jedine hodit do boxu)
2. vymenit zdroj za Enermax (nebo minimalne vetrak Magma + doladit treba timhle)
3. intake fan prehodit jako outtake, vystipat vzadu mrizku + opet doladit regulatorem
4. poridit hw regulator s pwm (ted si nevzpomenu natyp, takova krabicka v plexi) protoze ta deska je neschopna regulovat vic nez jeden fan podle zatizeni/teploty

Samozrejme by bylo nejlepsi vymenit vsechny fany za Magma (nebo pro otrle Noctua), vylepit kejs tlumici hmotou (cca 3tis za kvalitni hmotu, prodava se v auto-tuning shopech, AMS/TecPrecision/Vibraflex nebo podobnou levnejsi zalozenou na asfaltu), vystipat mrizky (u centuriona bys musel zvetsit i zadni otvor, ikdyz ja to jen vystipal a zapiloval)
Dasein (24)|25.12.2009 15:38
1. Lisi se nak ty boxy Acutake a Silentmax? V naky recenzi jsem cetl, ze je to jedno. Nejdriv asi zkusim polozit disk na plastove prisavky na dno case a uvidime co to udela, myslim ze se o tom psalo tady na foru.
2. Zdroj mi poradil nekdo na SHW, menit se mi ho uplne nechce, kdyz je novy. Takze jedina moznost je vymena vetraku a ztrata zaruky, jestli to dobre chapu.
3. Ten bod se tyka ceho? Ja myslel ze vepredu v Case, ma byt intake ventilator a vzadu outtake.
4. JJ vim o cem mluvis, ale je to docela drahe reseni. Asi to vyresim speefanem + vetraky Noctua nebo ty Magma. Nastavim teplotu desky 40 stupnu pri 600 PWM a pri hrani holt pojedou naplno.

PS: Jaky mrizky bys radil vystipat. U zdroje, nebo tu mrizku vzadu v case?
Jaky max. air-flow by mel mit vetrak na chladici procesoru, aby zvladal uchladit procesor v pripade max. zateze?
Deee-aN (3834)|25.12.2009 15:50
1. taky se dá hadr pověsit na gumy... viz obrázek 1
2. pokud to dokážeš vyměnit tak, abys pak byl schopen fan pro reklamaci vrátit zpátky, můžeš to zkusit. Nevím, jak jeto u tohoto zdroje s plombami atp.
3. ano, myslíš to dobře

Mřížku vyštípat u outtake, viz obrázek 2
P1070460w.jpg P1070458w.jpg
jrx (1880)|25.12.2009 15:54
Plomby ani ochranné nálepky na zdroji nejsou, ovšem větrák je připojen přes takový atypický 2pin konektor a běžný 2/3 pin do něj narvat nejde, takže se to bude muset zapojit do desky. :slug
robky (3195)|25.12.2009 18:07
[quote=Jiri@tncm;330539]Plomby ani ochranné nálepky na zdroji nejsou, ovšem větrák je připojen přes takový atypický 2pin konektor a běžný 2/3 pin do něj narvat nejde, takže se to bude muset zapojit do desky. :slug[/quote]

jj, tak to mám vyriešené aj ja .... čo je horšie, GB a regulácia fanov - to nejde dokopy:thumbdown Takže, pokiaľ je autor trošku zručný, vyrobí si redukciu (pripájkovaním jedného odporu) sám ....Ak nie, dajú sa aj kúpiť ...

V konečnom dôsledku aspoň autor zistil, že niekedy sa neoplatí šetriť ... Je potrebná ďalšia investícia, keď si to nakoniec spočíta - mohol sa pri výbere rozhodnúť lepšie ...minimálne skriňa, disk sú na stavbu tichého pc menej vhodné ....
jrx (1880)|25.12.2009 18:09
[quote=robky;330588]regulácia fanov[/quote]

Co chceš regulovat? Každý slušnější fan za pár stovek bude 5x tišší než ten chrchel co tam dává seasonic ;)
robky (3195)|25.12.2009 18:18
[quote=Jiri@tncm;330589]Co chceš regulovat? Každý slušnější fan za pár stovek bude 5x tišší než ten chrchel co tam dává seasonic ;)[/quote]

máš pravdu ...to asi len pre mňa sú všetky dostupné fany na 12V hlučné;)
ale zasa ak reguluje speedfan všetky pripojené fany, tak by som reguláciu určite použil ...ak nie, potom hw regulácia

Neviem, či sa u vás dajú zohnať bulk verzie Noctua (iba fan bez príslušenstva - nižšia cena):notsure, do zdroja by som aj tak zvolil niečo s vyšším statickým tlakom - napr. spomínaná Magma ...
Richmond (8084)|25.12.2009 19:08
[quote=Dasein;330528]1. Lisi se nak ty boxy Acutake a Silentmax?[/quote]
Udajne ne, ja mel v ruce jenom Silentmax tak jsem hledal Silentmax

[quote=Dasein;330528]2. Zdroj mi poradil nekdo na SHW, menit se mi ho uplne nechce, kdyz je novy.[/quote]
Zrejme jsi chtel setrit, kdybys chtel tichej tak by ti jiste doporucili Enermax (ja vim, cpali by ty Corsairy ale ty ja nemam rad, 2 uz to maji za sebou, Enery drzi a to jsem jich daval podstatne vic)

[quote=Dasein;330528]3. Ten bod se tyka ceho? Ja myslel ze vepredu v Case, ma byt intake ventilator a vzadu outtake.[/quote]
Ja zas myslel, ze nemas outtake ventilator, ale mas intake - to jsem myslel prehodit intake fan a dat ho dozadu jako outtake, dulezitejsi je odsat teply vzduch nez vhanet studeny. Mrizku vystipat vzadu.
Dasein (24)|25.12.2009 19:11
Panove diky moc za rady. Vetraky v case jsou vicemene jasny, zadni mrizku upravim podle obrazku od Deee-aNa. A bud necham desku at si s nima dela co chce, nebo je stahnu SpeedFanem.
Harddisk zkusim povesit na ty gumy - to vypada dobre.
Zdroj otevru, dam tam vetrak Magma a pred nej zapojim manualni regulator otacek a to cely zapojim do zdroje? Jak ale poznam, na kolik mam ten regulator otacek nastavit? Ten zdroj je jednoznacne nejteplejsi cast meho PC. Jaka je idealni teplota zdroje? A cim to muzu zmerit?
Jeste k chladici na procesor - muzu tam dat jiny vetrak a jaky parametry by mel mit? Ted je tam ten CoolerMasteru.

A ted jsem si vlastne uvedomil-co s vetrakem na graficky karte? Myslel jsem si, ze bordel nedela, ale kdyz se vsechno ztisi, tak dela :(
Diky
jrx (1880)|25.12.2009 19:15
[quote=Dasein;330628]Zdroj otevru, dam tam vetrak Magma a pred nej zapojim manualni regulator otacek a to cely zapojim do zdroje? Jak ale poznam, na kolik mam ten regulator otacek nastavit? Ten zdroj je jednoznacne nejteplejsi cast meho PC. Jaka je idealni teplota zdroje? A cim to muzu zmerit?[/quote]

Už jsem to tu psal. Větrák do zdroje a rovnou do desky. Do zdroje ho nezapojíš a regulátor je zbytečnost, ten fan je dost tichý. Zdroj má sice teplotní čidlo, ale nelze z něj číst. Pokud ten fan neuškrtíš úplně na minimální otáčky, bude chladit stejně dobře/lépe jako ten, co tam je teď, takže se o teplotu zdroje nemusíš bát.
Richmond (8084)|25.12.2009 19:18
[quote=Dasein;330628]Zdroj otevru, dam tam vetrak Magma a pred nej zapojim manualni regulator otacek a to cely zapojim do zdroje? Jak ale poznam, na kolik mam ten regulator otacek nastavit?[/quote]
Zdroj ma vlastni regulaci, regulator jsem psal jako omezeni "zhora" aby netocil maximalni otacky, mozna nebude zapotrebi a stacila by nejaka redukce LNA/ULNA, ale bacha aby sis ten zdroj nespalil. Ono je to praktictejsi mit tam regulator, nastavis na prijatelnou hladinu hluku a pak kdyztak pridas kdyby to bylo moc horky - porad lepsi mit regulator nez tam porad lezt/vyndavat zdroj.
Vetraky na cpu muzes vymenit za jiny ;) Na gk pouzij treba RivaTuner, pripadne dokoupit ThermalRight HR-03 nebo TRad2

[quote=Jiri@tncm;330630]Větrák do zdroje a rovnou do desky. Do zdroje ho nezapojíš a regulátor je zbytečnost, ten fan je dost tichý.[/quote]
Co je tohle za blbost? Co kdyz se mu sekne speedfan a nebude u pc? Tak ho upece... V tom zdroji staci vymenit konektor primo na pcb, ikdyz ja myslel, ze ustrihne kably, naletuje na ne rovnou regulator a ten pak vytahne ven a prilepi ho suchym zipem na telo (nebo treba ven z kejsu)
jrx (1880)|25.12.2009 19:27
[quote=Richmond;330634]Co je tohle za blbost? Co kdyz se mu sekne speedfan a nebude u pc? Tak ho upece... V tom zdroji staci vymenit konektor primo na pcb, ikdyz ja myslel, ze ustrihne kably, naletuje na ne rovnou regulator a ten pak vytahne ven a prilepi ho suchym zipem na telo (nebo treba ven z kejsu)[/quote]

A když se mu sekne speedfan, tak mu zastaví větrák? :rolleyes: Navíc nic neupeče, říká ti něco OTP? A já se celou dobu snažím navrhnout řešení, kdy by se nemuselo nic stříhat, letovat, předělávat = ztráta záruky.
Richmond (8084)|25.12.2009 19:31
No tak kdyz se mu ztlumi vetrak na minimum a pak se to zaslehne tak mu ho speedfan necim roztoci? Ja chces docilit toho, aby se reguloval zavisle na teplote uvnitr zdroje? Nevim jak to vidi tazatel, ale ja radsi necham regulaci ve zdroji nez abych o ni prisel uplne...

jrx (1880)|25.12.2009 19:37
Pro mě za mě ať si letuje nebo stříhá, ale příjde o záruku. ;)
Richmond (8084)|25.12.2009 19:41
Porad lepsi prijit o zaruku nez o zdroj (nebo jeste neco jinyho). Jo to je holt dan za setreni :rolleyes: Kdyby koupil Enera tak nemusi nic vymenovat a dostal by i napajeci kabel :D

Kdyztak snad neni takovej problem nechat si vytisknout 100 plomb v nejakym dtp kramku ne?
robky (3195)|25.12.2009 20:00
Skôr ako pájkovať pcb zdroja by som pristúpil k použitiu redukcie ... k magme je priložená molex-2pin, len je treba prehodiť piny molexu (buď na 5 alebo 7 voltov) ....

Sofistikovanejšie riešenie aj s reguláciou je použitie NTC termistora napájkovaného na napájaní ventilátora a umiestnenie niekde na chladič zdroja ...(samozrejme spojené so stratou záruky ventilátora, čo je však lepšie ako strata záruky zdroja) ... pre magmu je vhodný nejaký s hodnotou 4,7 - 33 ohmov ...
jrx (1880)|25.12.2009 20:11
Tohle by vyřešilo všechny problémy. "3pin" na "debilní seasonic konektor 2pin" redukce. Nebo sehnat nějaký levný fan s tím dvoupinem a přepájet si to na magma nebo co se bude kupovat. Zůstane záruka i regulace ze zdroje s mnohonásobně nižším hlukem.

Richmond (8084)|25.12.2009 20:16
[quote=robky;330659]Skôr ako pájkovať pcb zdroja by som pristúpil k použitiu redukcie ... [/quote]
No tak snad by nemel byt velky problem napajet primo samici 3pin na kabely od ventilatoru a muze do ni pak zapojit jak ventilator samotny tak treba i tu redukci s ventilatorem, pres kabliky dve smrstovacky a je to, muze si s tim pak delat co bude chtit + ma zachovanou regulaci. Kazdopadne zaruku ztrati otevrenim zdroje takze proc jeste prichazet o zaruku na fan ;)

edit: na ten kablik bych se zkusil zeptat v GMku, PSelectronicu nebo Krup.cz, on to totiz neni jenom seasonic debilni konektor ale konektor treba na gk. No a jak se to s plombou uz vidim, protoze je tady nekdo aktivni ze :)
edit2: ten kablik je urcite na starsim Acceleru
jrx (1880)|25.12.2009 20:17
[quote=Richmond;330670] Kazdopadne zaruku ztrati otevrenim zdroje[/quote]

No plomby ani nálepky to nemá, takže to nikdo nemusí poznat, že to bylo otevřené ;)
Deee-aN (3834)|25.12.2009 20:30
[quote=Jiri@tncm;330672]No plomby ani nálepky to nemá, takže to nikdo nemusí poznat, že to bylo otevřené ;)[/quote]
Za předpokladu, že šroubovákem příliš "neožvejká" šroubky...:)
Richmond (8084)|25.12.2009 20:50
jrx (1880)|25.12.2009 20:53
[quote=Richmond;330686]Nasel jsem tohle, ale redukci 2p > 3p ne
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&inc=detail&gesid=GES06613882[/quote]

JJ to jsem našel taky, jenže z toho obrázku nelze poznat (ani z datasheetu) zda je to ten konektor (viz. obrázek výše). Jinak známý mi tvrdí, že tyhle konektory mají 100% v GME. Budu tam mít cestu tak se na to zeptám a kdyžtak hned skočím do GESu
Richmond (8084)|25.12.2009 21:03
[quote=Jiri@tncm;330689]Jinak známý mi tvrdí, že tyhle konektory mají 100% v GME.[/quote]
Tomu bych i veril pac kamos mi je tenkrat prines misto tech co se davaj na konektory u frontpanelu, ale taky jen s licnou. Ono by se to asi dalo vystrachat na http://www.hledejsoucastky.cz kdybych vedel jak se to primo jmenuje :notsure Ted lituju, ze jsem je vyhodil, na tom by se dalo zbohatnout :D
Dasein (24)|25.12.2009 21:03
Letovani bych se radsi vyhnul, takze reseni s tim kablikem vypada dobre. Skoda ale, ze se musi otvirat ten zdroj. Jeste bych je mozna mohl ukecat, jestli by me ho nevymenili za nejakej lepsi. Jaky Enermax navrhujete?

Add RivaTuner-otacky u vetraku na grafice jdou sice snizit na 25%, ale vetrak nejde vypnout, takze se tezko urcuje co dela vetsi hluk, jestli grafika nebo zdroj.
Richmond (8084)|25.12.2009 21:07
imho zdroj, pochybuju ze to na tech 360 rpm (25%) bude delat kraval ;)
jrx (1880)|25.12.2009 21:14
[quote=Dasein;330692]takze se tezko urcuje co dela vetsi hluk, jestli grafika nebo zdroj.[/quote]

Co je těžkého na vytáhnutí grafiky a rozjetí PC bez ní? :D
Dasein (24)|25.12.2009 21:17
[quote=Richmond;330694]imho zdroj, pochybuju ze to na tech 360 rpm (25%) bude delat kraval ;)[/quote]
Aha, tak uz vim v cem bude ten problem. I kdyz nastavim vykon na 25% tak ten vetrak ma 1523 RPM (to ma i na 40%), coz uz by bordel delat mohlo.

Edit: Muzu to sice rozjet bez grafiky, ale to prave nezjistim jak se to chovat za normalniho provozu a jaky mam teploty.
jrx (1880)|25.12.2009 21:20
Hele, zase ten větrák nemůžeš utnout úplně na minimum. Hlídej si teploty.

Jinak ten zdroj dělá hluk +- pořád stejný, takže když vytáhneš kartu, hned po startu uslyšíš, zda hluk přestal (=karta) nebo přetrvává (=zdroj)
Richmond (8084)|25.12.2009 21:24
A menis to v Low-level settings nebo dole na Driver settings? Ja v low-level, rychlost brana z GPU-Z

edit: no uprime na 25% bych ji asi dlouho netrapil, na dlouhodoby provoz zapomen

edit2: akorat nechapu kdo ti poradil toho Seagata, ten snad nebyl ani z fora ne?
Dasein (24)|25.12.2009 21:26
Ted vidim, ze sem mel vyberu komponent venovat vetsi pozornost. Asi ztisim ten disk, vymenim vetraky ve skrini a na procesoru a snad to bude stacit. Pripadne poresim ten zdroj jak jste navrhovali.
Dasein (24)|25.12.2009 21:30
[quote=Richmond;330699]A menis to v Low-level settings nebo dole na Driver settings? Ja v low-level, rychlost brana z GPU-Z[/quote]

Low level settings - Enable low level fan control: Fixed:25%. Na tom monitoru grafiky se mi zmeni rychlost vetraku na 25%, ale RPM zustanou stejny a i zvukove se nic nezmeni.
robky (3195)|25.12.2009 21:30
To bude asi najlepšie - pekne postupne ... pri stišovaní a hlavne regulovaní sleduj teploty, nech dačo neuvaríš ....

K tomu vetráku na karte: skús ho iba jemne prstom pribrzdiť, pre kontrolu hlučnosti to postačí ...
Dasein (24)|25.12.2009 21:36
[quote=robky;330705]To bude asi najlepšie - pekne postupne ... pri stišovaní a hlavne regulovaní sleduj teploty, nech dačo neuvaríš .... [/quote]
K tem teplotam. Predpokladam, ze teplota grafiky 50st, systemu +-40, Jadra 50, a CPU 45, disk pod 40 je OK?
robky (3195)|25.12.2009 21:42
jj, teploty sú v pohode ....

skús sem (ak máš foťák) hodiť foto pc ...
VLAN (656)|25.12.2009 22:52
[quote=Dasein;330476]Ahoj a pěkný svátky všem. Koupil jsem si novy pocitac, ale na muj vkus je vcelku hlucny. Upozornuju, ze se mi jedna pouze o hlucnost pri praci: web, word, excel. Prochazel jsem toto a jina fora a rad bych se s vami poradil, jestli to odhlucneni jak si ho predstavuji ja dava smysl.
Sestava je nasledujici:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Cooler Master Hyper 212 Plus
Cooler Master Centurion 534 Light RC-534-KKNA-GP
Seasonic Energy Knight SS-500ET 500W
Gigabyte GA-MA770T-UD3P (rev. 1.0)
Zotac GTX 260 2
Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 500GB

Identifikoval jsem 4 zdroje hluku:
Vetraky (skrin)
Vetrak (v dodavce se skrini) mam pouze vpredu v case a je zapojeny do desky. V BIOSU se mi nepodarilo najit nejakou regulaci otacek, tak jsem pouzil SpeedFan. Pri cca 600 otackach je vetrak temer neslysitelny. Kdybych ho vymenil, treba za Noctua a dalsi vetrak pridal dozadu do Case, mohl bych pouzivat vyssi otacky? Jaka je optimalni teplota HDD a desky pri IDLE?
Je nejaka levnejsi varianta k vetrakum noctua?

Vetrak (chladic procesoru)
I kdyz v popisu pisou, ze je tichy, opet je docela slyset i pri 900stech otackach. Kdyz dam min, tak mi teplota procesoru v IDLE roste pres 40°C a to se mi zda uz docela dost. Mohu vymenit ten vetrak na chladici, nebo to bude stejne dycky hlucny?

Zdroj
Tady jsem v uzkych. Sice ma opet podle popisu byt tichy, ale moc tichy se mi nezda. Predpokladam, ze otacky se regulovat nedaji (softwarove) a zbyvala by jedine vymena vetraku, ale to bych prisel o zaruku. Pokud bych zlepsil napr. cirkulaci vzduchu ve skrini, snizi se mi otacky zdroje, nebo to je konstantni, i kdyby mel treba 20stupnu?

Disk
To nejhorsi na konec. Pokud mam snizene vsechny vetraky na cca 600 az 900 otacek. Seek disku dela nejvetsi bordel, navic to neni konstantni hluk! Myslel jsem ze mi pomuze AAM (u predchoziho kompu mi to disk krasne ztisilo), ale Barracudy to evidentne nepodporuji. Pomohlo by mi ulozit disk do nejakeho supliku? Skrin mi prijde dost kvalitni na to, aby prenasela naky vibrace.

Diky moc, za jekokoli rady a podnety![/quote]




1) Větráky Noctua nekupuj, pokud se ti nelíbí a nemáš dostatek financí. ventilátory značky Xilence také jsou tiché, ale jsou mnohem levnější, bohužel méně kvalitnější ale ticho ti vytvoří.
2) Pokud chces absolutni ticho, tak kup pasivni chladič procesoru(Scythe Ninja, Orochi, Thermalring), pokud ti stačí ticho, vyměň stávající vš´ětrák za nějaký tichý(Noctua, Papst atd.)
3) Se zdrojem nejde delat nic jineho, nez vyměnit větrák. Pokud na zdroji není záruční plaketa, tak nepřijde o záruku, pokud ano máš smůlu. Zase doporučuji třeba Ventilátory Noctua, Xilence, Papst nebo Scythe. Prostě pří výběru větráku se řiď hlavou, peněženkou a testy ventilátorů.
4) Disk ztišíš jednoduše zakoupením rámečku Acutake Dark Disc 2, stojí kolem 500Kč.
Richmond (8084)|26.12.2009 17:48
Xilence neeee, kdyz uz nejaky levny tak GlacialTechy, ale ty tlaci oproti Enermaxum opravdu malo. BTW neni to Thermalring, ale ThermalRight ;)
Deee-aN (3834)|26.12.2009 19:30
Xilence jsou dobré...
VLAN (656)|27.12.2009 11:43
[quote=Richmond;330963]Xilence neeee, kdyz uz nejaky levny tak GlacialTechy, ale ty tlaci oproti Enermaxum opravdu malo. BTW neni to Thermalring, ale ThermalRight ;)[/quote]

prič ti vadí Xilence? za ty peníze je to nejlepší řešení jaký můžeš udělat, cca za 110 Kč máš celkem dobrej 120mm ventilátor.
Dasein (24)|28.12.2009 19:17
Tady je jeste ta fotka. Upozornuji, ze jsem nestavel ja, ale prenechal jsem to firme, kde jsem to koupil.
Chci se vas zeptat na jednu vec. Nemel by ten chladic na procesoru nahodou namontovan otoceny o 90 stupnu?
DSC05775.JPG
Deee-aN (3834)|28.12.2009 19:23
[quote=Dasein;331891]
Chci se vas zeptat na jednu vec. Nemel by ten chladic na procesoru nahodou namontovan otoceny o 90 stupnu?[/quote]
Může (bylo by to lepší), ale nemusí být nezbytně.
Dasein (24)|28.12.2009 19:28
[quote=Deee-aN;331895]Může (bylo by to lepší), ale nemusí být nezbytně.[/quote]
Me totiz prijde, ze ten chladic nasava teplej vzduch od grafiky a tim chladi procesor., kdyby to bylo otoceny, tak by nasaval zduch nekde z prostoru mechanik (byl by nad RAMkama) a foukal by to smerem ven ze skrine, kde by byl outtake vetrak.
Nebo by se mohl dat na druhou stranu (nad porty) aby to foukal smerem ven, ale nevim jestli by to pomohlo (bez outtake vetraku)
Logout (4018)|28.12.2009 20:04
No v podstatě to záleží na tom, jestli Ti dělá větší rámus grafika nebo CPU. Pokud grafika, tak je lepší větrák otočenej k grafice - sice to zhorší chlazení CPU (větrák je víc ucpanej a chladí teplejším vzduchem), ale zase to pomůže chlazení grafiky.... a vice versa.
VLAN (656)|29.12.2009 18:03
[quote=Logout;331915]No v podstatě to záleží na tom, jestli Ti dělá větší rámus grafika nebo CPU. Pokud grafika, tak je lepší větrák otočenej k grafice - sice to zhorší chlazení CPU (větrák je víc ucpanej a chladí teplejším vzduchem), ale zase to pomůže chlazení grafiky.... a vice versa.[/quote]
V té jeho skříni je toto lepší řešení, garfická karta je tak velká, že zabírá téměř celou délku vnitřku case, intake Ventilátor je dost doole, taklže v této case se jedná o správnou volbu, protože máš celkem dobře chlazenou Grafiku, CPU akorát jde teplý vzduch do zdroje, ale to se dá překousnout.
Richmond (8084)|29.12.2009 18:10
Efektivnejsi je to tak, aby to smerovalo teoly vzduch z chladice cpu dozadu do outtake vetraku - jednak se zbytecne neohriva zdroj a jednak vzduch zaroven ochladi mosfety + outtake to vysaje. Pokud si vzpominam tak je to ta bedna bez outtake takze vysavani teplejsiho vzduchu neni optimalni, mozna by docasne pomohlo ten 8cm vetrak dat jako outtake. Mam pocit, ze pro orientaci chladice mel "konstrukter" celkem klasicky duvod a tim je jednodussi montaz (utahovani sroubu) nebo mozna koliduje chladic s heatsinkem...
VLAN (656)|29.12.2009 20:25
[quote=Richmond;332223]Efektivnejsi je to tak, aby to smerovalo teoly vzduch z chladice cpu dozadu do outtake vetraku - jednak se zbytecne neohriva zdroj a jednak vzduch zaroven ochladi mosfety + outtake to vysaje. Pokud si vzpominam tak je to ta bedna bez outtake takze vysavani teplejsiho vzduchu neni optimalni, mozna by docasne pomohlo ten 8cm vetrak dat jako outtake. Mam pocit, ze pro orientaci chladice mel "konstrukter" celkem klasicky duvod a tim je jednodussi montaz (utahovani sroubu) nebo mozna koliduje chladic s heatsinkem...[/quote]

To máš sice pravdu, ale pokud to nechá tak jak to je, tak je ten chladičotočen dobře, ohledně té orientace jak říkáš, že měl konstrukter klasický důvod, ten důvod je možná také to, že tam není out take ventilátor a tímto stylem ,,konstruktéři,, obvykle šetří, ale v dnešní době se spíše šetří na Intake ventilátorech.
Richmond (8084)|29.12.2009 21:14
[quote=VLAN;332285]To máš sice pravdu, ale pokud to nechá tak jak to je, tak je ten chladičotočen dobře, ohledně té orientace jak říkáš, že měl konstrukter klasický důvod, ten důvod je možná také to, že tam není out take ventilátor a tímto stylem ,,konstruktéři,, obvykle šetří, ale v dnešní době se spíše šetří na Intake ventilátorech.[/quote]
Mno takhle: ten ventilator co ma vpredu je tam od vyroby, kdyz ho chces vyndat tak musis sundat predni celo a vyndat kos na disky, takze to vidim na lenost technika (viz. "svazana" kabelaz od zdroje) ;)
Orientace chladice je podle me taky horsi, nez kdyby byl klasicky - sam to mam odskousene (viz. prilohy) na podobnym chladici jako je Freezer, rozdil teplot je sice par stupnu v loadu, ale rozdil to je + nepocitam fakt, ze to presne nazene ohraty vzduch do zdroje (a ten se vic roztoci). Kdyz bude otocenej o 90° tak bude foukat cast vzduchu do der pro outtake a cast kominovym efektem pobere zdroj - porad je to mensi zlo nez co tam ma ted, ja bejt na jeho miste tak intake fan presunu na misto outtake, intake je mene prinosny nez outtake, dulezitejsi je dostat ohraty vzduch z bedny a ne vhaneni cerstveho (tedy pokud nepocitam moznost air tunelu, kdy se vzduch protlacuje ohranicenymi misty, coz neni v tomhle kejsu ani dost mozne, to se pouziva treba v serverech s 2ma cpu a i tam se toci outtake rychleji nez intake) ;)
bordel_inside.jpg 863804982502bc1fc4.jpg
Logout (4018)|29.12.2009 21:21
Richmond: nezastírám, že horizontální orientace vzduchu přes chladič je lepší, ale o ten teplejší vzduch do zdroje bych se trochu hádal. V centurionu neni tolik místa a chladič bejvá dost nacpanej ke zdroji. Takže zdroj si tak jako tak tahá teplej vzduch z chladiče cpu.
A naopak chlazení mofsetů je taky hodně diskutabilní, chladič je většinou tak vysoko
a mofsety tak utopený, že se nechladěj, ať už je ventilátor otočenej jak chce. Leda u drahejch desek s monstrózníma (a většinou naprosto na nic, ale to je druhá věc) to možná je nějakej rozdíl.
Největší problém u ventilátoru dole bych viděl v tom, že je zapláclej GK - proto jsem taky psal, že to má smysl pokud je grafika špatně chlazená (popř. s pasivní grafikou) a slušně chlazenym cpu.

Jinak v tom centurionu jde dát dozadu v poho 12cm ventilátor. Z levnejch a jakžtak slušnejch ventilátorů by se ještě dal zmínit nexus - ale chce zredukovat tak na 800 ot/min.
Doporučil bych dokoupit ještě jeden intake a rozumně zredukovat vše.

vlan: tim nešetřej konstruktéři - v centurionu light je prostě jen jeden ventilátor a to vpředu - a divil bych se, kdyby někdo v alfě jen tak z plezíru přehazoval venilátory.
Dasein (24)|29.12.2009 21:28
Ja uz mam objednany 3 Xilence vetraky -intake, outtake, chladic CPU. Ten chladic otocim o 90 stupnu, takze tok vzduchu by mel bejt, z intake kolem disku (vymontuju tu klec na disky a disk pripevnim na prisavky na dno skrine) nahoru pres RAMky do vetraku na chladici CPU a skrz chladic do outtake vetraku.
Predpokladam, ze si asi budu muset koupit teplovodivou pastu, kdyz budu otacet chladic. Jaka je dobra?
Jaky mate oblibeny zpusob uchyceni kabelu? Ted je tam silenej bordel :(
Logout (4018)|29.12.2009 21:44
Pokud dali na chladič dost teplovodivý pasty, tak by mohlo stačit ji i recyklovat, ale lepší by bylo koupit novou. Dobrá je třeba arctic cooling MX-2.

Kabely... pokud se vejdou tak velmi dobrý je vést zadem až za plechem, ke kterýmu se připevňuje základní deska, nějaký dou vést i pod základní deskou (ale pozor, aby se tam neponičili, opatrně).
Jinak se daj použít klasický stahovací pásky, takový ty plochý plastem obalený vázací drátky, nebo i provázek...