reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rada s volbou chladiče

cybernick (12)|27.12.2009 17:00
Potřeboval bych poradit s volbou chladiče. Prošel jsem pár recenzí a testů, ale stále se nemuhu rozhodnout. Potřebuji chladit procesor pentium Dual Core E5300, který chci taktnout někam přes 3Ghz. Boxový chladič fakt bída a pořádně řve...

Chtěl bych samozřejmě účinný a hlavně i tichý chladič, nebot mám case na stole (ve výšce hlavy při sezení) a hluk prostě ruší. Skřín EC šířka 18cm. Limit bych viděl někde 800-900Kč.

Zatím váhám mezi:
- Scythe 3 Katana
- Scythe ninja mini rev 2 (normal ninja se stejně nevejde)

Doporučili byste některý z nich, připadně nějaký jiný?
Díky
Richmond (8084)|27.12.2009 17:06
Zipang 2 by se vesel (100,- pres limit)? http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=66081
VLAN (656)|28.12.2009 06:27
[quote=cybernick;331347]Potřeboval bych poradit s volbou chladiče. Prošel jsem pár recenzí a testů, ale stále se nemuhu rozhodnout. Potřebuji chladit procesor pentium Dual Core E5300, který chci taktnout někam přes 3Ghz. Boxový chladič fakt bída a pořádně řve...

Chtěl bych samozřejmě účinný a hlavně i tichý chladič, nebot mám case na stole (ve výšce hlavy při sezení) a hluk prostě ruší. Skřín EC šířka 18cm. Limit bych viděl někde 800-900Kč.

Zatím váhám mezi:
- Scythe 3 Katana
- Scythe ninja mini rev 2 (normal ninja se stejně nevejde)

Doporučili byste některý z nich, připadně nějaký jiný?
Díky[/quote]

Pokud chceš opravdu ticho, je pro tebe Ninja správnou volbou, ale není třeba kupovat verzi mini, ta normální uchladí PC i pasivně a budeš si užívat ticho.
cybernick (12)|28.12.2009 13:06
[quote=VLAN;331612]Pokud chceš opravdu ticho, je pro tebe Ninja správnou volbou, ale není třeba kupovat verzi mini, ta normální uchladí PC i pasivně a budeš si užívat ticho.[/quote]

Bohužel normální ninja se mi nevejde do skříně, proto rozmýšlím mini verzi.
VLAN (656)|28.12.2009 13:18
[quote=cybernick;331722]Bohužel normální ninja se mi nevejde do skříně, proto rozmýšlím mini verzi.[/quote]

Aha, tak to jsem nevěděl(to že máš ES a 18cm jsem věděl, jen jsem myslel že to obejdeš stylem že bude chladič čouhat ven a buď vyřízneš část bočnice, nebo ji tam nedáš) , pokud to nechceš tak v tom případě je ten mini dobrá volba.
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 11:16
ak dobre pozeram tak by sa mali zmestit aj:

CM hyper TX3
Xigmatek HDT-S963
Xigmatek HDT-S1283

aj ked tento asi tesne
VLAN (656)|2.1.2010 14:24
Já myslím, že ten Ninja Mini bude dobrá volba. Nepřetaktovaný CPU uchladí v klidu, a je to absolutní ticho.
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 14:28
nehovorim ze nie :) len dalsie alternativy ktore by mali byt na takej istej urovni
Logout (4018)|2.1.2010 22:00
Z těch co tu byly ninju mini.

Ale zapřemejšlel bych i o upgradu nebo alespoň vylepšení skříně - většina EC je na tom s chlazenim velmi, velmi bledě. Možná, kdybys koupil centuriona light a na chladič koupil novej větrák (AC), tak rozpočet tolik nepřešvihneš a chladit to bude líp. Jakou máš přesně skříň?
mech13 (5526)|3.1.2010 11:27
ja teda nevim, ale kdyz se vratim k puvodnimu dotazu: E5300 dostat na 3GHz a BOX je hlucny, tak je rozumny reseni sundat z BOXu intelacke vetrak a stahovaci paskou tam chytnout http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051450060000005CE&Search=nexus%2080&SearchType=1

vysledek - minimalni investice, ticho, mnohem lepsi chlazeni nez BOX (a i s boxem neni problem jit pres 3GHz)

u BOXu teda zalezi co mas za typ, jsou v zasade dva
u tohoto staci vyloupnout vetrak z zeber


a u tohoto je potreba vzit stipacky, protoze na tom plastu s vetrakem drzi i packy pro upnuti ktere tam musi zustat (pozor, pravdepodobne tim prijdes o zaruku... ale pokud je procesor zajety, tak je temer nulova sance ze odejde - v zivote jsem nepotkal vadny procesor (krome userem odpaleneho samozdrejme))

cybernick (12)|3.1.2010 11:28
[quote=Logout;333692]Z těch co tu byly ninju mini.

Ale zapřemejšlel bych i o upgradu nebo alespoň vylepšení skříně - většina EC je na tom s chlazenim velmi, velmi bledě. Možná, kdybys koupil centuriona light a na chladič koupil novej větrák (AC), tak rozpočet tolik nepřešvihneš a chladit to bude líp. Jakou máš přesně skříň?[/quote]

Tak přesně mám Eurocase ML5412, ale původní 300W zdroj jsem již vyměnil za seasonic 500W. Již jsem se koukal po jiné skříni, ale spíše z důvodu obměny než nějaké nespokojenosti. Zrovna tahle dle mě je jedna z těch "lepších" od EC.

AC chladiče jsem pročítal v recenzích a AC 7 pro je prý dost hlučný, a Xtreme nedostal moc dobrych ohlasu. Potrebuji ucinne a tise uchladit ten dual core E5300, ale samozrejme pretaktovany tak na 3.2 nebo 3.6GHz. Z tohoto duvodu jsem si jej i poridil...
cybernick (12)|3.1.2010 11:34
[quote=mech13;333774]ja teda nevim, ale kdyz se vratim k puvodnimu dotazu: E5300 dostat na 3GHz a BOX je hlucny, tak je rozumny reseni sundat z BOXu intelacke vetrak a stahovaci paskou tam chytnout http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051450060000005CE&Search=nexus%2080&SearchType=1

vysledek - minimalni investice, ticho, mnohem lepsi chlazeni nez BOX (a i s boxem neni problem jit pres 3GHz)
[/quote]

Tohle je zajimavé řešení, samotného mě nenapadlo. Ale nejsem si jistý zdali po přetaktování bude boxové chlazení dostatečně účinné. Už teď mám teploty přes 50 stupnu. Preci jenom, toho železa tam moc není...
mech13 (5526)|3.1.2010 11:35
[quote=cybernick;333775]...AC chladiče jsem pročítal v recenzích a AC 7 pro je prý dost hlučný, a Xtreme nedostal moc dobrych ohlasu....[/quote]

logout stejne jako ja mel na mysli pouze vymenit ventilator, ne cely chladic... AC vetraky jsou nic moc valne kvality, ten nexus co jsem daval odkaz je neslysny i na plnych 1500 otacek, takze ani nemusis regulovat

nejvetsi problem freezeru 7 je prave jeho vetrak bez ramecku... regulovany je tichy, ale spatne chladi, kdyz je potreba aby chladil, dela kraval

EDIT:
[quote=cybernick;333776]Tohle je zajimavé řešení, samotného mě nenapadlo. Ale nejsem si jistý zdali po přetaktování bude boxové chlazení dostatečně účinné. Už teď mám teploty přes 50 stupnu. Preci jenom, toho železa tam moc není...[/quote]

teploty jsem pri takove vymene sledoval naposledy asi na P4 celeronu (primotop) a box vetrak foukal 2500-3000 otacek a teplota kolem 45-50 stupnu... ten nexus ma maximalni otacky 1500, ale teplota byla cca 43-45 stupnu...

EDIT2:
jaky ma ten vetrak ted v zatezi otacky? regulujes ho? 50 stupnu je vpohode, po OC muze klidne byt v zatezi i 60-65 aniz by te to melo znepokojovat
mrkni jaky typ BOXu mas ted, jestli postaci sundat vetrak nebo bys musel strihat
Logout (4018)|3.1.2010 12:09
- Ještě bych taky přemejšlel, jestli by líp nechladil klasickej 12cm větrák (z levnejch třeba nexus, chválej lidi vcelku i xilence) - jde chytit za jeden roh a když dáš kolem kus kartónu tak, abys nahnal proud vzduchu mezi žebra, tak by to mohlo chladit tišejc než 80mm.

- S tim AC je pravda, že ten je tichej leda regulovanej, to jo - dik mechu za korekci.

- Ta skříň je dost blbá (ono je jich verzí víc, ale jedna horší než druhá). Starší verze měla aspoň pořádnej plech, ale perforace strašlivě mizerný, v novější verzi se mírně zlepšily perforace (takže jsou už jen dosti mizerný) a kvalita plechu spadla do černošwedého podprůměru. Obé vyřešíš koupí centurionu, ale tos asi slyšet nechtěl :-) Druhá možnost je
vzít pár nástrojů a trochu bednu upravit. Tady máš pár nápadů:

- Určitě velký zlepení bys dosáh, kdybys (vedle konektorů motherboardu) vyříznul mřížku a namontoval tam nějakej outtake ventilátor. Originálně tam jde max 80mm, ale s trochou šikovnosti by se tam aspoň 92mm vlízt měl. Todle jde udělat i štípačkama a pilníkem, to určitě stojí za to.
- Další problém jsou harddisky, ty jsou tam úplně utopený. Zkontroloval bych nějakym softem jejich teplotu. V každym případě neni blbej nápad vyříznout mřížku i vepředu (popř. i doplnit ventilátorem), osobně bych udělal i pár perforací do plastovýho předku skříně (vrtal bych z lícu, pak by to ani nemuselo ten plast poškodit).
- No a vzhledem k mizerný perforaci vpředu by stálo za to ještě zajistit nějakej další přívod čerstvýho vzduchu, nejlíp asi přes vyříznutou díru v bočnici.
cybernick (12)|23.1.2010 16:42
Boxovému chladiči jsem opravdu neveřil a nakonec pořídíl zmiňovaného ninju mini.

Momentální stav:
Takt CPU - 3458MHz (266 x 13)
tepoty - iddle 36-38°C, po 2 hod. v orthosu max CPU 65°C, jadra max 60°C, ventilator mam nastaveny na 1500 otacek - neni moc slyset. Pri zapnuti na max. otačky jsou teploty o 2 - 3 stupně dolů.

Jsou tyhle teploty v poradku?

Zkusil jsem z boxu uelat outtake ventilator - presne pasuje do otvoru casu a alespon jsem si overil, ze to dost pomaha. Uz cekam na lepsi s fluidnimi lozisky.

Ale stala se mi asi 3x následující situace. U taktovaneho i netakt. CPU kdyz jsem prochazel nastavenim Speedfanu, tak mi najednou začal hlásit 118°C teploty CPU, ale teplota jader se nezvyšovala, naopak regulací se nastavily maximální otáčky ventilátorů a jádra se ochladily o zmiňované 2-3°C. Teplotu cpu, ale hlásilo čidlo konst. 118°C. Po restartu a okamžitém shlédnutí teploty v biosu - doba cca. 15s byla indikace teploty 32°C. a vše najednou opět šlo bez problémů. Mám pocit že speedfun (o everest stejně) mohli dostávat špatnou teplotu. Nebo myslíte, že je chyba v HW? Nevím jak velkou pozornost tomu věnovat...
VLAN (656)|23.1.2010 17:19
[quote=cybernick;341358]Boxovému chladiči jsem opravdu neveřil a nakonec pořídíl zmiňovaného ninju mini.

Momentální stav:
Takt CPU - 3458MHz (266 x 13)
tepoty - iddle 36-38°C, po 2 hod. v orthosu max CPU 65°C, jadra max 60°C, ventilator mam nastaveny na 1500 otacek - neni moc slyset. Pri zapnuti na max. otačky jsou teploty o 2 - 3 stupně dolů.

Jsou tyhle teploty v poradku?

Zkusil jsem z boxu uelat outtake ventilator - presne pasuje do otvoru casu a alespon jsem si overil, ze to dost pomaha. Uz cekam na lepsi s fluidnimi lozisky.

Ale stala se mi asi 3x následující situace. U taktovaneho i netakt. CPU kdyz jsem prochazel nastavenim Speedfanu, tak mi najednou začal hlásit 118°C teploty CPU, ale teplota jader se nezvyšovala, naopak regulací se nastavily maximální otáčky ventilátorů a jádra se ochladily o zmiňované 2-3°C. Teplotu cpu, ale hlásilo čidlo konst. 118°C. Po restartu a okamžitém shlédnutí teploty v biosu - doba cca. 15s byla indikace teploty 32°C. a vše najednou opět šlo bez problémů. Mám pocit že speedfun (o everest stejně) mohli dostávat špatnou teplotu. Nebo myslíte, že je chyba v HW? Nevím jak velkou pozornost tomu věnovat...[/quote]

To spíš blbne speedfan, ne vždy jde na něj spoléhat. Pokud chceš, tak zkus změřit pomocí programu Coretemp, ten mě ještě nikdy takovou hloupost jako mi udělal Speedfan neudělal.
|Mio| (1333)|23.1.2010 17:36
Speedfan se nemyli, bere hodnoty odkud mu nastavis, takze staci nastavit spravne cidlo a hned ty hodnoty vypadaji realnejs :-))

Speedfan prave dokaze odecitat hodnoty jak Core z procesoru, tak z ridiciho chipu desky.
VLAN (656)|23.1.2010 17:51
[quote=|Mio|;341370]Speedfan se nemyli, bere hodnoty odkud mu nastavis, takze staci nastavit spravne cidlo a hned ty hodnoty vypadaji realnejs :-))

Speedfan prave dokaze odecitat hodnoty jak Core z procesoru, tak z ridiciho chipu desky.[/quote]

Já nevim jak tobě, ale mě vždy ukazoval trochu jiné údaje než CoreTemp, třeba Everest mi taky uzaval vždy správně prostě nevím, mě ten speedfan ukazoval jiné hodnoty.
|Mio| (1333)|23.1.2010 18:06
Speedfan totiz jako vychozi cidlo bere to z desky a pojmenuje ho CPU, alespon u me viz podpis, ale kdyz se postouras zjistiz ze zobrazi i Core temp z K8/K10 procesoru a to pesne odpovida tomu co ukazuji ostatni programy.

Z principu veci, pokud nemas prednastavene nejake ofsety tak ze stejneho cidla musis precist stejne hodnoty, cimkoliv, no a pokud se lisej je to z jineho cidla.

Pak se jeste ve speedfanu v advanced da nastavit jestli je cidlo termistor nebo dioda, to kdyby bylo spatne tak to taky ukazuje nesmysly. Ale predpokladam ze si tuhle informaci vycte z chipu nebo ma databazi.
cybernick (12)|23.1.2010 20:38
[quote=|Mio|;341386]
Pak se jeste ve speedfanu v advanced da nastavit jestli je cidlo termistor nebo dioda, to kdyby bylo spatne tak to taky ukazuje nesmysly. Ale predpokladam ze si tuhle informaci vycte z chipu nebo ma databazi.[/quote]

Hmm zajimave, na to se podivam..

Co myslíte ty výše zmíněné teploty přetaktovaného CPU? Jsou v pohodě, nebo radši trochu ubrat taktu... ? A jaka teplota je vlastně důležitější - teplota CPU nebo teplota jader?
VLAN (656)|23.1.2010 20:46
[quote=cybernick;341461]Hmm zajimave, na to se podivam..

Co myslíte ty výše zmíněné teploty přetaktovaného CPU? Jsou v pohodě, nebo radši trochu ubrat taktu... ? A jaka teplota je vlastně důležitější - teplota CPU nebo teplota jader?[/quote]

To co tobě psalo (118°C teplota CPU) je blbost, pokus jsi si jist správným nandáním chladiče tak by se toto nemělo stát. Já se při OC řídím spíše teplotou Jádra(Jader), zatím jsme ještě nikdy neměl problém, ale jak říkám 118°C je divné, a tipoval by jsi spíše na nějakou chybu programu, nebo špatné nastavení programu. protože takové teploty aby jsi dosáhl, tak by jsi musel mít CPU více přetaktovaný, s horším chladičem a možná ještě bez teplovodivé pasty, tohle opravdu není normální.
|Mio| (1333)|23.1.2010 20:50
Ta beru jako relevantni teplotu jader, teplota CPU je u me z cidla z desky, nikoliv primo z procesoru, takze predpokladam ze je mene presna.

Ten rozdil je u me 2-6 stupnu dle situace, dost se to houpe.

Rozumne teploty procesoru jsou na dlouhodoby provoz tak do 60 stupnu Core, asi by se dalo uvazovat i o 65, ale ja planuju zivotnost procaku tak 5 let, protoze u nas v rodine se kompy dedi, a verim tomu ze 65 dlouhodobe (aspon 50% provozu), snizi zivotnost tak na 3 roky. Vsechno jsou ale osobni odhady dle zkusenosti a nejake te teorie polovodicu a vyrobnich technologii. I kdyz u me tu zivotnost prodlouzi undervolting a to ze bezi 95% casu v idle.

Takze ty teploty jsou OK.