Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 23 z 23

Téma: Obnova dat na USB externim disku bez oddílu

Nováček Avatar uživatele redfrog
    Registrace
    Feb 2007

Na ten klon to mám pak jit cez linux(kua to bude)? Nebo je aj nějaký dobry sw na winech...
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

hl.hl: Nojo, nevim, jak jsem se díval. Máš pravdu.
    Když na to koukám teď, tak ale je dosti zajímavý to, že pending sektorů je naprosto stejně jako uncorrectable sektorů. Jakoby se tomu disku (asi najednou - předtim evidentně uncorrectable nebylo nic) prostě nepovedlo přečíst nic.

Ale stejně mi to na takový (náhlý a definitivní) zpomalení přijde na poškozenou plochu divný. Blbý plotny se spíš projevujou zásekama než konstantnim zpomalenim - teda leda by odešla hlavička. A zblblá elektronika taky může považovat svoje chyby za chyby čtení...

redfrog: S linuxem klon vytvoříš snadno. Koukni se sem:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_%28Unix%29
    ještě lepší než samotnej dd by byl příkaz dd_rescue
    ale trochu se bojím, že jestli to hddregeneratoru trvalo tak dlouho, tak tendle příkaz bude v lepším případě na tejden. Na druhou stranu, rychlejc ty data asi z toho disku nedostaneš...

Starousedlík SHW
    Registrace
    Oct 2006

Citace Původně odesláno od Logout Zobrazit příspěvek
    hl.hl: Nojo, nevim, jak jsem se díval. Máš pravdu.
    Když na to koukám teď, tak ale je dosti zajímavý to, že pending sektorů je naprosto stejně jako uncorrectable sektorů. Jakoby se tomu disku (asi najednou - předtim evidentně uncorrectable nebylo nic) prostě nepovedlo přečíst nic.

Ale stejně mi to na takový (náhlý a definitivní) zpomalení přijde na poškozenou plochu divný. Blbý plotny se spíš projevujou zásekama než konstantnim zpomalenim - teda leda by odešla hlavička. A zblblá elektronika taky může považovat svoje chyby za chyby čtení...

redfrog: S linuxem klon vytvoříš snadno. Koukni se sem:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_%28Unix%29
    ještě lepší než samotnej dd by byl příkaz dd_rescue
    ale trochu se bojím, že jestli to hddregeneratoru trvalo tak dlouho, tak tendle příkaz bude v lepším případě na tejden. Na druhou stranu, rychlejc ty data asi z toho disku nedostaneš...
    Tak me to nedalo a nasel jsem 2 disky z notebooku ktery jsem nedavno nejak resil.
    1. Disk ktery mel hodne prealokovanych sektoru a rychlost byla max 2MB/sec. bohuzel uz nevim, co mel za udaj v tech pending sektor
    2. Disk ktery se tvaril v Biosu jako disk o velikosti 1MB a ve Windows tusim vubec nebyl

Vzal jsem elektroniku z disku 1 a dal ji na disk 2 a vysledny slepenec slape jako hodinky. Takze v mem pripade za pomalost mohly plotny. No ale kdyz premyslim dale, tak urcite po tom slozeni byl vypis SMART ok a to by znamenalo, ze tyto informace musi obstaravat elektronika uvnitr disku jinak si to nedovedu vysvetlit. Zkusim ten disk najit kam jsem ho dal a udelat vypis SMART a kdyztak ho sem hodim. Minimalne pro zajimavost.

No a k tomu klonovani, nevim jak funguje prikaz DD, ale on musi kazdopadne klonovat disk po sektorech a ne po souborech. Acronis ve Windows ma volbu tusim BY SECTORS nebo tak nejak.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

dd právě čte fyzicky zařízení sektor po sektoru. dd_rescue má k tomu vychytávky, že nezařve při chybě, snaží se o opětovný čtení, optimalizuje velikost bloků pro čtení dle chybovosti atd... IMHO je dělanej právě pro tydle případy.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Dojigiri
    Registrace
    Jun 2008

Ten počet offline uncorrectable je fakt hodně moc vysokej, příčina asi opravdu buď masivní poškození plotny anebo špatná elektronika. To jsou sektory, který nelze přečíst (tedy ani obnovit) a čeká se na požadavek zápisu do nich, aby mohla být provedena realokace (protože realokace nemůže být provedena okamžitě, neboť když nejdou data přečíst, neví se, co vlastně do realokovanýho sektoru zapsat, takže se čeká na zápis, kterej by dotyčnej sektor přepsal, a v té chvíli je prováděna realokace). Takže při zápisu do těch sektorů by se hodnota snižovala a naopak zvyšovala hodnota reallocated sector count.

Ale v tom případě je divný, že kontrola povrchu nenašla žádný bad blocky. To, že nenašla bad blocky v reallocated sectors, je ok, protože při kontrole jsou realokovaný sektory "podstrkovány" místo těch, který tam byly původně špatný, takže budou zdetekovány jako ok, ale ty, který jsou označený jako offline uncorrectable, by zdetekovaný být měly. Na ty by pak taky mohl pomoct hddregenerator (kterej často i sektory označený jako offline uncorrectable obnovit dokáže).

Co se týká dd, pokud to zkopírovat půjde tak tam šance je, ale je možný, že pokud tam jsou opravdu bad blocky tak dd je samozřejmě nedokáže taky přečíst a překopíruje pak data chybně.

A co se týká zpomalení při přealokovaných sektorech, tak to je kvůli tomu, že realokovaný sektory jsou na jiným místě disku (někde na vnitřním nebo vnějším okraji ploten) takže pak samozřejmě při kontinuálním čtení je potřeba místo původních sektorů, přesouvat hlavy na jiný místo na disku (a pak zase zpátky pro pokračování čtení), a proto to zpomalení.

Když jsi pouštěl ten hddregenerator, jak hodně kolísala rychlost, našel a obnovil alespoň nějaký sektory? (píše to na obrazovce dole) a máš poslední verzi hirens boot cd 10.1? Ve starších verzích hirens je starší hddreg. kterej je pomalejší, v nejnovější verzi je výrazně rychlejší. Ten hddregenerator je asi největší šance, jak to spravit, takže bych ho zkusil nechat doběhnout, pokud to nespraví ten, tak pak už asi nic.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Já bych vzhledem k tomu pending a uncorrectable shodnejch tipoval právě elektroniku - porotože se to tváří. že všechny vyskočily najednou...
    Ještě bych možná zkusil seatools, co řekne diagnostika přímo od výrobce disků....

Další dosti zajímavá hodnota v tom SMART je ECC recovered - což by mohlo bejt např. přehříváním cache, nebo obecně blbou elektronikou. Řádově se dosti shoduje s s Raw read error rate - což by mohlo ukazovat na to, že elektronika mrší výsledky čtení a myslí, že je blbě plotna.
    No a poslední podezřelá je seek error rate, tu maj ale prej všechny seagate dosti vysoký.

Starousedlík SHW
    Registrace
    Oct 2006

To Dojigiri: Kontrola povrchu nic nenasla asi proto, protoze v tom testu HD tune nechal uzivatel zapnuto QUICK TEST. Nevim presne cim se lisi od normalniho testu, ale asi hodne protoze je nekolikrat rychlejsi. Kdovi jak to vlastne v tom pripade testuje.

S tim zpomalenim to nebude tak docela jak pises. Mel jsem v ruce nekolik takovych disku a vzdy byla rychlost mizerna pres cely disk. To prece nezpusobi tech par sektoru. Jednou dokonce bylo na disku jen kolem 20 prealokovanych sektoru a rychlost cteni na celem disku byla necelych 1 MB/sec. A elektronikou to taky nebylo, neb jsem ji zkousel na jinem disku a tam sla normalne. Typoval bych to na ty hlavicky nebo mozna elektronika uvnitr disku.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Uvnitř disku co vím, elektronika snad ani neni, nanejvejš nějaký AD převodníky a motorek. Tam se imho nemá moc co pokazit.

Nevim jak maj disky implementovaný data recovery, ale nemůže tam bejt něco, jako že když nemůžou přečíst plotnu, tak zpomalej otáčky? Ale nikdy jsem o tom neslyšel. Spíš bych to zpomalení přičítal vvadný hlavičce či čemu, že nemlže dobře číst navigační údaje a tak každej sektor čte na několik otáček, než se chytí....
    Ale to už jsou jen dohady.

Jednou jsem měl disk, kterej byl taky takhle zpomalenej, z jeho posledních záškubů jsem pod linuxem (windows s nim už odmítali pracovat, jakmile byl připojenej, tak běželi rychle jako invalidní slimejš) vykopíroval data. Takže ten linux bych zkusil. Po půl roce jsem ho připojil a nenašel jsem sebemenší problém, v poho se na něj znova nainstalovali windowsy....

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. Obnova dat: Obnova smazaných oddílů na HDD
    Od Figa v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 06-04-2015, 08:50
  2. Rozdělení disku- zmizení oddílu
    Od Neony v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 31-01-2011, 12:44
  3. Externí HDD: Obnova dat na externim HDD WD Mybookworld
    Od rpytlik v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 06-09-2010, 01:10
  4. Diskové oddíly: Používáte více oddílů na pevném disku?
    Od Zeli v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 38
    Poslední příspěvek: 09-03-2010, 14:12
  5. Obnova dat z hdd(neznámého oddílu)
    Od bodja v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 16-12-2008, 21:43