reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova dat na USB externim disku bez oddílu

redfrog (31)|28.12.2009 07:35
Zdravím ve spolek, na první svátek vánoční se mi stala taková nepříjemná věc, stahoval sem nějaké data na externí USB 320GB HDD Seagate – Barracuda 7200.10. Zničeho nic se přestali data stahovat kontrolka na externím disku zůstala svítit už neblikala, že pracuje. Stahováni vyhodilo chybovou hlášku že diskové zařízeni je buť plné nebo nepřipojené.

Po restartu ve správě počítače, byl disk neinicializován a celá kapacita nepřiřazená ukazoval 100% volného místa. Další můj zbrklý postup byla asi chyba, která ty data pohřbila nenávratně pryč :(. Tak sem se mu pokusil oddíl přiřadit po přiřazení oddílu, se již tvářil online. Ale stále systém souboru byl bez označení NTFS, pokusil jsem se ho tedy zformátovat. Sam se nabídl že je potřeba zformátovat, po nastaveni NTFS a formátovaní při dosaženi 100% zahlásil že se formátováni nezdařilo. Po opětovném restartu nebyl disk znova inicializován.

Tak sem po chvilce bádáni sáhl po nástroji Test Disk, dal sem analýzu partition, ale po 5 hodinách nebylo ani jedno procento, bylo 280/38912 :00% (ok... skoro už jedno procento :D, tímto tempem by to trvalo cca 34dní), tak sem stopl celý proces a sáhl sem po nástroji Acronics DiskDirector, ten se ovšem tvářil tak všeljak při analýze, chvíli pracoval (při pozorováni v TaskManagerovi) jako spuštěny chvíli neodpovídal. A nedělo by se jako nic dlouhou dobu jen to sem tam změnilo statut ze spuštěno na neodpovídá a naopak...
Tak sem si řekl že zkusím ten TestDisk znova, tam sem aspoň viděl že se něco děje... Ale že to napojím do šraku v PC, ale ohua světe div se při zapnutí do šraky se disk vůbec nehlásil, v Biosu byl vidět normálně i ze správnou kapacitou, v systému nebyl vidět vůbec ani přes TestDisk ani ve správě počítače. A ani Acronic ho nedetekoval.

Tak sem to přepojil vše zpátky a pustil sem PhotoRec nejde mi totiž o nic jiného než o záchranu fotek za 5 let. Ale ten mi ukazuje že odhadovaná doba do konce 7985hodin(touto rychlosti by to bylo skoro 365dni:D:D:D:D:D) a nějaké drobné. A ani zatím nic nedokázal obnovit. Zatím to tedy nechávám běžet, jak sem četl výše dobrou radu (díky za ní) obnovit data a pak začít zkoušet obnovit Partition. Zdá se mi to jako rozumné řešeni než se to úplně domrší a přestane úplně reagovat ten disk.

Má vůbec po tom mém zbrklém jednání zkoušet obnovit ty data? Předpokládám že práce z diskem, analýza disku je tak pomalá díky připojeni přes USB. Jde nějak připojit ten disk, aby sním šlo pracovat na ATA připojení? Aby to trochu odsipalo rychleji?

Systém Win XP pro – SP2 + nějaké aktualizace, externí disk má Jumper v pozici Cable select.

Teď koukám že ten PhotoRec po 12 hodinach, obnovuje úplně nesmyslné soubory, zhruba 60 souboru, samé texťáky a nepoužitelné přípony jako např. .h nebo .sqlite, jedno nestpustitelné video a jeden nespustitelný .psd. Asi to je vše nenávratně pryč, co?:( Nepamatuji se že by tam balo tolik texťaku z takovým obsahem změti čísle a nějakých tagu...
Dojigiri (1629)|28.12.2009 11:29
Hmm to potěší :o

[quote=redfrog;331619]Systém Win XP pro – SP2 + nějaké aktualizace, externí disk má Jumper v pozici Cable select.[/quote]


Když jsi ho připojoval do PC přímo, byl tam ještě na stejný kšandě jinej disk? A v tom případě, jak jsi je měl zapojený? Protože pokud by např. byl druhej disk najumperovanej jako Master a byl připojenej uprostřed kšandy, a tenhle s CS bys připojil na konec, nadetekoval by se taky jako master a to by mohl být problém (ale v tom případě by nejspíš ani nebyl vidět v biosu). Je divný, že je vidět v biosu, ale není vidět ve správci disků.

To by možná mohlo bejt způsobený nějakýma vadnýma sektorama na nějakým špatným místě (stejně jako ta neschopnost dokončit formátování), např. kolem MBR (každopádně ten pokus o naformátování byla asi největší chyba, byla by předtím celkem hodně velká šance plně obnovit všechny data, takhle už to možná tak úplně nepůjde).

Je ten disk vidět v programu HDDtune a jakej má v něm SMART status? (hlavně položky jako reallocated sector count, offline uncorrectable, current pending sectors)

Zkus na něj případně spustit HDDregenerator z hirens boot cd, jestli ho uvidí a nespraví nějaký vadný sektory.

Jinak já mám v podobným případě s obnovou dat poměrně dobrou zkušenost s programem FileScavenger, anebo GetDataBack for NTFS jsem taky kdysi použil (ale žádnej neni free).
redfrog (31)|28.12.2009 19:47
ten disk je divný... pustil sme na to getdataback... a při skenovani ukazuje...
při startu 3h... do konce...
20000 sektoru... 22h
21000 - 10h
26000 - 20h
27000 - 22h
28000 - 14h
29000 - 0,5h
30000 - 11h
31000 - 7h
32000 - 15h
34000 - 4h

ještě vyzkouším až doejde, jestli dojede ten getdataback... tak ten HDD tune...
redfrog (31)|29.12.2009 09:10
tak GetDataBack už proskenoval 477 000 sektoru, z 625 142 447, za noc, ani na jedno procento...
Identifikoval již 129 souboru... časy sátle přeskakuji jak kráva z takovou to je tak na půl roku...

jinak HDD tune ten disk vidí, ale nezobrazí žádne informace o něm o ostatnich discích zobrazuje informace hned... po přepnutí v roletkovém váběru...
přikládam screan, zda sem hledal informace na správném místě...



ještě sem se chtěl optat...
"nějakýma vadnýma sektorama na nějakým špatným místě (stejně jako ta neschopnost dokončit formátování), např. kolem MBR"

předpokládam že MBR by mělo byt ně kde v prvnim sektoru? né? Tam HD tune ukazoval vše v pořádku vše zeleně... nenechaval jsem to skenovat celé to bych tu byl do příštiho silvestra z hlavou svěšenou...

edit:
byl sem v obchodě kaj mají aj servis na pc... a říklam mi tipek že jen diagnostika by stala 360, a plus další výdaje za obnovu dat.... záleželo by kolik by na tom ztrávili času při obnově... no a taky mi říkal že by s tím nedělali stejnak nic jiného než co dělám já cez GetDataBack se snažili o obnovu... a nechali by to maximálně 3 dny, a pak by to považovali za neopravitelné a kačky by chtěli tak i tak:)... a také říkal podle toho jak se ten disk chová že pravděpodobně odešla elektronika... a že to by šlo zpravit jen tim že by se ta elketronika přešroubovala z jineho disku ale ten by musel byt ze setjne serie a zcela identický...
a taky říkal že je možne že diky tomu že došlo k takové poruše, chybě, tak se rychlost toho disku mohla zpomalit možná až na 1 mega... proto vše trvá nekonečně dlouho...
Dojigiri (1629)|29.12.2009 13:57
Při tom hddtune to bylo přímo v pc, anebo přes usb? Přes usb totiž informace ze SMARTU získat nelze, to lze jenom při přímým připojení v PC ... pokud to bylo přes usb, zkus to ještě v pc, i pokud to nezobrazuje systém, jestli ho hddtune přeci jenom náhodou neuvidí ...

A když jsi zkoušel ty vadný sektory, byly tam nějaký? (ne nutně v prvních sektorech ale třeba i jinde, v tý oblasti co jsi zkoušel než jsi to přerušil)
Logout (4018)|29.12.2009 14:08
To opravdu vypadá na elektroniku. Možná co bych zkusil je udělat 1:1 kopii (pomocí linuxu - tušim příkaz dd) na jinej disk a hrát si pak s nim....
redfrog (31)|29.12.2009 16:07
[quote=Dojigiri;332140]Při tom hddtune to bylo přímo v pc, anebo přes usb? Přes usb totiž informace ze SMARTU získat nelze, to lze jenom při přímým připojení v PC ... pokud to bylo přes usb, zkus to ještě v pc, i pokud to nezobrazuje systém, jestli ho hddtune přeci jenom náhodou neuvidí ...

A když jsi zkoušel ty vadný sektory, byly tam nějaký? (ne nutně v prvních sektorech ale třeba i jinde, v tý oblasti co jsi zkoušel než jsi to přerušil)[/quote]

Prvni detekaci sme robil cez USB... Jak dojede sken jetsli nesou sektrory poškozené, zatím teda vše v pohodě na 150gigach, tak to zkusím připnout zase na ten ATA... a zkusím pohybat jumprem jestli to nebude problém jak si psal výše... byl bych rad, kdyby šel na ten šrak napojit, dle mého minění by to teoreticky mohlo šlapat rychleji...

[quote=Logout;332146]To opravdu vypadá na elektroniku. Možná co bych zkusil je udělat 1:1 kopii (pomocí linuxu - tušim příkaz dd) na jinej disk a hrát si pak s nim....[/quote]

Linux nemám:( to je pro mě španělská vesnice...:runaway


Edit: Jinak GetDataBack stále nacházi nové záznamy o souborech odhaduji že je tak na 300MB za skoro 24hodin a našel, identifikoval jíž 180 souboru a 11 složek, pokud počítam jedna fotka 2 - 3 - 4 MB, tak by to tak odpovídalo... Teoreticky by tam ty fotky mohly být:) Ale budu to zastavovat bo ho zkusím dát do PC ne přes USB... Bo za 24 hodin udělal a ni né 0,1%:D:D:D:D:D... hukot...
Ada_CZ (1)|29.12.2009 17:35
Dobrý den,
rád bych se přidal s drobným dotazem.

Doporučená utilita může být tazateli platná i když bios disk nepřiřadí?

Řeším zrovna kolizi disku - externí WD 1200UE - ve Win se nadetekuje jen jako USB device nic víc.. Když jsem jej připojil přes EIDE, tak bohužel nadetekovat nelze - respektive - po zapnutí PC je při detekci oznámen disk fail (zapojen samostatně bez Jumperu).. Bios jej sice zcela neignoruje, ale domnívám se správně, že tímto jakékoliv pokusy nepočítaje triky s ledničkou v domácích podmínkách končí?

BTW: elektroniku bych vyloučil - disk po startu počítače chce několikrát "naběhnout" cvaknutí jej zarazí, pak utichne..
redfrog (31)|29.12.2009 23:21
Tak proskenováno...
0% chybných sektoru... vypadá v pořádku teda...
jeden screan...


jo a tadyk druhy zajmavější snímek...

ten pokles je několik dotazu na ten disk... zajmavé hdnotoy má Minimum a maximum... jinak časem sekund v grafu se neřiďte, real byl tak 2-3 minuty... strašně pomalu se to obnovovalo....

když mi ten GetDataBack napsal že tam vidí nějaké složeky a identifikoval ty soubory, tak je možné teoreticky že tam ty data jsou?
Dneska už to asi nebudu hrotit necham ho spočnut a zítra to zkusím znova na to IDE, je množné že by byl poškozeny jen ten plošný spoj ta elektronika v externím boxu? protože kontrolka ukazuje že disk furt pracuje i když je v klidu...

Edit: a nebo disk furt pracuje proto že je tak stupidně líny že, každy sebemenší dotaz systemu na ten disk trvá 10hodin...
redfrog (31)|30.12.2009 08:13
Tak se mi to podařilo hned ráno připojit do IDLE v PC jako ATA, první co mě po startu potěšilo bylo že XP okamžitě vyskočilo detekován nový HW.

Ale další zkoumáni už mě tolik nepotěšilo rychlost disku je stále nule.
Přikládám ten SMART Status toho disku,


Co si o tom myslíš Dojigiri?

Díky jsem moc vděčen za ochotu pomoci:)
Logout (4018)|30.12.2009 12:44
Ty hodnoty imho nevypadaj špatně. Nicméně pokud chceš mít jistotu, tak s diskem nějakou dobu pracuj a pak se tam znova koukni - pokud se budou hodnoty někde měnit, tak to je to největší indikace chyby.

Jediný, co z toho jde vyčíst je, že v tom boxu měl ten disk 54 stupňů, což je trochu moc... (asi - taky to může kecat respektive ta hodnota nemusí 1:1 odpovídat stupňům, ale 30°C u nepracujícího disku neni nereálný a pokud, tak by to bylo spíš víc).

Myslim, že nic jinýho, než buď sehnat identickou elektroniku, nebo zdlouhavě pomocí getdataback z toho data asi nedostaneš.
(anebo ten linux - neni to tak složitý, kdyby ses do toho chtěl pouštět, stačí si stáhnout livecd linuxu a asi tak jeden až tři příkazy, který Ti tu napíšem. Ale je možný, že to nebude rychlejší než tim getdataback.)
redfrog (31)|30.12.2009 14:23
No uvažuji... teda už sem obědnal nový disk... kapacita 320GB opět... ten to stejnak po zachraně dat (pokud se podaří) půjde jako těžítko papírů do zběru ve sklepě... to nemá cenu nechat opravovat, zaruka skončila před několiak měsíci... asi 2-3měsíce (mám na všechno takové štěstí)...

takže bych stoho udělal klon, nebo nějaký image nebo bitovou kopii disku... na tom novém disku co příjde, a až tam se to bud snažit obnovit... ještě, ale musím najít psotup jak na to... aby to bylo co nejrychlejší a nejefektivnější...

Jak je to s tím linuxem? Pověz mi o tom způsobu více... Prosím...
Šlo by timto způsobem, s využitím linuxu, třeba vytvořit klon disku?
hl.hl (1387)|30.12.2009 14:40
Ja si teda nemyslim ze 823 prealokovanych sektoru je zrovna OK!!! Tomu by presne odpovidalo to zpomaleni toho disku. A tim padem to spis nebude ani zavada elektroniky ale stavu ploten.

Ten error scan v HD Tune bych pustil (alespon na kus disku) ale bez zakliknuti QUICK SCAN. A pak prilozil screen.

Dale bych zkusil co s diskem udela HDDregenerator.

Edit: jeste 2 parametry vypadajici spatne:

- Current Pending Sector: Počet sektorů, jejichž stav je podezřelý. Po spuštění diagnostických utilit bývá obvykle použití sektoru zakázáno a tento nahrazen jiným sektorem ze záložní oblasti. Current Pending Sector se proto vynuluje a o stejnou hodnotu vzroste Reallocated Sector Count.

- Offline Correctable: Počet problémových sektorů, které je možné nahradit ze záložní oblasti. Pokud hodnota není stejná jako Reallocated Event Count, značí to závažné problémy disku, které nelze ošetřit ani diagnostickými utilitami. V takovém případě je třeba disk reklamovat.
redfrog (31)|30.12.2009 16:27
Zkusil sem pustit ten HDD Regenerator, opět to samé do konce 6000hodin (nějak tak, hodnota se velmi rychle měnila nahoru dolů). Po hodině a půl proskenoval 50MB (nenašel žadnou závadu). No já to už asi letos nebudu hroti nechám ho spočnut v šupleti a počkám v klidu na příchod nového hdd ze stejnou kapacitou udělal bych identického klona. Pak by ta obnova nemsuela trvat třišťvrtě roku (kdy hrozi výpadek proudu a podobně), a pravděpodobně by byla práce mnohem rychlejší. Pak bych se pokud by to nevadilo opět ozval a poradil se z někým, kdo tomu odborně více rozumí než já.
hl.hl (1387)|30.12.2009 16:46
[quote=redfrog;332477]Zkusil sem pustit ten HDD Regenerator, opět to samé do konce 6000hodin (nějak tak, hodnota se velmi rychle měnila nahoru dolů). Po hodině a půl proskenoval 50MB (nenašel žadnou závadu). No já to už asi letos nebudu hroti nechám ho spočnut v šupleti a počkám v klidu na příchod nového hdd ze stejnou kapacitou udělal bych identického klona. Pak by ta obnova nemsuela trvat třišťvrtě roku (kdy hrozi výpadek proudu a podobně), a pravděpodobně by byla práce mnohem rychlejší. Pak bych se pokud by to nevadilo opět ozval a poradil se z někým, kdo tomu odborně více rozumí než já.[/quote]

No tak to bude asi nejrozumejsi. Kazdopadne pak musis delat ten klon na nejnizsi urovni po sektorech a je otazka jak dlouho to bude trvat. Protoze to bude muset zkopirovat celych 320GB dat.

P.S. Netusite nekdo, co je skutecnou pricinou takoveho zpomaleni disku po prealokovani nejakych souboru? Sam jsem se s tim setkal uz mnohokrat (prealokovani) a vetsinou prave nasleduje drasticke snizeni rychlosti.
redfrog (31)|30.12.2009 17:04
Na ten klon to mám pak jit cez linux(kua to bude)? Nebo je aj nějaký dobry sw na winech...
Logout (4018)|30.12.2009 17:09
hl.hl: Nojo, nevim, jak jsem se díval. Máš pravdu.
Když na to koukám teď, tak ale je dosti zajímavý to, že pending sektorů je naprosto stejně jako uncorrectable sektorů. Jakoby se tomu disku (asi najednou - předtim evidentně uncorrectable nebylo nic) prostě nepovedlo přečíst nic.

Ale stejně mi to na takový (náhlý a definitivní) zpomalení přijde na poškozenou plochu divný. Blbý plotny se spíš projevujou zásekama než konstantnim zpomalenim - teda leda by odešla hlavička. A zblblá elektronika taky může považovat svoje chyby za chyby čtení...

redfrog: S linuxem klon vytvoříš snadno. Koukni se sem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_%28Unix%29
ještě lepší než samotnej dd by byl příkaz dd_rescue
ale trochu se bojím, že jestli to hddregeneratoru trvalo tak dlouho, tak tendle příkaz bude v lepším případě na tejden. Na druhou stranu, rychlejc ty data asi z toho disku nedostaneš...
hl.hl (1387)|30.12.2009 17:24
[quote=Logout;332499]hl.hl: Nojo, nevim, jak jsem se díval. Máš pravdu.
Když na to koukám teď, tak ale je dosti zajímavý to, že pending sektorů je naprosto stejně jako uncorrectable sektorů. Jakoby se tomu disku (asi najednou - předtim evidentně uncorrectable nebylo nic) prostě nepovedlo přečíst nic.

Ale stejně mi to na takový (náhlý a definitivní) zpomalení přijde na poškozenou plochu divný. Blbý plotny se spíš projevujou zásekama než konstantnim zpomalenim - teda leda by odešla hlavička. A zblblá elektronika taky může považovat svoje chyby za chyby čtení...

redfrog: S linuxem klon vytvoříš snadno. Koukni se sem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_%28Unix%29
ještě lepší než samotnej dd by byl příkaz dd_rescue
ale trochu se bojím, že jestli to hddregeneratoru trvalo tak dlouho, tak tendle příkaz bude v lepším případě na tejden. Na druhou stranu, rychlejc ty data asi z toho disku nedostaneš...[/quote]

Tak me to nedalo a nasel jsem 2 disky z notebooku ktery jsem nedavno nejak resil.
1. Disk ktery mel hodne prealokovanych sektoru a rychlost byla max 2MB/sec. bohuzel uz nevim, co mel za udaj v tech pending sektor
2. Disk ktery se tvaril v Biosu jako disk o velikosti 1MB a ve Windows tusim vubec nebyl

Vzal jsem elektroniku z disku 1 a dal ji na disk 2 a vysledny slepenec slape jako hodinky. Takze v mem pripade za pomalost mohly plotny. No ale kdyz premyslim dale, tak urcite po tom slozeni byl vypis SMART ok a to by znamenalo, ze tyto informace musi obstaravat elektronika uvnitr disku jinak si to nedovedu vysvetlit. Zkusim ten disk najit kam jsem ho dal a udelat vypis SMART a kdyztak ho sem hodim. Minimalne pro zajimavost.




No a k tomu klonovani, nevim jak funguje prikaz DD, ale on musi kazdopadne klonovat disk po sektorech a ne po souborech. Acronis ve Windows ma volbu tusim BY SECTORS nebo tak nejak.
Logout (4018)|30.12.2009 18:28
dd právě čte fyzicky zařízení sektor po sektoru. dd_rescue má k tomu vychytávky, že nezařve při chybě, snaží se o opětovný čtení, optimalizuje velikost bloků pro čtení dle chybovosti atd... IMHO je dělanej právě pro tydle případy.
Dojigiri (1629)|30.12.2009 19:34
Ten počet offline uncorrectable je fakt hodně moc vysokej, příčina asi opravdu buď masivní poškození plotny anebo špatná elektronika. To jsou sektory, který nelze přečíst (tedy ani obnovit) a čeká se na požadavek zápisu do nich, aby mohla být provedena realokace (protože realokace nemůže být provedena okamžitě, neboť když nejdou data přečíst, neví se, co vlastně do realokovanýho sektoru zapsat, takže se čeká na zápis, kterej by dotyčnej sektor přepsal, a v té chvíli je prováděna realokace). Takže při zápisu do těch sektorů by se hodnota snižovala a naopak zvyšovala hodnota reallocated sector count.

Ale v tom případě je divný, že kontrola povrchu nenašla žádný bad blocky. To, že nenašla bad blocky v reallocated sectors, je ok, protože při kontrole jsou realokovaný sektory "podstrkovány" místo těch, který tam byly původně špatný, takže budou zdetekovány jako ok, ale ty, který jsou označený jako offline uncorrectable, by zdetekovaný být měly. Na ty by pak taky mohl pomoct hddregenerator (kterej často i sektory označený jako offline uncorrectable obnovit dokáže).

Co se týká dd, pokud to zkopírovat půjde tak tam šance je, ale je možný, že pokud tam jsou opravdu bad blocky tak dd je samozřejmě nedokáže taky přečíst a překopíruje pak data chybně.

A co se týká zpomalení při přealokovaných sektorech, tak to je kvůli tomu, že realokovaný sektory jsou na jiným místě disku (někde na vnitřním nebo vnějším okraji ploten) takže pak samozřejmě při kontinuálním čtení je potřeba místo původních sektorů, přesouvat hlavy na jiný místo na disku (a pak zase zpátky pro pokračování čtení), a proto to zpomalení.


Když jsi pouštěl ten hddregenerator, jak hodně kolísala rychlost, našel a obnovil alespoň nějaký sektory? (píše to na obrazovce dole) a máš poslední verzi hirens boot cd 10.1? Ve starších verzích hirens je starší hddreg. kterej je pomalejší, v nejnovější verzi je výrazně rychlejší. Ten hddregenerator je asi největší šance, jak to spravit, takže bych ho zkusil nechat doběhnout, pokud to nespraví ten, tak pak už asi nic.
Logout (4018)|30.12.2009 20:56
Já bych vzhledem k tomu pending a uncorrectable shodnejch tipoval právě elektroniku - porotože se to tváří. že všechny vyskočily najednou...
Ještě bych možná zkusil seatools, co řekne diagnostika přímo od výrobce disků....

Další dosti zajímavá hodnota v tom SMART je ECC recovered - což by mohlo bejt např. přehříváním cache, nebo obecně blbou elektronikou. Řádově se dosti shoduje s s Raw read error rate - což by mohlo ukazovat na to, že elektronika mrší výsledky čtení a myslí, že je blbě plotna.
No a poslední podezřelá je seek error rate, tu maj ale prej všechny seagate dosti vysoký.
hl.hl (1387)|30.12.2009 21:02
To Dojigiri: Kontrola povrchu nic nenasla asi proto, protoze v tom testu HD tune nechal uzivatel zapnuto QUICK TEST. Nevim presne cim se lisi od normalniho testu, ale asi hodne protoze je nekolikrat rychlejsi. Kdovi jak to vlastne v tom pripade testuje.

S tim zpomalenim to nebude tak docela jak pises. Mel jsem v ruce nekolik takovych disku a vzdy byla rychlost mizerna pres cely disk. To prece nezpusobi tech par sektoru. Jednou dokonce bylo na disku jen kolem 20 prealokovanych sektoru a rychlost cteni na celem disku byla necelych 1 MB/sec. A elektronikou to taky nebylo, neb jsem ji zkousel na jinem disku a tam sla normalne. Typoval bych to na ty hlavicky nebo mozna elektronika uvnitr disku.
Logout (4018)|30.12.2009 22:09
Uvnitř disku co vím, elektronika snad ani neni, nanejvejš nějaký AD převodníky a motorek. Tam se imho nemá moc co pokazit.

Nevim jak maj disky implementovaný data recovery, ale nemůže tam bejt něco, jako že když nemůžou přečíst plotnu, tak zpomalej otáčky? Ale nikdy jsem o tom neslyšel. Spíš bych to zpomalení přičítal vvadný hlavičce či čemu, že nemlže dobře číst navigační údaje a tak každej sektor čte na několik otáček, než se chytí....
Ale to už jsou jen dohady.

Jednou jsem měl disk, kterej byl taky takhle zpomalenej, z jeho posledních záškubů jsem pod linuxem (windows s nim už odmítali pracovat, jakmile byl připojenej, tak běželi rychle jako invalidní slimejš) vykopíroval data. Takže ten linux bych zkusil. Po půl roce jsem ho připojil a nenašel jsem sebemenší problém, v poho se na něj znova nainstalovali windowsy....