reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Záhadný harddisk

bright (95)|29.12.2009 18:16
Zdravím,

již nějakou dobu spravuji kamarádovi počítač, který je trošku postarší a občas potřebuje nějakou tu opravu (počítač je určen jen na skladování poznámek, tisku textu a sazbě v texu, přičemž texovskou instalaci bere ze sítě). Posledně, když jsem mu jej spravoval, vše u mne fungovalo v pořádku. Jenže co se stalo - po odvozu počítače a zapojení všech periferií a napájení po prvním restartu hodil BSOD. Po dalším restartu hlásil nějaký poškozený systémový soubor. Řekl jsem si, že disk už má asi najeto a že mu dám jiný (mám uložený obraz systému u sebe). Pak jsem se disk znovu pokusil zapojit, mimo diskovou šachtu, tedy na dno skříně, kde jsem ho nechal ležet připojený. Zapnul jsem počítač a co se nestalo! Systém běžel tak jak má. Po vložení disku do šachty na disky, a systém zase hlásil svou chybu. Po položení disku na dno skříně zase jel v pořádku. Vzhledem k nedostatku času jsem se nedostal k bližší diagnostice a dostanu se k ní nejdříve tak za měsíc, ne-li později (až v době, kdy to zase klekne)

Mám podezření na vadný PATA kabel, který v určitých polohách jel OK, a v určitých ne (už je dost "ojetý"). Nicméně disk v jeho sestavě na tom o moc lépe není, je ještě ze starší sestavy, která byla na úrovni Pentia Pro - Pentia II (4 GB disk). Co myslíte, kde by mohla být chyba?
|Mio| (1333)|29.12.2009 18:18
Ted IDE kabel to byva casto, jediny dalsi me napada nestabilni napajeni(zdroj/sit 230)
bright (95)|29.12.2009 18:22
Zdroj by měl být relativně v pořádku, jedná se o starší Seasonic - kondenzátory nejsou napouklé ani shora, ani zdola. Zátěžovými testy to proběhlo posledně dva celé dny v kuse.

Podle všech informací od té doby, kdy jsem položil disk na dno skříně, jede systém bez problému. Zkusím příště vyměnit kabel a uvidím, zda se na tom něco změní.
Richmond (8084)|29.12.2009 18:31
Neni v sachtach plastovy ramecek do ktereho se disk vklada? Mohlo by to byt nedostatecnym uzmnenim ;) (kazdopadne se spise priklanim k vadnemu kabelu)
bright (95)|29.12.2009 18:33
Šachta na disky je celá z hliníku.

Takže to s velkou pravděpodobností bude asi kabel.