reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: bezpečná horní hranice napětí:)

Neregistrovaný (0)|30.12.2009 04:19
Jméno tazatele: Usa

Znění dotazu:
Zdar a sílu, objeví-li někdo znalý problematiky můj dotaz, může mi poradit, jaká hodnota napětí pro ATI HD4870 je při přetaktování ještě relativně bezpečná (původní je 1,263V)?
P.S. Doporučili byste koupi Phenom II X4 965 BE, respektive dokáže můj patetický Athlon X2 7750 BE(oc.3,1GHz) zmiňovanou grafiku v současných hrách plně podpořit? Na 6-jádra čekat nehodlám, 4 a dost...
P.P.S. Mám rád anti-aliasing:)
Předem díky

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Šeď mírného podprůměru:), jinými slovy Gainward HD4870 GS 1GB dual bios(normal+turbo:), athlonek 7750 beeee
supa powa (0)|30.12.2009 08:37
Vidím, že bezpečná hranice neexistuje... Já jsem si to myslel, ale mlčením (čili souhlasem) jsem se konečně dočkal ujištění.
Jiziii (796)|30.12.2009 09:13
Bezpečná hranice napětí je ta kerá je nastavená od výrobce
vyšší napětí už sou míň bezpečný, ale kolik přesně to se nedá určit každej čip to má jinak a hodně záleží na chlazení
johny__g (6387)|30.12.2009 09:29
Se zvyšováním napětí to máš jako s rychlostí na silnici. 60 je bezpečnější než 90 ale zas ne tolik jako 30. Ale vůbec nejlepší je sedět na zadku doma, to máš 100 % jistotu že se nic nestane.
Nepíšeš čím kartu chladíš, jaké máš teploty ... jestli tam máš referenční chladič a 80+ v zátěži, tak na nějaký zvyšování napětí rychle zapomeň.
Ten tvůj procesor tu grafiku sice naplno nevyužije, ale to záleží hodně na tom, co hraješ a to opět nepíšeš. Jsou hry které z čtyřjádra profitují hodně, u jiných je to jedno (Risen třeba).
Puck the Duck (0)|31.12.2009 03:43
Ano, ano, vidím, že jsem nedodal veškeré potřebné info... Herní specializace - hlavně FPS, kde je výkonu zapotřebí, třeba v Crysis1 se (1680,no-2*AA,high det.,stíny med.) v některých misích fps propadá do hlubin nehratelnosti,většinu času 25-30, ve větších přestřelkách alespoň relativní plynulost mizí.. Celkově mi připadá výkon ve hrách dost nevyrovnaný, snižování detailů má jen minimální(nebo opačný) efekt atd. (COD 4,5,6). U multiplayeru s případnými lagy dochází ke smrtící kombinaci. Vertical sync v 3D akcích nepoužívám, za optimální fps pro multi považuji 70+.
Problém samozřejmě může být i na straně ovladačů či špatné optimalizace her.. Např. Dirt2(dx9), kde se optimalizace povedla, zvládá má sestava i s 8*AA (det.max,co dx9 dovolí, car refl.high) na slušných 50-60fps.. Ale u Modern Warfaru 2 už nastávají právě ony nesrovnalosti - 1 level naprosto plynulý(zmiňovaných 70fps), jiný s velmi nepříjemnými propady 70-30, i méně..
Chlazení grafiky nepodceňuji, spíš mě irituje vcelku výrazný rozdíl teplot mezi dispIO a memIO částmi GPU (v delší zátěži 68-9 a 80-1), které mám dost vysoko právě z důvodu chladiče, dodaného výrobcem s 2*asi 80mm fany s vysavačovou charakteristikou(od takových 2000 ot.(max.2500), a protože mám rád ticho, udržuju ho v nižších otáčkách i v zátěži(cca 1700). Nemluvě o tom, že teploty pamětí nebo napájení neznám, nemaje patřičného vybavení.. Nicméně výrobcům výkonných modelů GK bych jejich kvalitní 8cm fans nacpal hlouběji, než se s radostí podívá při rektální prohlídce americký policista! Ve skříni, zdroji, na proc. mám 12cm větráky, a i ten nejlevnější Primecooler na 1500ot. má mnohem přijatelnější zvukový projev!
Jen jsem chtěl vědět, jestli existuje nějaká doporučená hranice voltáže, za kterou se nevyplácí jít, což se třeba u procesorů všemožně rozebírá na fórech(tedy změny voltážehlavně nahoru). Poohlížel jsem se po pasivu AC accelero s1 + 12cm fan, ale zatím jsem se k tomu neodhodlal ze 2 důvodů: 1. Originální pasiv od Gainwardu mi nepřipadá špatně řešený. 2. Spousta špatných zkušeností uživatelů atin4870 s výměnou pasivů, popisovaných na fórech. Komentář k výrobku z Alfacomp.: "Upozornění:
Vzhledem k praktickým zkušenostem nedoporučujeme použití v kombinaci s kartami Radeon HD 4850 a 4870 (i přesto, že je jádro chlazeno dostatečně, napájecí obvody karty se přehřívají a způsobují nestabilitu, příp. poškození karty)" .Thermalrighty mi připadají nadsazené (hlavně cenově), ale můžu se mýlit-třeba aktuální model Spitfire vypadá přesvědčivě, ale zatím není v prodeji a o jeho ceně si iluze nedělám. Abych to zkrátil(už je stejně pozdě:)) - hraju-li tedy převážně FPS, mám jít do PII X4 965BE, nebo třeba ještě počkat na budoucí X4 975 nebo X3 740(X3 720BE už se poněkud vypařil, tedy spíše vysublimoval z trhu)? Mám se pustit i do výměny pasivu na GK, nemám-li obě ruce levé a preferuju tichý počítač? Uff, a to je vše, přátelé... Snad ještě někomu po přečtení předchozího výplodu ješte zbyde energie na odpověď. Ať se nám Křemík s Hliníkem nikam neodstěhují. A ať se věřitelé naší skvělé banana republic nerozhodnou k razantním metodám vymáhání dluhu(za další 3 roky snad 2 bilióny), nezbalí Čez a my se můžeme vrátit ke hrám s mechanickými počitadly při svíčkách.
Jiziii (796)|31.12.2009 09:17
Je hodně těžký oodělat ty 2 větráčky co bzučej a přibastlit k ty grafice nákej pořádnej 120mm větráček
se zvyšováním napětí ti porostou o dost teploty což se příčí s tichostí protože ty větráčky budou muset šlapat eště rychleji
i bez zvýšení napětí mužeš kartu slušně nataktovat, a pokud budeš přidávat napětí tak tě většina programů nepustí přes nákou mez, ale jistota je když už bys zvyšoval zvíšit V o jeden krok projet kartu testama stability a teploty
tahle si mužeš hrát dokud budou eště teploty na unosný mezi nebo eště stabilní, samozřejmě že to zas vykoupíš vyšší hlučností
matyyy (2527)|31.12.2009 09:55
1,45V už je moc :D

jestli chceš opravdu bezpečný napětí tak techpowerup má databázi spousty biosů z grafik, můžeš je projít(po klinutí na download se zobrazí poznámky s taktama a napětíma) jestli nějaký výrobce grafice nepřitopil a pak danou hodnotu použij pro sebe