reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesor (Phenom) nebo základní deska (ultra durable) na reklamaci?

tgfh (2985)|1.1.2010 01:33
Stal se mi zajímavý problém, kamarád, který mě kdysi dávno před několika lety seznámil s počítači si před rokem koupil nový komp:
AMD Phenom I 9950 Black Edition 2,6GHz AM2+
Gigabyte MA790X-DS4
OCZ DDR2 1066MHz
OCZ Zdroj nějaký 500W

Od začátku byl pc nestabilní, stavil jsem se k němu jak to koupil a nastavil bios - v tom už on nemá moc zkušenosti, má firmu, pracuje na PC, ale už se jimi nijak více nezabývá. Bylo to lepší ale né úplně. Nechápu jak na tom mohl jet celý rok, má sice 3 pc a občas pracoval na jiných, ale tenhle byl jeho hlavní.
Napsal mi, jestli bych se na to nepřijel podívat, že bude reklamovat, nemohl ale zjistit co, protože každý, úplně každý test (zatížení pc) vedlo k zaseknutí. Žádný reset nic, prostě se to seklo. Bylo mi to divné tak jsem se do toho pustil.
RAMky nemají na stabilitu vliv, zdroj je ok, napětí ok, napětí na procesoru nekolísá.
Když procesor nechám na základní frekvenci 2,6 nebo podtaktuju na 2,0 tak test stability procesoru vytuhne, když podtaktuju tak na 1,4-2,0 v testu se objeví okamžitě error, do několika sekund.
Čím více znížím frekvenci tím se error objeví později, na 1,2GHz se error objeví asi po 15 minutách. Testoval jsem LinXem. 1GHz vypadá stabilně, ale jede to příšerně tak jsem nechal 1,2GHz. Co je ale zvláštní, tak to, že když do procesoru narvu o 0,1V více při taktu 1,2GHz tak test vyhodí okamžitě error, teplota procesoru je do 50C vždycky i při plné frekvenci.
RAMky na to, že jsou 1066 jedou strašně pomalu, čtení kolem 5500MB/s latence 80ms - to je jak na SDR xD - dual channel jede.
Zbytek kompu je OK. Deska se nezdá být poškozená, prostě nic.

Musíme sehnat jiný procesor a obzokušet to. Myslím, že zajímavé, že?
Kozouš (500)|1.1.2010 10:51
Zdravím,
tak mě napadá, měli jste zapojené přídavné napájení na desce?
Další věc, tato deska se sice chlubí podporou 140W CPU, ale jak dlouho by vydržela napájecí kaskáda bez jakéhokoliv chladiče?
Co se týká rychlosti RAM, podíval bych se do biosu, u GB je často nutné si je nastavit manuálně, jinak pracují na standardním časování a frekvenci JEDEC.
tgfh (2985)|1.1.2010 11:21
Díky za odpověď, procesor je 125W, revize B3.

Proti desce mluví - lehké kolísání napětí na procesoru, což by ma 12-ti fázovém napájení nemělo dělat. Skáče to mezi 1,316 a 1,326, ne neustále, ale tak co 10 sec.
Potom ty RAMky - zlepším časování a zhorší se rychlost a latence, takže jsem nechal auto. Napětí do pamětí to dává samo, při 667/800MHz to tam tlačí 2,0V a při 1066 2,1V, když tam dám manuál a napětí VRAM dám normál pořád to hází tyto hodnoty, ale tak to je úplně jedno.
Bios je nejnovější.
Zaráží mě to, že když přivoltuju tak to okamžitě začne házet chyby. Napětí zase lehce kolísá mez 1,426 a 1,436 tak nějak. Bratr měl na ASUSce desce staré (ještě AM2) Phenoma 9850 kde to napájení bylo jen 4 fázové, kolísalo to opravdu hodně, ale stabilita byla 100%.
tgfh (2985)|1.1.2010 11:33
A další důležitá věc:

Má 2 RAMky -2x2GB OCZ (jak jsem už psal) ve slotech stejné barvy (v 1. a 2.) v BIOSu nastaveno unganged mode. GANGED MODE VŮBEC NEFUNGUJE, ani to nenajede:

[quote]Dual channel Ganged - oba moduly jsou nainstalovány ve stejně barevných slotech (žlutý + žlutý, černý + černý) a pracují ve 128-bitovém režimu. Nastavení Ganged učiní pro procesor oba kanály viditelné jako jediný 128-bitový.

Dual channel Unganged - oba moduly jsou opět osazeny ve správných slotech (černý + černý, žlutý + žlutý), v BIOSu je ale nastaveno Unganged což pro procesor znamená, že vidí oba kanály jako dva nezávislé 64-bitové.[/quote]
Proto má možná tak nízké hodnoty čtení - jen 5500MB/s při 1066MHz, brácha ma mnou nastavené RAMky při 800MHz a CL5 má nějakých skoro 8000MB/s čtení (nějakých 7600MB/s myslím, už je to dlouho) při ganged mode, unganded byl asi o 500-600MB/s pomalejší (má 4 moduly) takže na 1066 by mělo být o kus více, když to jede taky na CL5.

Takže mu zřejmě jedou RAMky jen na single channel, zase co je vadné, řadič pamětí je v procesoru, desku to ale neškrtne.
Kozouš (500)|1.1.2010 11:34
Pozor, ta deska má pouze 4+1 (což bohatě stačí)
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2695
Shodou okolností mám ten samý procesor, lehké OC na 3GHz a při burnu (linx atd) si sám vezme až 1,33V, v běžném zatížení však jede na def V.
To skákání napětí bych viděl na zdroj, nejlepší ovšem bude - pokud jsou všechny komponenty od jednoho prodejce mu celé pc donést na reklamaci, oni už zjistí kde je problém ;-)
tgfh (2985)|1.1.2010 11:38
Zdroj má OCZ za nějakých 1800Kč. Napětí se podle biosu a everestu ani nehne.
Na 3,3V větvi oba ukazují 3,25V stabilně a 12V větvi 12,4V stabilně.

Kupoval to z jednoho obchodu, skládal si to sám, bez PC nemůže být, říkal, stejně když pošlu procesor na reklamaci si budu muset koupit nový a až mi ten vyreklamují asi ho někomu střelím.

S tím fázovým napájením díky za tip, to jsem nevěděl.

EDIT: ATX 12V 4-Pin je zapojený.
kevin00 (10238)|1.1.2010 13:04
V první řadě bych otestoval moduly RAM pomocí GoldMemory. Moduly RAM nastav v BIOSu manuálně (časování, frekvence, voltáž) podle specifikace výrobce. Vlož screen z CPU-Z ať víme jak jsou nyní nastaveny.
Jandaskunk (2330)|1.1.2010 13:07
Kdyby neměl zapojený přídavný napětí CPU, tak by mu PC ani nenaběhnul...na zdroj bych to neviděl

IMHO by to mohl být vadný CPU, navíc pokud se to chová tak už od začátku

Pro jistotu ještě zkuste test Gold Memory.....nejlépe ho nabootovat z flashky nebo vytvořit boot CD a nabootovat z něho, poté nechat aspoň 4 hodiny testovat dokolečka, pokud by se objevila chyba, tak otestovat každý modul RAM zvlášť ve slotu DIMM 1....
tgfh (2985)|1.1.2010 14:17
RAM jsou naprosto stabilní (projeto memtestem) na jakémkoliv nastavení (667/800/1066) CL 5-5-5-15 (manual) nebo 5-7-7-20 (auto) - auto je rychlejší o 100MB/s