reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Hardware v roce 2010

husky14 (4214)|1.1.2010 11:21
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Hardware v roce 2010

Právě jsme vstoupili do nového roku, pojďme se společně trochu zasnít. Jaký by měl rok 2010 z pohledu hardwaru být? Co očekáváte, co byste rádi letos na trhu viděli? Na čem by měli výrobci opravdu zapracovat, co naopak nemá smysl? Ať už jsou vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Jiziii (796)|1.1.2010 12:11
Mě by docela potěšily GK s GPU Fermi, doufám že budou mít ten slibovanej výkon
taky bych uvítal kdyby se začli masovějc prodávat displeje na technologiích OLED, AMOLED a podobných
A sem zvědav na Larabee od Intelu jestli bude aspoň nákej testovací kousek
Mr-Paul (45)|1.1.2010 12:51
@ jiziii larabee bylo zruseny ... :)

urcite fermi aby se ukazalo jak na tom opravdu je, a hlavne aby klesly ceny trochu :)
cipísek (6)|1.1.2010 13:47
Já bych rád viděl rychlejší snižování cen SSD, nemohu se dočkat až si pořídím nějaký kousek za přijatelnou cenu. Myslím, že zrychlení práce na PC bude opravdu znát.
ICE_D (2754)|1.1.2010 17:06
Uvital bych pad cen u nVidii 260 nebo 275, moje 9600gt zacina byt ponekud archaickym kusem HW :D

No a jinak globalne by potesilo, aby se rychlosti a vykony komponent zvysovaly a ceny snizovaly - co vic si prat???? :) Jo uz vim - mit na to ty penize :D
optim (391)|1.1.2010 19:35
Rad bych na trhu s hw videl poradnou konkurenci ve vsech oblastech.

Trochu OT, ale take bych rad, aby v letosnim roce autori pisici pro HW magaziny venovali svuj cas a usili na recenzovani produktu dustupnych nebo minimalne vydanych, na ukor fantazirovani o produktech pripravovanych, vcetne opisovani a komentovani PR kecu o nich.
mech13 (5526)|1.1.2010 20:15
[quote=Mr-Paul;333059]@ jiziii larabee bylo zruseny ... :)[/quote]

nebylo zruseno, bylo pozastaveno. soucasna generace sla k ledu, ale muze se objevit nejaka dalsi...

jinak bych si pral HW ktery bude na 100% fungovat a nebudou se porad muset resit problemy:D
odb (505)|1.1.2010 23:29
Mna by potesila dostupnost nizkovykonnych a kvalitnych ATX zdrojov (100-250W) na trhu.
Aby bolo este stale mozne kupit LCD s pomerom stran 4:3 a 5:4, tiez notebookov s 16:10 LCD (o 4:3 mozem uz len snivat :( )
Privital by som o trochu vykonnejsiu platformu (nemyslim tym dekodovanie HD, to je mi ukradnute), s rovnakou spotrebou a cenou ako novy ATOM Pine Trail od Intelu.
Tiez sa pridavam k SSD a jeho cenovemu padu a vecsej kapacite. To je asi jedina vec, ktora moze poriadne zahybat svetom PC v buducom roku.
Vseobecne HW uz o dost predbehol SW a tiez uz HW predbehol poziadavky a potreby beznych ludi. Teraz su na tahu vyrobcovia SW, ak nic zaujimave neponuknu predpokladam stagnaciu HW trhu v segmente PC, ktoru moze zachranit W7.
Potesila by ma lepsia podpora Linuxu zo strany vyrobcov HW (nezalezi to uplne od nich ale aj od samotnych vyvojarov Linuxu). To keby sa prekonalo, tak MS ma vaznu konkurenciu.

p.s. Uz ma poriadne nudia same recenzie CPU a GK. Potesili by ma pestrejsie recenzie HW - zdroje, skrinky,tlaciarne,monitory, switche, ADSL routre, wifi, USB kluce, periferii (mysi, klavesnice, reprosustavy), prakticke testy a porovnania integrovanych sietoviek, zvukoviek. Hlavne z rozneho cenoveho spektra. Privital by som podobny prehlad komponetov ako bol kedysi prehlad CPU, ktory by sa ale stale doplnoval (HDD, GK, CPU...)
speedsnail (4876)|2.1.2010 01:08
Já jsem snil o druhé generaci netbooků s krapet výkonějším CPU než současný Atom, digitálním výstupem a HW akcelerací videa. Úhlopříčkou kolem 10-11" s rozlišení 1280*800 a rozumnou výdrží na baterku tak 5 hodin a cenou na úrovní původních netbooků (do 8k)..

Po přečtení článku o pine-trail a okolnostech (netbooky spíš na ARM, blokování ION chipsetu a přechod intelu na X3150 bez HW akcelerace videa a bez DX10-11) vidím že opravdu zůstane jen u snu..
CRYSIS (0)|2.1.2010 01:50
No, samozrejme vyvoj i nadale . Rika se ,ze se blizime k exponencialni hranici, ci, ze jsme ji uz dokonce presahli. Jinak jsem zvedavy na nove cpu a gpu. Jak uz zde bylo psano, je to porad dokola. V prubehu let to mozna nekam dojde ale behem roku se ty generace hw od sebe temer nelisi a v dnesni nasycene dobe je to pomerne nezajimave. Myslim, ze by mohly byt uvedeny napr. nastupci Z5500 v 7.1 provedeni zapracovat na holograficke projekci,3d technologii, nove case od thermaltake, lian li, ztisit to zas o trochu. Prejit na LED technologii a male uhlopricky lcd nahradit 24-30''. Z her ocekavam Mass Effect 2, Bioshock 2, Alan wake, Mafia 2, i ten Crysis2....A pokud budeme hodni, tak i ta koruna posili
Tralaláčik (0)|2.1.2010 01:54
>>speedsnail: Ćiastočne túto medzeru v roku 2010 vyplní VIA platforma na poli "Netbookov" - NetNotou s procesormi VIA Nano U + VX855 čipsetom a na poli subnotebookov VIA Nano U + VN1000+VT8261 čo by náhrada za Nvidia ION.
Samozrejme treba rátať aj s druhou generáciou IONu!

Bude len na OEM výrobcoch či podľahnú alebo nepodľahnú rôznym tlakom ...
Lenovo ukázalo, že dokáže veľmi úspešne nielen ponúknuť, ale aj predávať všetky tri "netbookové" platformy svojho IdeaPad-u S12.
I. Intel+Intel
II. VIA+VIA
III. Intel+Nvidia (ION)

Okrem Lenova už skoršie podobný produkt dokázal ponúknuť aj Samsung NC20.

Tak sa zdá, že hlavné veľké spoločnosti si konečne nachádzajú cestu aj k alternatívam čo je z hľadiska konkurencie na trhu a tlačenia cien dolu len dobre.
jerryczech007 (98)|2.1.2010 16:36
Mě by se líbilo, kdyby konečně klesly ceny SSD disků tak, že bych jimi osadil celé své PC a také aby stoupla jejich kapacita. Pak bych také uvítal nějaké bezdrátové standardizované řešení vysokorychlostního připojení všech různých periferií k PC tak, abych se zbavil té změti kabelů (ke skeneru, k tiskárně, k monitoru, k ext. disku ... ) :) Zatím mi bezdrátově spolehlivě funguje jen klávesnice a myš přes bluetooth.
odb (505)|3.1.2010 11:17
to xaraa: mna zase desi predstava, ze si nebudem moct kupit LCD mensie ako tych 24" (a k tomu este 16:9). Neplati vzdy, ze vecsie lepsie a zbytocne si zapratavat stôl s niecim, co nevyuzijem. Tiez niesom zastancom 3D.

to jerryczech007: ta motanica kablov od periferii niekedy lezie na nervy ale za bezdrotove alternativy by som ich nemenil. Uz tu mame toho dost, co nas ozaruje. Vzdy budem za kable. Kablov sa aj tak nezbavis, vsetko je potrebne napajat.
czhunter (775)|3.1.2010 11:58
[quote=odb;333314]Vseobecne HW uz o dost predbehol SW[/quote]To bych netvrdil, jednou se na fóru 3D Coatu řešilo, jestli tam bude "full voxel painting" (s vrstvama, prolínáním a vším, co ke grafice patří) a došlo se k tomu, že na to by byl potřeba zhruba 10x vyšší výkon než mají běžné desktopy dnes.
Stále tedy existují aplikace (nevědecké, nehax0rské), na které současný HW nestačí a to je možná dobře (zejména tam, kde to prostě _musí_ běžet v real-timu při vysokým FPS).

Každopádně já doufám, že si v roce 2010 koupím DX11 grafiku (a že se udělá hodně SW s podporou DirectCompute a OpenCL - tím by se snad dal vyřešit nedostatek výkonu CPU) a SSD disk.
To by mi asi stačilo.
Jo a ještě ty 30' monitory by mohly spadnou tak na 15k (samozřejmě ne TNka) ... ale tomu nevěřím, stejně jako nevěřím že v roce 2010 přijde OLED s rozumnou velikostí za rozumnou cenu.
durib (1141)|3.1.2010 18:47
Ze vseho nejradeji bych videl na trhu poradne mini/notebooky s touchscreenem (neni podminka) a konecne s externi grafickou kartou pres ten XGP port (ci jak). Kam to sakra zahrabali? Vzdyt je to naprosto bezchybny koncept a ja bych po tom sahl jak po plavacim kruhu v Atlantiku.
Dale bych radeji dobre a LEVNE SSD, nebo jeste lepe - memristor. Na papire a v laboratori je to sice fajn, ale kde to je?
OLED je take kde? Zatim jen predrazene kusy za sklem a to je technologie pry levnejsi nez LCD. háhá
To je tak zatim vse, na co si vzpomenu, co osobne potrebuju.
Honza23 (490)|3.1.2010 20:36
Doufám,že do konce roku klesnou ceny SSD disků,především SSD disku Intel X-25M 160 GB.Jinak jsem se také těšil,že se snad konečně objeví nějaké OLED TV,ale zatím to nevypadá moc nadějně,jelikož se výrobci stále snaží z LCD technologie vytěžit co nejvíce a zaměřit se na 3D.
xmarek (1676)|3.1.2010 20:58
Připojuji se k poklesu cen SSD disků (a nějaké rozumné navýšení za přijatelnou cenu).
CRYSIS (0)|4.1.2010 21:42
At uz nastane doba, kdy se bude schovavat ten veskerej bordel jako televize do urovni sten a clovek bude mit prostor a zadny stupidni maly krabice v interieru.Ty SSD zlevni, co jinyho by mely delat?Kdyt maji nahradit bezne disky, myslim, ze v r. 2013 budeme za 2000 kupovat 1TB a vic.