reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čištění PC

Zeli (397)|10.2.2007 19:59
Cim cistite vnitrek skrine od prachu? Pouzivate vysavac, kompresor, stetecek, vlastni plice, nebo pocitac necistite? Vite o nejakem specialnim, nebo originalnim cisticim zarizeni, ktere je urceno pro PC?

[SIZE="1"]Pokud se to hodi do nejake konkretnejsi sekce, tak to tam prosim presunte.[/SIZE]
Konnor (278)|10.2.2007 22:36
HMMM no jak co a jak kdy;)

plíce jsou dost slabý ale jde to, jako nejúčinnější se mi zatím osvědčil kompresor, akorát si musí člověk dávat bacha na to aby mu neulítaly elektronky,...
tgfh (2985)|11.2.2007 14:22
Já používám skvělý 1.6kW neosvědčený vysavač :D
Někdy se mi při vysávání komponenta přisaje na hadici a nejde ven, musím jít rychle vysavač vypnout a potom vidím zářivě vyleštěné kolečko :D :D :D
Zatím, ale žádné problémy nemám, na to kolik takových koleček na základní desce, grafice, hdd, ramce, ... vidím :D
ICEBOSS (3435)|11.2.2007 20:17
plice, hadr, stetec... jak na co :D
Zeli (397)|11.2.2007 21:10
Nemate nekdo zkusenosti s 12ti voltovymi autokompresory na dofukovani pneumatik? Dokaze to vyvinout dostatecny tlak na cisteni PC? Nasel sem napr tento - kdyby to stacilo, tak za ty penize...
mech13 (5526)|11.2.2007 21:20
[QUOTE=Zeli]Nemate nekdo zkusenosti s 12ti voltovymi autokompresory na dofukovani pneumatik? Dokaze to vyvinout dostatecny tlak na cisteni PC? Nasel sem napr tento - kdyby to stacilo, tak za ty penize...[/QUOTE]
muzu ti zarucit ze ten urcite ne. to kdyz ma nafoukat kolo tak to musis hodit do snihu nebo se to roztece... to bys to kolo driv nafoukal pusou, nemluvim o tom kdyz mas po ruce rucni pumpu...
first.indian (683)|11.2.2007 22:16
[QUOTE=Zeli]Cim cistite vnitrek skrine od prachu? Pouzivate vysavac, kompresor, stetecek, vlastni plice, nebo pocitac necistite? Vite o nejakem specialnim, nebo originalnim cisticim zarizeni, ktere je urceno pro PC?[/QUOTE]
Pouzivam prevazne stetec. A to tak ze vzdy danou komponentu uplne vyndam ze skrine a celou ji ocistim aby na ni nezustalo zaprasene misto. ;) Zebrovani na chladicich vetsinou jen poradne profouknu. Hur pristupna mista jako je zdroj jsem jeste necistil protoze ho menim nejak moc casto :D ale asi bych ho necim profoukl :notsure
A o zadnem specialnim cisticim zarizeni nevim :) snad jen vysavace na klavesnice o jejichz ucinnosti by se dalo polemizovat... Ale jsou firmy ktere ti za poplatek cele PC pekne vycisti ale pocitej s tim ze za to das par stovek ;)
pavel_p (993)|11.2.2007 23:17
Chyba, zdroj je největší zážitek! Zvlášť takové ATčkové s pár štěrbinami jsou celkem dokonalý lapač prachu.
Jinak PC čistím náhodně, ono to stejně nemá moc trvalý efekt. Většinou jen vysavačem dno skříně, zbytek štětečkem a plícemi pokud vůbec. Vysavač mi přijde jako příliš hrubý nástroj viz. ten odstrašující příspěvek o kolečkách. Myslím, že to napáchá víc škody než užitku, on ten samotný prach snad tak moc nevadí.
Co se týká CD-ROMek, tak jsou naštěstí celkem dobře utěsněné a na rozdíl od hifi věže jsem se nikdy nesetkal s tím, že by v nich bylo co čistit.
Petr S. (1220)|12.2.2007 19:34
No, s tím, že prach zas tolik nevadí bohužel nemohu souhlasit...

Pokud máš v PC vrstvu prachu, tak se tím zhoršuje proudění vzduchu a také se přispívá k vyšší teplotě uvnitř skříně a jednotlivých komponent, čímž se také bohužel snižuje jejich životnost.

Jinak na čištění používám vždycky štěteček a vlastní plíce. Při použití velmi výkonného vysavače totiž někdy hrozí riziko vysátí některých špatně připájených součástek :) Ne, to není vtip :) Už jsem o takovém případu slyšel :mistake Krom toho může na trubici někdy vzniknout elektrostatický náboj...

A to čištění zdroje, to je opravdu zážitek :) Tam totiž bývá snad nejvíce prachu - zvlášť u starších PC, které nikdo nečistí (i když moc lidem se to ani čistit nechce :slug ).

Jednou jsem čistil jednomu zákazníkovi starší PC, které koupil z druhé ruky a málem jsem se přitom udusil. :D Nejvíce prachu bylo samozřejmě právě ve zdroji...
BlackFrog (563)|12.2.2007 19:39
používám vysavač a vlastní plíce... vysavač na spodek skříně a na místa kde se nebojim, plíce na to ostatní:) ale když to plícema nejde tak to stejně vemu vysavačem:)
Petr S. (1220)|12.2.2007 19:53
jj, to se dá. Na to používám taky vysavač - prach se ze skříně někdy špatně vymetá a ven a tak ho většinou nametu na kupičku ve spodu skříně a odtud ho vezmu vysavačem... :thumb
KEOSAN (958)|11.6.2008 21:39
Je viacero moznosti ako ocistit PC a vacsinu z nich vyuzivam :)

Najbeznejsie, tam kde je uzavrety priestor:
a/ pouzivam casto vysavac. Na hadicu som si dal tensi vodiaci plastovy nastavec z krabice od CAT5E kabla. Viac to taha a da sa lepsie smerovat. Dat sa nim pomerne slusne vycistit vacsina suciastok.

b/ vyfukavanie vzduchom - tam kde je otvoreny priestor, alebo nevadi prach.
Pouzitie -- napr. stlaceny vzduch v spreji. Hodi sa to na elektroniku, ci jemne vyfukavanie. Nevyhoda pri castom pouzivani - cena cistenia.
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=S035716

- cistenie kompresorom /pouzivam tam, kde mame rozvody tlakoveho vzduchu. Precisti to teda velmi pekne/. Lenze o kompresory sa vacsinou treba starat. Takze, tam kde je to mozne, vyuzijem rozvody stlaceneho vzduchu /o ktore sa starat nemusim... :D /. Niektore kompresory sa daju kupit pomerne lacno...
http://www.neckermann.sk/sk/nm2/home/suche/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZuZmhfYWN0aW9uPXNlYXJjaCZmaF9zZWNvbmRpZD1uZWNrZXJtYW5uX3NrXzExMTc5NiZmaF92aWV3X3NpemU9MTAmZmhfZWRzPSVjMyU5ZiYmZmhfbG9jYXRpb249JTJmJTJmbmVja2VybWFubl9zayUyZmRlX0RFJTJmX2FjdGl2ZSUzZSU3YjIwMDgwNjA5JTdkJmZoX3NlYXJjaD1Lb21wcmVzb3ImZmhfcmVmdmlldz1zZWFyY2g=//m-111796/index.html

Existuju i modely, co sa daju nosit na chrbte, tusim stali 10-16tis. SK.

- inac pocul som, ze vela ludia vyuziva aj fukanie starymi vysavacmi, ktore mali obrateny chod na vyfukavanie. Alebo:

- niektori pouzivali fen na vlasy, co ma fukanie studeneho vzduchu.

Tiez som sa rozhodoval co si vybrat, co kupit prenosne na cistenie a nakoniec som sa rozhodol pre fukar. Vyborene vyzeral tento fukar -kombinacia vysavaca a priemyselneho fukaru. Myslim, ze ako prenosny cistic idealne, neni velky, je smerovy, kombinuje obe moznosti - vysavanie, tam kde sa neda fukat a dam kde sa da fukat zase fukar....
http://aplikacie.slovenska.sk/wobj/detail/471/683/ub1101-elektricke-duchadlo-.html

Ale obaval som sa, ci bude dostatocne silne fukanie /i ked teraz si myslim, ze by ani nebolo/, tak som to trosku prehnal a teraz mam "kanon proti prachu". Kupil som vysavac na listie kombinovany s fukarom TORO ULTRA. Vyuzivam to len ako fukar.
http://www.mountfield.sk/katalog/vysavace-listia/produkt/vysavac-toro-ultra/

Kupil som to hlavne kvoli tesnejsiemu nastavcu /vyssia rychlost fukania/. Ale podla vykonu som zistil, ze by stacili aj ine, so sirokym nastavcom i o hodne slabsie, lacnejsie. Zapojil som TORO, nasmeroval na PC, zapol iba prvy stupen, cca pol metra od PC. Urobilo to baf.... :D A zo vsetkych kutov pocitaca /z CPU, zdroja, dosky atd, vyslahol kudol prachu/ :D

Kedze najcastejsie som nemusel TORA vytahovat, kvoli tomu, ze vo vacsine pripadov, tam kde to bolo nutne, boli rozvody stlaceneho vzuchu /z kompresoru/, tak viem, ako krasne dokaze vycistit silny tlak prach. A TORO to teda dokazal. Je to hotovy "protiprachovy terminator" :D:D:D Ked si teraz pozeram tie hodnoty rychlosti vzduchu, tak je to rychlost hadam ako uragan - ked to dokaze vyfukavat listie, sneh, kamienky. Hadam na najsilnejsom by to odfuklo aj ten pocitac :D:D:D
|Mio| (1333)|11.6.2008 23:54
[QUOTE=Zeli;27417]Nemate nekdo zkusenosti s 12ti voltovymi autokompresory na dofukovani pneumatik? Dokaze to vyvinout dostatecny tlak na cisteni PC? Nasel sem napr tento - kdyby to stacilo, tak za ty penize...[/QUOTE]

samo o sobe ne, ale kdyz si udelas z PET lahve nebo neceho jineho tlakovou nadobu, tak ji nafouknes kompresorkem a pak ji pouzivas jako zdroj vzduchu.


Ale vzduch se mi moc neosvedcil, preci jen je lepsu jemny stetec s hlouhymi stetinkami.
KEOSAN (958)|12.6.2008 08:19
[QUOTE=|Mio|;131344]samo o sobe ne, ale kdyz si udelas z PET lahve nebo neceho jineho tlakovou nadobu, tak ji nafouknes kompresorkem a pak ji pouzivas jako zdroj vzduchu.


Ale vzduch se mi moc neosvedcil, preci jen je lepsu jemny stetec s hlouhymi stetinkami.[/QUOTE]

Akoze vzduch sa neosvedcil ? Preco ? Aku formu si pouzival ?

Vzduch je najrychlejsie riesene cistenie a aj najcistejsie. Niekde mozu sice este ostat nejake pidipozostatky /ktore vsak funkcnosti nebrania, pretoze aj tak za par hodin od zapnutia uz tam mozu byt nachytane chuchvalce prachu/, ak sa to niekde jemnucko nalepilo, ale take prilepene pojde zle aj stetcom asi dole.
|Mio| (1333)|15.6.2008 19:48
No vzduch se mi neosvedcil neb jsem asi nemel dost malou trysku a dost velkou nadobu, druhy duvod je ze jsem alergik a prece jen rozfoukat to kolem sebe je jak strcit hlavu do vceliho ulu.
KEOSAN (958)|15.6.2008 20:27
[QUOTE=|Mio|;132503]No vzduch se mi neosvedcil neb jsem asi nemel dost malou trysku a dost velkou nadobu, druhy duvod je ze jsem alergik a prece jen rozfoukat to kolem sebe je jak strcit hlavu do vceliho ulu.[/QUOTE]

Predsa treba dodrziavat zasady BOZP :)

Proti vdychovaniu prachu - treba to najlepsie robit v otvorenom, vetranom priestore. Idealne pouzitie repspiratorov.
Napr. pouzivam nieco take:
http://www.naradi-modeco.cz/respiratory-prumyslove.htm

Pre dalsiu inspiraciu...
http://www.prumyslovydum.cz/3M/Respirator-3M-9310-FFP1-2500-26_g2408.html

Plus si do toho dam este hygienicku papierovu vreckovku.

A na ochranu oci priemyselne okuliare:
http://www.naradi-modeco.cz/prumyslove-bryle.htm

Velkost trysky a ani nadoba nehraju taku podstatnu ulohu. Je viac sposobov, ako to cistit vzduchom, nie len kompresorom...
Erb (32)|17.6.2008 21:53
Občas vysavač.
Pavel Boček (4169)|26.6.2008 14:31
Vysavač, občas vlastní plíce či štěteček.

Nedokážu si představit čištění čistě jen s kompresorem bez kombinace s vysavačem...vždyť se to musí všechno rozvířit, udělat to mrak a dosednout zase zpátky nebo vedle na zem :confused:
KEOSAN (958)|26.6.2008 18:26
[QUOTE=Pavel Boček;135899]Vysavač, občas vlastní plíce či štěteček.

Nedokážu si představit čištění čistě jen s kompresorem bez kombinace s vysavačem...vždyť se to musí všechno rozvířit, udělat to mrak a dosednout zase zpátky nebo vedle na zem :confused:[/QUOTE]

Prave preto sa to robi v priestoroch, kde mracno prachu tak nevadi. Napr. v nejakej otvorenej garazi, priemyselnej hale. Alebo na balkone, kde to rozfuka :)

Potom staci kompresorom, ci duchadlom, ako to pekne vyfuklo oblak prachu, nasmerovat ho von - cize vyfuka sa to aj z podlahy. Samozrejme vhodne je na to mat respirator /ako som uz uvadzal priklady/, pripadne ochranne pracovne okuliare /tie vsak nie su take nutne/.

V nudzovej situacii, ked sa clovek ponahla, staci si dan na usta a nos kapesnik, ci papierovu vreckovku, miesto filtra a drzat ich tam druhou rukou, zatial, co sa fuka.
wapap (41)|26.6.2008 18:41
Ventilátory odpojit,vyčistit hadérkou, žebra chladiče štětečkem a zbytek obstarají plíce...jednou za uherský rok použiji kompresor:)
Pavel Boček (4169)|26.6.2008 18:41
To je mi s tím kompresorem pěkně na nic...to vidím tak na dva dny, než se to všechno vyfouká pryč ze skříně :slug S pomocí vysavače, hadry a štetečku to mám hned.
HiLow (1000)|26.6.2008 19:00
Taky pouzivam jen vysavac, stetecek a vlastni plice. Nestalo se mi, aby to nestacilo.
KEOSAN (958)|26.6.2008 21:11
[QUOTE=Pavel Boček;135991]To je mi s tím kompresorem pěkně na nic...to vidím tak na dva dny, než se to všechno vyfouká pryč ze skříně :slug S pomocí vysavače, hadry a štetečku to mám hned.[/QUOTE]

Tak to si asi kompresorom potom este necistil.... :) Za chvilocku to tak prefuka, ze je to skoro ako nove :) Vysavanie sa moze schovat. Kompresorom sa daju za chvilocku vycistit, desiatky, stovky pocitacov. A to poriadne, prach aj zo zdroja.
mech13 (5526)|26.6.2008 21:14
s kompresorem jen bacha na vyfoukani kondiku z desky:D

jinak ja sundam bocnice a vybehnu nekam ven nebo vystrcim z okna a foukam... nekolikrat jsem uz uvazoval ze si poridim respirator...
Zeli (397)|26.6.2008 22:41
Napadnul me dalsi sileny pristroj na cisteni PC a to parni cistic. Parni cistic vyuziva prehratou vodni paru a zajimalo by me, jak je to s nebezpecim pro elektroniku. Kdyz to vemu lajcky, tak ta para neni ani tepla ani mokra, aspon na prvni pohled/dotek.
Pavel Boček (4169)|26.6.2008 22:49
Nemůže to kondenzovat ?
HiLow (1000)|27.6.2008 06:23
[quote=Pavel Boček;136085]Nemůže to kondenzovat ?[/quote]

Myslim, ze urcite muze.
Sieben (513)|27.6.2008 08:47
[QUOTE=Pavel Boček;135991]To je mi s tím kompresorem pěkně na nic...to vidím tak na dva dny, než se to všechno vyfouká pryč ze skříně :slug S pomocí vysavače, hadry a štetečku to mám hned.[/QUOTE]

z jaké skříně? prostě vylezeš ven, na balkon a foukáš, vítr ten prach ihned odvane...a skřín, dska, zdroj je úplně jako nová, žádnej usazenej a ztvrdlej prach, kterej vysavač nevysaje..prostě úplně čistá:thumb

vyčistil sem jich už hodně, tak vím o čem mluvím. Tak to prosím pochop. kompresor je prostě úžasnej :inlove
jediná nevýhoda je jeho hluk:thumbdown
Zeli (397)|27.6.2008 10:58
[QUOTE=Pavel Boček;136085]Nemůže to kondenzovat ?[/QUOTE]

[QUOTE=HiLow;136115]Myslim, ze urcite muze.[/QUOTE]

A kdyby to byla destilovana voda?
KEOSAN (958)|27.6.2008 11:43
[QUOTE=Zeli;136161]A kdyby to byla destilovana voda?[/QUOTE]

Para /a je jedno ci z destilovanej vody/ + prach = vodiva gebuzina.

Para je dobra na cistenie tam, kde sa da ta spina potom dobre zotriet prec
a nie rozotierat to...

Kebyze uz to chce mat niekto cistucke, ako nove, tak by to mohol vykupat v destilovanej
vode a vysusit /niektore suciastky/. Ale naco to ? Kompresor to vycisti na 99,99 percent a ten ostatok je zanedbatelny.

Stejne za par hodin prevadzky sa tam znova nataha prach...
johny__g (6387)|27.6.2008 12:08
Mám doma láhev se stlačeným vzduchem, to je ještě lepší než kompresor, je to tiché. 200 barů udělá svoje ... (ale stačí i když je skoro prázdná, nějakých +- 30).
mech13 (5526)|27.6.2008 12:13
kde a za kolik ten stlacene vzduch kupujes? obcas jsem to taky pouzil, ale nejak se mi do toho nechce vrazet, to radsi protahnu plyce...
johny__g (6387)|27.6.2008 12:53
[quote=mech13;136208]kde a za kolik ten stlacene vzduch kupujes? obcas jsem to taky pouzil, ale nejak se mi do toho nechce vrazet, to radsi protahnu plyce...[/quote]

10 Kč litr objemu láhve. Ale primární účel na co to mám je pochopitelně jiný :), to že s tím občas profouknu PC je jen jakýsi bonus. A v podstatě mě to nestojí nic.
Hansol58231 (25)|1.3.2010 18:30
Na čištění pc používám kompresor jen před čištěnim ho naplnim a vyšroubuju ze spodní části nádoby šroub a proud unikajícího vzduchu vyfouká všechnu zkondenzovanou vodu.

Čištění dělám v dílně(s otevřenými dveřmi), a vyčištění je naprosto perfektní.
Franta B. (9)|30.3.2010 19:19
Koukám, že všichni jdete suchou cestou.

Většinou neelektrické vnitřní povrchy beru hadrem, jenže jednoho dne už je to houby platné. Nechám počítač vychladnout, odpočinout pár hodin, rozeberu na komponenty (disky a mechaniky jen zvenku otřu vlhkým hadrem/opráším štětcem a vyfoukám), sundám chladiče, opatrně otevřu zdroj (kvůli prachu, ne elektrice), uzemním, co se dá. Ať se vybije od statiky i zbytkového náboje.
A pak do vany síťku na odpad, vlažnou vodu (20-25 stupňů nejvýš) a hyjé. Zdrojem počínaje, čas od času i bedna když není chuť ji vytírat, základní deska, karty. Zbavíte se i zbytků velmi jemného prachu, který v RAM slotech dokáže nadělat neplechu, nikde nic nelítá, zbytkový isolační povlak jemného prachu s trochou statického náboje neexistuje. U základní desky je dobré znát zpaměti nastavení, či si ho poznamenat, vytáhnout baterku, nějakou dobu počkat a na BIOS moc necákat-na desce jsou stejně hlavní RAM sloty.
Platí-osprchovat, nekoupat.
Chladiče takhle čistím zhruba čtyřikrát do roka, zdroje dvakrát. Nikdy jsem neměl problém se zhoršením funkce komponent, naopak jsem takhle přišel k páru RAM, který "furt dělá chyby a je jedno, jak je nastavíš". Aby ne, od štětečkování uhňácaný a zapečený nejjemnější prach mezi pájecími fousy švábů, částečně krytý zkosenou hranou jeho pouzdra. Chodí u mě dva roky.

Vyfoukat od vody a dát vyschnout do proudícího vzduchu, aspoň půl dne, spíš celý. Sestavit postupně, začít deskou a nastavením, je-li třeba.
Pitomec (251)|30.3.2010 19:23
Vzduch je naprosto ideální cesta, prach zmizí dokonale a i z míst, ze kterých by to nikdy nikdo jinak ven nedostal :)
durib (1141)|30.3.2010 21:07
Jednou za rok PC vezmu na chatu, oddelam bocnice a profouknu 6 atmosferama z kompresoru. Jednoduche a velice ucinne, vypada to pak jako dymovnice:cool:
saigon1972 (22)|24.3.2011 11:34
Profukuju a pokud pajšl nestačí tak používám stlačený vzduch... A k tomu ještě štětec a v případě že je počítač hodně zanesen prachem a výše uvedené možnosti nepomáhají tak i vysavač.
KEOSAN (958)|21.12.2011 18:03
Roky cistim PC pomocou kompresora, alebo fukaru. Nedavno sa mi stalo, ze som pouzil kompresor na cistenie PC, ktore obcas pri starte OS sa restartlo. Bolo pekne zahadzane prachom, tak som ho prefukal kompresorom v hale vo vyrobe. Po vycisteni - kaput. Pri testovani som zistil, ze poskodena bola maticna doska, ale aj zdroj. Ten vadny zdroj mi na nestastie stihol poskodit este aj iny, testovaci PC :(

Ked sa dari, tak sa dari... :D

Asi budem musiet trochu redukovat postup pri cisteni.
alfah4ns (1040)|21.12.2011 18:31
PC - štěteček + foukat + vysavač na zachytávání toho vyfouknutého bordelu (dávám bacha, abych nešel na desku přímo tou hubicí), větráky šprajcnu a vezmu normálně nástavcem na nábytek, příp. štětcem.

ntb - sudnám klávesnici, dostanu se k větráku, slamkou na pití profouknu žebra heatsinku proti směru chlazení (osvědčilo se mi to, protože to vyvine velký tlak i pusou a protáhne celý heatsink žebro po žebru), štětečkem pošpárám ve větráku a pak to složím.
Po cca 3letech jsem to ale rozdělal úplně celé + přepastoval.
(pozn. bylo ale vidět, že to nebylo nutné, toho prachu mimo heatsink a větrák už moc nikde nebylo)