reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odhlucnení HD + Ventilator na Fortron

16cmfan (2153)|2.1.2010 10:37
Ahoj, chcem sa Vás spýtať, či niekto máte skúsenosti s výmenou ventilátora u zdroja Fortron AX450-60APN, je to snád jediná vec, ktorá hučí v mojom PC...
a taktiež som si to nakoniec urobil v bedni takto(viz priloha) asi tam už vidíte ten Hardisk na tej penovej podložke(zase) ale tie gumky neboli bohviečo, takže teraz je HD 3x tišší(až na seek HD) a chci se zeptat, jestli opet nemáte skusenosti s nejakym lacnym a ucinnym chladiacim riesenim(aj odhlucnenim zaroven) alebo, či (až tak mi to seekovanie nevadi) mam len za hardisk (resp. ako In-take) dat nejaky Fan a či to pomože, poprípade aj nejake pasívy na čipy, ale predpokladám, že najviac mu škodi, že se nedotýka priamo hlinikovej kontštrukcie skrine a je celý horúci v Idle( v čase písania tohto prispevku) má 44-45 stupnou, co je dost...

Dakujem za odpovede, cenový limit tak max cca 20 eur (keby ale bolo treba viac neni problem, dufam :D )
hd.JPG
Richmond (8084)|2.1.2010 10:49
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59001

BTW Mam jiste pochybnosti u toho zadniho fanu - ta mrizka je fakt hrozna, doporucuju vystrihat...

edit: http://www.alza.sk/pasivni-antivibracni-chladic-disku-acutake-acu-darkdisc2-d100476.htm

Uz sis prisrouboval tu grafiku? Proc nemas zapojeny napajeni v mb?
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 11:10
tak najlacnejsie riesenie by bol intake, aj ked netusim ako je riesena mriezka v predu alebo aky velky fan tam mozes dat..tak isto by to pomohlo teplotam ostatnych komponentov.
ale ten acutake co sme postol richmond je tiez dobre riesenie aj ked s postovnym od alzy ak by si bral tak sa ti to trochen predrazy (+12e nad limit)
Richmond (8084)|2.1.2010 11:13
[quote=hawkeye9898;333441]tak najlacnejsie riesenie by bol intake[/quote]
Ses normalni? Ztisovat disk pridanim dalsiho zdroje hluku? :stupid
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 11:18
[quote=Richmond;333443]Ses normalni? Ztisovat disk pridanim dalsiho zdroje hluku? :stupid[/quote]

napisal ze mu ten seek az tak nevadi cize z toho som vychadzal pre najlacnejsie riesenie..to som aj napisal nie?
najlacnejsim riesim by bol intake,pretoze ak bude acutake kupovat z alzy tak ho to vide na 32e, co ma 12e nad limit

edit:reagoval som presne na tuto vetu
"či (až tak mi to seekovanie nevadi) mam len za hardisk (resp. ako In-take) dat nejaky Fan a či to pomože"

takze to ses normalni a smajla si nechaj nabuduce pre seba ok?:)

edit2: poslednu vetu berem spat, len proste richmond takto reagujes na mna vzdy aj ked neni dovod
Richmond (8084)|2.1.2010 11:32
[quote=hawkeye9898;333449]
edit2: poslednu vetu berem spat, len proste richmond takto reagujes na mna vzdy aj ked neni dovod[/quote]
Prosim te ty si to myslis o kazdy reakci (klidne mi posli SZ, tady bych to neresil).
Do toho kejsu da intake fan a co dal? Ze by mel porad disk dole, pred nim fan a pred nim mizernou mrizku, takze to bude rvat. To preci neni ztiseni. Takze ve finale bude mit fan za pet ecek a disk porad hlucnej. Ja to pochopil tak, ze to chce ztisit, ne zchladit a jestli to chce ztisit tak to lip nez tim uzavrenim do boxu nepujde (pokud je disk hlucny od vyroby tak ho neztisis zadnejma gumama a podobnejma kravinama)
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 11:37
[quote=Richmond;333455]Prosim te ty si to myslis o kazdy reakci (klidne mi posli SZ, tady bych to neresil).
Do toho kejsu da intake fan a co dal? Ze by mel porad disk dole, pred nim fan a pred nim mizernou mrizku, takze to bude rvat. To preci neni ztiseni. Takze ve finale bude mit fan za pet ecek a disk porad hlucnej. Ja to pochopil tak, ze to chce ztisit, ne zchladit a jestli to chce ztisit tak to lip nez tim uzavrenim do boxu nepujde (pokud je disk hlucny od vyroby tak ho neztisis zadnejma gumama a podobnejma kravinama)[/quote]

on chcel stisit aj schladit lebo v idle ma disk 44-45st co je fakt moc...a ten acutake ho z alzy vide na 32e co prave neni najlacnejsie riesenie..takze na schladenie mu postaci fan..a to je to najlacnejsie riesenie a preto som ho spomenul lebo aj na toto riesenie sa pytal.
to je cele
Richmond (8084)|2.1.2010 11:46
[quote=hawkeye9898;333457]a ten acutake ho z alzy vide na 32e co prave neni najlacnejsie riesenie..[/quote]
No tak 9ecek za dopravu je dost, ale jak mam vedet, ze to chce poslat? Resp. jak ty vis, ze si pro to nezajde? Kdyztak http://www.tntrade.sk/acutake-acu-darkdisc2-pasive-hdd-cooling_d23374.html
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 11:55
kedze je z bardejova tak si nepojde ani do alzy ani do tntrade preto osobne lebo to je v BA,tak preto som predpokladal ze si to da poslat.

inak je moznost aby to kvoli mriezke nehucalo...staci ak nad ten disk kolmo nejako umiestny 80mm fan zregulovany na minimum a teplota mu pojde dole o 5-7st jak nic.
ja som to tak mal doteraz ze zospodu mi na hitachi fukal 80mm fan zregulovany na minim a schladil mi HDD zo 43 na 37st. aj to som mal ten fan polozenu na sufliku pre HDD takze netahl vzduch tak moc jak keby tam ma mriezku alebo nic
16cmfan (2153)|2.1.2010 13:15
Tak som odfotil GK (konecne je prisrubovaná) :D dalej zadný Out-take mriežku, potom prednu In-take (max asi 92mm sa tam zmesti)

co sa navrhov týka, tak som si u CZC čital postrehy užívatelov takže sa mi to celkom zacina pacit, TNtrade ma tusim dopravu len 5,- eur? To by sa sand dalo, len aby nestupla teplota... aleee je tu najvecsi problem, pre istotu som odpojil zadny vetrac AC8l aby som sa uistil, ze hluk nieje sposobeny odporom vzduch - mriežka... bohužiaľ - nie :( a največší "kravál" robí (už tradične, jak jinak, že? :D) zdroj Fortron ... taaakže, asi uloha čislo 1. Jak ho dopekla stíšit ? Čital som par for (na moj konkretny zdroj ziadny navod ) a vraj sa može stat, že sa ani nespusti... a taktiež, spajkovat radsej nic nechcem, by som ho radsej napojil rovno na dosku... ale problem je, ze neviem, ci sa vetrak - resp. zdroj vobec spustia, ked ho "nenajde" pripojený...
Fotografie-0060.jpg Fotografie-0061.jpg Fotografie-0062.jpg Fotografie-0063.jpg Fotografie-0064.jpg
Jiziii (796)|2.1.2010 13:43
ze zdroje vyndej puvodní větrák kup novej větrák a píchni ho normálně do konektoru na MB, zdroj se pustí neměj strach,
nebo ten větrák mužeš píchnout do zdroje, stačí když se ti podaří vyndat ten plastovej konektor co je ve zdroji a na ty dva piny normálně připíchneš větráčkovej konektor tak aby byly zapojeny černej a červenej pin ( černej je - )

edit: jinak ty mřížky bych vystříhal pokud máš doma nůžky na plech a pilník, nebo je vyříz
VLAN (656)|2.1.2010 14:31
[quote=Jiziii;333498]ze zdroje vyndej puvodní větrák kup novej větrák a píchni ho normálně do konektoru na MB, zdroj se pustí neměj strach,
nebo ten větrák mužeš píchnout do zdroje, stačí když se ti podaří vyndat ten plastovej konektor co je ve zdroji a na ty dva piny normálně připíchneš větráčkovej konektor tak aby byly zapojeny černej a červenej pin ( černej je - )

edit: jinak ty mřížky bych vystříhal pokud máš doma nůžky na plech a pilník, nebo je vyříz[/quote]

Tak to by bylo spíš lepší to dát do desky, mohl byten ventilátor regulovat.


Já osobně měnil Větrák u Fortona 350W, dal jsem tam Xilence 120mm, a kabel od větráku vyvedl dírou v krytu zdroje ze které vedou všechny kabely, zreguloval jsme větrák na 800rpm a byl neslyšitelný, pakjsem zdroj vrátil majiteli a tomu slouží do dnes bez problému( a to ho má cca 5let)
Jiziii (796)|2.1.2010 14:34
[quote=VLAN;333510]Tak to by bylo spíš lepší to dát do desky, mohl byten ventilátor regulovat.


Já osobně měnil Větrák u Fortona 350W, dal jsem tam Xilence 120mm, a kabel od větráku vyvedl dírou v krytu zdroje ze které vedou všechny kabely, zreguloval jsme větrák na 800rpm a byl neslyšitelný, pakjsem zdroj vrátil majiteli a tomu slouží do dnes bez problému( a to ho má cca 5let)[/quote]

no de o to že ten zdroj by si to měl regulovat podle svý teploty jak on potřebuje, ne podle teploty čidel desek který maj jiný hodnoty
Richmond (8084)|2.1.2010 14:38
[quote=Jiziii;333513]no de o to že ten zdroj by si to měl regulovat podle svý teploty jak on potřebuje, ne podle teploty čidel desek který maj jiný hodnoty[/quote]
Presne tak, nac zbytecne vymyslet slozity regulovani pres desku, kdyz se muze jednoduse pripojit vetrak na ten dvoupin ve zdroji...
VLAN (656)|2.1.2010 14:41
[quote=Richmond;333515]Presne tak, nac zbytecne vymyslet slozity regulovani pres desku, kdyz se muze jednoduse pripojit vetrak na ten dvoupin ve zdroji...[/quote]

To myslím kvůli tomu, aby si zreguloval podle sebe jak bude chtít kvůli hlučnosti. samozřejmě napíchnou do zdoje je to jdnodužší a zbytečně se nezabírá 3pin na desce, ale myslel jsme že chce opravdové ticho, a to by tímto způsobém docílil snadněji(z vlastní zkušenosti vím, že některé fortony regulují ventilátory na zbytečně vysoké otáčky).
16cmfan (2153)|2.1.2010 14:52
Problem je, že u Fortronu zadnej 2pin neni, je tam napevno ten kabel, to by sem ho musek ucvaknout...
Richmond (8084)|2.1.2010 15:00
Hmmm, tak to je zacali nejak sidit :thumbdown
Budes muset tedy cvakat a pajet...
Jiziii (796)|2.1.2010 15:05
[quote=VLAN;333516]To myslím kvůli tomu, aby si zreguloval podle sebe jak bude chtít kvůli hlučnosti. samozřejmě napíchnou do zdoje je to jdnodužší a zbytečně se nezabírá 3pin na desce, ale myslel jsme že chce opravdové ticho, a to by tímto způsobém docílil snadněji(z vlastní zkušenosti vím, že některé fortony regulují ventilátory na zbytečně vysoké otáčky).[/quote]

no já s tímhle mám právě špatnou zkušenost: pích sem větráček ze zdroje do MB kouknu 700 RPM krása, tichoučko
ale po nákým čase (prach zapůzobil na ložiska) se větráček na tuhle rychlost neroztočil a MB to nevadilo, následně nastalo vyšumění kondíků teplotou když sem na zdroj šáh tak sem se málem popálil (větráček při normálních 12V fungoval)

z toho plyne že kdyby se zvyšovala teplota ve zdroji zdroj by přidal V a větráček by se roztočil a nemusel sem vyměňovat kondiky
Toto zas moje vlastní zkušenost.

Jinak do desky bych ten větrák klidně píchnul ale hlídal bych si nákým programem v BIOSu aby to hlídal (já to měl na konektoru kerej není právě hlídanej na jinej mi kablík nedosáh)
16cmfan (2153)|2.1.2010 15:24
Tak v tom prípade pánové, jedu radši šetriť penízky a radši si koupim "normálnej" zdroj, pak tu napišu jak sem se rozhodnul a pondelok pujdu koupit jen AC vetrak a jako in-take pro HD (když ted vim, že nedela zadnej hluk, tak se ho tam nebojim dát ) jinak, díky za odpovedi, popravde, se vážne necejtim na pajkováni atd. :-D
16cmfan (2153)|2.1.2010 15:55
Tak horuci kandidát je Arctic Cooling Fusion 550R

mužu ho mit za 50,- eur (musim dosetrit :D) a taky nabízi regulaci dvou 3-pin vetráčku, takže nebude problém stíšit In-Take a Ou-Take, tým myslím, zabijem dve muchy - jednou ránou, co si otom myslíte Vy ? Mužu ho koupit bez postovnýho, takže platim jen a jen za zdroj, problem je ze vtom e-shopu pak maj už jen Ener Modu 425w za 90,- eur :D
jrx (1880)|2.1.2010 15:58
Ten ne. Sice ho vyrábí seasonic ale stojí +- za prd. :rolleyes: Neseženeš 61e na VX450?
16cmfan (2153)|2.1.2010 16:10
[quote=16cmfan;333541]Tak horuci kandidát je Arctic Cooling Fusion 550R[/quote]

jj, Corsair tam neni a z alzy to vyjde na cca 72,- eur aj s postovnym
jrx (1880)|2.1.2010 16:16
A prozradíš nám taky, kde to tvoje TAM je? :notsure To musí být skvělý obchod, když nejsou schopní objednat pořádné zboží :shut
16cmfan (2153)|2.1.2010 16:20
[quote=Jiri@tncm;333550]A prozradíš nám taky, kde to tvoje TAM je? :notsure To musí být skvělý obchod, když nejsou schopní objednat pořádné zboží :shut[/quote]

Sry, to som si nevšimol, napravujem http://eshop.proxis.sk/
robky (3195)|2.1.2010 17:03
Určite lacnejší shop je jantar.sk .....
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 17:47
potom skus dat ten vetrak nad HDD kolko - ak to pojde nejako uchytit...ovela lepsie sa HDD chladi ked fuka na jeho spodnu stranu ako napr na ten kovovy vrch HDD a tiez si myslim ze lepsie ako z pozicie intake
16cmfan (2153)|2.1.2010 17:54
[quote=hawkeye9898;333596]potom skus dat ten vetrak nad HDD kolko - ak to pojde nejako uchytit...ovela lepsie sa HDD chladi ked fuka na jeho spodnu stranu ako napr na ten kovovy vrch HDD a tiez si myslim ze lepsie ako z pozicie intake[/quote]

HD mam otoceny elektronikou hore - hubicky sa dotýka kovový obal (inu, HD nevadi, ked je v horizontálnej polohe, len naopak, dufam)
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 18:03
[quote=16cmfan;333598]HD mam otoceny elektronikou hore - hubicky sa dotýka kovový obal (inu, HD nevadi, ked je v horizontálnej polohe, len naopak, dufam)[/quote]

sak to je dobre tak jak ho mas :) a teraz kolmo na neho vetrak
toto je lepsie chladenie ako naopak

:)
lexxxa (714)|2.1.2010 18:05
na uchlazeni HDD si kup tento vetrak scythe- cene jsou kovovy drzacky na pridelani na HDD- osobne ho pouzivam na chlazeni hdd,naprosto tichy:thumb,cena cca 6 e

http://shop.tntrade.cz/scythe-sy1012sl12l-kaze-jyu-10cm-slim-1000rpm-_d74357.html

16cmfan (2153)|2.1.2010 18:08
no, ok - s tym chladenim poexperimnetujem, ale az pondelok sa dostanem k fanu...moznosti je vela...este pokecame :) inak, asi sa mi splni sen o 22db v bedni kupou zdroja :-D

Cpu fan - ide v Burne na 1200 a ani ho nepocut do cca 1500rpm

In/out AC Fany su tiche na max (ten vzadu ide na 1500rpm resp. everest ukazuje 1700rpm) a je tichy(vlastne, ho nepocujem) a ak ho zapojim do zdroja (aj In.take) bude ticho :D
a potom riesit este ked tak HD, kupa novych ramiek a uz sa tesim na cable managment :D dam vedet ked budu nejake novosti :)

Edit: @lexxxa ja rad AC :D
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 18:10
[quote=lexxxa;333604]na uchlazeni HDD si kup tento vetrak scythe- cene jsou kovovy drzacky na pridelani na HDD- osobne ho pouzivam na chlazeni hdd,naprosto tichy:thumb,cena cca 6 e

http://shop.tntrade.cz/scythe-sy1012sl12l-kaze-jyu-10cm-slim-1000rpm-_d74357.html

[/quote]

no toto sa pouziva na chladenie HDD
http://www.alza.sk/scythe-hdd-ita-kaze-d95097.htm

asi ide o ten isty fan?ale tak ci tak toto sa tiez montuje zospodu HDD a funguje...mozno aj to by stalo za uvazenie
lexxxa (714)|2.1.2010 18:13
[quote=16cmfan;333605]

Edit: @lexxxa ja rad AC :D[/quote]

chapu- jenze tenhle vetrak na HDD sedne jak pr.el na hrnec-funguje,lacinej,znackovej a je tichej, jak psal hawkey,vem teda vetrak od AC a dej ho na elektroniku HDD,u tebe zezhora na cca 650ot a budes muset hdd ohrivat aby nezmrznul:D:thumb
lexxxa (714)|2.1.2010 18:16
[quote=hawkeye9898;333608]no toto sa pouziva na chladenie HDD
http://www.alza.sk/scythe-hdd-ita-kaze-d95097.htm

asi ide o ten isty fan?ale tak ci tak toto sa tiez montuje zospodu HDD a funguje...mozno aj to by stalo za uvazenie[/quote]

jj, to by mel byt on,dle me jsou stejny,akorat ten obyc se da pripadne pouzit i nekam jinam v budoucnu,jenze 16fan stejne miluje jen AC,takze mu noctuu nebo scythe stejne nenacpeme:D:D
hawkeye9898 (818)|2.1.2010 18:28
[quote=lexxxa;333611]jj, to by mel byt on,dle me jsou stejny,akorat ten obyc se da pripadne pouzit i nekam jinam v budoucnu,jenze 16fan stejne miluje jen AC,takze mu noctuu nebo scythe stejne nenacpeme:D:D[/quote]
:)

ale ako si pisal aj s AC na min otackach ho bude zohrievat :D ja som sa tak nevedel dostat cez 40st :D
16cmfan (2153)|4.1.2010 10:26
Tak sem dneska koupil AC Fan 8, ktery se napodiv dá regulovat ve speed fanu a taktež ho i Bios reguluje o 500rpm min(jede na 1500) a ne 2000rpm... zatim to tak necham, jelikož zdroh huči stale vic, když budu mit tišši zdroj, pohraju se i stýmhle... ale to AC AF8L to nejde regulovat a jede si na svych 1500(everest 1700) a je taktez zatim neslysitelny... Obrazky viz. prilohy
po nejakom twňeste (asi defragmentacia bude dobra?) sa potom uvidi, ako to pomohlo.

Outtake mam tohle:
Intake

ps. mala otazocka, aka je skratka pre BBcode IMG ? Ctrl+B, i atd. poznam ale dalsie nie a nie najst :D

EDIT: Tak pri defragmentacii teplota nepresla cez 39 stupnou..vyzerato, ze to pomohlo :)
EDIT2:Sem si všimnul, že AC F8 je 3-pin ale je zapojenev v Sys_fan 1 a ten má 4-pin tak asi proto se reguluje... a AF8L je 3-pinovej a je zapojenej v 3-pin Sys_fan 2...
Fotografie-0065.jpg Fotografie-0066.jpg Fotografie-0067.jpg
hawkeye9898 (818)|4.1.2010 16:55
tak tie teploty super :) a staci podla mna aby ti bezal na najmensie otacky
Richmond (8084)|4.1.2010 17:28
Kdyztak mrkni na Kamabay (je v tom stejnej vetrak co uz tu nekdo linkoval) - pouzival jsem to ve spatne chlazenych skrinich spis jako intake pro cpu fan (ve trech 5? sachtach), ale kdyz to otocis o 90° a das do toho hdd tak ho to slusne ochladi ;) (cerna, stribrna, stribrna stara verze)
Logout (4018)|4.1.2010 18:04
To už bych spíš koupil todle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007N0WX0ANJVO
hdd to uchladí parádně a navíc perfektně ztiší (je to 1:1 kopie legendárního silenceru, kterej jak koukám od tý doby co se to prodává taky dost zlevnil...).

Ale vzhledem k rozpočtům uváděnejm výše je asi obojí mimo mísu...
Richmond (8084)|4.1.2010 18:17
Jj, puvodne mu slo primarne o ztiseni disku, ale pak zjistil, ze nejvetsi hluk mu dela zdroj takze z toho boxu nejak seslo...
16cmfan (2153)|4.1.2010 18:41
[quote=Richmond;334157]Jj, puvodne mu slo primarne o ztiseni disku, ale pak zjistil, ze nejvetsi hluk mu dela zdroj takze z toho boxu nejak seslo...[/quote]

ale do budoucnosti sou to rozhodne supr. alterantívy, kterým se, když dojde na dalsi upravy skusim povenovat ;) rozhodne dekuji za Vaše názory a rady
16cmfan (2153)|7.1.2010 16:59
no zistil som, ze mi pre zmenu v zatazi cievky na grafike piskaju :D to su veci :D ale necham to tak... v Idle ve windowsech to nedela... pri nato pomuže když ji zalijem voskem, nebo nejakym lepidlem... nebo necim...
Richmond (8084)|7.1.2010 18:58
Nejlepsi bude kdyz si prestanete kupovat levny cajky (me piskala jednou jedinkrat mb a to pri fsb 280+ z puvodnich 133 coz se da tolerovat) ;)
16cmfan (2153)|7.1.2010 19:39
[quote=Richmond;335298]Nejlepsi bude kdyz si prestanete kupovat levny cajky (me piskala jednou jedinkrat mb a to pri fsb 280+ z puvodnich 133 coz se da tolerovat) ;)[/quote]

:D a stym lepidlem to pomuže ?
Richmond (8084)|7.1.2010 19:43
No ja napred ty civky odmastil, dukladne ocistil, dal kolem nich slidu a zalil tavnym lepidlem a castecne to pomohlo. Vzhledem k tomu, ze mi to sustilo jenom pri nekterych hrach a na moment pri natahavani os tak jsem to nakonec nechal byt... Ovsem jak moc to piska tobe na grafice netusim, pokud to piska nonstop tak nevim, tam ty civky asi dost dobre nezalijes
16cmfan (2153)|7.1.2010 20:09
[quote=Richmond;335315]No ja napred ty civky odmastil, dukladne ocistil, dal kolem nich slidu a zalil tavnym lepidlem a castecne to pomohlo. Vzhledem k tomu, ze mi to sustilo jenom pri nekterych hrach a na moment pri natahavani os tak jsem to nakonec nechal byt... Ovsem jak moc to piska tobe na grafice netusim, pokud to piska nonstop tak nevim, tam ty civky asi dost dobre nezalijes[/quote]

no jen pri hrani nastesti... a napr. ve furmarku
VLAN (656)|11.1.2010 19:09
Tak to by mě štvalo, na PC hraju dost často a tohle je k naštvání, je to hodně intenzivní?
hawkeye9898 (818)|11.1.2010 19:11
no mne to grafika zacala robit, ked mas sluchatka nepocujes to..
ale ak zvysis voltage karte tak to prestane robit.
na 5850, takty 920/1250 bez zvysenia napatia to je v kuse pocut take slabe chrcanie, zvysim voltage na 1.2 a uz to je ok.
16cmfan (2153)|11.1.2010 19:15
[quote=VLAN;336804]Tak to by mě štvalo, na PC hraju dost často a tohle je k naštvání, je to hodně intenzivní?[/quote]

Ne, jak rikam, dela to jen ve hre... a mam sluchátka...to vubec nevnímam... sem to vlastne zistil náhodou, když sem pustil furmark a otvoril bednu... a lokalizoval hluk