reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přesun W98 na jiný pevný disk

Petr S. (1220)|12.2.2007 19:17
Máte někdo zkušenosti s přesunem OS W98 na jiný pevný disk? Vím, že např. při přesunu XP, toto lze provést víceméně následným pouhým překopírováním a změnou několika informací v registrech. Je to tady stejné? Nebo by bylo lepší použít nějaký program?

Díky
pavel_p (993)|12.2.2007 20:23
No nějaký pátek jsem to nedělal, ale mám za to, že je stačí vygenerovat bootovací disketu, překopírovat systém na požadovaný disk, nabootovat z diskety a zadat příkaz "sys c:". Pokud nebude systém na disku c: tak asi nastanou problémy s cestami, a řešením je přes nějaký bootloader schovávat disky. Uměl to XOSL, ale nevím zda ještě existuje, třeba někdo doporučí náhradu, pokud by bylo třeba to řešit.
pas!k (3765)|13.2.2007 10:47
[QUOTE=Petr S.]Máte někdo zkušenosti s přesunem OS W98 na jiný pevný disk? Vím, že např. při přesunu XP, toto lze provést víceméně následným pouhým překopírováním a změnou několika informací v registrech. Je to tady stejné? Nebo by bylo lepší použít nějaký program?

Díky[/QUOTE] V pripade ze ten disk bude ve stejnem pc a jde ti vylozene o vymenu disku pouzij Ghost.. Udelas image partisny na ktery je os na jinou partsinu disky prohodis a vlozis image na novou partisnu na novem disku .. nastartujes.. Otazka par minut.
eXp10it (20)|13.2.2007 12:21
Nejedná se jenom o windows, ale určitě i o nainstalené programy....jak psal kolega výše - přesun pomocí norton ghost bude určitě nejefektivnější!
Konnor (278)|13.2.2007 15:14
Zvládne to i Norton Ghost 10? dá se v tom vyznat? taky bych potřeboval přesunout system, nemám čas ho přeinstalovávat a taky si myslím že měsíc starý wokna je škoda přeinstalovávat,...
Petr S. (1220)|13.2.2007 15:53
Díkz za tip, vyzkouším :)
pas!k (3765)|13.2.2007 17:05
[QUOTE=Konnor]Zvládne to i Norton Ghost 10? dá se v tom vyznat? taky bych potřeboval přesunout system, nemám čas ho přeinstalovávat a taky si myslím že měsíc starý wokna je škoda přeinstalovávat,...[/QUOTE] Je poterba si uvedomit ze to neni nic co se instaluje s 10 nemam zkusenosti pouzivam verzi 8 nebo 2003 idelani je nabootovat treba z hirens boot cd a soucasti jej je i ghost .. nebo si udelat bootovaci disketu ghoostu a nabootovat z ni ..
Petr S. (1220)|13.2.2007 19:11
bezva, hirens boot cd mam, ale jeste jsem ho nezkousel, takze jsem nevedel ze tam ten ghost je :notsure
pas!k (3765)|13.2.2007 21:45
zkus je tam hodne veci v jednom .. veskery testy pameti .. disku systemu utility na clone disku a miliarda dalsich hovadinek taham to vsude ssebou ;)
Petr S. (1220)|24.2.2007 17:52
Fakt moc díky za tip, je to opravdu super nástroj! Je tam snad všechno co člověk může potřebovat při servisním zásahu v nějakém kompu :idea

Včera a dnes jsem měl tu možnost hoooodně věciček prubnout :thumb

PS: Původně jsem zkoušel Ultimate Boot CD, které jsem měl již dříve, ale to mi nechtělo zavést některé ovladače a vždy po spuštění nějakého nástroje se PC zaseklo :notsure Fakt divný... Nevíte někdo čím by to mohlo být? Dřív mi to snad ani nedělalo?

Každopádně Hiren's je zcela jistě lepší :D

EDIT: Jo, jinak bych chtěl ještě napsat, že se mi sice podařilo přenést celý systém na nový disk, ale nepodařilo se mi z něj nabootovat... Po nahrání image na disk by tento již měl být bootovatelný? Po nahrání se totiž systém nechtěl zavést a tak jsem si s tím chvíli hrál a zkoušel další nástroje z Hiren's Boot pro opravu boot sektoru. Opravit jej se mi ale nepodařilo...

Nejspíš to bude způsobeno tím, že počítač, na který jsem disk instaloval byl celkem dost starý a v Biosu byl disk viděn pouze jako 8 GB (navzdory tomu ve Windows 98 byl disk viděn celý :notsure ) a v těch nástrojích mi to hlásilo, že je vadná Partition...
pas!k (3765)|25.2.2007 00:23
je tam tusim jedna flignateda v ghostu myslim kdyz to das obnovit jako partisnu nebude ti to botovat musis to dat obnovit jako disk from image
Petr S. (1220)|26.2.2007 16:02
[quote=pas!k]je tam tusim jedna flignateda v ghostu myslim kdyz to das obnovit jako partisnu nebude ti to botovat musis to dat obnovit jako disk from image[/quote]

Ona tam byla právě ta zrada, že nefungoval ani klasický dosácký příkaz pro přenos systému - sys. Tedy fungoval, hlásil, že byl systém přenesen, ale nebootovalo to pak stejně...

Ale když bych dal Disk from image, tak by se přemazaly i ostatní oddíly na tom novém disku, ne? Nebo mi něco uniká?
pavel_p (993)|26.2.2007 16:37
Disk from image je nejbrutálnější řešení a opravdu zruší všechny oddíly.
Postup bootování se řídí následovně:
- harddisk dle biosu
- oddíl dle MBR příslušného disku (zavaděč někdy načte jen boot sektor systémového disku a pokračuje spuštěním kódu v něm, někdy může na nulté stopě sídlit komplexnější program)
- natažení systému dle velmi malého zavaděče v boot sektoru (ten natáhne do paměti program jádro OS)
Před přepsáním disku se dají vyzkoušet následující postupy:
fdisk /mbr (http://support.microsoft.com/kb/69013).
Disk by měl být primární, což se dá vyřešit prohozením a bootem DOSu z diskety, či z image diskety na CD.
Pokud toto z nějakého důvodu nevyhovuje - viz. omezení na stránce MS, lze to ještě zachránit instalací nějakého bootloaderu nebo jiným programem pro obnovu mbr. Měl jsem za to, že sys c: stačí.
Petr S. (1220)|26.2.2007 19:52
[QUOTE=pavel_p]Měl jsem za to, že sys c: stačí.[/QUOTE]

Jo, já právě taky. Vždycky mi sys teda pomohl, ale až teď nee. Zajímavé právě je, že mi specializované nástroje hlásily poškozenou partition - určitě kvůli tomu, že Bios neviděl celý disk... A možná proto, to nefungovalo...