reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problém s boot.ini

mike.torment (63)|6.1.2010 20:54
OS Vista i XP na jednom počítači používám už dlouho a do teď to dobře fungovalo, jenže teď jsem byl nucen Visty přeinstalovat. V EasyBCD jsem si zase standardně vytvořil bootovací nabídku, Visty bootujou bez problémů, ale když si při startu vyberu XP, na zlomek vteřiny se tam mihne nápis, že je něco s BOOT.INI a restartuje se to...

Poraďte prosím, díky
lexxxa (714)|6.1.2010 21:01
jestli ti trochu pomuze https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=39264

nejsem si jist jak to ma byt kdyz mas dva systemy:notsure
kevin00 (10238)|7.1.2010 01:17
Pomocí nástroje Bella Vista si ve Win Vista korektně navol pouštění WinXP. Soubor boot.ini ve WinXP by měl vypadat naprosto standardním způsobem:
[quote][boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect[/quote]
mike.torment (63)|7.1.2010 10:12
Ten boot.ini tak taky vypadá, zkoušel jsem i variantu s přepsáním disků, jak radí Logout v odkazu od lexxxy, ale stále nic. Drbal jsem se s tím včera asi 3 hodiny, zkoušel jsem EasyBCD, Bella Vistu a VistaBootPRO, nezdá se, že by byl problém zde. Ale upřímně, nemám tušení kde je...
Logout (4018)|7.1.2010 15:07
Dej sem screenshot ze správce disků, obsah toho boot.ini
a obsah root adresáře xpček.

Jinak zkusil bych nabootovat pomocí instalaček XP, opravit pomocí recovery console bootrecord, a pak totéž udělat pomocí instalaček vist.
mike.torment (63)|7.1.2010 15:40
Věci jsou v příloze...

V recovery consoli jsem klasicky akorát nakopíroval ntldr a ntdetect.com
sprava disku screen.jpg boot ini screen.jpg winxp root screen.jpg
Logout (4018)|7.1.2010 16:39
Zkus sem dát ještě výpis z bcdedit a obsah boot.ini.
Jo a nechtěl jsem vidět obsah adresáře windows, ale e:, konkrétně jestli tam jsou ty ntldr a ntdetect a boot.ini :-)
mike.torment (63)|7.1.2010 16:52
:) Říkal jsem si k čemu to je, ale napsals' "root adresáře XPéček" né "root disku s XPčkama" :)

Tady je ten výpis z BCD editoru:

There are a total of 2 entries listed in the Vista Bootloader.
Bootloader Timeout: 20 seconds.
Default OS: Microsoft Windows Vista

Entry #1

Name: Microsoft Windows Vista
BCD ID: {current}
Drive: C:\
Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe
Windows Directory: \Windows

Entry #2

Name: Microsoft Windows XP
BCD ID: {6a7e0d11-fac6-11de-aef3-00248c576165}
Drive: E:\
Bootloader Path: \NTLDR

________________________________________________

Obsah boot.ini je už v těch přílohách, ale tady je ještě jednou:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noexecute=optin /usepmtimer
Logout (4018)|7.1.2010 20:55
A jde když změníš v biosu bootování na druhej disk, popř. odpojíš ten s Vistama, tak to do XP nabootuje?
mike.torment (63)|8.1.2010 12:08
Jo, to jsem zapomněl zmíňit. Když dám nabootovat přímo z disku tak to funguje, nevalí to jenom z té nabídky.
Aytech (475)|8.1.2010 13:21
Jak pise Logout, zkusil bych upravit MBR XPcek
1. Nabootovat z inst. disku XP
2. V recovery Console napish fixmbr
3. Restart.
Pak budes muset upravit Visty taky, tam je to jeste snadneji;-)
mike.torment (63)|8.1.2010 14:52
Tak jsem opravil v RC to MBR, ale nemá to vliv vůbec na nic, Visty dál bootujou a XP stále nic.

EDIT: ještě teda před spuštěním RC se mě to dotázalo, jakého systému se oprava týká:

1. C:\Windows
2. D:\WINDOWS

Tak jsem zadakl možnost 2 v domnění, že jde o XP, ale to jsem asi měl, ne?
Aytech (475)|8.1.2010 15:06
Divny, boot.ini vypada dobre, zkus upravit boot ve vystach a nastavit boot bez VistaLoader.
1. Boot z Vista inst. disku.
2. Vyber System Restore (nepamatuju jak se to pise v cz;-)
3. Pak vyber Command Line
4. Napis X:\boot\Bootsect.exe –NT60 All (misto X pismeno disku)

Pak nastartuj Visty, spust' prikazovy radek jako spravce a napis po jednom, po kazdem Enter:
1. ?:\Windows\system32\Bcdedit –create {ntldr} –d "Microsoft Windows XP"
2. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=C:
3. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
4. C:\Windows\system32\Bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast
Logout (4018)|8.1.2010 15:42
No a neni problém v tom, že v tom boot.ini je
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect /noexecute=optin /usepmtimer

zatimco pokud tam je ten disk s vistama, tak je to disk(1)?
Zkus to změnit....
mike.torment (63)|8.1.2010 20:20
[quote=Logout;335541]No a neni problém v tom, že v tom boot.ini je
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect /noexecute=optin /usepmtimer

zatimco pokud tam je ten disk s vistama, tak je to disk(1)?
Zkus to změnit....[/quote]

Tak toto jsem už zkoušel a nepomohlo to, naopak, přestalo to bootovat i při nastavení XP disku na první místo v prioritě bootování.
mike.torment (63)|8.1.2010 23:13
[quote=Aytech;335535]Divny, boot.ini vypada dobre, zkus upravit boot ve vystach a nastavit boot bez VistaLoader.
1. Boot z Vista inst. disku.
2. Vyber System Restore (nepamatuju jak se to pise v cz;-)
3. Pak vyber Command Line
4. Napis X:\boot\Bootsect.exe –NT60 All (misto X pismeno disku)
[/quote]

System restore mě řeklo něco ve smyslu, že si před tím musím vytvořit něco jako zálohu. Tak jsem přešel k tomu Příkazovýmu řádku a aplikoval jsem bod č.4, restartoval jsem stroj, ale bootloader se nezměnil, stále je tam ta nabídka tak, jak byla a nic se nezměnilo.
Aytech (475)|9.1.2010 10:38
[quote=Aytech;335535]
Pak nastartuj Visty, spust' prikazovy radek jako spravce a napis po jednom, po kazdem Enter:
1. ?:\Windows\system32\Bcdedit –create {ntldr} –d "Microsoft Windows XP"
2. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=C:
3. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
4. C:\Windows\system32\Bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast[/quote]

Tohle by ti prave melo znovu vztvorit boot nabidku.
Aytech (475)|9.1.2010 10:57
Jeste mi neco napadlo. nemel jsem vysty, ale Ubuntu na druhem fizickem disku, ale pak potreboval smazat linuxovou grub nabidku (neco jako bootloader). Muzes zkusit, treba pomuze
1. boot z XP inst. disku
2. v Recovery Konzole musis byt v root adresari, takze CD X: (kde mas XP)
3. Napis tohle, Enter po kazdem radku:

FIXBOOT X: (pismeno disku s XP)
FIXMBR
BOOTCFG /rebuild

5. Restartuj pocitac.
mike.torment (63)|9.1.2010 16:53
[quote=Aytech;335760]Tohle by ti prave melo znovu vztvorit boot nabidku.[/quote]

No jo, ale tu původní mi to vůbec nezrušilo, takže mi to řeklo, že tady ta už existuje...

[quote=Aytech;335768]Jeste mi neco napadlo. nemel jsem vysty, ale Ubuntu na druhem fizickem disku, ale pak potreboval smazat linuxovou grub nabidku (neco jako bootloader). Muzes zkusit, treba pomuze
1. boot z XP inst. disku
2. v Recovery Konzole musis byt v root adresari, takze CD X: (kde mas XP)
3. Napis tohle, Enter po kazdem radku:

FIXBOOT X: (pismeno disku s XP)
FIXMBR
BOOTCFG /rebuild

5. Restartuj pocitac.[/quote]

U posledního kroku mi to řeklo, že hledání systému Windows na discích se nezdařilo a všechno probíhá bezezměny jako to teď.
Aytech (475)|9.1.2010 17:57
byl jsi v root adresari? teda D:\
Nesmi to byt D:\Windows
mike.torment (63)|10.1.2010 03:37
jj, jasně, přesně, jak napsals.
Aytech (475)|10.1.2010 15:08
Zkus to udelat pod C:\
mike.torment (63)|10.1.2010 16:16
Bez rozdílu
Aytech (475)|10.1.2010 17:09
[quote=mike.torment;335255]
Entry #2
Name: Microsoft Windows XP
BCD ID: {6a7e0d11-fac6-11de-aef3-00248c576165}
Drive: E:\
Bootloader Path: \NTLDR
[/quote]

Pockej, vzdyt' mas XP na E:, ne?
mike.torment (63)|10.1.2010 20:03
Ale pouze pod Vistama, Recover Console to načítá takhle:

C: Vista
D: XP
E,F,G,H: čtečka karet
I: třetí diskový sektor
J: DVD
Aytech (475)|11.1.2010 16:27
Aha, takhle.
Mas Visty a XP na jednom disku? jake jeste mas oddily?
mike.torment (63)|11.1.2010 22:59
Mám první fyzický disk (SATA) s dvěma partition a na jedné jsou Visty a pak druhý disk (IDE) kde jsou XP, celkem tedy 3 diskový jednotky.

Takže momentálně místo vistabootloaderu používám F8čku při staru k výběru systému.
Aytech (475)|12.1.2010 09:25
Tak v tom je problem, kdyz ti nepomohlo co jsem ti napsal predtim, tak uz nevim co se jeste s tim da udelat, jedine bych mozna zkusil obnoveni XP z inst. disku. A proc radsi nenajnstalujes Visty a XP na 1 SATA disk? a ten IDE bys pouzival na data. Takhle budes mit data v bezpeci, treba jestli ti selze OS
Dojigiri (1629)|12.1.2010 09:57
[quote=Aytech;335535]1. ?:\Windows\system32\Bcdedit –create {ntldr} –d "Microsoft Windows XP"
2. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=C:
3. C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
4. C:\Windows\system32\Bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast[/quote]

Já mám takovej dojem, že jako device partition je potřeba zadat aktuální písmeno jednotky, tj. pokud je ve Vistě disk s XP jako D: zkusil bych změnit příkaz
[code]
C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=D:
[/code]
(pokud už záznam existuje, tj. prováděl jsi příkazy nahoře, tak jenom tohle, jinak zadat znova a změnit partition na D: podle jednotky, jakou má aktuálně ten disk s XP ve Vistě)


Ovšem nejsem si jistej, jestli Vista Boot Loader umí prohodit pořadí disků (což zřejmě bude potřeba, aby šlo spustit ty XP), já na tyhle účely používám boot manager XOSL (ale ten je potřeba instalovat na vlastní malinkou partition na počátku prvního disku), kterej pořadí disků přehodit umí, takže by ty XP nabootovat uměl.
mike.torment (63)|12.1.2010 16:59
[quote=Aytech;337062]...jedine bych mozna zkusil obnoveni XP z inst. disku. A proc radsi nenajnstalujes Visty a XP na 1 SATA disk? a ten IDE bys pouzival na data. Takhle budes mit data v bezpeci, treba jestli ti selze OS[/quote]

To IDEčko je na data malý, je to jen nějaká dvoustovka, navíc většinu dat tvoří zvukový banky a s nima je práce na SATě znatelně rychlejší.

Obnovit XP jsem už taky zkoušel a opět bez rozdílu, nejdivnější na celý věci je to, že jsem to všechno nastavil úplně stejně jako když jsem to dělal minule a tehdy to valilo a teď nic...
Zřejmě něčemu asi vadí to, že ty Visty byly reinstalovaný, možná to chce reinstalovat oba systémy najednou...
Každopádně mám teď právě v XP rozdělanou práci, kterou nemůžu přerušit, ale jak bude hotová přeinstaluju oboje a bude klid (snad :))

EDIT: teď mě tak ještě napadlo, že kdybych býval měl oba systémy na SATě, tak bych teď ty XP neměl jak nabootovat a byl bych pěkně v loyi, to že jsou na jiným fyz. disku se mi dost vyplatilo.
Aytech (475)|12.1.2010 20:18
No nevim, kdyz jsem potreboval najinstalovat 2 systemy tak vzdy rozdelil disk na 2 oddily, takze pokud jsem potreboval prejinstalovat nejaky ze systemu tak nemusel formatovat cely disk (ono. fyz disku neni nikdy dost;-).
Win/win se dobre uzivaji na 1 disku, spis jsem mel problemy s win/linux

[quote=mike.torment;337172]To IDEčko je na data malý, je to jen nějaká dvoustovka, navíc většinu dat tvoří zvukový banky a s nima je práce na SATě znatelně rychlejší.[/quote]

To je prece jedno, kde budes mit system, volniho mista na data budes mit stejne, ne? :-) Navic na SATA ty XP bude o neco rychlejsi...
Aytech (475)|12.1.2010 20:24
[quote=Dojigiri;337065]Já mám takovej dojem, že jako device partition je potřeba zadat aktuální písmeno jednotky, tj. pokud je ve Vistě disk s XP jako D: zkusil bych změnit příkaz
[code]
C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=D:
[/quote]
Vzdyt chceme pri startu pouzivat ntldr Visty, ktery je na C:.
mike.torment (63)|12.1.2010 20:41
[quote=Aytech;337236]No nevim, kdyz jsem potreboval najinstalovat 2 systemy tak vzdy rozdelil disk na 2 oddily, takze pokud jsem potreboval prejinstalovat nejaky ze systemu tak nemusel formatovat cely disk (ono. fyz disku neni nikdy dost;-).
[/quote]

To máš samozřejmě pravdu, ale jak už jsem podotkl, ten disk s XP je jen dvoustovka, tudíš nejmenší diskový oddíl, který mám. Oddíl s Vistou má 230GB a nevětší část disku (700GB) má oddíl bez systému, který samozřejmě používám jako úložiště během případných formátů.
Navíc právě můžu volit mezi systémy i bez bootloaderů, což se pravě hodí v situacích jako tahle, když jde jeden do crashu.
Dost uvažuju o tom linuxu, ale tam se to řeší ještě nějak složitěji. Visty jsou jednou ze 3 věcí, který ze srdce nenávidím (ještě smaženej květák a francouzštinu, ale to je OT, to sem nepatří :))
Aytech (475)|12.1.2010 20:55
Ty visty jsem smazal po asi mesicu uzivani, neni tam moc noveho oproti XP, anebo uzitecneho. To visualni vylepseni nebo DX 10, me moc nepresvedcil.
Linux je skvely na praci, nastaveni je slozitejsi, ale bootloader ma lepsi nez win :D

A s tim boot.ini ti uz asi nepomuzu, treba ti poradi nekdo zkusenejsi..
Dojigiri (1629)|12.1.2010 23:39
[quote=Aytech;337243]Vzdyt chceme pri startu pouzivat ntldr Visty, ktery je na C:.[/quote]

No, to já bych právě radši použil ntldr těch XP, kterej je (pro Vistu) na D:. Protože bootovací jednotka se určitě dá jako C: takže pokud se spustí přes ntlrd na jednotce Visty a ta se stane C:, je to sice prima, jenže už nemůže připojit jako C: jednotku s XP, což je ale potřeba - pokud byly XP instalovaný na disk jako C:, je potřeba aby byl při loadu opět jako C: a ne třeba jako D: protože pokud nebude C: se XP nerozběhne - nenajde startup soubory, což může být jedna z příčin toho, že ty XP pak nebootujou. Při spuštění přímo přes bios se to rozběhne, protože bios přehodí pořadí disků a jednotka s XP se tak stane C: a naběhne to.
mike.torment (63)|13.1.2010 22:55
Já se teda přiznám, že jsem poněkud zmaten. Moje vědomosti se o tuto problematiku otírají jen velmi zhruba, takže je dost možný, že těď budu plácat jak Paroubek v TV. :)
Ale mám za to, že Vista přece nebootuje přes ntldr, ale má nějaký to 'winload.exe' v C:/Windows, toto je i v tom bootloaderu a akorát XP tam májí E:/ntldr (pod Vistama jsou XP na E: ).

Nový zjištění je, že jsem dnes nahodil zkušební Ubuntu a ani ten jeho zavaděč nedokáže ty XP spustit, píše to:

unknown command 'drivemap'
Dojigiri (1629)|14.1.2010 09:19
Jasně, přes ntldr bootuje jenom XP. Pokud je XP na E tak by to mělo být
[code]
C:\Windows\system32\Bcdedit –set {ntldr} device partition=E:
[/code]

Ono s GRUB bude nejspíš ten samej problém, je potřeba přehodit pořadí disků a pak by to mělo jít - v tom Ubuntu (pokud je na prvním fyzickým disku a ty Windows na 2. fyzickým na 1. partition) si otevři soubor /boot/grub/menu.lst a najdi tam položku pro Windows; měl bys tam pak vložit následující:
[code]
title Windows
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
rootnoverify (hd1,0)
chainloader +1
boot
[/code]

Pak by to mělo bootovat (příkazy map právě přehodí pořadí disků).
mike.torment (63)|14.1.2010 10:51
No v těch Vistách je to právě nastavený na E:, tam nevim, kde to vázne...

V Ubuntu ten soubor menu.lst jaksi není, ale za to jsem tam našel grub.cfg, kde jsem objevil toto:
[code]menuentry "Microsoft Windows XP Professional (on /dev/sdb1)" {
insmod ntfs
set root=(hd1,1)
search --no-floppy --fs-uuid --set 7acc9131cc90e8a1
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1
[/code]
A právě bych řekl, že kdyby se ten druhej řádek odspoda přepsal na:

drivemap -s (hd1) ${root}

tak by to valilo, ale tenhle soubor mi nejde editovat (ani přes gksudo), ale v ubuntu jsem naprostej začátečník a plavu v tom na znak. Zatím jsem nepřišel ani na to, jak si to nastavit, aby to po mě nechtělo heslo každý 2 minuty i při vstupu na disk...
Dojigiri (1629)|14.1.2010 11:04
Aha, drivemap je command z GRUB 2 ani jsem nevěděl že už je další verze GRUB :)

Podle tohohle threadu http://kubuntuforums.net/forums/index.php?topic=3106368.15;wap2

Ovšem, pokud to píše error drivemap command not found tak to možná bude tak, že je tam norm. GRUB ale instalátor udělal v menu položku pro GRUB 2 (čímž by se to dalo vysvětlit) v tom případě by pomohlo to udělat tak, jak jsem zmiňoval, příkazy pro GRUB 1.

Položku spíš než editovat přidat novou a tu původní nechat.

Co se týká editace, to je třeba provést v su módu. Ovšem když zadáš "su" bude to chtít heslo pro roota. Což ovšem neni tak jednoduchý protože heslo pro roota se při instalaci nenastavuje (takže je vygenerovaný nějaký náhodný který neznáš), což už jsem kdysi řešil, nepamatuju si úplně přesně, ale podle toho co je zde https://help.ubuntu.com/community/RootSudo lze nastavit takto:
[code]
sudo -i
sudo passwd root
[/code]
(pozor!!! nenastavovat nějaký jednoduchý, nebo dokonce prázdný heslo!!!)

Ale imho by to mělo jít i v sudo modu "sudo mc" ale jistej si tím nejsem.