reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Trhanie niektorých hier

yurij (15)|6.1.2010 23:32
Zdravím, mám takýto problém. Dostal som na vianoce nový LCD monitor LG z full HD rozlíšením. Predtým som používal klasický 19'' s rozlíšením 1280x1024. Nový monitor fungoval v pohode v každej hre sa dalo zmeniť rozlíšenie na 1920x1080 a nič nesekalo. Pred týždňom som ale reinštaloval pc a dostavili sa problémy, že každá hra sa akoby "škube". Nie je to sekanie, pretože fps mám väčšinou 60 v hrách v ktorých sa problém objavuje a všimol som si, že problém sa zmierni alebo zmizne pokiaľ vypnem vsync. Napríklad Day of Defeat Source je v podstate teraz nehrateľný, pretože každú sekundu akoby padne fps zo 60 na dajme tomu 50 a pri tom cítiť mierne trhnutie, čo je dosť nepríjemné. Pred reinštaláciou to ale nerobilo. Ešte dodám, že napríklad Resident Evil 5 ide úplne v pohode bez žiadneho trhania, ale Ubersoldier, čo je dosť stará hra sa parádne trhá ale keď vypnem vsync ide úplne v poho. FPS je pri Ubersoldier vsync on=60(a trhá) vsync off=aj 300. Budem vďačný za každú radu. Moja konfigurácia je

MB: Gigabyte EP45-UD3R
CPU: Intel Pentium DC E8500 3,16 GHz
RAM: 4GB
GPU: Sapphire Radeon HD 4850 Vapor-X
HDD: Samsung oba (320GB a 750GB)
ZDROJ: StealthXStream OCZ 500W

Používam Windows 7 Professional 64-bit
yurij (15)|7.1.2010 00:50
Ešte dodám, že teraz som skúšal Crysis všetko na Extra High a šlape bez trhania, staršie hry stále to isté.
stawo (30)|7.1.2010 01:26
Skus nainstalovat najnovsie ovladace na grafiku (pripadne aj directx, ale ten si uz asi dal spolu s nejakou hrou) a vyskusaj ci to pomohlo..
yurij (15)|7.1.2010 02:11
Zabudol som napísať, oboje sú najnovšie. Ati ccc 9.12.
yurij (15)|7.1.2010 02:42
Takže postnem na čo som prišiel takto neskoro v noci. Monitor je nastavený na natívnu frekvenciu 59Hz a rovnaká frekvencia sa nastavuje aj vo väčšine hier. Ale Ati CCC mi ukazuje frekvenciu 60Hz a pokiaľ ju zmením, sám si ju hneď prehodí na 60. Našiel som niečo takéto: Some games you get tearing if you run at 59Hz because v-sync will not be enabled at 59Hz. An example of this is Pro Evolution Soccer 2010. At 59Hz, the v-sync option is disabled but at 60Hz it's enabled.
To znamená, že by som mal zmeniť frekvenciu monitora na 60 a trhanie by malo prestať ak to chápem srpávne, pretože doteraz som nemohol mať zapnutý vsync? Tu je link ak by si to niekto chcel pozrieť. http://www.sevenforums.com/graphic-cards/1792-59hz-32.html

U- mno bohužiaľ keď zmením frekvenciu monitora na 60hz tiež sa sama vráti na 59, začínam mať nervy
yurij (15)|7.1.2010 18:41
Skúšal som už aj vrátiť späť svoj starý monitor, reštartoval som pc, v CCC som pre istotu znova odklikol 60hz a žiadne trhanie neregistrujem. Čo môže byť teda chyba? Pretože ešte pred reinštaláciou som na 1920x1080 žiadne problémy neregistroval a hry išli úplne v pohode. Meral som aj teploty pri hraní grafika nevyskočí nad 65 a obe jadra sú okolo 52.
stawo (30)|7.1.2010 19:16
S LG monitormi nemam ziadne skusenosti, ale zatial na vsetkych Full HD som sa stretol s 60hz na 1920x1080 rozliseni.. ale to by nemal byt problem. Kedze na starom monitore ti to ide bezproblemov, zrejme je nieco na tom novom FullHD...Lezne ked pred reinstalaciou win islo vsetko v pohode a teraz nie, to znamena ze aj novy monitor by mal byt bezproblemovy.. Takze mi z toho vychadza iba nejaka softwarova sarapaticka co tomu chyba.. zial viac ti poradit neviem a nechcem ta tu zavadzat...
yurij (15)|7.1.2010 21:25
Myslím, že niečo teraz pomohlo, čo bolo písane aj v linku ktorý som sem dal a to kúpa HDMI kábla. Ale musím ešte viac poskúšať. Veď aj mňa napadlo, že niečo softvérové, ale čo. Dokonca aj driver s cd, čo som dostal k LCD som nainštaloval.
yurij (15)|8.1.2010 23:05
Ešte sa chcem spýtať skúšal som spraviť si test v 3d mark vantage a dosiahol som CPU 5644 a GPU 7555. Nie je to nejak málo? Lebo čo som hľadal na nete ľudia napr. s rovnakým procesorom majú oveľa viac bodov. či nebude chyba niekde tu náhodou
stawo (30)|8.1.2010 23:36
[quote=yurij;335706]Ešte sa chcem spýtať skúšal som spraviť si test v 3d mark vantage a dosiahol som CPU 5644 a GPU 7555. Nie je to nejak málo? Lebo čo som hľadal na nete ľudia napr. s rovnakým procesorom majú oveľa viac bodov. či nebude chyba niekde tu náhodou[/quote]

Tie hodnoty su dobre, dokonca si na tej grafike dosiahol o vyse 1000 bodov viac nez je na futuremark stranke..
yurij (15)|10.1.2010 14:51
Prosím súrne už o pomoc. teraz už začalo robiť, čo som písal kedysi dávnejšie ale nejak sa to potom ustálilo. Tu je link. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=36838&page=2 Teraz sa karta rohučí každých pár hodín, alebo sa len tak vypne, monitor píše no signal. Už vážne neviem. Okrem toho idem aj reklamovať HDD kôli ťukaniu, ale ten nie je systémový, ani na ňom niesu hry, takže on by chybu spôsobovať nemal. Môžem kôli týmto problémom kartu reklamovať? Alebo si ju mesiac nechajú a nakoniec vrátia? Kúpil som ju v Alze a ako je aj v topicu na ktorý som dal link, už prvú grafickú kartu som od nich reklamoval.