reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taktování grafické karty, uchladí to ? má to cenu ?

patrikp (9)|8.1.2010 10:30
Zdravím,
Moje PC strašně brzdí low-endová grafická karta Nvidia GeForce G210. Zbytek komponent je průměrný: 4 GB DDR3 1333 MHz, Pentium E6300. V budoucnu jí chci upgradovat, ale zatím na to nemám finance tak jsem se rozhodl jí nataktovat.

Má to vůbec cenu? Bude větší výkon poznat ve hrách, nebo to bude pořád ta 64-bit sběrnice a nedostatek shader procesorů brzdit ? Chtěl bych se dostat výkonově k GeForce 8600 GT.

Teplota karty je v klidu 50 stupňů a při hrách nebo 3Dmarku se pohybuje mezi 70 - 75 stupni. Na kartě je poměrně malinkatý větráček (asi 3cm průměr). Uchladí to ?

Zatím jsem stáhl nejnovější ovladače a nijak nemůžu nikde najít kde se to taktuje. Je na to potřeba nějaký SW ?

Nechci to taktovat někam k hranici stabilnosti, to vážně ne.

V příloze je obrázek karty (hlavně koukněte na to chlazení)

Všem moc děkuju
xyx.jpg
johny__g (6387)|8.1.2010 11:16
Tahle karta je naprosto tragická, co se týče her. Můžeš jí trochu nataktovat, ale jestli čekáš že z 12 fps uděláš 25 tak ani omylem. Jestli to uchladí? Zkus a uvidíš. Když budeš postupovat opatrně, němůže se nic stát. K taktování si najdi nějaký program v sekci download.
petr.svec (320)|8.1.2010 11:33
spíše je otázkou co si přestavuješ pod slovem přetaktovat...

jestli si myslíš, že zvýšíš výkon o 20% tak těžko

ale reálně bych vyděl takových 5-7% a pak bych spíše mluvil o tuningu :o)
patrikp (9)|8.1.2010 11:59
Tak a co mám teda jak nastavit ?
Schránka03.jpg
johny__g (6387)|8.1.2010 14:27
Clock speeds dej na "Custom" a pak pomalu zvedej frekvence. Nejdřív GPU, pak i paměti. Začni třeba s krokem 10 MHz, ulož, otestuj jestli je to stabilní, jestli ao tak přidej zase kousek atd. až narazíš na hranici, kdy to začne blbnout. Tak se vrať na předchozí stabilní frekvenci a zkus to tak používat.
Ale počítej s tím, že hry co byli doteď nehratelné tak nepůjdou stejně. U grafik to dnes není jako u CPU, kde klidně zvedneš frekvenci o 50 % a dostaneš se na výkon modelu dvojnásobně drahého. Když grafika nestíhá, taktování to obvykle nezachrání. Nejlepší nástroj na pořádný OC grafiky je tvoje peněženka.
patrikp (9)|8.1.2010 15:00
Ale když je peněženka prázdná tak žádný OC neudělá..
A to "Processor clock" je co ? To mám nechat, nebo také zvyšovat ?
A ty myslíš, že to nebude ve hrách poznat ? O kolik se zvedne tak FPS ?
johny__g (6387)|8.1.2010 16:00
"Processor clock" = frekvence shaderů. Také ji zvedni, pokud půjde.

Jestli se ti podaří přetaktovat kartu řekněme o deset procent, tak o tolik maximálně se ti zvednou FPS. Takže, pokud máš ve hře 10 FPS (nehratelné), tak potom budeš mít 11, což je stejně na houby. Malý příklad zde.Zřejmě máš trošku delší vedení, tak to napíšu znova. Téhle kartě nepomůže ani svěcená voda, není to karta na hry. Hry které ti nejdou teď, nepůjdou ani po přetaktování. Got it?
speedsnail (4876)|8.1.2010 16:12
Jn.. tohle se mělo řešit dříve. Za o málo větší sumu jsi mohl mít HD4650, která je ve hrách nesrovnatelně lepší.. Nemůžeš tu kartu vrátit / vyměnit? (do 14 dnů po zakoupení přes net na to máš právo atd..)


Protože tohle je karta do HTPC, vhodná tak pro akceleraci videa. Nemá cenu jí taktovat.
patrikp (9)|8.1.2010 16:13
Já vím, že je to karta do kanceláře. Už mi o tom přesvědčila. Ale nataktovat jí můžu tak proč to nezkusit ? Je to první grafika co taktuju tak se to alespoň naučím. A mám to testovat v 3D marku ? Ten je, ale shareware a dovolí jen jednou otestovat, že jo ?

Vrátit jí nemůžu. Koupil jsem to jako hotovou sestavu a tam se s grafikama šetří..