reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 5 000 - 7 500 Kč

Noel82 (38)|9.1.2010 12:07
Co chci upgradovat: Zdroj, procesor

Aktuální konfigurace: Naleznete v podpisu

Další komentář: Čau všem,

rád bych upgradoval stávající PC. Od letošního roku bude sloužit převážně jen na hraní (středně vysoké detaily s 16xAF, max. detaily bez AA při rozlišení 1680x1050 je minimum) a vědecké výpočty.

Na trhu jsou již nové platformy a tak zvažuji, jestli nepřejít rovnou na LGA1156. (To by ale znamenalo vyšší částku - paměti, zákl. desku a procesor + nový chladič.)

Dle EHW je novější řada procesorů výkonnější a levnější. (Jde mi především o Core i5-750)

Rozhoduji se tedy mezi následujícím:

1) zůstat u LGA775, koupit lepší zdroj a starší čtyřjádro Core 2 Quad Q9550 = > 8000 Kč
2) přejít na novější patici a zaplatit mnohem více (10 -15.000 Kč)
3) vyměnit jen zdroj a upgradovat příští rok (+ nataktovat E6750 na 3,2GHz)
4) na AMD platformu přecházet nechci (nic proti ní)

Co byste udělali Vy?
johny__g (6387)|9.1.2010 12:28
Proč měnit zdroj? Stávající je kvalitní a i na 4jádro by stačil s přehledem i s taktováním. Zkus nataktovat ten procesor co máš a uvidíš, jestli se ti výkon bude zdát slabý nebo bude stačit. Pokud jde o hry, víc než procesor pomůže nová grafická karta.
Noel82 (38)|9.1.2010 12:46
Dle http://www.antec.outervision.com/ by mi ten zdroj stačit nemusel. (Po výpočtu spotřeby dle komponent.) Možná by mi pomohl nějaký článek, který se zdrojema zabývá. Orientačně se řídím podle specifikací u produktů na eshopu Alfacomputer. (Podle něj mám např. na moji GFK slabý zdroj...)
NHKG (1136)|9.1.2010 13:20
Ten tvůj zdroj na čtyřjádro bohatě stačí. Když budeš trošku počítat, zjistíš, že čtyřjádro s tvojí grafikou se nemůže dostat přes 350W při maximálním burnu a to tvůj zdroj ustojí. To co píšou u grafik na Alfě platí pro křápské zdroje typu Eurocase.

Podle mě nemá nákup čtyřjádra do patice s775 vůbec smysl, leda že by se ti povedlo sehnat levně nějaký starší procesor, ale většinou bývají předražené. Zkus potaktovat a pokud nebude stači radši našetři víc peněz, ať ten upgrade má smysl.
speedsnail (4876)|9.1.2010 13:25
Ten zdroj je plně dostačující.

Být tebou bych se podíval po bazarových 4-jádrech. Když budeš mít štěstí, dá se narazit na zajímavý kousek za dobrou cenu.
Noel82 (38)|9.1.2010 13:54
Dobře, tak jsem se rozhodl. Na upgrade počkám do příštího roku. Stávající procesor (už bezstarostně) nataktuji na 3,2 GHz. Vyměním paměti za rychlejší http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=43143 (od kamaráda se slevou) a jako menší náplast si pořídím externí zvukovku a mechaniku jen pro čtení.
Stejně se na ten pc dostanu dva, tři dny do měsíce. (Se bez "rýpání" do bedny prostě neobejdu...)
Ještě mě napadá jedna věc. Musím reinstalovat OS při výměně RAM a přidání externí zvukovky?

Děkuji Vám všem. :D :thumb
speedsnail (4876)|9.1.2010 14:04
TY paměti jsem nepochopil.. proč nepřetaktuješ ty co máš? Většina se jich přes 1Ghz dostane..

Jinak reinstall kvuli pamětem ani zvukovce dělat nemusíš. :thumb
johny__g (6387)|9.1.2010 15:32
Přesně tak, kupovat nové paměti je nesmysl. To jestli jedou na CL5 nebo CL4 je jedno a když budeš zvedat FSB při taktování procesoru, tak paměti pomocí vhodné děličky pořád udržíš na těch cca 800 MHz.
Noel82 (38)|9.1.2010 19:10
Hm, já je chtěl kupovat kvůli těm pasivům a taktování. Ty moje jsou holé.
Moje deska umožňuje taktovat zvlášť procesor a paměti. Proto jsem si ji pořizoval.
Teď se dívám po interní zvukovce a mechanice DVD-ROM.
NHKG (1136)|9.1.2010 19:29
To, že paměti jsou holé, vůbec nevadí. Ty pasivy jsou stejně většinou spíš na okrasu než že by měly nějaký užitek. Paměti se ti přehřívat nebudou.
Procesor jde taktovat i bez taktování pamětí a nataktováním pamětí nezískáš skoro žádný reálný výkon navíc (jenom pár procent v benchmarcích).
Ta zvukovka bude k jakému repru? Protože pokud je k těm sluchátkům, co máš v podpisu, tak ten mizerný zvuk nezáchrání ani profi zvukovka.
Nedávno jsem taky vybíral zvukovku a pročítal net a myslím že nic do 1000kč nemá smysl kupovat, takže si dobře promysli, jestli ti nestačí integrovaná.
VLAN (656)|12.1.2010 17:45
Na většinu dnešního zvuku(ve hrách, filmech, poslech hudby) stačí integrovaná zvukovna nějaké kalitnější desky(nelze čekat skvělou zvukovku u MB za 1000Kč)