reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Info o ventilátoru CPU

Adamit (11)|10.1.2010 13:13
Čau lidi, mám CPU AMD X2 240 2,8Ghz, a chci si koupit nový chladič. Už od ráná se snažím zjistit jakou propustnost vzduchu má ventilátor dodáváný už s CPU, ale nikde to nemůžu najít. Chtěl bych to zjistit proto, abych veděl jaký chladič si mám koupit. Prosimvás nevíte jakou má u toho modelu CPU ventilátor propustnost? nebo alepoň odkaz na stránku s infem.
Chtěl jsme si koupit chladič s propustností 36,7 CMF.A jelikož nevím kolik má ten zákládní tak nemám ponětí zda to vůbec stojí za koupi.
Díky předem za pomoc.
speedsnail (4876)|10.1.2010 13:22
Na "propustnost" se vykašli, ta o účinnosti chladiče nic neřekne..

Napiš kolik chceš do chladiče investovat a jaké jsou priority (spíš teplota kvuli taktování, nebo hlučnost)
Adamit (11)|10.1.2010 13:32
No právě že nechci na to dát moc peněz, vybral jsem si za 260kč tady ten:
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106140&Search=16678&SearchType=1&SearchSubmit=1

Nejde mi o taktování, akorát když vypnu ventilátory které mam v PC a CPU chladí jen ten základní chladič, tak dkyž koduju DVD tak mi teplota stoupla k 70 stupnum, takze chci pouze investovat max ty 300kč aby mi to tak nehřálo. Byl bych rád kdyby byl tichý, a taktovat ho nehodlám :-)
Pokud bys mi ňáky doporučil tak z toho shopu alfacomp.cz pls mám to kousek od domu, a nemusím platit poštovné :-)
matyyy (2527)|10.1.2010 14:01
[quote=Adamit;336230]No právě že nechci na to dát moc peněz, vybral jsem si za 260kč tady ten:
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106140&Search=16678&SearchType=1&SearchSubmit=1

Nejde mi o taktování, akorát když vypnu ventilátory které mam v PC a CPU chladí jen ten základní chladič, tak dkyž koduju DVD tak mi teplota stoupla k 70 stupnum, takze chci pouze investovat max ty 300kč aby mi to tak nehřálo. Byl bych rád kdyby byl tichý, a taktovat ho nehodlám :-)
Pokud bys mi ňáky doporučil tak z toho shopu alfacomp.cz pls mám to kousek od domu, a nemusím platit poštovné :-)[/quote]
tech chladič cpu zvládne

ale ta tvoje idea je naprosto zcestná protože vypnutím ostaních větráků děláš z pc horkovzdušnou troubu (tam taky uvnitř pomocí větráku honí ten samý ohřátý vzduch) při vypnutí ostatních větráků ti nepomůže sebelepší chladič (leda použít windtunel který by chladiči neumožňoval brát teplý vzduch zevnitř skříně)
Adamit (11)|10.1.2010 14:07
Já vím že ho zvládne ale zvládá ho na 70 stupnu takže bych radší investoval pár stovek abych tu teplotu snižil :-)
JAsně tohle mě netrklo že vlastně už ten vzduch ve vnitř je horký. ale já nechávám kodovat, konvertovat DVD a taky balit archívz přes noc. A když mám všechny větráky v pc zapnute tak je to takový rachot že u toho neusnu:-D takže není možnost jak schladit CPU aniž bych měl celou noc zapnuté 4 větráky?

O tunelu jsem už četl ale řezat další diry do plexiskla(bočnice) už nechci :-)
speedsnail (4876)|10.1.2010 14:10
Dej sem fotku skříně z boku, abychom viděli jak je to vevnitř uspořádané.

Ono když dobře odvětráš case, tak se bude chladič na CPU točit pomalejc a možná ho ani nebudeš muset měnit. Tady bude asi opravdu základní problém v přehřátém vzduchu ve skříni.
Adamit (11)|10.1.2010 14:22
JJ máte pravdu, je to tím že se mi ve skříni drží horký vzduch. Jelikož větráky mám ve skříni rozestahvené tak by mi vzduch cirkuloval.
No nic kašlu teda na ten chladič, tak bych měl poslední dotaz, jaká je horní teplota u CPU kdy už bych to musel nějak vyřešit??
scratchy27 (315)|10.1.2010 14:28
[quote=Adamit;336248]JJ máte pravdu, je to tím že se mi ve skříni drží horký vzduch. Jelikož větráky mám ve skříni rozestahvené tak by mi vzduch cirkuloval.
No nic kašlu teda na ten chladič, tak bych měl poslední dotaz, jaká je horní teplota u CPU kdy už bych to musel nějak vyřešit??[/quote]

Řekl bych, že pro dvojkové Athlony je max. provozní teplota 74C, takže už si byl skoro na hraně ;)
Adamit (11)|10.1.2010 14:36
Ok kupuju, dva tiché větráky 92x92 které umistím nad zakládku na vrchní straně casu. Vyvrtám díry aby vzduch proudil co nejvíc + nad ně dám nějaký filtr aby mi nepadal prach do casu. TAkže mi ty větráky budou foukat studený vzduch prímo na chladič CPU. Snad budou sotatečně tiché aby mě nerušily. už sme si dívál a hlučnost mají 0,3 sone ale vůbec nevím co to je :-D

už budu mít v casu dohramady 7 větráku, ale jen ty dva budu nechávat přes noc takže to snad utáhnou :-D:-D Ostatní větráky jsem si připojil na spínače na čelu casu, takže je můžu vypínat, tak mě v noci nebudou rušit.
speedsnail (4876)|10.1.2010 14:39
Probůh zadrž.. Vyfoť nejdřív vnitřek svého PC (2-3 fotky, celkový pohled, pozici pod zrojem, pozici kolem disků), mrknem jaké tam máš mřížky, jak rozvržené pozice pro ventilátory, kolik místa pro správné proudění vzduchu.

Je nesmysl mít v bedně 7 ventilátorů, evidentně je máš uplně blbě nasměrované, umístěné, nastavené.. Pro kvalitní chlazení takových komponentů bohatě stačí jeden outtake+zdroj. Jen musí být tam kde má a nesmí foukat do plechu.

A když vypíšeš komplet svojí sestavu (aspon grafiku, základku a zdroj), taky to nebude na škodu :thumb
Adamit (11)|10.1.2010 14:57
Jj to je přesně můj problém. Já sem jeden z těch uchýlu na světelka a podobně. Taklže mám v casu po obvodu diody na spínač. Dno mám vycpané a potáhnuté alobalem aby se světelné efekty leskly. A je mi jasné že když tohle všecko vytáhnu tak nejspíš vyřeším tenhle problém, ale všecko tam chci mít jelikož jsem si to sám vyráběl a neutrácel peníze :-D + navíc mám ten menší case a zdroj mám pod HDD :-)
Ale už předem řikám že to uspořádání v tom casu měnit nebudu, na to mi to dalo moc práce:-D A navíc ten pohled na case v noci je paráda :-D TO už tam radši nastrkám další 4 větráky než to celé předělávat ikdyž je to blbost :-D


Fotky přidat nemůžu ptz nemám foťák jen mob. a z toho není poznat co je co, nemá kvalitní čočku :-)
speedsnail (4876)|10.1.2010 15:08
Máš ty ventilátory aspon nasměrované tak aby foukaly teplý vzduch VEN ze skříně?
16cmfan (2153)|10.1.2010 15:08
[quote=Adamit;336266]Jj to je přesně můj problém. Já sem jeden z těch uchýlu na světelka a podobně. Taklže mám v casu po obvodu diody na spínač. Dno mám vycpané a potáhnuté alobalem aby se světelné efekty leskly. A je mi jasné že když tohle všecko vytáhnu tak nejspíš vyřeším tenhle problém, ale všecko tam chci mít jelikož jsem si to sám vyráběl a neutrácel peníze :-D + navíc mám ten menší case a zdroj mám pod HDD :-)
Ale už předem řikám že to uspořádání v tom casu měnit nebudu, na to mi to dalo moc práce:-D A navíc ten pohled na case v noci je paráda :-D TO už tam radši nastrkám další 4 větráky než to celé předělávat ikdyž je to blbost :-D


Fotky přidat nemůžu ptz nemám foťák jen mob. a z toho není poznat co je co, nemá kvalitní čočku :-)[/quote]

Hele odfot to, aspon budem mit pribliznou predstavu... jinak, stači jeden dobrej vetrak do zadu a na tve cpu Freezer 64 pro pwm... to nebudes o tom vetarcku vedet a v Burnu to bez pretaktu uchladi zcela pasivne... když budes mit outtake ventilator dobrej
Adamit (11)|10.1.2010 15:23
V zadu 120x120 primecooler mi fouka do casu. Na bocnici mi 80x80 fouká vzduch ven z casu + pod grafikou které mi přeheje asi nejvíc hd4670 mám dalšíc 100x100 který fouká teplý vzduch ven spodem ( Pc mám na nožičkách 3cm ).

Takže vlastně největší primecooler mi fouká vzduch do casu a další 2 větráky, 1 ve spod a 1 na bocnici mi odvádí vzduch ven :-) Ale jde o to že na noc je všechny vypínam jinak přes den když mám větráky zapnute tak CPU nestoupne nad 40 stupnu :-)
speedsnail (4876)|10.1.2010 15:28
Ten primecooler otoč a zreguluj tak aby tě nerušil ani v noci, případně mu vyřež mřížku aby foukal bez překážky VEN. Jinak obecně, je nesmysl tlačit teplý vzduch dolu, když přirozeně stoupá vzhůru. Takže spodní ventilátor bych vypnul úplně /dal pryč. Jeho přínos pro teploty je imho nulový.. když budeš mít ve skříni podtlak, bude přitozeně nasávat studený vzduch zespodu i bez dalšího větráku.
matyyy (2527)|10.1.2010 15:30
[quote=Adamit;336276]V zadu 120x120 primecooler mi fouka do casu. Na bocnici mi 80x80 fouká vzduch ven z casu + pod grafikou které mi přeheje asi nejvíc hd4670 mám dalšíc 100x100 který fouká teplý vzduch ven spodem ( Pc mám na nožičkách 3cm ).
[/quote]
všechny větráky otoč (z fyzikálních zákonů platí že teplý vzduch jde vzůru)
čili 100kou pod grafikou studený vzduch dovnitř
80ku taky dovnivnitř (možná bych ho vyhodil a nechal jen perforaci ale to by chtělo fotku)
120tkou a zdrojem ven (za předpokladu že je nahoře)
Adamit (11)|10.1.2010 15:34
Díky za rady. Už mi to je jasné.
Ještě poslední věc, jak můžu regulovat u toho Primecolleru otáčky?? Asi je an to ňaky program že?
speedsnail (4876)|10.1.2010 15:37
NO nevíme jakou máš desku (ten výpis komponent si ještě nedodal).

Taky záleží kam ho máš připojen, jestli 3-pinem do desky, nebo molexem přímo ke zdroji. Podle toho jsou pak různé možnosti regulace. Najdeš na ten primecooler link? Abych měl představu kolik točí na 12V otáček..
Adamit (11)|10.1.2010 15:43
Tak základka ASRock N68-S
Primecooler připojeny přes 3-pin a tady je link:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000J8G&Search=primecooler&SearchType=1
matyyy (2527)|10.1.2010 15:57
zkus speedfan třeba si s tou deskou bude rozumět

jinak možností regulace je spoustu ať už redukce na 5V
http://www.suntech.cz/produkt/61946/Redukce-4pin-molex-4x-3pin-10cm-Primecooler-PC-MX1.htm
9v (dál se dělaj i na 7V)
http://www.suntech.cz/produkt/63272/Xilence-XP-AD12-7-fan-silencer-adapter-12V-to-9V.htm
případně regulátory
http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=stoitem&stiid=48903
na 4větráčky
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64698

tyhle věci má každý obchod je jen si to chce vybrat (je jich strašně moc)

jestli zvládneš pomocí jehly rozebrat konektor od toho větráku tak můžeš zkusit jestli se točí na 5V (vydáš červenej a černej drát a zapojíš do molexu na červenej a černej) nebo to provizorně propojit pomocí 2drátků
Adamit (11)|10.1.2010 16:38
jj díky speedfan už mám akorát sme nevěděl že se tam dá regulovat.
ten Primecooler má 12 i 5 V a Zem...takže myslím že by neměl být problém to přepnout na 5V. Tak dík za rady lidi.
ikdyž bych si mohl regulátor udělát sám ne? Stačí před spínač napojit potenciometr to by šlo ne? :-)
matyyy (2527)|10.1.2010 16:57
[quote=Adamit;336307]jj díky speedfan už mám akorát sme nevěděl že se tam dá regulovat.
ten Primecooler má 12 i 5 V a Zem...takže myslím že by neměl být problém to přepnout na 5V. Tak dík za rady lidi.
ikdyž bych si mohl regulátor udělát sám ne? Stačí před spínač napojit potenciometr to by šlo ne? :-)[/quote]
ten větrák má podle fotky klasický 3pin
černá =zem
12V =červená
výstup sondy na otáčky = žlutá !

jo šlo jen bude třeba potenciometr co vydží příkon větráčku
1.6dynamic (54)|10.1.2010 17:46
[quote=Adamit;336266]Jnavíc mám ten menší case a zdroj mám pod HDD :-)
Ale už předem řikám že to uspořádání v tom casu měnit nebudu, na to mi to dalo moc práce:-D A navíc ten pohled na case v noci je paráda :-D TO už tam radši nastrkám další 4 větráky než to celé předělávat ikdyž je to blbost :-D
[/quote]
Ahoj, čo to máš za CASE ? Značka a typ ?
Adamit (11)|10.1.2010 17:58
Teď zkouším ten Fanspeed a asi to nejde. Teda pokud to dělám správně :-)
SpeedFan píše SysFan: 1406RPM
CPU0Fan: 2100RPM

a podtím Speed01 - 100%
Speed02 - 90%
A ikdyž měním procenta tak se rychlost nemění. takže to si asi nerozumi se zakladkou, teda pokud to dělam správně .-)


JAky je to typ Casu vubec netuším :-D Jsem si koupil PC komplet a v zaručaku to není :-)
VLAN (656)|14.1.2010 18:28
[quote=Adamit;336327]Teď zkouším ten Fanspeed a asi to nejde. Teda pokud to dělám správně :-)
SpeedFan píše SysFan: 1406RPM
CPU0Fan: 2100RPM

a podtím Speed01 - 100%
Speed02 - 90%
A ikdyž měním procenta tak se rychlost nemění. takže to si asi nerozumi se zakladkou, teda pokud to dělam správně .-)


JAky je to typ Casu vubec netuším :-D Jsem si koupil PC komplet a v zaručaku to není :-)[/quote]

Tak nám sem dej fotku, my to dáme dohromady.
|Mio| (1333)|16.1.2010 16:19
Ve speedfanu se musi nejprve nastavit ze si nema regulovat otacky deska, ale speedfan softwarove.

Je to v Configure, zalozka Advanced, prvni polozka z vyberoveho menu by mel byt ridici chipset(obvykle) a pokud jsou tam polozky jako PWM mode tak zmenit na Software Controlled. Vse potvrdit.

Pak teprve budou regulatory na desce poslouchat speedfan.