reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

R5870 Lightning a R5850 Cyclone

VLAN (656)|11.1.2010 19:05
MSI R5870 Lightning a MSI R5850 Cyclone

Co si o nich myslíte? já to považuji za další marketingovou zbytečnost. Chladič stejně nestojí za moc, a pokud chce majitel taktovat bude pro něj lepší ýměna za výkonější, třeba za momentálně nedostupný Prolimatech MK-13
Smeli (2302)|12.1.2010 06:58
Cyclone ano, Lightening je kompletně přepracované PCB v režii MSI, Cypress zde má běžet údajně na 1GHz bez větších problémů.
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 12:20
pri oboch nechapem ako chladia napajacie.
aby dosiahli take takty pri 5870 (1000/1300) museli zvysit voltage a ako dokazu chladit napajacie netusim ale v zatazi to nemoze byt stabilne. jedine ak by tam dali thermalright na napajcie ktory tam neni takze zatial to vidim len na marketingovy tah
matyyy (2527)|16.1.2010 12:40
[quote=hawkeye9898;338626]pri oboch nechapem ako chladia napajacie.
aby dosiahli take takty pri 5870 (1000/1300) museli zvysit voltage a ako dokazu chladit napajacie netusim ale v zatazi to nemoze byt stabilne. jedine ak by tam dali thermalright na napajcie ktory tam neni takze zatial to vidim len na marketingovy tah[/quote]
představ si ten zázrak že se dají použít i jiné součástky/návrh než referenční a pak se chlazení napájení řešit nemusí

od pohledu je vidět že pcb použila msi vlastní konstrukce

krásným příkladem je hd4850 od asusu kde je referenční pcb ale jiný napájecí regulátory protože ty co dávalo amd by se bez chlazení upekly

né všechno je marketing (určitě by jakákoliv firma se dělala s falešnýma pcb aby je mohla pak vystavit na nějaký výstavě, stejně tak se cyclone verze hd4*** neupekly)
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 12:43
ok ale aj tak bude problem s chladenim pru cyclone aj ked maju vlastne napajacie...5850 potrebuje v zatazi cca 50A co je dost...som zvedavy na testy ale predpokladam ze napajacie budu mat teplotu 80-100
VLAN (656)|16.1.2010 13:30
Buď se mi to zdá, nebo to napájení není nijak chlazené (model Cyclone). Jinak ten chladič Cyclone dávala MSI i na Grafiky typ Nvidia 9800GT, takže nízkým teplotám moc nevěřím.
Smeli (2302)|16.1.2010 13:43
Napájecí švábové snesou větší teploty než GPU i dlouhodobě. Furt neplašte, ste jak praštění. Referenční chladič HD58x0 taky chladí VRM jen pasivně takže sem si jistý, že pasiv + ofuk je něco, co tomu naprosto stačí. Navíc, pokud by karta odešla (řekněme např. 5850 Cyclone od MSI) v důsledku odrovnání VRM, byla by to výrobní chyba, tudíž velmi snadná reklamace.
VLAN (656)|16.1.2010 14:33
[quote=Smeli;338647]Napájecí švábové snesou větší teploty než GPU i dlouhodobě. Furt neplašte, ste jak praštění. Referenční chladič HD58x0 taky chladí VRM jen pasivně takže sem si jistý, že pasiv + ofuk je něco, co tomu naprosto stačí. Navíc, pokud by karta odešla (řekněme např. 5850 Cyclone od MSI) v důsledku odrovnání VRM, byla by to výrobní chyba, tudíž velmi snadná reklamace.[/quote]

Tady nejde o plašení, já řeším že není chlazené napájení. U referenčního chladiče jsou chlazeny pasivně a i tak nemají nejnižší telotu, zde u Cyclone jsou bez chladiče. Já neplaším, já mám 5850 a vím jaké má teploty a co jí dělá dobře, zatím jen jiná teplovodivá pasta. U referenčního clazení má napájení v delší zátěži i přes 85°C, a to je tam chladič, tak si vem co to udělá bez něj, tipuju tak 100°C.
Smeli (2302)|16.1.2010 15:35
[quote=VLAN;338659]Tady nejde o plašení, já řeším že není chlazené napájení. U referenčního chladiče jsou chlazeny pasivně a i tak nemají nejnižší telotu, zde u Cyclone jsou bez chladiče. Já neplaším, já mám 5850 a vím jaké má teploty a co jí dělá dobře, zatím jen jiná teplovodivá pasta. U referenčního clazení má napájení v delší zátěži i přes 85°C, a to je tam chladič, tak si vem co to udělá bez něj, tipuju tak 100°C.[/quote]

A? Maximální provozní teplota toho velkého švába, který má mimochodem jako jediný (+ ty dva odpory, teda, hádám jsou to odpory, jsem stavař, ne elektrikář, R23) dotyk s pasivní částí chladiče, je 125°C. Mluvíme o provozní teplotě, tedy teplotě, při které by měl fungovat správně. A ty z toho usuzuješ, že na kartě, o které víš zhola prd, bude nejen osazen, ale dokonce nebude ani adekvátně chlazen. Gratuluji, kde koupím tu kouli, ze které věštíš?
VLAN (656)|16.1.2010 15:57
[quote=Smeli;338687]A? Maximální provozní teplota toho velkého švába, který má mimochodem jako jediný (+ ty dva odpory, teda, hádám jsou to odpory, jsem stavař, ne elektrikář, R23) dotyk s pasivní částí chladiče, je 125°C. Mluvíme o provozní teplotě, tedy teplotě, při které by měl fungovat správně. A ty z toho usuzuješ, že na kartě, o které víš zhola prd, bude nejen osazen, ale dokonce nebude ani adekvátně chlazen. Gratuluji, kde koupím tu kouli, ze které věštíš?[/quote]

1. O kartě ví zhola prd ten, kdo jí nemá a kdo jí nezkoušel bez chladiče napájení.Tím neříkám že jsem přeborních chladiče Cyclone, ale mám doma 5850tku a pár pokusů jsem s ní již dělal, a vím že teploty se např. bez chladičů napájení vyšplhají dost vysoko.Ani neříkám že jsem přeborník na ATI 5850, jen vím že s touhle grafickou kartou má docela problém i Accelero S1 s 120mm ventilátorem, je to prostě neco jako 4870 akorát s nižší spotřebou.
2. Nevěřím tomu, že při teplotě 100°C a více grafika vydrží déle než 3 roky, pokud chcípne v záruce tak je to ok pokud ne, tak je majitel v háji
3.podle fotek je zřejmé, že je chlazeno jen jádro a paměti.
4. Pokud si myslíš že je správné, mít grafiku se 100°a více, já ti tvůj názor neberu, ale mám jiný.
Smeli (2302)|16.1.2010 16:19
[quote=VLAN;338696]1. O kartě ví zhola prd ten, kdo jí nemá a kdo jí nezkoušel bez chladiče napájení.Tím neříkám že jsem přeborních chladiče Cyclone, ale mám doma 5850tku a pár pokusů jsem s ní již dělal, a vím že teploty se např. bez chladičů napájení vyšplhají dost vysoko.Ani neříkám že jsem přeborník na ATI 5850, jen vím že s touhle grafickou kartou má docela problém i Accelero S1 s 120mm ventilátorem, je to prostě neco jako 4870 akorát s nižší spotřebou.
2. Nevěřím tomu, že při teplotě 100°C a více grafika vydrží déle než 3 roky, pokud chcípne v záruce tak je to ok pokud ne, tak je majitel v háji
3.podle fotek je zřejmé, že je chlazeno jen jádro a paměti.
4. Pokud si myslíš že je správné, mít grafiku se 100°a více, já ti tvůj názor neberu, ale mám jiný.[/quote]

1) říkám, že HD5850 s osazenými komponenty a chladičem od výrobce je postavená tak, aby fungovala. Pokud chce někdo taktovat, měl by znát alespoň základy a podle nich si ohlídat nezbytné věci. Chce-li někdo měnit chladič, je jasné, že by měl chladit vše, co chladí výrobce s referenčním chladičem. Tzn. buď ponechat základnu referenčního, nebo se postarat o chlazení GPU, pamětí, voltery a regulátoru. Pokud tohle nesplní, hold je to hlupák a pak se může pídit po tom, proč mu to nejde.
2) už vidím člověka dychtícího po OC, který mění chladiče na grafické kartě, že si ji bude v PC chovat tři roky :stupid Jo, pro člověka, který má kartu s default chlazením a netaktuje ji, pak bych tomu i věřil.
3) Podle fotek... koukám, že si nekoukal dobře, protože chlazené je jen GPU a napájecí kaskádu má karta vlastní

4) viz. body 1 a 2
|Mio| (1333)|16.1.2010 16:34
Co se napajecich obvodu tyce, predimenzovanim o 100%, coz ale samozrejme znamena zvyseni ceny, posune jejich provozni teplotu a emise tepla vyrazne dolu, a to tak, ze staci ten proud vzduchu ktery tam nutne bude. Toho se neni treba obavat. Take provozni teploty vykonovych prvku mohou by i vyrazne nad 100 stupnu C, musi se s tim samozrejme pocitat pri navrhu PCB, ale jinak to problem neni.

Problem nastava az pri teplote nad 160 stupnu kdy zacne meknout pajka a o par stupnu vys i odpadavat soucastky :-))
HEAD (235)|16.1.2010 17:02
Me se treba u 5850 pri teplote VRM nad 100°C resetuje ovladac.Lepsi je tu teplotu mit pod 90°C a potom je vse stabilni.
VLAN (656)|16.1.2010 17:08
[quote=Smeli;338700]1) říkám, že HD5850 s osazenými komponenty a chladičem od výrobce je postavená tak, aby fungovala. Pokud chce někdo taktovat, měl by znát alespoň základy a podle nich si ohlídat nezbytné věci. Chce-li někdo měnit chladič, je jasné, že by měl chladit vše, co chladí výrobce s referenčním chladičem. Tzn. buď ponechat základnu referenčního, nebo se postarat o chlazení GPU, pamětí, voltery a regulátoru. Pokud tohle nesplní, hold je to hlupák a pak se může pídit po tom, proč mu to nejde.
2) už vidím člověka dychtícího po OC, který mění chladiče na grafické kartě, že si ji bude v PC chovat tři roky :stupid Jo, pro člověka, který má kartu s default chlazením a netaktuje ji, pak bych tomu i věřil.
3) Podle fotek... koukám, že si nekoukal dobře, protože chlazené je jen GPU a napájecí kaskádu má karta vlastní

4) viz. body 1 a 2[/quote]

2) Já jsem ten člověk. Neříkám že kartu mám nataktovanou na maximum co jde, ale o 15% mi to stačí, chladič vymněním až bude dostupný(prolimatech MK-13) a kartu si ty 3 roky nechám, v mé konfiguraci by novější neměla smysl.
3)přehlédl jsem se, promiň
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 17:24
[quote=Smeli;338700]
2) už vidím člověka dychtícího po OC, který mění chladiče na grafické kartě, že si ji bude v PC chovat tři roky :stupid Jo, pro člověka, který má kartu s default chlazením a netaktuje ji, pak bych tomu i věřil.
[/quote]

si troska mimo...podla teba su len ludia co kupia kartu aby mali na nej OC a planuju ju mat max rok a ti co ju chcu mat dlho a neplanuju OC a ani menit chladic?
toto je :stupid

co tak ludia co investuju do karty+chladic takych 300e aby mohli na nej mat OC a tym padom mali kartu dlhsie lebo s OC mu karta vydrzi dlho aj na novsich veciach?

a btw: ked nemas 5850 tak vies ty prd o tom ako sa karta sprava. to ze vies ako je robene jedna suciastka neznamena ze vies ako by mala karta fungovat.
Head ti tu napisal, pri 100st reset ovladaca. tak chces sa bavit este o niecom?

btw: vies preco s defaultnym chladicom maju VRM nizsiu teplotu ako s hociakym inym chladicom?ci ani to netusis? ak nie tak ti poviem: lebo priamo nad VRM sa toci ta ich mala vrtulka a ked sa toci 2000RPM tak maju dost ofuku prakticky z par mm, kdezto pri vymene chladica to nedosiahnes.
A cyclone to nedosiahne tiez, ano vymenou za vlastne VRM to bude lepsie, ale bude problem s OC, ked neveris tak pockaj na testy.

btw: na moderatora vystupujes trocha ostro
VLAN (656)|16.1.2010 17:32
btw: na moderatora vystupujes trocha ostro[/QUOTE]

Na tomto foru ano, ale na jinych forech je to ještě mnohem horší. Např. na NEJMENOVANÉM FORU jsem napsal že je nefunční video, a moderátor na to odvětil: všude jsou chyby tak to neřeš, taky nejsi bezchybnej já jo.


Hawkey9898, já říkám jednu věc: Člověk si stěžuje, dokud nepozná horší zacházení
(tím neříkám že si stěžuješ, chápu tě, taky si myslím že není zrovna vhodné aby někdo kdo 5850 nemá říkal že vím prd, ale pak jsem se na to koukal z druhé stránky a on tím asi myslel to o tom Cyclone.)
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 17:38
mna smeli nastval tymto threadom kde normalne diskutujeme a on nam arogante tvrdi svoje aj ked 5850 nema a nevie ako sa karta chova pri tych teplotach aj ked mu tu 3ja hovorime co a ako a tak isto tym ze som sa pytal ci v pohode staci moj zdroj na moju zostavu ked bude OC

temu zatvoril odkazal ma na google kde to nasiel za 2min a este sa mi vyhraza ze zalozim este jednu taku temu tak mi da cervenu kartu ci co to...

ako o com?vsetko sa tu moze zatvorit a ludi odkazat na google.

fakt sorry ale vytocil ma. nemam problem sa mu ospravedlnit ale asi on ma problem dneska riesit veci normalne.
a za toto ocakavam nejaku kartu alebo dole kredity/reputacne body
Smeli (2302)|16.1.2010 17:48
[quote=hawkeye9898;338717]si troska mimo...podla teba su len ludia co kupia kartu aby mali na nej OC a planuju ju mat max rok a ti co ju chcu mat dlho a neplanuju OC a ani menit chladic?
toto je :stupid[/quote]

Ne, podle mě jsou uživatelé, kteří si rádi zahrají a užijí grafický výkon a karty průběžně upgradují, jinak by šel výkon do kytek. A pak lidé, kteří výkon nepotřebují, nižší detajly jim nevadí a hrají jen občas. A pak tu máme lidí, co si neumí ani pořádně nastavit rozlišení monitoru.

[quote=hawkeye9898;338717]co tak ludia co investuju do karty+chladic takych 300e aby mohli na nej mat OC a tym padom mali kartu dlhsie lebo s OC mu karta vydrzi dlho aj na novsich veciach?[/quote]

Gratuluji, tvůj výrok by se mohl hodit na nesmysl roku. Ale dobře, chcete-li ty i VLAN, za dva tři roky se sejdem a uvidíme, jak si se svýma HD5850 OC "užíváte" výkon v nejnovějších hrách :stupid

[quote=hawkeye9898;338717]a btw: ked nemas 5850 tak vies ty prd o tom ako sa karta sprava. to ze vies ako je robene jedna suciastka neznamena ze vies ako by mala karta fungovat.
Head ti tu napisal, pri 100st reset ovladaca. tak chces sa bavit este o niecom?[/quote]

Začali ste řešit napájení a jeho chlazení. Že se při 100°C resetuje ovladač tak to neznamená, že to je chyba výrobce nebo karty, to znamená, že si ji buď vyhnal vysoko nad její možnosti nebo si dostatečně nezajistil její stabilitu.

Zpochybňováním mých vědomostí si chceš dokázat co?

[quote=hawkeye9898;338717]btw: vies preco s defaultnym chladicom maju VRM nizsiu teplotu ako s hociakym inym chladicom?ci ani to netusis? ak nie tak ti poviem: lebo priamo nad VRM sa toci ta ich mala vrtulka a ked sa toci 2000RPM tak maju dost ofuku prakticky z par mm, kdezto pri vymene chladica to nedosiahnes.
A cyclone to nedosiahne tiez, ano vymenou za vlastne VRM to bude lepsie, ale bude problem s OC, ked neveris tak pockaj na testy.[/quote]

Už vidím, vlastně, cítím ten průvan co okolo VRM je pod referenčním chladičem :notsure :stupid Ale když už jsi takový frajer a máš to zmáknuté, proč si jej nerozebereš sám a nekoukneš se na jeho konstrukci, připadně nevyzkoušíš ;)

[quote=hawkeye9898;338717]btw: na moderatora vystupujes trocha ostro[/quote]

Na uživatele se chováš poněkud nemístně ;)

EDIT: @hawkeye9898 - HD5850 power consuption dát do google je až takový problém aby si z toho měl bebi? Btw, já to nehledal, já věděl, kam se podívat. A ano, mám chuť ti vzít RB za tu PM :)
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 17:53
[quote=Smeli;338726]
Už vidím, vlastně, cítím ten průvan co okolo VRM je pod referenčním chladičem :notsure :stupid Ale když už jsi takový frajer a máš to zmáknuté, proč si jej nerozebereš sám a nekoukneš se na jeho konstrukci, připadně nevyzkoušíš ;)[/quote]


ako vysvetlis rozdiel v teplotach zo stock chladicom a ked som dal ako chladenie accelero+2x120mm fan (backplate ostal) a teploty isli hore? o cca 15st?

ze by tam bol predsa lepsi prievan?
a na ostatne nereagujem lebo sa tu budeme zbytocne dotahovat do neviem kedy. Kludne sa to mozme stretnut za 2r a spytat sa ci ficim na 5850 alebo nie

btw: nikto nespochybnuje tvoje vedomosti, ty nespochybnuj nase skusenosti s 5850. 3 ludom sa ta karta sprava rovnako, kazdy ma ineho vyrobcu. Na nete najdes dalsich x ludi co ma rovnake problemy. Ty napriek tomu budes stale tvrdit ze karta je vadna...
matyyy (2527)|16.1.2010 18:03
[quote=hawkeye9898;338727]
... kazdy ma ineho vyrobcu...[/quote]
spíš s jinou samolepkou
robky (3195)|16.1.2010 18:09
hawkey a VLAN: všetko sú to iba vaše dohady ...Ste fakt dobrí, nemali ste tú kartu od msi v ruke (ani ja nie) a už ste objavili chybu v chladení. Čo vám bráni kontaktovať MSI a pomôcť im, aby si predajom tejto karty neurobili blamáž :p

Výrobca snáď vykonal testy, aby zaručil bezproblémové fungovanie vlastného výrobku ...takže by som to dopredu neodpisoval, možno to bude na prekvapenie stabilnejšie ako vaše karty s S1 alebo MK-13:shut
VLAN (656)|16.1.2010 18:09
Od Smeli:Gratuluji, tvůj výrok by se mohl hodit na nesmysl roku. Ale dobře, chcete-li ty i VLAN, za dva tři roky se sejdem a uvidíme, jak si se svýma HD5850 OC "užíváte" výkon v nejnovějších hrách :stupid




Já netvrdím, že za 2-3 roky budu hrát vše na maximum, a tvrdím že si každou hru zahraju minimálně na medium, chápu že to zase zpochybníš jako jsi pochybnil téměř vše co napsal Hawkey9898. Víš, já nezaložil tohle téma aby jsme se tu všicni hádali, čekal jsem že sem lidi napíšou svůj názor, popřípadě vlastní zkušenosti s chlazením 5850 a jejím výkonem. Já jsem se o to snažil, ale ty jsi se snažil pořád zpochybnit že pro tuto kartu je 100°C maximum, prostě je to tak, je to omezené ovladači.
Smeli (2302)|16.1.2010 18:13
[quote=hawkeye9898;338727]ako vysvetlis rozdiel v teplotach zo stock chladicom a ked som dal ako chladenie accelero+2x120mm fan (backplate ostal) a teploty isli hore? o cca 15st?[/quote]

Zkus pasivky z accelera přidělat na tu základnu stocku. Si uvědom, že konstrukčně ta vrtulka je stavěná na to, aby hnala vzduch do žebrový pasivní části. Na VRM nefouká, maximálně kolem něj protáhne nějaký vzduch, ale to je naprosté minimum.

[quote=hawkeye9898;338727]ze by tam bol predsa lepsi prievan?
a na ostatne nereagujem lebo sa tu budeme zbytocne dotahovat do neviem kedy. Kludne sa to mozme stretnut za 2r a spytat sa ci ficim na 5850 alebo nie[/quote]

Já neříkám, že nebudeš, já říkám že si nezahraješ tak, jako dnes nebo za půl roku :)

[quote=hawkeye9898;338727]btw: nikto nespochybnuje tvoje vedomosti, ty nespochybnuj nase skusenosti s 5850. 3 ludom sa ta karta sprava rovnako, kazdy ma ineho vyrobcu. Na nete najdes dalsich x ludi co ma rovnake problemy. Ty napriek tomu budes stale tvrdit ze karta je vadna...[/quote]

Já neříkám, že je karta vadná, já říkám, že ste ji pořádně nepřipravili na zátěž, kterou jste ji způsobili :)
VLAN (656)|16.1.2010 18:14
[quote=robky;338733]
Výrobca snáď vykonal testy, aby zaručil bezproblémové fungovanie vlastného výrobku ...takže by som to dopredu neodpisoval, možno to bude na prekvapenie stabilnejšie ako vaše karty s S1 alebo MK-13:shut[/quote]

Na MK-13 bylo testované s ATI 5870 a mělo nízké teploty, vše bylo stabilní. Už to nechci dál rozvádet, jen tí píši jak to je s Prolimatechem MK-13. Nechci se tu hádat co je lepší volba, to prověří až čas, výrobce který dá na Grafiku jiné chlazení téměř vždy tvrdí, že je lepší, ale občas je opak pravdou.
Smeli (2302)|16.1.2010 18:20
[quote=VLAN;338734]Já netvrdím, že za 2-3 roky budu hrát vše na maximum, a tvrdím že si každou hru zahraju minimálně na medium, chápu že to zase zpochybníš jako jsi pochybnil téměř vše co napsal Hawkey9898. Víš, já nezaložil tohle téma aby jsme se tu všicni hádali, čekal jsem že sem lidi napíšou svůj názor, popřípadě vlastní zkušenosti s chlazením 5850 a jejím výkonem. Já jsem se o to snažil, ale ty jsi se snažil pořád zpochybnit že pro tuto kartu je 100°C maximum, prostě je to tak, je to omezené ovladači.[/quote]

Samozřejmě, že je to omezené. I když by výrobce nemusel, tak se snaží zabránit kdejakému rádoby - ladiči v tom, aby svou kartu odrovnal (samozřejmě tím zajišťuje i možnost selhání jinde).

Problém byl v tom, že jste zpochybnili návrh výrobce bez toho, aniž byste si kartu prohlédli nebo ji měli v ruce. Neviděli ste ani jednu recenzi. A žijete s iluzí, že výrobci uvadějí karty k tomu, aby si je uživatelé přetaktovávali kam se jim zlíbí. Proč myslíte, že se u většiny návodů a softwaru k ladění a přetaktování uvádí kouzelná formulka "Za případné poškození HW nenese autor SW/článku žádnou zodpovědnost."
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 18:21
[quote=Smeli;338736]Zkus pasivky z accelera přidělat na tu základnu stocku. Si uvědom, že konstrukčně ta vrtulka je stavěná na to, aby hnala vzduch do žebrový pasivní části. Na VRM nefouká, maximálně kolem něj protáhne nějaký vzduch, ale to je naprosté minimum.



Já neříkám, že nebudeš, já říkám že si nezahraješ tak, jako dnes nebo za půl roku :)



Já neříkám, že je karta vadná, já říkám, že ste ji pořádně nepřipravili na zátěž, kterou jste ji způsobili :)[/quote]

predstav si ze aj pasivy tam uz boli a stale boli teploty vyssie ako stock chladic :)
to cele :)

jedine co pomohlo ked som dal heat spreader dole a prisroboval som dlhy pasiv z accelera, ktory som musel upravit, potom som dosiahol +/- teploty ako stock, ale aj tak je stock lepsi
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 18:25
[quote=robky;338733]hawkey a VLAN: všetko sú to iba vaše dohady ...Ste fakt dobrí, nemali ste tú kartu od msi v ruke (ani ja nie) a už ste objavili chybu v chladení. Čo vám bráni kontaktovať MSI a pomôcť im, aby si predajom tejto karty neurobili blamáž :p

Výrobca snáď vykonal testy, aby zaručil bezproblémové fungovanie vlastného výrobku ...takže by som to dopredu neodpisoval, možno to bude na prekvapenie stabilnejšie ako vaše karty s S1 alebo MK-13:shut[/quote]

odpisal tu niekdo cyclone?:)
len som zvedavy ake teploty bude mat a moj odhad bol ze to pojde proste 80-100

no a stabilnejsie ako MK-13 to snad nebude :)
co sa tyka GPU urcite nie :) VRM je mozne
VLAN (656)|16.1.2010 18:25
[quote=Smeli;338740]Samozřejmě, že je to omezené. I když by výrobce nemusel, tak se snaží zabránit kdejakému rádoby - ladiči v tom, aby svou kartu odrovnal (samozřejmě tím zajišťuje i možnost selhání jinde).

Problém byl v tom, že jste zpochybnili návrh výrobce bez toho, aniž byste si kartu prohlédli nebo ji měli v ruce. Neviděli ste ani jednu recenzi. A žijete s iluzí, že výrobci uvadějí karty k tomu, aby si je uživatelé přetaktovávali kam se jim zlíbí. Proč myslíte, že se u většiny návodů a softwaru k ladění a přetaktování uvádí kouzelná formulka "Za případné poškození HW nenese autor SW/článku žádnou zodpovědnost."[/quote]

Já by jsem neřekl o zpochybnění, spíše to, že je to chlazení už od pohledu ne zrovna výkonné, při OC a zátěži by jsem se obával těch 100°C, máš pravdu, s tou kouzelnou větou to výrobcí vyřeší a jsou za vodou. Já si prostě představuju edie karet vhodných pro OC aby byly s velkými chladiči třeba se 2*120mm ventilátory atí pádem super tichostí, bohužel to zatím žádný výrobce nenabízí.
HEAD (235)|16.1.2010 18:26
Na VRM se stock chladicem 100%ne neco fouka.kdyz je chladic treba na 25% vyleti teplota VRM bez problemu na 100°C.
Das chladic na 40% a teplota VRM klesne na 70°C.
nekolikrat sem to testoval a je to skutecne tak.
Smeli (2302)|16.1.2010 18:28
[quote=hawkeye9898;338742]predstav si ze aj pasivy tam uz boli a stale boli teploty vyssie ako stock chladic :)
to cele :)

jedine co pomohlo ked som dal heat spreader dole a prisroboval som dlhy pasiv z accelera, ktory som musel upravit, potom som dosiahol +/- teploty ako stock, ale aj tak je stock lepsi[/quote]

Protože je postavený na to, aby tu kartu uchladil. Si vem, že kdyby na něj z nějaké zázračné prozíravosti nechalo AMD přiletovat alespoň 1cm žebra, tak by ty teploty šli zase o něco níže. A pokud by chladič postavilo tak, že by si těmi "výfuky" ucpanými brala vzduch z case, asi by si se pod teploty stocku na VRM nedostal ;)
VLAN (656)|16.1.2010 18:28
[quote=HEAD;338747]Na VRM se stock chladicem 100%ne neco fouka.kdyz je chladic treba na 25% vyleti teplota VRM bez problemu na 100°C.
Das chladic na 40% a teplota VRM klesne na 70°C.
nekolikrat sem to testoval a je to skutecne tak.[/quote]

Já mám s referenčním chladičem teploty nižší, ale je fakt že jsem měnil teplovodivou pastu. já mám chladič na 25%, karta je tichá a ani se moc nezahřívá, problém je když přepnu do 3D modu a hraju tak 3 hodiny, to jede klidně na 70%.
robky (3195)|16.1.2010 18:31
[quote=VLAN;338737]Na MK-13 bylo testované s ATI 5870 a mělo nízké teploty, vše bylo stabilní. Už to nechci dál rozvádet, jen tí píši jak to je s Prolimatechem MK-13. .....[/quote]

môj post bol myslený ironicky, takže ...

A odpoveď na pôvodnú otázku? Áno, je to marketing a ten predáva ... slovíčka ako prepracované chladenie, vyššie OC a podobne vždy zaberajú na bežných užívateľov, ktorí tvoria väčšinu tržieb

[quote=HEAD;338747]Na VRM se stock chladicem 100%ne neco fouka.kdyz je chladic treba na 25% vyleti teplota VRM bez problemu na 100°C.
Das chladic na 40% a teplota VRM klesne na 70°C.
nekolikrat sem to testoval a je to skutecne tak.[/quote]

njn, reguláciou chladiča ale meníš podmienky :notsure výrobca ti predáva funkčnú - nie tichú kartu ...to, že po zregulovaní chladiča ti stúpne teplota a resetne sa ovládač nie je predsa chyba výrobcu
Smeli (2302)|16.1.2010 18:31
[quote=VLAN;338746]Já by jsem neřekl o zpochybnění, spíše to, že je to chlazení už od pohledu ne zrovna výkonné, při OC a zátěži by jsem se obával těch 100°C, máš pravdu, s tou kouzelnou větou to výrobcí vyřeší a jsou za vodou. Já si prostě představuju edie karet vhodných pro OC aby byly s velkými chladiči třeba se 2*120mm ventilátory atí pádem super tichostí, bohužel to zatím žádný výrobce nenabízí.[/quote]

Tohle je karta stavěná na OC, stejně jako Lightening od MSI.

@HEAD - tak jasně že teplota klesne, klesne teplota všeho okolo tak proč by mělo být VRM teplejší? :)
VLAN (656)|16.1.2010 18:38
[quote=Smeli;338753]

Tohle je karta stavěná na OC, stejně jako Lightening od MSI.

[/quote]

Ano, je stavěná na OC ale stejně ten chladič nedosáhne výsledků třeba toho Prolimatechu se 4mi 120mm ventilátory.Tyhle Karty dělané na OC většinou nemají tak hlučné chlazení jako referenční chladič, ale teploty zůstávají dost často stejné, např u MSI GTX285 Lighting, to má podle testu na ExtraHW ještě vyšší teplotu než stock chladič, ale osobně neberu ExtraHW jako něco důvěryhodného, kvalita je SHW....vlastenectví :D
HEAD (235)|16.1.2010 18:52
[quote=VLAN;338749]Já mám s referenčním chladičem teploty nižší, ale je fakt že jsem měnil teplovodivou pastu. já mám chladič na 25%, karta je tichá a ani se moc nezahřívá, problém je když přepnu do 3D modu a hraju tak 3 hodiny, to jede klidně na 70%.[/quote]

Ja se tu bavim o oc na 1000/5000 pri 1.275v:)
Na default ma VRM kolem 60°C:)
Smeli (2302)|16.1.2010 18:52
[quote=VLAN;338756]Ano, je stavěná na OC ale stejně ten chladič nedosáhne výsledků třeba toho Prolimatechu se 4mi 120mm ventilátory.Tyhle Karty dělané na OC většinou nemají tak hlučné chlazení jako referenční chladič, ale teploty zůstávají dost často stejné, např u MSI GTX285 Lighting, to má podle testu na ExtraHW ještě vyšší teplotu než stock chladič, ale osobně neberu ExtraHW jako něco důvěryhodného, kvalita je SHW....vlastenectví :D[/quote]

Klasik by řekl "vlezdoprdelkovství" :D

Btw, MK13 bude imho stejný jako T-Rad2, jen má navíc možnost se okasat více ventilátory - užasné :mistake Bez bočnice jako síto imho k ničemu, vyšší hluk a výsledky teplot vidím taky ne zrovna dobře... neříkám, že nebudou lepší než se dvěma fany, ale že za tu cenu nebudou mít opodstatnění.
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 19:31
1.mk-13 je lepsi ako trad2...staci pozriet testy mk-13 a s dvomi ventilatormi ma 5870 58st takze parada
faugistinov Trad2 dosahuje tusim pri hrani 70-80st ak sa nemylim..ak jj tak sry

a po 2. uz to nechajme tak...ja aj VLAN sa domnievame ze cyclone bude mat problemy s chladenim VRM to je cele..ako to bude naozaj uvidime
VLAN (656)|16.1.2010 20:06
[quote=Smeli;338765]Klasik by řekl "vlezdoprdelkovství" :D

Btw, MK13 bude imho stejný jako T-Rad2, jen má navíc možnost se okasat více ventilátory - užasné :mistake Bez bočnice jako síto imho k ničemu, vyšší hluk a výsledky teplot vidím taky ne zrovna dobře... neříkám, že nebudou lepší než se dvěma fany, ale že za tu cenu nebudou mít opodstatnění.[/quote]

Vidíš, další 2 věci na jaký máme rozdílnej názor :D SHW poslední požaduji za nej forum, ale najdou se okamžiky kdy mi tu nědko vadí, ale nechci vytvářet hádky.

Věc Druhá: Prolimatech má teploty opravdu velmi pěkné, já třeba tu bočnici jak síto mám, takže pro mě je to O.K. (CM HAF 932). Otázka je jaký ty fany koupíš. pokud 2 Noctuy, dostaneš se na cenu kolem 800Kč, pokud Xilence dostaneš se na 250Kč, takže jednoznačně nejde říct.
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 20:42
inak aj v lepsom big toweri mozes dat fan z boku a bude to ok, kedze ta kolajnicka je v podstate za rovno karty, bude dost miesta od bocnice aby si nasaval vzduch.
Smeli (2302)|16.1.2010 20:50
[quote=hawkeye9898;338813]inak aj v lepsom big toweri mozes dat fan z boku a bude to ok, kedze ta kolajnicka je v podstate za rovno karty, bude dost miesta od bocnice aby si nasaval vzduch.[/quote]

Kolik lidí má bigtower? 5%? Provás ten chladič bude možná dobrý, ale podle mě většině lidí nenabídne prakticky nic oproti současné nabídce :)
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 20:55
[quote=Smeli;338816]Kolik lidí má bigtower? 5%? Provás ten chladič bude možná dobrý, ale podle mě většině lidí nenabídne prakticky nic oproti současné nabídce :)[/quote]

co povazujes za sucasnu nabidku?:) nech to mozme porovnat.
ja tvrdim ze co sa tyka chladenia GPU to je uplne best...na VRM je jediny pasiv ucinny a to od thermalrightu ale ta vecicka stoji 30e
Smeli (2302)|16.1.2010 21:07
[quote=hawkeye9898;338819]co povazujes za sucasnu nabidku?:) nech to mozme porovnat.
ja tvrdim ze co sa tyka chladenia GPU to je uplne best...na VRM je jediny pasiv ucinny a to od thermalrightu ale ta vecicka stoji 30e[/quote]

Ze současné nabídky? S1, T-Rad2, HD03-GT a Setsugen - chladiče o kterých má smysl mluvit

EDIT: pěkná recenze Setsugenu - http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fht4u.net%2Freviews%2F2009%2Fscythe_setsugen_meets_radeon_hd5800%2F&sl=de&tl=en v grafech najdete kromě teplot GPU i teploty napájení kde je krásně vidět, co udělala poloha ventilátoru a jaký je rozdíl mezi testovanými chladiči a stockem. Taky doporučuju graf spotřeby :)
hawkeye9898 (818)|16.1.2010 21:22
vaznejsi konkurenti su len HD03-GT a Setsugen, ale aj to v teplotach ich podla mna v pohode prekona.
od setsugena mal tusim lepsie o cca 10st a velka vyhoda je urcite to ako sa daju dat ventilatory aj ich uchytenie cez kolajnicku a nie priamo na kartu
VLAN (656)|17.1.2010 07:04
Ten Setsugen je super chladič, ale proč myslíš že má smysl mluvit o AC S1? S1 už uchladí na 5850tce pořádně spíš jádro, zbytek spíše ne, tenhle chladič je dělanej pro karty typu Nvidia 8800GT, který uchladí v klidu na krásný teploty.
matyyy (2527)|17.1.2010 10:00
[quote=VLAN;338874]Ten Setsugen je super chladič, ale proč myslíš že má smysl mluvit o AC S1? S1 už uchladí na 5850tce pořádně spíš jádro, zbytek spíše ne, tenhle chladič je dělanej pro karty typu Nvidia 8800GT, který uchladí v klidu na krásný teploty.[/quote]
myslíš že jakýkoliv jinej chladič bude chladit i něco jinýho(vyjma fullcover bloků)? (myšleno jinak než proudem vzduchu)
tebou tak propagovaný prolimatech není nic jinýho než chladič jádra .
že se v jednom testu povedlo dostat některý teploty pod stock chladič díky použitím 2 120mm fanů na 2000ot/m není žádný překvapení a ccelero by to zvládlo při stejných větráčcích a otáčkách taky(jádro by bylo horší o tom žádná žeber má málo, zase by mohli být lepší ostatní teploty díky velkýmu rozestupu žeber)

BTW jak vysvětlíš že ten tvůj super chladič má v tom testu teplotu VRM v loadu o 35°C horší než stock a zároveň na pro tebe na nepřípustné hodnotě 86°C (o 110°C při pomalým větráku nemluvě)
hawkeye9898 (818)|17.1.2010 10:28
ak mozem odpoviem za VLANa
mal na mysli MemIO a Shaders ktore accelero uz nedokaze chladit pri OC. Samotne GPU resp hlavnu cast dokaze pri OC schladit, MemIO a Shaders uz nie.
sak uz S1 s dvoma 120mm na 600ot dokaze lepsie uchladit ako stock ci uz na 5850 alebo 5870 tak s prolimatechom to bude este este lespie. Nechapem ten test ale uplna blbost mat ventilatory na 2000RPM, ked lepsie teploty ako so stockom budu pri 2x120 na 600ot (garantujem ti to a dolozim testami potom)

rozdiel VRM ti vysvetlim lahko - ziadny podotykam ziadny chladic so svojimi pasivmy na VRM neuchladi lepsie ako stock.A kazdy dosiahne teplotu cez 100 vo furmarku. Ci uz tam das setsugen, accelero twin turbo pro,prolimatech, S1,HR03, spitfire. Nic ti to neuchladi lepsie ako stock. Mas 2 moznosti ako dosiahnut rovnake teploty ako stock a to s niecim takymto - http://www.tntrade.sk/zalman-zm-rhs70_d32998.html

ja som si tak upravil dlhy pasiv od accelara a chladi to rovnako ako stock alebo si kupit za 30e toto http://www.tichepc.sk/Thermalright-5850-5870-VRM-R4-Heatsink.html?arg1=001011 alebo http://www.tichepc.sk/Thermalright-5850-5870-VRM-R3-Heatsink.html?arg1=001011

s ktorym dosiahnes lepsie teploty ako stock - cca 50-60st v zatazi
VLAN (656)|17.1.2010 10:53
[quote=hawkeye9898;338904]ak mozem odpoviem za VLANa
mal na mysli MemIO a Shaders ktore accelero uz nedokaze chladit pri OC. Samotne GPU resp hlavnu cast dokaze pri OC schladit, MemIO a Shaders uz nie.
sak uz S1 s dvoma 120mm na 600ot dokaze lepsie uchladit ako stock ci uz na 5850 alebo 5870 tak s prolimatechom to bude este este lespie. Nechapem ten test ale uplna blbost mat ventilatory na 2000RPM, ked lepsie teploty ako so stockom budu pri 2x120 na 600ot (garantujem ti to a dolozim testami potom)

rozdiel VRM ti vysvetlim lahko - ziadny podotykam ziadny chladic so svojimi pasivmy na VRM neuchladi lepsie ako stock.A kazdy dosiahne teplotu cez 100 vo furmarku. Ci uz tam das setsugen, accelero twin turbo pro,prolimatech, S1,HR03, spitfire. Nic ti to neuchladi lepsie ako stock. Mas 2 moznosti ako dosiahnut rovnake teploty ako stock a to s niecim takymto - http://www.tntrade.sk/zalman-zm-rhs70_d32998.html

ja som si tak upravil dlhy pasiv od accelara a chladi to rovnako ako stock alebo si kupit za 30e toto http://www.tichepc.sk/Thermalright-5850-5870-VRM-R4-Heatsink.html?arg1=001011 alebo http://www.tichepc.sk/Thermalright-5850-5870-VRM-R3-Heatsink.html?arg1=001011

s ktorym dosiahnes lepsie teploty ako stock - cca 50-60st v zatazi[/quote]

Ano, mám stejný názor tak nebudu odpovídat, bylo by to to samé. Jenže kupovat chladič za 30E a prolimatech za 60E a jsme už moc vysoko, uvidíme jaké budu mít teploty. Využiju jen 2 pozice 2x120mm a podle teplot jaké budou se rozhodnu, jestli dát ještě 2x120mm do bočnice, nebo se rozhodnou pro chladič od Thermalright.
hawkeye9898 (818)|17.1.2010 11:01
uvazoval som nad tym thermalrightom tiez len proste sa mi zda sialene kupit taku vec za polovicu ceny chladica.
skor ci neskor zalman alebo niekto pride s lepsim pasivom na VRM a snad to bude lepsie ako moj accelero pasiv mod :)
Richmond (8084)|17.1.2010 11:03
BTW HR-03 ma nespornou vyhodu v moznosti otoceni takze heatpipe jsou ucinnejsi (+ je heatsink bliz cpu fanu/outtake fanu) a na VRM si muzete dat cokoliv vetsiho ;)
VLAN (656)|17.1.2010 11:05
Zatím by jsem to neřešil, až budu mít Prolimatech tak vše vyzkouším, uvidím jak to dopadne. Jinak taky už je to pro mě dost velká investice na chladič, ale tak zas bude ticho a teploty snad nebudou tak vysoké, když tak by jsme nechal karu jen mírně přetaktovanou, z ALza mi omylem zaslali tu od MSI OC, takže to třeba nechám na těch hodnotách.