reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ztíšení zdroje

galvanizer (28)|11.1.2010 22:10
Dobrý den, mám tenhle Zdroj MODECOM MC 620 CARBON ATX 620W PFC,. problém je, že je celkem hlučný. Můžete mi poradit, jak ho ztišit a nepřijít o záruku? Když snížím napětí, .. kdy můžu zdroj "odpálit" ? Předem děkuji za odpovedi.
hl.hl (1387)|11.1.2010 22:45
[quote=galvanizer;336967]Dobrý den, mám tenhle Zdroj MODECOM MC 620 CARBON ATX 620W PFC,. problém je, že je celkem hlučný. Můžete mi poradit, jak ho ztišit a nepřijít o záruku? Když snížím napětí, .. kdy můžu zdroj "odpálit" ? Předem děkuji za odpovedi.[/quote]

Jedinna moznost je vymena ventilatoru uvnitr zdroje. Ma to dve podminky:
- zdroj nesmi mit zarucni nalepku (plombu)
- ventilator uvnitr musi byt zapojen do desky zdroje pres konektor

Jinak netusim, jak by jsi a kde chtel snizovat napeti.
galvanizer (28)|12.1.2010 07:10
přes potenciometr. A do desky zapojen není, když ho odšmiknu, přijdu o záruku, že..?
hl.hl (1387)|12.1.2010 07:33
[quote=galvanizer;337040]přes potenciometr. A do desky zapojen není, když ho odšmiknu, přijdu o záruku, že..?[/quote]

Na 99% ano.
johny__g (6387)|12.1.2010 09:12
[quote=galvanizer;337040]přes potenciometr. A do desky zapojen není, když ho odšmiknu, přijdu o záruku, že..?[/quote]

Do desky zdroje přes konektor, ne do základní desky. Asi jsi to nepochopil. Jde o to, že některé zdroje mají ventilátor připojený přes konektor - pak je to snadné, odpojíš starý větrák a nahradíš ho jiným. Někdy je lae ventilátor připájen přímo k PCB zdroje, pak je jediná možnost ho ustřihnout - přijdeš o záruku, ovšem pokud jsi šikovný a máš vybavení, ventilátor odpájíš a v případě reklamace ho můžeš připájet zpátky. Záleží taky na konstrukci zdroje.
VLAN (656)|12.1.2010 16:04
To odpájení je lepší, než ušmikávat, protože při reklamaci můžeš bez problému napájet nazpět. Většinou jsou ale ventilátory zapojeny přes 2 pin konektor, takže výmněna není složitá.
galvanizer (28)|12.1.2010 22:01
někde jsem našel tohle přímo k tomu zdroji:
Regulace rychlosti otáček ventilátoru Termistor.
nechápu to?
scratchy27 (315)|12.1.2010 22:41
[quote=galvanizer;337330]někde jsem našel tohle přímo k tomu zdroji:
Regulace rychlosti otáček ventilátoru Termistor.
nechápu to?[/quote]

"Termistor je polovodičová součástka (kus polovodiče), která se používá jako teplotně citlivá součástka. Jeho odpor klesá s teplotou, přičemž změna odporu s teplotou je daleko rychlejší než u kovů."

Čili jednoduše řečeno to znamená, že zdroj by měl mít svou vlastní regulaci otáček závislou na tepelném čidle uvnitř zdroje.
peto seal (40)|1.2.2010 16:08
Ja riesim stisenie zdrojov ze znizim napätie pre ventilator pomocou rezistoru .
Ak je to stary ventilator tak ho rozober a premaz.