reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odpojování od internetu

Novotak33 (107)|15.1.2010 10:41
Ahoj, mám problém s odpojováním od internetu.
Abych to popsal, prostě jednou denně ( asi jenou nebo dvakrát se to stalo 2x za den ) se najednou odpojí internet ... NE tím způsobem, že najednou vyskočí hláška " Síťový kabel byl odpojen " , ale najednou přestane fungovat internet , prostě svítí stále jen ten jeden monitor ze dvou na liště a pokud se podívám do programu NetMetter, který měří momentální zatížení síťě, tak rychlost uploadu je cca 0.3KB, ale download není žádný.
Zkusil jsem přeinstalovat pro jistotu Windows, ale nepomohlo to . V čem by mohla popř. být chyba ? Do minulého týdne se tento problém nevyskytoval, začalo to někdy minulé úterý.
Byly zde již technici v úterý a vyměnili Nanostation 5Loco za standardní NS 5, protože ta stará se 2x za 10 min zasekla. Ale s tím odpojováním to stejně nic neprovedlo. Jen, do PC vede kabel přímo z POE injectoru, takže žádný router mezi tím není.
Díky za odpověď.
astec (1823)|15.1.2010 11:09
[quote=Novotak33;338247]Ahoj, mám problém s odpojováním od internetu.
Abych to popsal, prostě jednou denně ( asi jenou nebo dvakrát se to stalo 2x za den ) se najednou odpojí internet ... NE tím způsobem, že najednou vyskočí hláška " Síťový kabel byl odpojen " , ale najednou přestane fungovat internet , prostě svítí stále jen ten jeden monitor ze dvou na liště a pokud se podívám do programu NetMetter, který měří momentální zatížení síťě, tak rychlost uploadu je cca 0.3KB, ale download není žádný.
Zkusil jsem přeinstalovat pro jistotu Windows, ale nepomohlo to . V čem by mohla popř. být chyba ? Do minulého týdne se tento problém nevyskytoval, začalo to někdy minulé úterý.
Byly zde již technici v úterý a vyměnili Nanostation 5Loco za standardní NS 5, protože ta stará se 2x za 10 min zasekla. Ale s tím odpojováním to stejně nic neprovedlo. Jen, do PC vede kabel přímo z POE injectoru, takže žádný router mezi tím není.
Díky za odpověď.[/quote]

Je možné otestovat spojení jiným PC?
Každopádně rozjeď pingy na Nano, pak na přípojný bod a na nějaký server a pozoruj výpadky
Takto vyloučíš, kde je závada
Toto totiž vypadá na závadu v mašině - viry, spam, nebo na zarušený kanál. Nevím jak Tvůj poskytovatel, ale standart je, že bezplatně otestují spoj bod x klient, zda nedochází k výpadkům
Novotak33 (107)|15.1.2010 11:18
Připojení nemůžu vyzkoušet na jiném PC.
Když to připojení najednou kleklo, tak myslím, že pingy nešli na nic, ukázalo to snad, že cílový hostitel není dostupný.
Comp jsem pro jistotu předvčírem reinstalnul, ale včera večer to spadlo znovu. V poslední době byly i problémy s rychlostí, dnes mi od ISP psali, že zkusil znovu změnit kanál a rychlostně je již internet v pořádku.
Jinak, než to překanálov\li, tak docvházeli k strašným výpadkům, jak na bránu, tak i na seznam.cz , ale ne v určitých intervalech, prostě to začalo zlobit a pingy byly strašné.

Je možná chyba ještě v něčem ?
astec (1823)|15.1.2010 11:44
[quote=Novotak33;338264]Připojení nemůžu vyzkoušet na jiném PC.
Když to připojení najednou kleklo, tak myslím, že pingy nešli na nic, ukázalo to snad, že cílový hostitel není dostupný.
Comp jsem pro jistotu předvčírem reinstalnul, ale včera večer to spadlo znovu. V poslední době byly i problémy s rychlostí, dnes mi od ISP psali, že zkusil znovu změnit kanál a rychlostně je již internet v pořádku.
Jinak, než to překanálov\li, tak docvházeli k strašným výpadkům, jak na bránu, tak i na seznam.cz , ale ne v určitých intervalech, prostě to začalo zlobit a pingy byly strašné.

Je možná chyba ještě v něčem ?[/quote]

Bránou rozumííš co??? Nano nebo jejich vysílač? To je totiž velký rozdíl. Kdyby to byla Nano tak je chyba u Tebe, kdyby byla brána vysílač tak jsme u otázky spojení, pokud by pingy na Nano bylo v pořádku.

Takže jestli je ping na NaNo OK tak jedině reklamovat, protože s tím nic neuděláš, a je to otázkou spoje na vysílač, vysílačem případně trasou. K lokalizování příčiny slouží právě ty pingy (ale ne s default velikostí, ale trošku větší) na jednotlivé klíčové body trasy.
Novotak33 (107)|15.1.2010 11:57
Bránou myslím jejich vysílač.
Pingy na Nano jsem v tu chvíli nezkoušel. Mimochodem, i při výpadku má nano podle LEDek plný signál.Jen zajímavost, pokud se Data odesílají, tak poslední LEDka docela problikává, ale to bude asi nastavením hodnoty citlivosti, ikdyž u NS5 loco se to nestávalo.
Momentálně jede připojení v pořádku a pingy na Nano jedcou taky bez problému, i s velikostí 50000 bajtů.
Od ISP mi psali, že mi překanálovali stejšn, tak pokud to večer nevypadne, tak to bylo tím, jestli to spadne, tak je prolém někde jinde.
Je to docela zvláštní problém.
Mimochodem, se na tomto nějak podepsat P2P ? Neměla by ale být NS přehlcená, když k výpadku dojde 1x max 2x denně.
astec (1823)|15.1.2010 13:02
[quote=Novotak33;338273]Bránou myslím jejich vysílač.
Pingy na Nano jsem v tu chvíli nezkoušel. Mimochodem, i při výpadku má nano podle LEDek plný signál.Jen zajímavost, pokud se Data odesílají, tak poslední LEDka docela problikává, ale to bude asi nastavením hodnoty citlivosti, ikdyž u NS5 loco se to nestávalo.
Momentálně jede připojení v pořádku a pingy na Nano jedcou taky bez problému, i s velikostí 50000 bajtů.
Od ISP mi psali, že mi překanálovali stejšn, tak pokud to večer nevypadne, tak to bylo tím, jestli to spadne, tak je prolém někde jinde.
Je to docela zvláštní problém.
Mimochodem, se na tomto nějak podepsat P2P ? Neměla by ale být NS přehlcená, když k výpadku dojde 1x max 2x denně.[/quote]

To že při výpadku svítí všechny diody nic neznamená, to ukazuje úroveň signálu. Jinak souhlasím s ISP. Proto je důležité pingat na ty adresy co jsem uváděl, neboť takhle odhalíš příčinu nejrychleji. Tedy spíše místo závady. P2P by na to nemněla vliv,tedy pokud někde po cestě omezují počet současně otevřených portů, ale i tak by to nemnělo schodit spoj
Novotak33 (107)|15.1.2010 13:05
Jak jsem psal, jestli to znovu vypadne, zkusím ping na Nano, popř. na bránu ( ISP ) .
Jediné, co jsem vždy zkoušel, byl ping na jejich bránu a ta mi to vysalo, že cílový hostitel není dostupný.
Díky Astecu za odpověďi.
astec (1823)|15.1.2010 13:08
[quote=Novotak33;338289]Jak jsem psal, jestli to znovu vypadne, zkusím ping na Nano, popř. na bránu ( ISP ) .
Jediné, co jsem vždy zkoušel, byl ping na jejich bránu a ta mi to vysalo, že cílový hostitel není dostupný.
Díky Astecu za odpověďi.[/quote]

NZ přijďte zas. (mužeš poslat do SZ název ISP?? zajímalo by mně jeho kušenosti s Nano Loco
Novotak33 (107)|15.1.2010 16:29
Tak se to stalo znovu. Nechal jsem to být, zkusil jsem pingnout NS5 a pingy jako obvykle stále méně než 1ms, tak jsem pingnul jejich bránu a tam žádný přijatý paket.
Tak jsem to neodpojoval a zavolal na ISP, zkusil se na mě připojit a připojil se bez problému .... zjistil , že to dělá veřejná IP, jakmile jsem přenastavil na neveřejnou, připojení naskočilo.
Řekl, že to předá technikům, aby se to vyřešilo. Netušil jsem, že by mohla veřejná IP dělat takovýto problém.
Ale hlavně, že už to snad bude v pořádku.
astec (1823)|15.1.2010 16:45
[quote=Novotak33;338365]Tak se to stalo znovu. Nechal jsem to být, zkusil jsem pingnout NS5 a pingy jako obvykle stále méně než 1ms, tak jsem pingnul jejich bránu a tam žádný přijatý paket.
Tak jsem to neodpojoval a zavolal na ISP, zkusil se na mě připojit a připojil se bez problému .... zjistil , že to dělá veřejná IP, jakmile jsem přenastavil na neveřejnou, připojení naskočilo.
Řekl, že to předá technikům, aby se to vyřešilo. Netušil jsem, že by mohla veřejná IP dělat takovýto problém.
Ale hlavně, že už to snad bude v pořádku.[/quote]

hmmm to je mi také novinka. Ale snad již bude klid
Novotak33 (107)|15.1.2010 16:46
Také doufám, že bude klid.
V čem je to zvláštní ???
astec (1823)|15.1.2010 17:00
[quote=Novotak33;338377]Také doufám, že bude klid.
V čem je to zvláštní ???[/quote]

No jedná se o to že veřejnou adresu musíš dostat na danné zařízení. Říká se tomu routování. Ale to buď de nebo nejde.
Novotak33 (107)|15.1.2010 17:04
Rozumím, mě to právě přislo zvláštní hlavně proto, že od polovičky října, až do minulého čtvrtka to jelo bez problému a veřejná IP byla normálně stále na PC.
Ale pokud už to půjde bez problému, tak to nebudu řešit. Hlavně, ať to už jde :-)
Logout (4018)|15.1.2010 18:28
Jen by mě zajímalo, co znamená přestavit veřejnou na neveřejnou IP adresu?

Jinak napadaj mě možnosti, čim by to mohlo bejt.
- některý programy (např. skype) produkujou na veřejný ip adrese daleko větší provoz
- použil jsi špatnou veřejnou ip a síť to časem zjistila a blokla Tě...
Novotak33 (107)|15.1.2010 18:43
[quote=Logout;338407]Jen by mě zajímalo, co znamená přestavit veřejnou na neveřejnou IP adresu?

Jinak napadaj mě možnosti, čim by to mohlo bejt.
- některý programy (např. skype) produkujou na veřejný ip adrese daleko větší provoz
- použil jsi špatnou veřejnou ip a síť to časem zjistila a blokla Tě...[/quote]

Ad 1: NS5 je v režimu Bridge. Musí se tedy nastavit pevně určitá IP adresa, momentálně tam byla a i teď je veřejná 188.xx.xxx.xx. Chtěl jsem zkusit neveřejnou IP adresu, jestli se přes to v pohodě připojím na internet a kvůli tomu, že je NS v režimu bridge, nemůžu zadat, aby ji přiřadil neveřejnou IP adresu DHCP, musel jsem tedy nastavit adresu z vnitřní síťě ISP ( 10.0.xxx.x ), přes kterou se připojím, jako bych měl neveřejnou.

Ad 2.: Skype používám, ale v tom bych problém neviděl, protože než začali tyto problémy, jel Skype bez problému.

Ad3.: Použil jsem správnou IP adresu, která mi byla přidělena. Pokud bych použil špatnou, přece by to síť nezjistila až po 2 měsících bezproblémového provozu .
Logout (4018)|15.1.2010 21:19
Kde se nastavá veřejná adresa? Na routeru nebo v PC?

Dej sem výpis
ipconfig /all

Router je teda v režimu bridge?
Pokud je router v režimu bridge, nevadí Ti, že z venku můžou do Tvojí sítě?
Kolik je za routerem zařízení?
Je mezi poskytovatelem a routerem jiný zařízení?
Jaký jsi dostal od poskytovatele pokyny nastavit si internet?
(pomocí DHCP nebo Ti sdělil Ti pevnou IP adresu, subnet a bránu a jaký).
Kolik máš k dizpozici od poskytovatele ip adres?
Novotak33 (107)|15.1.2010 22:05
[quote=Logout;338486]Kde se nastavá veřejná adresa? Na routeru nebo v PC?

Dej sem výpis
ipconfig /all

Router je teda v režimu bridge?
Pokud je router v režimu bridge, nevadí Ti, že z venku můžou do Tvojí sítě?
Kolik je za routerem zařízení?
Je mezi poskytovatelem a routerem jiný zařízení?
Jaký jsi dostal od poskytovatele pokyny nastavit si internet?
(pomocí DHCP nebo Ti sdělil Ti pevnou IP adresu, subnet a bránu a jaký).
Kolik máš k dizpozici od poskytovatele ip adres?[/quote]

Router nemám, nepotřebuji ho, mám jen jeden PC. Takže z POE napájení NS5 vede přímo kabel do PC.

Ne, NS je v režimu bridge.
Hlavní je, že můžu já z venku do svojí "sítě" ( spíš PC :-D )
Poskytovatel - PC
Původně to bylo tak, že jsem tu veřejnou IP měl přidělenou až na bráně do netu u poskytovatele a na PC jsem měl přiřazenou DHCP z vnitřního rozsahu. Ale pak jsem si potřeboval nastavit tu IP na PC, tak jsem zavolal na ISP, řekl mi heslo, abych se dostal do NS5Loco a já jsem změnil mód na Bridge. Poté jsem již vyplnil IP manuálně.
K dispozici mám jen jednu za 120,-kč/měs s 20% DPH.

V příloze je IPconfig
Logout (4018)|15.1.2010 23:22
No, když je tam zaxkovaná ta výchozí brána, doufam, že tam neni totéž, co tvuj PC.
(to by pak net pravděpodobně neběžel) - v opačnym případě nechápu, proč ji začerňuješ...

Proč tam máš server DNS 10.0.150.150? Předpokládám, že po cestě poskytovatel nikde nedělá NAT, takže pak je ti DNS na privátní ip adrese trochu na nic.

Druhej DNS je taky divnej, protože neni evidentně ze sítě poskytovatele (to by měl aspoň doufam podobnou ip jako ty) a běží na ní nějakej microtic router. Ale je možný, že je to nějakej DNS po cestě od poskytovatele na páteř. Abych z toho byl schopnej vyčíst víc, tak by ještě pomoh tracert - ale o moc víc z toho neřeknu.

Víc se teďka nedá poznat (respektive já nepoznam), kdyby to ještě vypadlo, tak sem hoď znova ipconfig /all a tracert jak ve funkčnim stavu, tak v nefunkčnim, z toho by pak už šlo říct, kde je problém.
Taky při nefunkčnim internetu zkus udělat ping ip adresa (např. seznamu 77.75.76.3), tim se zjistí, jestli náhodou neni čistě problém v DNS.
Novotak33 (107)|15.1.2010 23:36
[quote=Logout;338511]No, když je tam zaxkovaná ta výchozí brána, doufam, že tam neni totéž, co tvuj PC.
(to by pak net pravděpodobně neběžel) - v opačnym případě nechápu, proč ji začerňuješ...

Proč tam máš server DNS 10.0.150.150? Předpokládám, že po cestě poskytovatel nikde nedělá NAT, takže pak je ti DNS na privátní ip adrese trochu na nic.

Druhej DNS je taky divnej, protože neni evidentně ze sítě poskytovatele (to by měl aspoň doufam podobnou ip jako ty) a běží na ní nějakej microtic router. Ale je možný, že je to nějakej DNS po cestě od poskytovatele na páteř. Abych z toho byl schopnej vyčíst víc, tak by ještě pomoh tracert - ale o moc víc z toho neřeknu.

Víc se teďka nedá poznat (respektive já nepoznam), kdyby to ještě vypadlo, tak sem hoď znova ipconfig /all a tracert jak ve funkčnim stavu, tak v nefunkčnim, z toho by pak už šlo říct, kde je problém.
Taky při nefunkčnim internetu zkus udělat ping ip adresa (např. seznamu 77.75.76.3), tim se zjistí, jestli náhodou neni čistě problém v DNS.[/quote]

Ta IP adresa a brána samozdřejmě není stejná, ta IP má čílo 26 a brána 25.

To s tím DNS nevím, bylo mi řečeno snad, že ho mám nastavit. Když jsem oba dva DNS zkusil odstranit, tak se mi ani nenačetl seznam.cz. Se zapsanými DNS normálně funguje.

Nevím, co myslíš. Pokud nejde ani ping na jejich bránu , tak nemůžu vytrasovat nic ze síťě. IPconfig se přeci nezmění, je tam daný manuálně, nemá odkud brát žádný alternativní data.

Ping na seznam.cz byl buďto cílový hostitel není dostupný anebo se ho nepodařilo najít. V překladačích by ale neměl snad být, ne ?


Zde přidávám nevykřížkovaný tracert do nixu a tracert druhého DNS :
Logout (4018)|16.1.2010 11:46
Jo tak dns jsou zprávně - směrujou Ti veřejnou IP přes svoje soukromý adresy.

S tim traceroutem při výpadku promiň, přeskočil jsem dva posty, tam už informace, co potřebuju sou. Hmmm.... To co nazíváš brána je předpokládám stroj s ip adresou 10.10.254.57. Hmmm....

Vzhledem k tomu, že jde ping na nao, tak ipconfig by se neměl změnit. Ale stejně to zkontroluj, někdy když se winy nemůžou připojit ven, tak si konfiguraci agilně "změněj".

Tipoval bych, že problém je v tom, že tvuj ISP směruje public IP přes prvate ip space. Tomudle jsem se nikdy nevěnoval, jestli to jde (osobně bych to řešil 1:1 natem a ne takhle), ale řek bych že to tam nemá dobře nakonfigurovaný. Dost by mě zajímalo, jak se mu třeba po takovym rozstrkanym subnetu šířej broadcasty. Na netu na to téma jsem v rychlosti nic nenašel, ale když už to někdo zmiňuje, tak jako ne úplně triviální problém.

Už jen ten tvuj subnet, kterej je /8 - ale zcela jistě PC vedle tebe jsou z jinýho subnetu (dokonce privátního). Takže by mě zajímaly pravidla, který má nastavený "venku" na routeru. Nedivil bych se, kdyby to selhalo proto, že začne přistupovat na internet někdo ze stejnýho subnetu, kterej je jinde a zblbne jim routovací tabulky.

Hmmm, zkusil bych při příští poruše restartovat to zařízení, který slouží jako bridge.
(buďto z menu, nebo 5sekundovym vytažení POE kabelu). Pokud to nepůjde, tak je to chyba ISP a reklamovat, reklamovat, reklamovat. Na ten bridge se dostaneš a cokoli je za nim je chyba ISP.
astec (1823)|16.1.2010 11:53
[quote=Logout;338511]No, když je tam zaxkovaná ta výchozí brána, doufam, že tam neni totéž, co tvuj PC.
(to by pak net pravděpodobně neběžel) - v opačnym případě nechápu, proč ji začerňuješ...

Proč tam máš server DNS 10.0.150.150? Předpokládám, že po cestě poskytovatel nikde nedělá NAT, takže pak je ti DNS na privátní ip adrese trochu na nic.

Druhej DNS je taky divnej, protože neni evidentně ze sítě poskytovatele (to by měl aspoň doufam podobnou ip jako ty) a běží na ní nějakej microtic router. Ale je možný, že je to nějakej DNS po cestě od poskytovatele na páteř. Abych z toho byl schopnej vyčíst víc, tak by ještě pomoh tracert - ale o moc víc z toho neřeknu.

Víc se teďka nedá poznat (respektive já nepoznam), kdyby to ještě vypadlo, tak sem hoď znova ipconfig /all a tracert jak ve funkčnim stavu, tak v nefunkčnim, z toho by pak už šlo říct, kde je problém.
Taky při nefunkčnim internetu zkus udělat ping ip adresa (např. seznamu 77.75.76.3), tim se zjistí, jestli náhodou neni čistě problém v DNS.[/quote]

Evidentně má poskytovatel svůj vlastní DNS server - 10.0.150.150
Jako záložní server je použit DNS server firmy HA-vel

Tudíž zcela standartní postup
Novotak33 (107)|16.1.2010 11:57
[quote=Logout;338607]Jo tak dns jsou zprávně - směrujou Ti veřejnou IP přes svoje soukromý adresy.

S tim traceroutem při výpadku promiň, přeskočil jsem dva posty, tam už informace, co potřebuju sou. Hmmm.... To co nazíváš brána je předpokládám stroj s ip adresou 10.10.254.57. Hmmm....

Vzhledem k tomu, že jde ping na nao, tak ipconfig by se neměl změnit. Ale stejně to zkontroluj, někdy když se winy nemůžou připojit ven, tak si konfiguraci agilně "změněj".

Tipoval bych, že problém je v tom, že tvuj ISP směruje public IP přes prvate ip space. Tomudle jsem se nikdy nevěnoval, jestli to jde (osobně bych to řešil 1:1 natem a ne takhle), ale řek bych že to tam nemá dobře nakonfigurovaný. Dost by mě zajímalo, jak se mu třeba po takovym rozstrkanym subnetu šířej broadcasty. Na netu na to téma jsem v rychlosti nic nenašel, ale když už to někdo zmiňuje, tak jako ne úplně triviální problém.

Už jen ten tvuj subnet, kterej je /8 - ale zcela jistě PC vedle tebe jsou z jinýho subnetu (dokonce privátního). Takže by mě zajímaly pravidla, který má nastavený "venku" na routeru. Nedivil bych se, kdyby to selhalo proto, že začne přistupovat na internet někdo ze stejnýho subnetu, kterej je jinde a zblbne jim routovací tabulky.

Hmmm, zkusil bych při příští poruše restartovat to zařízení, který slouží jako bridge.
(buďto z menu, nebo 5sekundovym vytažení POE kabelu). Pokud to nepůjde, tak je to chyba ISP a reklamovat, reklamovat, reklamovat. Na ten bridge se dostaneš a cokoli je za nim je chyba ISP.[/quote]

Nevím, jestli jsem všechno správně pochopil, ale snad ano ....

Ne, bránu beru 188.75.129.25 , pokud na ní najedu přes web, tak mi naskočí stránka Mikrotiku.

Myslím, že se ipconfig nezměnil, protože když jsem při výpadku měnil IP na neveřejnou, tak zapsané manuální hodnoty v protokulu internetu byly správné ( tím myslím nastavení veřejné IP ).

Také jsem zkoušel najít nějaké bližší informace o tomto problému, ale nic jsem nenašel. Původně to bylo řešeno Natem. Chtěl jsem ale z důvodu vzdáleného přístupu ( který jsem dříve potřeboval, teď již ne ) a kvůli P2P, abych nemusel směrovat porty.

S tím subnetem je to možné ( pokud se tedy nepletu v tom, co to je ) . Když jsem měl tuto veřejnou IP přes NAT, primárně mi DHCP přiřazoval interní IP v soustavěš 192.168.( buďto 1 nebo 8, nepamatuju si to moc dobře ) .xx .

Vždyť ano, stačí na chvíli odpojit NS od napájení ( bridge ) a internet naskočí .
Logout (4018)|16.1.2010 20:55
astec: teď už mi to je jasný, to jsem psal v okamžiku, kdy jsem nevěděl, že poskytovatelova síť samotná běhá v privátním ip prostoru, přičemž sám poskytuje
veřejný ip adresy. Nepřišlo mi divný dva DNS servery, ale to, že jeden je v privátnim
adresnim prostoru.
Míchat privátní a public address space se mi nelíbí a je to prostě guláš, kterej se nedoporučuje (mimojiné i v RFC). Nevylučuju, že to tak nejde nějak nastavit. Ale neni to triviální a taky to evidentně dělá binec.

Novotak33: jo, ta brána je správně, přehlíd jsem se o řádek. Pokud stačí odpojit NS od napájení, tak je to na 95% problém toho NS (ať již hw problém, nebo je zblblej podivnou konfiguací sítě). Předpokládám, že je od poskytovatele, tak bych s tim šel na něj - ať už je problém v tom routeru, nebo v konfiguraci sítě.
Novotak33 (107)|16.1.2010 21:00
[quote=Logout;338820]astec: teď už mi to je jasný, to jsem psal v okamžiku, kdy jsem nevěděl, že poskytovatelova síť samotná běhá v privátním ip prostoru, přičemž sám poskytuje
veřejný ip adresy. Nepřišlo mi divný dva DNS servery, ale to, že jeden je v privátnim
adresnim prostoru.
Míchat privátní a public address space se mi nelíbí a je to prostě guláš, kterej se nedoporučuje (mimojiné i v RFC). Nevylučuju, že to tak nejde nějak nastavit. Ale neni to triviální a taky to evidentně dělá binec.

Novotak33: jo, ta brána je správně, přehlíd jsem se o řádek. Pokud stačí odpojit NS od napájení, tak je to na 95% problém toho NS (ať již hw problém, nebo je zblblej podivnou konfiguací sítě). Předpokládám, že je od poskytovatele, tak bych s tim šel na něj - ať už je problém v tom routeru, nebo v konfiguraci sítě.[/quote]

Nejsem si jistý, jestli by znovu mohla být chyba v NS 5. Již v úterý zde byly kvůli tomuto problému a lagům technici a vyměnili NS5 loco, ketrou jsem měl dříve, za NS5. Neměnili akorát POE injector.
Pomohl by s tímto třeba nějaký router u mě nebo tak něco , ale to asi ne, když není problém u mě.
Zajímavý stále ale je, že 2 a půl měsíce jela tahle konfogurace bez sebemenších problémů.
Logout (4018)|16.1.2010 22:40
No právě proto sim myslim, že je to chyba konfigurace sítě providera...
Novotak33 (107)|17.1.2010 09:02
[quote=Logout;338848]No právě proto sim myslim, že je to chyba konfigurace sítě providera...[/quote]

Jasný, to si myslím taky, ale bude to schopen vůbec nějak napravit a vyřešit, když to takhle jelo 2 a půl měsíce a poté to začalo takhle vypadávat ? Nechci, aby se to stávalo znovu. Je něco, čím bych mohl těmto výpadkům předcházet ? Třeba router nebo tak něco ? Ikdyž to asi ne, stejně by to jelo přes poskytovatelovu Wi-Fi a chyba je až u něj.
Včera jsem s ním ještě dopoledne mluvil a řekl mi, že v pondělí mi tam naroutujou novou IP adresu. Jsem na to zvědavý.
Novotak33 (107)|22.1.2010 18:26
Tak mi přiřadili novou IP adresu ( ze stejného rozsahu, ale na konci s .28 místo .26 ) , ale první den to jelo bez problémů, ale druhý den ( neboli dnes ) mi to zase vypadlo. Už mě to nebaví a se*e mě to. Nejdříve mi přes e-mail jeden pracovník tvrdil, že to předá technikům, potom, že jim to již předal a bude mě o stavu informovat, jenže od těchto slibů, které byly z pátku 15.1 jsem se IP adresy stále nemohl dočkat ani včera, tak jsem kontaktoval majitele, aby to dal do pořádku a IP adresu jsem měl do cca 2 hodin od hlavního technika. Bohužel, dnes nastal výpadek znovu , tak jsem v 15:00 kontaktoval technika, ten mi řekl, že teď nemá čas, ale že za dvě hodiny mě kontaktuje a naroutuje tam jiný adresní rozsah, samozdřejmě, do teď mě nakontaktoval. Už nevím, co s tím mám dělat. Přes víkend se asi nějaké pomoci nedočkám ( od nich ), ale možná zkusím napsat na hotline.
Nechápu, proč to s novou IP stále blbne, když mi ji technik posílal, psal mi, že prý jedinná příčina této chyby může být, kolidace IP.
Nevíte, kde by mohla být chyba ? Mohla by být chyba u mě, když už nejde druhá IP ? Ikdyž to by zase nefungovala neveřejná .
EditorPO (2819)|22.1.2010 18:55
[quote=Logout;338820]Míchat privátní a public address space se mi nelíbí a je to prostě guláš, kterej se nedoporučuje (mimojiné i v RFC). Nevylučuju, že to tak nejde nějak nastavit. Ale neni to triviální a taky to evidentně dělá binec.[/quote]
Toto sa robi bezne, teda to, co ma jeho ISP. Aj ked by som to nenazyval "miesanim" adresnych priestorov. U nas, kym este nebola optika a cela siet bola postavena na wifi, tak sa verejne IP routovali cez vnutorne IP, na ktorych bezala siet providera. Neviem si ani predstavit postavit vnutornu siet na verejnych IP, ani pomocou aliasu.
Zakaznik mal napriklad verejnu IP. Kym sa dostal na branu celej siete, tak presiel cca cez 4 routre, ktore boli len na vnutornych IP. Na kazdom routri bolo staticke routovanie. Takymto sposobom boli preroutovane verejne IP adresy cez celu siet az ku konkretnym zakaznikom. A vlastne ked tak uvazujem, tak je to rovnake aj na optike, len tych routrov je podstatne menej.
Tiez boli v niektorych lokalitach podobne vypadky, ako popisuje Novotak33. Pricinou boli rozne faktory:
- zarusena lokalita konkurencnym ISP
- HW problem na vysielaci, ku ktoremu sa pripojovalo zariadenie zakaznika (mikrotik, wifi modul, kabel k antene...)
DNS na vnutornej IP su tiez bezne. Kazdy solidny ISP pouziva vlastne DNS servery. Minimalne 2 (kazdy z nich ma jak verejnu, tak aj vnutornu IP. Ostatne je to aj podmienka pridelenia adresneho priestoru verejnych IP.

Novotak33, tak ako uz pisal astec, otvor si 3 dosovske okna. Do jedneho daj pingat svoje zariadenie, do druheho vysielac a do tretieho nejaku IP z internetu. Pri vypadku uvidis, kde doslo k vypadku konektivity.
Novotak33 (107)|22.1.2010 19:06
To editorPO : Už jsem to zkoušel takto dávno, ale jak jsem psal výše : ping na Nano v pořádku bez lagů a výpoadku, ale na bránu ( jejich mikrotik ) mi to jen vypsalo : Vypršel časový limit , takže do netu jsem se ani dostat nemohl.
EditorPO (2819)|22.1.2010 19:30
Aku mas asi vzdialenost k vysielacu? Mas priamy vyhlad na jeho anteny? Ziadna prekazka?

Ake je pocasie pocas vypadkov?
Logout (4018)|22.1.2010 21:59
EditorPO: v RFC to ale nedoporučený je :-)
v každym případě to imho jde řešit jinak a imho čistějc - tunnelingem veřejnejch IP adres přes soukromou síť...
Jinak pokud opravdu pomohlo přepnutí mezi privátní a veřejnou ip adresou, tak to by vylučovalo nějakou HW příčinu - ale mohla to bejt i shoda okolností, to jo...
Novotak33 (107)|24.1.2010 12:17
Tak problém vyřešen ( konečně ;) ) . Změnily rozsah IP z xxx.xx.xxx.25 na xxx.xx.xxx.193 a hle, IP adresa jede již od pátku bez výpadku. Tak snad už to pojede.
EditorPO (2819)|24.1.2010 14:17
[quote=Logout;341131]EditorPO: v RFC to ale nedoporučený je :-)[/quote]
Mozes byt konkretny? V ktorom RFC to nedoporucuju?
[quote=Logout;341131]v každym případě to imho jde řešit jinak a imho čistějc - tunnelingem veřejnejch IP adres přes soukromou síť...[/quote]
No, nastastie mame rok 2010. Ano, niekedy sa to tak riesilo. Ale nastastie Cisco Systems (alebo vlastne jeho zakladatelia) v 80-tych rokoch vymysleli router a routovanie. Takze budme pokrokovi a nevracajme sa k pazuriku :)
Logout (4018)|24.1.2010 18:41
http://www.faqs.org/rfcs/rfc1918.html
[quote]
One might be tempted to have both public and private addresses on the
same physical medium. While this is possible, there are pitfalls to
such a design (note that the pitfalls have nothing to do with the use
of private addresses, but are due to the presence of multiple IP
subnets on a common Data Link subnetwork). We advise caution when
proceeding in this area.
[/quote]

Je ale pravda že tady to možná neni úplně tendle případ, když jsem to psal, přeskočil jsem první první řádku
tracert, takže se mi zdálo, že první ve výpisu je už soukromá adresa. Takže je možnost, že to zařízení na střeše
má směrem ven soukromou ip (aspoň doufám).

Ale i tak ta konfigurace imho není Ok - např. kvůli tomu DNS. Protože pokud bych si za tou
sítí chtěl vybudovat vlastní private síť, tak v okamžiku, kdy dam na hraniční router pravidlo
(který by na rozhraní sítí mělo bejt): zahazuj všechny pakety na privátní adresy, tak sem bez DNS.
Pokud už routovat přes soukronej prostor, tak "transparentně".

A evidentně jim to i dělá binec - když jim správná konfigurace trvala asi měsíc...

[quote]
No, nastastie mame rok 2010. Ano, niekedy sa to tak riesilo. Ale nastastie Cisco Systems (alebo vlastne jeho zakladatelia) v 80-tych rokoch vymysleli router a routovanie
[/quote]
Pánové z CISCA? 80tá léta? Eh. Routovalo se už v arpanetu.
astec (1823)|24.1.2010 22:39
Asi autor by toto mněl řešit přímo s poskytovatele, neboť nikdo vezdejší neví jak má poskytovatel řešenu svoji síť. Vzhledem k tomu, že má svůj vlastní DNS, tak to není žádný amatér, ale asi pokulhává poslední míle
Logout (4018)|24.1.2010 23:58
Autor to už (doufejme definitivně) vyřešil :-) to jen my se tady hádáme :-)
EditorPO (2819)|25.1.2010 07:58
Pochybujem, ze to vyriesil takouto zmenou IP. Skor mi to pripada ako zanedbatelna kozmeticka zmena na zakrytie ineho a zasadnejsieho problemu. ISP to casto robia, aby zakryli pred zakaznikom vlastnu neschopnost.

BTW, my sa tu nehadame, len si doplname vedomosti z dejin Internetu. :) A ked uz som pri tom, tak si vsimni, ze kto sa podielal na tvorbe RFC1918 a kedy to vzniklo.
Co sa tyka toho routovania v ARPAnete, tak prichodom TCP/IP vlastne ARPAnet zanikol a to uz sa ani ako ARPAnet nevolal.
Routovaniu sa v ARPAnete venovali vyskumnici zo Stanfordu, ktori neskor zalozili spominane CISCO SYSTEMS, tvorcu prveho ozajstneho routra.
Logout (4018)|25.1.2010 12:14
Hmmm, z toho co Novak napsal nevyplivá, že změnili IP, mě to spíš připadlo jako že změnili subnet, a to už může bejt problém - při přerušení spojení může něco broadcastovat a hledat zas cestu ven a broadcast se nedostane tam, kam má. Ale to je jen doměnka, nemam to promyšlený.

Co se týče routování, tak v arpanetu se od začátku používal RIP, založenej na bellman fordovym algoritmu. Co jsem našel, tak jemu podobnej protokol se používal už v 60tejch letech, kdy zakladatelé cisca právě vstupovali na universitu. Pod prastama ho měl Xerox.
Nikde jsem nenašel nějakou vazbu na lidi z Cisca. Můžeš ji upřesnit, rád se dovzdělám :-)
Novotak33 (107)|25.1.2010 20:58
Já abych pravdu řekl, tak jsem už rád, že to konečně jede bez problému.
Docela by mě zajímalo ,jestli to ISP touto změnou IP adresy jen zamaskoval. Dalo by se to nějak zjistit ? Už nestojím o to, když by se to znovu oběvilo ( nedej bože ), aby mi zase měnili jen IP adresu . Chci, aby si nejdríve udělali prříště pořádek u sebe a pak až měnili IPny.
Jak jsem psal, v IP adrese sezměnila až poslední část a to z 26 jako IP ( a 25 jako ISP brána )na 194 jako IP ( a 193 jako ISP brána ) .
Logout (4018)|25.1.2010 21:01
No mohli mít třeba v síti špatný routovací informace, takže odpovědi místo k tobě běžely někam do kopru. Co přesně bylo špatně Ti můžou říct jen oni, a možná ani to ne (neni výjimkou, že PC admini opravujou stylem "tak zkusíme todle".