reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI a PhysX ?? rada

majkl 11 (207)|16.1.2010 10:10
Zdravím. Chci se zeptat zda je možné v případě že mám v PC GK ATI, provozovat v některých hrách které to podporují i PhysX ?? Myslím tím v případě že by v PC byla ještě třeba nějaká karta nVidia (protože je jasné že ATI PhysX nemá), která to podporuje? Je mi to divné že by to šlo ,ale slyšel jsem tento názor, tak se ptám děkuji za odpověď. Myslím si že to není možné ale třeba se mýlím. :stupid
VLAN (656)|16.1.2010 14:45
Od ATI by jsem očekával, že to bude nějak emulovat, ale funčnímu PhysX rozhodně nevěřím, a to i z důvodu že mám jednu z posledních ATI (5850) takže by jsme se divil, že by jen ovladač umožnil aby tuto funkci podporovala.
majkl 11 (207)|16.1.2010 15:28
Jinak mi bylo řečeno že prej stačí i ta nejhorší nVidia která to podporuje k té ATi a bude chodit i PhysX ale jak říkam zdá se mi to nesmysl. :confused: Propojit se to přece nedá a každá má jiné ovladače, tak jak by to makalo navzájem? Či se pletu? :runaway
matyyy (2527)|16.1.2010 15:35
propojovat se to nemusí
stačí "jen" nějak obelstít nvidia ovladače protože nvdia physx zakázala při přítomnosti ati grafiky

viz
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=309757
|Mio| (1333)|16.1.2010 17:03
Mam 5850ku, nainstalovany PhysX a pocita to uplne normalne procesor, s tim se u vsech her pocita.

Dalsi kartou bych to fakt neresil.
VLAN (656)|16.1.2010 17:10
Jo a mužu se tě zeptat jak?? já mám taky 5850ku, jak jsi to udělal?
|Mio| (1333)|16.1.2010 19:51
Hra ktera PhysX vyuziva si jej sama nainstaluje, u me to bylo horsi, musel jsem rucne stahnout nejnovejsi verzi a spustit jeji instalaci s parametrem silent (myslim), jinak mi vzdy skoncila chybou.

Slo o posledni NFS. OS W7 x64
majkl 11 (207)|16.1.2010 22:28
Jenže ono je přece PhysX GeForce a PhysX GPU např v Cryostasis je GPU a Mirror´s Edge je PhysX GeForce. Dále by přece AMD, muselo podobným způsobem implementovat PhysX do svých ovladačů. takže si myslím že to není možné provozovat na ATI.

????? Mam 5850ku, nainstalovany PhysX a pocita to uplne normalne procesor, s tim se u vsech her pocita.

Dalsi kartou bych to fakt neresil ????
Mam 5850ku, nainstalovany PhysX a pocita to uplne normalne procesor, s tim se u vsech her pocita.

Dalsi kartou bych to fakt neresil.
Scream CZE (125)|16.1.2010 22:39
VLAN Při instalaci hry se taky naistaluje software pro to aby se fyzika počítala přes procesor. Aspoň se mi to tak udělala u počítače a notebooku s oběma s ATi grafikama ;) Ale nVidia u ovladačů povolila počítání jenom přes 1 jádro. To aby přes GPU to bylo lepší než přes CPU.
Jinak jak už bylo napsané, tak když je v PC ATi grafika tak počítání fyziky přes GPU nVidie jde, ale s nějakýma starýma ovladačema. S novýmá (několik měsíců zpátky) to nVidia zablokovala.
Logout (4018)|16.1.2010 23:43
Jestli jsem pochopil články dobře tak:
Ono myslím není physX jako physX - to co počítá grafika má myslim víc "detailů" než CPU verze enginu. CPU verze poběží na čemkoli, GPU verze jen na NVidii, se současnejma driverama pouze pokud neni v systému přítomna žádná neNvidia grafika. Oficiálně proto, že nelze zaručit kompatibilitu, reálně proto, aby se Ati karty neprodávaly tak dobře.
|Mio| (1333)|17.1.2010 00:04
Fyzika nema detaily, physX je pocitani fyziky enginu na GPU misto na CPU, neplette do toho graficke detaily kdyz to s nimi nema vubec nic spolecneho.

Porad o tom premyslite vsichni jako o grafickem enginu, OMYL !!! PhysX je ciste vyuziti GPU jako KOPROCESORU pro vypocty ohledne fyzikalnich vlastnosti a jevu v danem enginu.

A kdyz neni koprocesor tak co?? No pocita to procesor. Je mozne ze v nekterych hrach se pote pouzije nejaka jednodussi fyzika, ale obecne o tom pochybuju, protoze kdo by si mohl dovolit platit za duplicitu ve vyvoji?? Taky by nebyl duvod prislusny soft k physX instalovat.

EDIT: Kdyz se nad tim zamyslim, tak cely physX je jen marketingova bublina pro udrzeni prodeje karet od nVidie, veskere dnesni hry jsou totiz primarne delane na herni konzole, kde je skutecny byznys a az potom jsou jednoduse portovane na PC. A slyseli jste nekdy u konzoli o nejake technologii podobne physX ??? Takze cele physX je ciste softwarova zalezitost pro zozlozeni vypoctu mezi vykonove prvky v PC jinak nez bylo dosud bezne. Ovsem aktualne je to naprosto zbytecne protoze nova PC maji k dispozici vice vykonu nez herni konzole.
robky (3195)|17.1.2010 06:55
[quote=|Mio|;338862]Fyzika nema detaily, physX je pocitani fyziky enginu na GPU misto na CPU, neplette do toho graficke detaily kdyz to s nimi nema vubec nic spolecneho.

Porad o tom premyslite vsichni jako o grafickem enginu, OMYL !!! PhysX je ciste vyuziti GPU jako KOPROCESORU pro vypocty ohledne fyzikalnich vlastnosti a jevu v danem enginu.

A kdyz neni koprocesor tak co?? No pocita to procesor. Je mozne ze v nekterych hrach se pote pouzije nejaka jednodussi fyzika, ale obecne o tom pochybuju, protoze kdo by si mohl dovolit platit za duplicitu ve vyvoji?? Taky by nebyl duvod prislusny soft k physX instalovat.

EDIT: Kdyz se nad tim zamyslim, tak cely physX je jen marketingova bublina pro udrzeni prodeje karet od nVidie, veskere dnesni hry jsou totiz primarne delane na herni konzole, kde je skutecny byznys a az potom jsou jednoduse portovane na PC. A slyseli jste nekdy u konzoli o nejake technologii podobne physX ??? Takze cele physX je ciste softwarova zalezitost pro zozlozeni vypoctu mezi vykonove prvky v PC jinak nez bylo dosud bezne. Ovsem aktualne je to naprosto zbytecne protoze nova PC maji k dispozici vice vykonu nez herni konzole.[/quote]

jj, súhlas, až teda na ten výkon PC vs konzola .....

Teoretický výkon procesora Xenon (xbox360) = 115,2 GFLOPS
Teoretický výkon procesora Core i7-975 = 55,36 GFLOPS
VLAN (656)|17.1.2010 07:09
[quote=robky;338873]jj, súhlas, až teda na ten výkon PC vs konzola .....

Teoretický výkon procesora Xenon (xbox360) = 115,2 GFLOPS
Teoretický výkon procesora Core i7-975 = 55,36 GFLOPS[/quote]

Také je zajmavé srovnání Grafiky, tam celkem konzole pokulhávají, ale jinak jsou to levné a výkoné stroje, na který jde bohužel jen hrát.
|Mio| (1333)|17.1.2010 09:59
Tim vyssim vykonem u PC jsem mel na mysli celkovy, zjednodusene CPU+GPU, protoze porovnavat jednotlie casti u jinych architektur je malinko zavadejici, obzvlast u papirovych parametru jako jsou FLOPS, protoze realne muze papirove slabsi procesor zvladnout urcity ukol rychleji nez papirove silnejsi, udaj o operacich v plovouci radove carce proste dost zavadi.
cool.beer (1)|17.1.2010 11:33
Ja provozuji uspesne Sapphire HD5850 (21162-00-50R) 1GB, PCI-E + GigaByte 9600GT (GV-N96TSL-512I) 512MB, PCI-E(Physix)..... Na poslednich ovladacich, ktere tuto spolupraci podporovali (185.68 64bit beta). Zatim u vsech her podporujicich physix plne funkcni. Tady je odkaz na seznam karet, ktere physix podporuji (min. 16 stream procesoru) - http://www.nvidia.co.uk/object/physx_gpus_uk.html
Logout (4018)|17.1.2010 11:42
Upřesnim s těma detailama fyziky - pohledal jsem něco na netu a myslím, že je to takhle.
Obecně CPU verze Physx nabízí stejný efekty jako GPU verze. Je ale možné některé
některý fyzikální efekty zapnout a vypnout (stejně jako u grafickejch vychytávek).
A některý hry povolují nejvyšší efekty pouze pokud je přítomnej GPU akcelerátor fyziky.
Ale to poslední je trochu bez záruky, názory se na to lišili a já nový hry neprvozuju...
|Mio| (1333)|17.1.2010 12:02
A nasel jsi nekde jake veci by se mohli dat vypnout/zapnout, protoze v navodech her pro nastaveni se naprosto nerozlisuje. Jedine ze by to delali automaticky. Ale o tom marne hledam jakekoliv informace.

Taky proti teto teorii hovori to ze je PhysX oddeleno od vlastni hry a instaluje se zvlast, je to uzavreny software, nikoliv jen jako API. Ale na druhou stranu bych podeziral nVidii ze bez prislusneho jejiho HW se schvalne chova "hure" neco jako byl kompilator od intelu, schvalne upraveny tak aby byl na procesorech ostatnich vyrobcu pomalejsi.

[SIZE="4"]Shrnu to asi takhle: Hry s vyuzivajici PhysX jedou i bez karet od nVidie normalne a bez vyznamneho rozdilu z pohledu hrace. Jen je to narocnejsi na vykon procesoru.[/SIZE]
Logout (4018)|17.1.2010 13:27
No, že u physx se daj nastavovat různý fyzikální vychytávky vyplývá třeba odsud (tři úrovně fyziky):
http://www.tomshardware.com/reviews/batman-arkham-asylum,2465-6.html
nebo odsud:
http://www.extra-hardware.cz/content/mirrors-edge-physx-geforce-procesory?page=0,0
[quote]Kromě základní fyziky však můžete u později vydané PC verze zapnout také komplexnější fyziku. V menu hry se volba jmenuje myslím trochu nepřesně PhysX On, v souboru TdEngine.ini už najdete dle mého názoru přesnější položky bDisablePhysXHardwareSupport a PhysXEnhanced.[/quote]
|Mio| (1333)|17.1.2010 14:13
Tak ted je jen otazka jestli to pujde zapnout bez HW od nvidie, predpokladam ze pujde protoze

[quote]Dobrým příkladem toho, jak to s PhysX funguje, může být třeba hra Unreal Tournament 3. V ní si fyziku napsanou pomocí PhysX bez nějakých starostí o výkon běžně užívá každý hráč. Existuje však přídavný soubor map, v nichž je fyzika mnohem složitější a bez akcelerace přes GPU/PPU není hra plynulá.[/quote]

Takze jde potom hlavne o vykon procesoru co az pujde nechat zapnute aby to zvladal. A vliv na plynulost muze mit to co jsem vyse zminoval, tedy ze nVidia nema zajem na tom aby to jelo plynule bez jejiho HW.

Ale ten kdo bude chtit hrat na maximalni detaily a s maximalnim vyuzitim tehle efektu, stejne do hardwaru hodne investuje a nejakou tu kartu od nVidie jako fyzikalni koprocesor poridi. Nastesti to ale pro ty ostatni neni nutne a nemusi se tim celkem zabyvat.
faugusztin (453)|17.1.2010 14:35
[quote=|Mio|;338946][SIZE="4"]Shrnu to asi takhle: Hry s vyuzivajici PhysX jedou i bez karet od nVidie normalne a bez vyznamneho rozdilu z pohledu hrace. Jen je to narocnejsi na vykon procesoru.[/SIZE][/quote]

Idu, ale bez vyznamneho rozdielu ? Nuz, to by som si nedovolil tvrdit...

Na PC existuju v podstate 2 masovo hrane hry, kde je naozaj vidiet rozdiel pri GPU PhysX - Batman Arkham Asylum a Mirrors Edge.

Ak mas NVIDIU vykonovo do 9800GTX+, tak si mozes zapnut prvu uroven GPU PhysX, to prinasa napriklad lietajuce papiere z balikov. Bez NV ci s vypnutym PhysX su baliky papierov v podstate nerozbitne :D.
Ak mas GTX260 alebo vyssie, tak si mozes zapnut vyssiu uroven PhysX, kde je uz naozaj viditelny rozdiel, kvoli dymu a pare, ktora bez PhysX alebo na nizsej urovni PhysX nie je.

U Mirrors Edge ide o vlajocky, efekt rozbitia okna a ine rozne drobnosti, ktore bez PhysX nie su tak efektne alebo vobec viditelne.

Co sa tyka instalacie, v podstate musis vlozit NV kartu, modnut si ovladace (posledna podporovana verzia je tusim 191.xx), vytvorit si virtualny monitor na NVIDIA karte, tym sa ti spristupni NVIDIA control panel, kde si zapnes PhysX. Tym ti zacne fungovat PhysX v Batmanovi, u Mirrors Edge ci inych hier, ktore k sebe bundluju aj GPU PhysX runtime je este nutne odstranit niektore PhysX DLL subory (su 2, ale teraz si nespomeniem ake maju meno).

PS: Mam to osobne odskusane, takze mi netvrdte ze je to inak - skusal som to na kombinacii HD5870 + 8800GT. Mirrors Edge po odstraneni tych 2 suborov bez problemov, bez nich maximalna sekacka. Batman na normal PhysX efektoch v pohode, vyssie PhysX efekty tato kombinacia nezvladala (na 1920x1200).
majkl 11 (207)|17.1.2010 14:49
Ja jsem zastáncem tohoto názoru nebo je to jinak: na ATI PhysX@GPU nepoběží (pouze na CPU), PhysX vyžaduje pro běh podporu rozhraní CUDA a tu ATI GK neposkytují (když už pomineme skutečnost, že PhysX@CUDA dnes nepoběží ani na Geforce GK pokud je v PC take GK ATI). Kdyžtak mě opravte :stupid
faugusztin (453)|17.1.2010 14:53
majkl11, ano, GPU PhysX vyzaduje NVIDIA kartu. Normalne to na nej nebezi, ked je ATI v rovnakom PC, no existuje "hack", ktorym tuto kontrolu odstranis a tym ti bezi PhysX na NV karte aj ked mas v rovnakom PC ATI.

Ako hovorim, mam to odskusane, funguje to.
majkl 11 (207)|17.1.2010 14:59
Teď ale koukám na tohle:

[QUOTE]Zapněte si PhysX v Batmanovi na kartách ATI
Pokud si nového Batmana chcete zahrát s fyzikálními efekty PhysX i na kartách ATI Radeon, stačí vám k tomu tři minutky času, ve kterých upravíte pár konfiguráků a překopírujete pár souborů. Hra se pak bude chovat a bude vypadat úplně stejně, jako kdybyste v počítači měli grafickou kartu Nvidia GeForce.

Pokud jste ještě PhysX v akci dosud neviděli, tak to hodně rychle napravte. Ne proto, že by se hra chovala o tolik lépe, ale spíše proto, že už za pár týdnů vyjde Windows 7 s DirectX 11, novým Compute Shaderem a OpenCL, takže už třeba nebude žádná další příležitost. PhysX umře.[/QUOTE]

tak nevím co si o tom myslet :runaway
majkl 11 (207)|17.1.2010 15:02
A na čem to chodí na vistách? a je to opravdu ověřené a znát?? JE mi jasné že je na to zatím jen pár her a kdo ví co bude za pul roku řeba žádné nebo mraky.
faugusztin (453)|17.1.2010 15:13
Skusal som to na W7, tam by nemal byt problem s ovladacmi. Na XP to tiez nie je problem, ale s Vistou nie som si isty (tam je tusim nemozne mat naraz NV aj ATI ovladace).

PS: Sorry ak ta zmiatol moj podpis, idem ho hned upravit :D
cicmundo (3)|17.1.2010 21:49
[quote=faugusztin;338997]Idu, ale bez vyznamneho rozdielu ? Nuz, to by som si nedovolil tvrdit...

Na PC existuju v podstate 2 masovo hrane hry, kde je naozaj vidiet rozdiel pri GPU PhysX - Batman Arkham Asylum a Mirrors Edge.

Ak mas NVIDIU vykonovo do 9800GTX+, tak si mozes zapnut prvu uroven GPU PhysX, to prinasa napriklad lietajuce papiere z balikov. Bez NV ci s vypnutym PhysX su baliky papierov v podstate nerozbitne :D.
Ak mas GTX260 alebo vyssie, tak si mozes zapnut vyssiu uroven PhysX, kde je uz naozaj viditelny rozdiel, kvoli dymu a pare, ktora bez PhysX alebo na nizsej urovni PhysX nie je.

U Mirrors Edge ide o vlajocky, efekt rozbitia okna a ine rozne drobnosti, ktore bez PhysX nie su tak efektne alebo vobec viditelne.

Co sa tyka instalacie, v podstate musis vlozit NV kartu, modnut si ovladace (posledna podporovana verzia je tusim 191.xx), vytvorit si virtualny monitor na NVIDIA karte, tym sa ti spristupni NVIDIA control panel, kde si zapnes PhysX. Tym ti zacne fungovat PhysX v Batmanovi, u Mirrors Edge ci inych hier, ktore k sebe bundluju aj GPU PhysX runtime je este nutne odstranit niektore PhysX DLL subory (su 2, ale teraz si nespomeniem ake maju meno).

PS: Mam to osobne odskusane, takze mi netvrdte ze je to inak - skusal som to na kombinacii HD5870 + 8800GT. Mirrors Edge po odstraneni tych 2 suborov bez problemov, bez nich maximalna sekacka. Batman na normal PhysX efektoch v pohode, vyssie PhysX efekty tato kombinacia nezvladala (na 1920x1200).[/quote]

Ahoj hraju Batmana a všude se píše že nvidia si zaplatila tuto hru a na kartách ati nefunguje physx.
Já mám v PC pouze 1 kartu a to ATI 2800XT intel core 2duo 4gb ram a windows VISTA a mužu si physx zapnout v menu bezproblému (mužu si dát první uroven physx při niž jsou vidět letajíc papíry, rpzbíjí se kachličky ) a taky si mužu zapnout výšší uroven physx kde jsou vidět vlajky ručník mlha a poletující listí venku. Tak tomu fakt nerozumí. Jakto že mi to jede??? nevím mám Díky za vysvětlení
Logout (4018)|17.1.2010 21:52
Je tomu tak, že abys moh akcelerovat fyziku na GPU, tak musíš mít všechny GK od nvidie. Jinak to počítá procesor a to tak, že pomalu.
cicmundo (3)|17.1.2010 22:10
A kdyby byl dost silnéj procesor např Intel Core i7-920 a bylo by to OK??
Jo a ješte jednu otázku Mám ATi 2800xt 256mb a mužu mít GF 8800 512mb za hubičku.
A ta otázka: o kolik je GF8800 512mb od gigabite lepší než ATi 2800xt 256mb gigabite a jestli to vuvec stují za přehození dík moc.
faugusztin (453)|17.1.2010 22:19
cicmundo, nestaci. Mirrors Edge, rozbite sklo so zapnutym PhysX a bez NV = sekacka max 3-4 FPS na i5 750 @ 3.36GHz.

A o akej 2800XT hovorite ? Taka karta NEEXISTUJE.
16cmfan (2153)|17.1.2010 22:53
Lidi, tahle sarafáda kolem PhysX je pitomost, stejne jako ostani technologie, pokud budou brány jen jako doplnek... hra by mela neco takovýho poskytnout v základu, dobre optimalizovane a interaktivné... napr. Red Faction Guerrilla - to je moja modla :) V základe sa dá hovorit o:

- hrách, ktoré dokážu neskutocne vela objektov zobrazit naraz(napr. crepiny z Mirror edge) to je PhysX

- pak hry s citem pro detail a realicnost chváni objektu (Half-life 2)

- pak je tu red faction, ktery ma ale jinou prednost - nezameruje se na pocitani milion castic na treti... ale na rýdzi interaktivitu... znicit se dá prakticky vsechno, až na pudu pod nohama a skály... človek ktomu nepotrebuje 6 jádro ani Nvidii atd. a jede to krásne... ach jo... kdybi ten GEOMOD 2 Engine byl i v jinych hrach... treba i od THQ :(

ps. sorry za moji filozofárčení ale tohle je proste prvni hra, ktera je nejen pekne interaktivni ale i zábavný... a nepotrebuje nvidii atd. nebo se mýlim ? :-D Ostaní tech dema nejsou hry, Batman neni pro každýho a bavi i bez PhysX, ostatni hry neznam...
Scream CZE (125)|17.1.2010 23:05
cicmundo Teoreticky by to nebyl problém. Ale nVidia ten software udělala tak aby když to počítá přes CPU tak aby to šlo jenom přes 1 jádro. A jenom 1 jádro to nezvládá.
A k Batmanovi. nVidia si ji nezaplatila jenom ji naprogramovala fyziku a taky zablokovalo detaily aby šly upravit jenom, když máš nVidii. Když máš ATi, tak s detaily nemůžeš moc hýbat.
cicmundo (3)|18.1.2010 17:52
[quote=faugusztin;339173]cicmundo, nestaci. Mirrors Edge, rozbite sklo so zapnutym PhysX a bez NV = sekacka max 3-4 FPS na i5 750 @ 3.36GHz.

A o akej 2800XT hovorite ? Taka karta NEEXISTUJE.[/quote]

Jo maš pravdu byl to překlep měl jsem na mysli Ati radeon HD2600XT 256mb ddr4
|Mio| (1333)|20.1.2010 16:56