reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou grafiku se 3 výstupy a malou spotřebou?

sumix (12)|16.1.2010 16:51
Zdravím, potřeboval bych doporučit co nejvhodnější PCIe grafickou kartu, která by splňovala následující parametry:
- co nejnižší spotřeba
- 3 výstupy (=připojení 3 monitorů)
- nejlépe pasivní chlazení
- co nejmenší cena :)
- na výkonu nezáleží

Jde mi o to, že potřebuju k jednomu PC, kde nezáleží na grafickém výkonu, připojit 3 monitory (v současnosti tam je nějaká levná MSI grafika s DVI+D-Sub a na ní 2 monitory). Hledal jsem, jestli bych našel třeba grafiku s 2xHDMI+1xDVI nebo tak něco, aby výstupy byly digitální, ale nenašel jsem, tak nevím, jestli se něco takového vůbec vyrábí (a pokud ano, tak aby to nebyla závratná cena :-D). Pokud by ale byl tip na grafiku s DVI+HDMI+DSub (s HDMI nemám zkušenost, ale měl by na něj přes pouhou redukci jít zapojit monitor s DVI vstupem, že?) s kvalitním D-Sub výstupem (na stávající grafice má D-Sub výstup trochu duchy; společně s novou grafikou budou i nové monitory, zatím ještě nevím, jaké přesně, ale vidím to minimálně na 20", čili min. 1680x1050), tak to klidně taky beru (asi to jinak ani nepůjde).

Zatím jsem trochu prolezl, co je v nabídce, a zaujaly mne např. tyhle karty:
- Zotac GT220 Zone Edition (ZT-20204-20L) 1GB, PCI-E, http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71512 - tady se mi líbí ten pasiv, ale už moc ne ta cena, takže to je spíš okrajový kandidát
- Gainward 0698-Bliss GT210 512MB, PCI-E, http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=70106 - ta vypadá asi nejslibněji, co jsem tak trochu googloval, tak jádro G210 by mělo z těch v současnosti dostupných mít asi nejmenší spotřebu, nebo ne? Jen se mi tam moc nelíbí ten D-Sub vyvedený z PCB pomocí kablíku (možná jsou moje obavy zbytečné?)
- Gainward 0346-Bliss GF9400GT 512MB, PCI-E, http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64705 - tady vypadá zase hezky ten pasiv, všechny výstupy jsou přímo na PCB, jen nevím, jestli ta spotřeba je optimální (nic jsem o tom nenašel)

Prosím tedy o kritiku těchto karet nebo doporučení nějaké lepší (s ohledem na výše uvedené požadavky). Tak nějak mám radši NVidii, ale pokud by byl nějaký pádný argument pro ATI (nebo třeba Matrox? - ale to už by asi bylo cenově jinde :), tak se tomu taky nebráním. Předem díky!
Smeli (2302)|16.1.2010 16:59
Radeon HD5670 a ano, NVIDIA neumí 3 výstupy bez např. Matrox TripleHead 2 Go
jrx (1880)|16.1.2010 17:33
Nebo si počkat na Radeon 5450 = úplný lowend s malinkou spotřebou a cenou, pasivním chlazením a podporou Eyefinity, tedy zapojení tří monitorů. Ale ten kdoví kdy příjde, takže pokud to spěchá tak vzít nejlevnější 5670.
VLAN (656)|16.1.2010 17:38
Já bch vzal tu 5670, spotřeba nízká výkon hodně dobrý a hlučnost bude přijatelná.
Smeli (2302)|16.1.2010 18:22
[quote=Jiri@tncm;338721]Nebo si počkat na Radeon 5450 = úplný lowend s malinkou spotřebou a cenou, pasivním chlazením a podporou Eyefinity, tedy zapojení tří monitorů. Ale ten kdoví kdy příjde, takže pokud to spěchá tak vzít nejlevnější 5670.[/quote]

Únor, dle roadmapy
sumix (12)|16.1.2010 18:29
Děkuji za tipy. Přiznám se, že to, že NV neumí triple head, mě teda dost (nemile) překvapilo. Nemile mě ale překvapila ta cena R5670 (asi jsem byl cenově idealista :) a taky jsem nenašel verzi s pasivem - hledám špatně, nebo se s pasivem nevyrábí? Jinak se mi líbí ta zmínka o R5450, z jedné strany na to tolik nechvátám, ale z druhé strany - když ji v únoru oficiálně vypustí, tak kdy se asi tak může dostat k nám?
Smeli (2302)|16.1.2010 18:34
[quote=sumix;338751]Děkuji za tipy. Přiznám se, že to, že NV neumí triple head, mě teda dost (nemile) překvapilo. Nemile mě ale překvapila ta cena R5670 (asi jsem byl cenově idealista :) a taky jsem nenašel verzi s pasivem - hledám špatně, nebo se s pasivem nevyrábí? Jinak se mi líbí ta zmínka o R5450, z jedné strany na to tolik nechvátám, ale z druhé strany - když ji v únoru oficiálně vypustí, tak kdy se asi tak může dostat k nám?[/quote]

No, HD5670 vyšla tento týden, takže upravené edice hned nečekej. Ale výměna by neměla být problém.

HD5450 by tu může být v den vydání nebo týden po. Ale vzhledem k velikosti by některé varianty mohly být venku ihned.
VLAN (656)|16.1.2010 18:48
Ono ATI a dostupnost hned od uvedení...to je téma které ATI zrovna jméno nezlepšuje v ČR, téměř vždy v posledný době se stalo, že ATI nedokázalo vytvořit nabídku na poptávku, např. u 4770 nebo u 5850, vždy se čekalo dlouho a navíc ještě celkem dost vzrostla cena.
sumix (12)|16.1.2010 18:52
Tak děkuju za informace :) Chvíli ještě můžu počkat a pak uvidím, jestli se ten R5450 objeví nebo ne. Mimochodem, na nějakou PCIe x1 grafiku za rozumnou cenu (ne jako ty šílenosti od matroxu :) ) jste asi náhodou nikde nenarazili, co? To by totiž bylo pro mě taky řešení...
Smeli (2302)|16.1.2010 18:58
[quote=VLAN;338761]Ono ATI a dostupnost hned od uvedení...to je téma které ATI zrovna jméno nezlepšuje v ČR, téměř vždy v posledný době se stalo, že ATI nedokázalo vytvořit nabídku na poptávku, např. u 4770 nebo u 5850, vždy se čekalo dlouho a navíc ještě celkem dost vzrostla cena.[/quote]

Už zase?

HD4850 byla dostupná v některých shopech dokonce i den před uvedením. HD4770 a HD5850 trpí defektem TSMC, znamená nepříliš dobrá výtěžnost na 40nm. Především u HD4770 to byl dlouhodobý problém. Ovšem, kdo chtěl kartu, mohl si ji koupit - není pravda, že by byla úplně nedostupná, jen si ji člověk musel najít. Pokud jde o HD5850 tak je to stejná pohádka, to že zapoměli distributoři na ČR ovšem není chyba AMD.

[quote=sumix;338763]Tak děkuju za informace :) Chvíli ještě můžu počkat a pak uvidím, jestli se ten R5450 objeví nebo ne. Mimochodem, na nějakou PCIe x1 grafiku za rozumnou cenu (ne jako ty šílenosti od matroxu :) ) jste asi náhodou nikde nenarazili, co? To by totiž bylo pro mě taky řešení...[/quote]

Pro 1x PCIe se moc karty nedělají, byly nějaké k vidění, ale u nás jen minimum. Zkus prohledat shopy. Ovšem platí opět to, že max 2 výstupy
sumix (12)|16.1.2010 19:08
Jasně, o tom omezení na 2 výstupy vím. Spíš mi jde o to, že bych tu grafiku přidal ke stávající (a deska má jenom jeden x16 slot). Nebo to tak snadno nejde? :) Vím, že windows výstup na víc monitorů podporují tuším od W98 a mělo by to jít i s více nezávislýma grafikama - nebo ne?
Smeli (2302)|16.1.2010 19:17
[quote=sumix;338773]Jasně, o tom omezení na 2 výstupy vím. Spíš mi jde o to, že bych tu grafiku přidal ke stávající (a deska má jenom jeden x16 slot). Nebo to tak snadno nejde? :) Vím, že windows výstup na víc monitorů podporují tuším od W98 a mělo by to jít i s více nezávislýma grafikama - nebo ne?[/quote]

Upřímně si myslím, že ten, kdo si s tím neporadí bude čipset.
sumix (12)|16.1.2010 19:23
Proč si s tím chipset neporadí? Kdybych po těch grafikách chtěl, aby něco opravdu dělaly, tak bych to bral, ale takhle, když se budou flákat a jenom vykreslovat okýnka...
matyyy (2527)|16.1.2010 19:29
hele co je to za desku jestli by pro tebe nebylo výhodnější koupit desku s integrovanou grafikou a k ní tu grafiku co máš
Smeli (2302)|16.1.2010 19:31
[quote=sumix;338776]Proč si s tím chipset neporadí? Kdybych po těch grafikách chtěl, aby něco opravdu dělaly, tak bych to bral, ale takhle, když se budou flákat a jenom vykreslovat okýnka...[/quote]

No, jde mi o to, aby tu grafiku vůbec akceptoval a věděl co s ní dělat. Možná plácám hlouposti, ale myslím, že bez čipsetu podporujícího multiGPU a bez adekvátní kombinace karet se nikam nedostaneš. Buď ta karta bude v podstatě nepoužitelná nebo ji systém ani nebude schopný nějakým způsobem spravovat a bude vidět jen tu v PEG.
Logout (4018)|16.1.2010 20:09
Obávám se Smeli, že (výjimečně :-)) opravdu plácáš hlouposti :-). Pokud nechceš, aby počítali 3D najednou, což asi není tendle případ,
tak jsou v podstatě dvě úskalí:
1) musí to podporovat operační systém. Dobře to podporovaly XP, visty nic moc (WDDM 1.0 podporuje jen jeden driver současně, takže dvě
karty museli sdílet jeden driver, někdy to šlo obejít vecpáním driverů z XP, který používali starej driver model), 7 by zas měli podporovat víc
grafickejch driverů.
2) musí to podporovat driver (některý drivery se nesnesou s jinym driverem).
Chipset s tim nemá vůbec co dělat (ono i podpora/nepodpora sli/crossfire na jinejch čipsetech je daleko víc věc software než hardware, grafický
karty s tim maj dělat jen to, že některý maj zabugovaný ovladače, takže se nesnesou s jinou grafikou.

Jinak
VLAN (656)|16.1.2010 20:21
[QUOTE=Smeli;338768]Už zase?

HD4850 byla dostupná v některých shopech dokonce i den před uvedením. HD4770 a HD5850 trpí defektem TSMC, znamená nepříliš dobrá výtěžnost na 40nm. Především u HD4770 to byl dlouhodobý problém. Ovšem, kdo chtěl kartu, mohl si ji koupit - není pravda, že by byla úplně nedostupná, jen si ji člověk musel najít. Pokud jde o HD5850 tak je to stejná pohádka, to že zapoměli distributoři na ČR ovšem není chyba AMD.

1.4770- v ČR nebyla téměř nikde ke koupi, byl problé při výrobě, čipy byly vadné. v té době jsem stavěl kamarádovi PC, a vím že jsme každý den prošel asi 20eshopů po dobu 2 měsíců a nikde nic, tak mi neříkej, že se daly sehnat.
2.5850-v tomhle s tebou souhlasím, byla to chyba distributorů ale jen do určité míry, v Německu jich byl také nedostatek ale jen první měsíc.

Smeli: Asi bude nejlepší když si příspěvky budeme navzájem brát s nadhledem, ušetříme spousta času řešením kde kdo udělal chybu, nebo tím že budem tvrdit, kdo z nás má pravdu, tohle opravdu nemá cenu.
czhunter (775)|16.1.2010 20:30
VLAN> Ano, ale ty děláš, jako by to u ATI byl naprostý standard, ale ve skutečnosti jsou R4770 a 5850 výjimky (v poslední době těch výjimek bylo bohužel víc). R4350, 4550, 4650, 4670, 4730, 4830, 4850, 4870, 4870X2, 4890 a možná i ty, co jsem zapomněl byly naprosto běžně dostupné karty (tzn. málo hned po vydání a ke konci prodeje a občas výpadky v zásobování, ale to má i nV), jenže ty si vybereš dvě karty, které byly z technických důvodů výjimkou a uděláš z toho pravidlo. A to není správné.

Jinak má Logout pravdu, CF/SLI nejsou pro připojení více monitorů potřeba a navíc každá delší karta je vždycky nacpat do kratšího slotu (no, do 1x nevím, ale do PCIE 4x jde karta 16x vecpat), jde jen o to, aby se tam fyzicky vlezla (tedy buď má deska prořízlý konektor, nebo si to musíš udělat sám :) )
sumix (12)|16.1.2010 20:41
Tak ještě jednou všem díky za hodnotné informace. Když tu padla zmínka o integrované grafice, tak jsem nad tím přemýšlel a možná že tam i bude(!), ale nemůžu to hned ověřit (PC nemám fyzicky u sebe, jen jsem byl zaúkolován vyřešit otázku výběru 3xLCD a pořešit to, aby to fungovalo :) - doteď tam byly 2 LCD, ale jedno umřelo, tak je třeba najít náhradu a přitom rovnou rozšířit pracovní plochu :-D).
Teď musím udělat průzkum v oblasti LCD (jde mi mj. o spotřebu, protože u 3 kousků už to bude znát) a až se v současné nabídce zorientuju, tak budu v jiné sekci diskuzního fóra tahat zase rozumy ohledně LCD :)
Smeli (2302)|16.1.2010 21:38
[quote=Logout;338793]Obávám se Smeli, že (výjimečně :-)) opravdu plácáš hlouposti :-). Pokud nechceš, aby počítali 3D najednou, což asi není tendle případ,
tak jsou v podstatě dvě úskalí:
1) musí to podporovat operační systém. Dobře to podporovaly XP, visty nic moc (WDDM 1.0 podporuje jen jeden driver současně, takže dvě
karty museli sdílet jeden driver, někdy to šlo obejít vecpáním driverů z XP, který používali starej driver model), 7 by zas měli podporovat víc
grafickejch driverů.
2) musí to podporovat driver (některý drivery se nesnesou s jinym driverem).
Chipset s tim nemá vůbec co dělat (ono i podpora/nepodpora sli/crossfire na jinejch čipsetech je daleko víc věc software než hardware, grafický
karty s tim maj dělat jen to, že některý maj zabugovaný ovladače, takže se nesnesou s jinou grafikou.

Jinak[/quote]

Njn, myslel sem to tak, že i kdyby to fungovalo, tak může dojít k problémům s driverem (dokáže jeden driver obsluhovat dvě různé GK bez toho, aby nějakým způsobem "spolupracovali"?). Ale jinak máš pravdu, s tím čipsetem sem vařil z vody :D

[quote=VLAN;338799]1.4770- v ČR nebyla téměř nikde ke koupi, byl problé při výrobě, čipy byly vadné. v té době jsem stavěl kamarádovi PC, a vím že jsme každý den prošel asi 20eshopů po dobu 2 měsíců a nikde nic, tak mi neříkej, že se daly sehnat.
2.5850-v tomhle s tebou souhlasím, byla to chyba distributorů ale jen do určité míry, v Německu jich byl také nedostatek ale jen první měsíc.

Smeli: Asi bude nejlepší když si příspěvky budeme navzájem brát s nadhledem, ušetříme spousta času řešením kde kdo udělal chybu, nebo tím že budem tvrdit, kdo z nás má pravdu, tohle opravdu nemá cenu.[/quote]

OKi, průběžně sleduju dostupnosti různých kousků HW a vývoj jejich cen. Hold, když se v práci člověk nudí :D
1) po launchi byli u nás HD4770 dostupné hádám asi týden, verze od PowerColor (vyrábí TUL), zbytek spíše nedostupný, především kvůli chybě v biosu způsobenou u PCPartner (dodává myslím Sapphire a další). TY dorazily asi o měsíc dva později a byly rychle pryč (asi týden dva dostupné). Pak se sem tam jen objevila nějaká kartička, situace se zlepšila asi dva měsíce před vydáním HD58x0, kdy už se o nich tak moc nemluvilo.
2) HD5850 - na launch bylo pár karet, vinou TSMC, které to celkem neadekvátně podělalo. Po těch se zaprášilo, stejně jako HD5870. NVIDIA si to podělala s G200b a neměla co prodávat. AMD prodalo kopicu RV770 na stavbu Milky Way a Applu. Hlad tišily jen HD58x0, cena šla nahoru, dostupnost dolů.
Logout (4018)|16.1.2010 22:44
Jo, tušim některý drivery byly zkriplený, takže nezvládali víc karet. Proto se svýho času doporučovalo každou kartu od jinýho výrobce. Myslim ale, že s příchodem SLI/CF drivery na víc karet myslej.
Jinak karty spolu spolupracovat nemusej, stejně jako spolu nemusej spolupracovat dvě síťovky, dvě zvukovky atd...