reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UPS utility

jacobsen (102)|18.1.2010 11:08
Ahoj, mel bych jednu otazku tykajici se zaloznich zdroju (UPS). konkretne se mi jedna o toto zarizeni
http://www.it-point.cz/?Mode=Sti&StiId=54745
(MGE evolution 850)

zajimalo by mne, jestli existuje nejaka utilita, ktera by me v pripade vypadku proudu oznamila, ze zarizeni pripojena na UPSku jedou jen na ni a ne na zasuvky. Budto nejakou utilitou stylu server-klient (ups-pocitac) nebo napr. poslanim emailu nebo neco podobneho. jde mi o to, ze na upsku mam zapojeny server, a ten mam v jinaci mistnosti, takze kdyz se neco stane, tak pipani upsky ze se prepina na rezim "baterie" vubec neslysim, takze bych to potreboval vyresit nejak jinak, casto dochazi v tomto miste k vypadku jisticu, takze staci je jen znova nahodit, ale pokud to nezjistim do 10 min kdy to jede na tu upsku, tak je mi to uplne k nicemu :( :(
hl.hl (1387)|18.1.2010 11:32
Na prilozenem CD jste nic vhodneho nenasel? A na jejich webu je hafo sw, tam take nic?
jacobsen (102)|18.1.2010 12:02
ono v podstate nejde asi o to co pouzit ale jak to udelat aby to fungovalo, na CD od upsky nejaky software mam, ale po pravde nevim jak to udelat, protoze aby to spolu komunikovalo je potreba to propojit bud USB kabelem a nebo kabelem RS232, a mam tam jeden server, na tom jede linux a ten je zapojenej do switche dal, takze netusim co a jak udelat abych tu upsku mohl monitorovat na dalku
pas!k (3765)|18.1.2010 12:10
Dival si se sem ? http://powerquality.eaton.com/EMEA/Support/Software-Drivers/default.asp

Tech softu co to podporuje je pomerne hodne.
hl.hl (1387)|18.1.2010 12:11
Normalne to funguje tak, ze se pripoji UPS do toho PC ktery napaji, bud pres ten USB nebo RS232 kabel. Nainstaluje se monitorovaci sw (vetsinou dodavany primo vyrobcem). V tomto sw se pak nastavi, ze ma treba poslat email a kam, obcas se pouzije poslani SMS (prostrednictvim emailu). Navic tento sw zabezpeci i to, ze kdyz se napajeni nenahodi do vybiti UPS, tak ze regulerne shodi PC a zabrani se tak ztrate dat.
EditorPO (2819)|18.1.2010 13:03
Pod win je to este v pohode, ale pod linuxom je situacia komplikovanejsia.

1. potrebujes kompatibilny kabel USB/RS-232, pomocou ktoreho by operacny system komunikoval s UPS, pripadne korektne vypol pocitac. Dost zalezi aj od konkretneho OS (Debian, BSD ...).
2. potrebujes software, ktory by tu komunikaciu zabezpecil a taktiez, aby ti poslal vystrahu o vypadku sietoveho napajania

Je otazne, ci by ti stihol prist email, alebo ci by si si ho tak rychlo vsimol. Istejsia je SMS. Na to sluzia konkretne zariadenia - hlasice (GSM moduly). Urcite najdes na internete, alebo u predajcov zabezpecovacej techniky.

Na original CD vacsinou software pre linux nie je, niekto to riesi cez linuxove emulatory win.
pas!k (3765)|18.1.2010 14:39
[quote=EditorPO;339392]
Je otazne, ci by ti stihol prist email, alebo ci by si si ho tak rychlo vsimol. Istejsia je SMS. Na to sluzia konkretne zariadenia - hlasice (GSM moduly). Urcite najdes na internete, alebo u predajcov zabezpecovacej techniky.
[/quote]

Tohle resim jednoduse pravidlem v mailu .. napriklad mam v serverovne teplotni cidlo ktery kdyz teplota presahne urcitou hodnotu posle emial .. tusim z emi to chodi nekam na centrum kdeje pravidlo ze pokud dojde email z adresy blabla @ neco.cz ma se preposlat na numero @ vodafone.cz a to uz to dojde jako sms .. ale priznavam ze treba ve 4 rano to neni zrovna nejprijemnejsi zprava :D
Tosuja (107)|21.1.2010 13:28
Zkus NUT - http://www.networkupstools.org

Ja mam na Linux-only siti pouze APC UPSky a tam pouzivam apcupsd - nekolik pocitacu na jedne UPS, sitove spojeni (nezapomen na switch na UPS :-) ) a posilani mailu + vypinani funguje dobre.

Poznamka k vypinani - ta rec o tom, ze neztratis data je takovy reklamni kec. Co ten SW k UPS dokaze je to, ze korektne vypne system, to je vse. Nepostara se o to, ze aplikacni software korektne skonci, ze ulozi co ma a neulozi co nema... Casto by to neslo resit ani hibernaci, to v pripade, kdy mas pripojene sitove disky.