reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kopírování přes eSATA/USB na WinXP velmi pomalé, asi 50% možné rychlosti

mapleiii (2)|21.1.2010 15:40
S pořízením druhého externího boxu k notebooku jsem se začal více zajímat o přenosové rychlosti a zjistil jsem nemilou věc - kopírování šlape zhruba na polovině rychlosti, kterou naměří s daným diskem HD Tune.

HD Tune pro disk připojený USB - průměr kolem 28MB/s, max 30MB/s
HD Tune pro disk připojený přes eSATA - průměr kolem 65MB/s, max kolem 70MB/s

To bych očekával a přijde mi to zcela v pořádku (disky samy dosahují hodnot kolem 60-70MB/s).

Pokud však dám kopírovat ve WinXP 1GB soubor na externí disk, rychlost je poloviční (15MB/s přes USB, 30MB/s přes eSATA). Zkoušel jsem opravdu hodně - sledování fragmentace, kopie ještě většího souboru, PIO/DMA mode, hrátky s page file, vypnutý antivir. Dokonce jsem cílový disk zcela vyčistil, aby ho nezatěžovala fragmentace a aby se psalo na začátek disku. Nic nepomohlo rychlost navýšit.

Udělal jsem test - několikrát kopie 10GB dat (10x 1GB soubor - ne ten samý) do NUL na lokálním disku v notebooku, přenosová rychlost 55MB/s. Tedy čtením z disku to nejspíš není.

Vypadá to, jako by někde probíhala nějaká verifikace (po zápisu ještě přečti a zkontroluj), která mi rychlost srazí na polovic a nebo jako by se to při kombinaci čtení z lokálu - zápis na externí prostě zadrhne a nejede to.

Notebook je DELL Precision M4300, Windows XP SP3, 4GB (3.5GB) RAM, Intel Core 2 Duo T7500@2.2GHz. eSATA je v PCMCIA (Serial ATA Card Bus), podpora hot swap. USB je úplně normální USB 2.

Nějaké nápady, co jsem opomněl?
robky (3195)|21.1.2010 16:28
Používaš súborový manažér (napr. TotalCommander) alebo kopíruješ vstavaným prieskumníkom?

Ešte môžeš vo vlastnostiach externého disku zvoliť *optimalizovať pre výkon* ....
mapleiii (2)|21.1.2010 16:31
Kopíroval jsem pomocí TotalCommanderu (abych snadněji viděl aktuální přenosovou rychlost) - nicméně tu kontroluji i měřením času vs. velikost. Kopíroval jsem i v průzkumníkovi Windows.

Zkoušel jsem i hrátky s RichCopy, ale s naprosto stejným výsledkem jako u dvou předchozích.