reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

kombinace wifi a klasické sítě

Zpjevy (92)|21.1.2010 18:42
Dobrý večer, mám tenhle problém: doma se nám rozmnožily bezdrátová zařízení (notebooky, mobil s wifi) a tak mě táta zaúkoloval, máme klasickou síť, ve které jsou zapojeny tři počítače (klasicky připojeny zazděným kabelem k routeru na půdě), tohle bychom chtěli pokud možno uchovat a k tomu přidat nějaké to bezdrátové připojení. U stávajícího routeru už je volná poslední zástrčka, proto, jestli to dobře chápu, pro mne není access point řešením a budu potřebovat wifi router, je to tak? Jedná se o vetší rodinný dům. Potom je tu také věc se zabezpečením. Pak je tu také obava ze zabezpečení, táta nechce sponzorovat internet sousedům, nejdřív mluvil o zapínání/vypínání signálu, ale podle mě by to mělo jít udělat normálně na nějaký vícemístný klíč, ne? Investovat chce +-1000, ale asi nebude problém s hranicí lehce pohnout. Předem děkuji
|Mio| (1333)|21.1.2010 21:37
Staci ti AP(nenatujici), muze to routovat a prodelovat adresy ten co jiz mate.

Solidni pristroje se daji sehnat uz od 600 a to i n norma.

Asi bych ti doporucil OEMko, konkretne http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1306 a k nemu 2x 5dBi antenky http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=523 abys je mohl umistit vhodne daleko a pokryt maximalne cely dum.

Nastavis mu Wifi cast a prepnes ho do rezimu bridge.

Podporuje zabezpeceni WPA2 ktere je naprosto bezpecne a nikdo se ti do nej nenaboura.
Zpjevy (92)|25.1.2010 21:34
takže nebudu muset vytvářet 'další' domácí síť ve wifi z toho posledního volného portu? moc se v tomhle nevyznám, tak se raději zeptám..

ty antény jsou kvůli zeílení signálu, nebo abych je umístil dál od AP a tím pokryl větší plochu?

budu potřebovat nějaké další propojky, redukce...?
|Mio| (1333)|25.1.2010 21:57
Bude lepsi tim doporucovanym nahradit ten stavajici, i kdyz jsem to puvodne myslel taz ze by se pripojil do toho stavajici na posledni port v rezimu bridge a nemusela by se nijak nastavovat sit, jen zabezpecit Wifi.

Ty anteny jsou silnejsi, takze vetsi/lepsi pokryti a jeste k tomu se daji dat dal od sebe, odstrani se tim ruzne stiny atd, tedy take zlepsi pokryti.

Ten tvuj stavajici router by se pak dal pouzit jako switch na zvetseni poctu portu pokud bys chtel tahat dalsi kabelem.
Logout (4018)|25.1.2010 22:14
Jde o to - ten router na půdě chytá wifi zvenku, nebo seš připojenej nějakym drátem. Pokud seš připojenej přes wifi, tak stávající nechat a připojit novej do režimu bridge, v opačnym případě nahradit.
Zpjevy (92)|26.1.2010 16:47
chytám wifi odjinud, z routeru pak kabely po domě. Takže využiju bridge režim. Jak náročné je tu síť potom zabezpečit? Mohl by mi někdo doporučit AP, který mají i na czc.cz?
Logout (4018)|26.1.2010 19:29
V CZC nekupuj, sou drahý. Jestli si z Prahy, tak kousek vedle je levnější tsbohemia.cz
Zpjevy (92)|26.1.2010 21:39
nn, jsem z druhý strany republiky, objednám to tam jak radil mio... ještě detail, byl jsem na půdě zjišťovat, co tam teda je a je tam starší model toho co radil mio, takže tu adresu, na který se to v prohlížeči konfiguruje mají stejnou.. jak si vyberu ten správnej?
|Mio| (1333)|26.1.2010 21:54
nejdriv si ho pripojis k PC a nastavis si jinou, treba hlavni router ma 192.168.0.1 tak das 192.168.0.254 tomu druhemu.
eraser (0)|27.1.2010 00:45
[quote=Logout;342100]Jde o to - ten router na půdě chytá wifi zvenku, nebo seš připojenej nějakym drátem. Pokud seš připojenej přes wifi, tak stávající nechat a připojit novej do režimu bridge, v opačnym případě nahradit.[/quote]Prečo práve režim bridge? Skorej režim AP a normálne to musí bežať.
Logout (4018)|27.1.2010 11:12
Režim AP a bridge je imho synonymum - ono v tomdle neni jednotná terminologie. Já jsem se setkal spíš s názvem bridge. On je i bridge přesně to, jako co se to zařízení v tom módu chová - spojuje dvě sítě na druhý vrstvě ISO/OSI.
Tosuja (107)|27.1.2010 15:22
[quote=Logout;342538]Režim AP a bridge je imho synonymum - ono v tomdle neni jednotná terminologie. Já jsem se setkal spíš s názvem bridge. On je i bridge přesně to, jako co se to zařízení v tom módu chová - spojuje dvě sítě na druhý vrstvě ISO/OSI.[/quote]

Dovolim si nesouhlasit. AP znamena jen a pouze Access point pro bezdratove klienty. Jestli bridguje nebo ne, je nepodstatne, muze klidne routovat a porad to bude AP.
Na druhou stranu - bridgovat muze i client, byt je potreba mu pomoct jednim nebo dvema drobnymi hacky.
Logout (4018)|27.1.2010 15:46
imho se tady motá několik různých klasifikací

bridge/router
= zařízení spojující dva segmenty sítě na druhé respektive třetí ISO/OSI vrstvě

AP + wireless client
"zařízení" poskytující "klientům" možnost připojení k síti

wifi router/wifi AP
router/bridge poskytující klientům možnost připojit se k síti

Třetí klasifikace je v podstatě špatně, protože wifirouter je taky APčko, ale je natolik vžitá, že s tím
nic neuděláme. Vznikla historicky tak, že byli wifi AP, který se dělily na dvě kategorie: routery a neroutery.
A v dosti eshopech to zjednodušili na kategorii wifi router a kategorii wifi AP (ono taky z obchodního hlediska
je blbý říkat - toto je AP bez routeru).
Takže imho když dneska někdo řekne, že potřebuje AP a nedodá jaký, většinou myslí neroutovací AP.

Z toho asi i vzniknul alternativní název pro bridge mód: AP mód. Ono zas bridge mód v nějakejch zařízeních znamená
mód, ve kterym je wifi část schopná fungovat zároveň ve WAN i LAN síti, by to nebylo tak jednoduchý. Takže
si člověk stejně musí zjistit, co tim vlastně chtěl autor říct.
Zpjevy (92)|2.2.2010 18:17
všem děkuji za rady, mám AP, který radil Mio, vše funguje bez problémů