reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AVATAR - co vy na to?

Deee-aN (3834)|23.1.2010 19:13
Docela mě překvapilo, že se tu ještě o tomhle - patrně filmu roku - nediskutuje. Přeci jen, jeho vznik umožnil vývoj v oblasti IT - pan Cameron čekal prý deset let, až bude existovat technologie, která natočení tohoto filmu umožní.
Abych přidal vlastní zkušenost, viděl jsem ho ve 3D a líbil se mi. Velkolepé "exteriéry", pěkné akce, propracované animace.... Děj... IMHO dělat nějaký komplikovaný do cca 150min. dlouhého filmu by bylo kontraproduktivní. Pan Cameron prostě umí a jediné, co bych Avatarovi vytknul, jsou pro mě nevěrohodní domorodci. Prostě animáci, i když velice pěkně udělaní.

BTW, taky jste si u toho vzpomněli na Dunu?
Jiziii (796)|23.1.2010 19:45
Tak řekl bych že tenhle film je hlavně kvuli efektum to 3D je jinej zážitek než normální kino ale zas tam nejsou detaily a další vady, a z těch 3D brejlí mi hrozně slzeli oči
Jinak dějově je to hoodně chabí (přirovnání k Pocahontas v sekci Vtípky je přesný)
A ve zpracování se mi něco líbylo něco vyloženě ne, např.: proč musej bejt na uplně jiný planetě stromy, proč se ty obludy podobaj hrozně člověku atd. naopak se mi líbylo že ty kmeny mluvyli jiným jazykem než anglickým což je v Americkejch filmech častý, ten "konektor" místo vlasu se mě taky líbil, některá zvířata byly taky pěkně inspirovány fantazíí, i když některý zaj jen v jiný barvě a s konektorem.

Takže bych to shrnul pokud nejdete na Avatar v 3D tak je to tuctovej film a bude vás to asi nudit
xmarek (1676)|23.1.2010 20:16
Vynikajicí propagace 3D, to se musí uznat. :thumb Dějově stejně zábavné jako Titanic :cry , ale o tom dnešní kinematografie je, nebo se mýlím?
Mintin (98)|23.1.2010 20:32
Tak když to vidíte ve 3D po prví tak bomba,ale jakmile bych to viděl po druhý už by mě víc zajímal příběh než ty efekty a všechno kolem a už by to taková bomba asi nebyla...

Ale jinak pěknej film mohlo by se jich dělat podobnejch víc s lepším příběhem..
Salamander (6177)|23.1.2010 20:39
Dobre natocene, vyborne efekty, ale pribeh naprosto ubohy az zalostny
Mintin (98)|23.1.2010 20:52
Vůbec nejhorší byl ten generál taky nechtěl chcípnout snad 9 životů jak kočka:-X..Ale prostě ve 3D fakt bomba no:-)))
dzandra (1368)|23.1.2010 20:56
Já myslím, že na to co jsem poslední dobou viděl v kině, myslím na to co jsem se těšil, jedno z mála co vůbec nezklamalo a skoro nadchlo. Prostě člověk vypne mozek a jen kouká a je spokojen. Navíc k tomu ta hudba :-)
Deee-aN (3834)|23.1.2010 21:45
Já na to šel s očekáváním nic moc. Bylo jasné, že to bude veliká podívaná (což je) a že příběh není nic moc, jsem věděl už předtím. Já se bavil. A o tom v tomhle typu filmu jde. Kdo od toho čeká víc, bude zklamán. IMHO ani Cameron neměl v úmyslu dělat bůhvíjaké "umění".
Scream CZE (125)|23.1.2010 22:20
[quote=Deee-aN;341488] IMHO ani Cameron neměl v úmyslu dělat bůhvíjaké "umění".[/quote]
Studio. Cameronův první scénář co dával studiu měl složitější děj a víc postav, ale studio mu na to nechtělo dát 250 miliónů. A bo Cameron čekal 15 let až bude technika, která by to zvládla udělat tak jak to chtěl, tak musel scénař zjednodušit. Holt když studio dá tolik peněž, tak chce aby se vrátilo co nejvíc a tím nejsnáz docílí tím, že bude jednoduchý děj, než děj u kterého se musí furt přemýšlet. A mimo jiné je to blockbuser a snad všecky blockbustery mají primitivní děj.
speedsnail (4876)|23.1.2010 23:22
Na Avatara jsem šel do imaxu v Praze.

Nejdřív technická stránka věci. 3D je fajn technologie, ALE, bylo vidět že jdou do maximální hloubky za každou cenu (účelové záběry s co největším kontrastem popředí a pozadí), a proto bylo nutné příliš často a hodně přeostřovat z čehož bolely oči a zbytečně to odvádělo pozornost od "děje". Druhá věc je rozmazanost rychlých scén. Oči mam v pořádku, brýle nenosím ale polovina filmu byla tak neskutečná mazanice.. nikdy se mi nic podobného nestalo. A stejně to viděl kluk co seděl vedlě mě (ten měl brýle). Nevim jestli šlo o technickou závadu konkrétního promítání, protože v jiném termínu to kamarád viděl ostře, ale mě to tedy značně znehodnotilo dojem z filmu. Místo efektů sem si občas z bolesti hlavy sundaval brýle a logicky jsem se více soustředil na děj a dialogy..

A tím přecházím ke kamenu úrazu. Tolik klíšé "zápletek", trapných a zbytečných dialogů a v neposlední řadě naprosto zoufalý překlad do češtiny způsobil, že ač jsem do kina šel s tím že od Avatara čekám hodně málo, byl jsem ve finále naprosto znechucen. V průběhu filmu jsem se několikrát neubránil smíchu, bohužel protože mi to přišlo tak neskutečně trapné.. Jo a děj překvapil jen jednou.. to když 5metrový robot vytáhl nůž, to jsem fakt nečekal (a nevěřícně zíral).

Suma sumárum: Technologie 3D má budoucnost a až se použije mimoděk u (dějově) plnohodnotného filmu, věřím že to příjemným způsobem dokáže dokreslit dojem z filmu (třeba jako dobrá hudba). Samotný snímek avatar je pro mě osobně ale velkým zklamáním.
Velmi slabý scénář, trapné dialogy, film nebyl ani vtipný, ani napínavý.. za mě 50%.

speed :slug
Leroj (271)|23.1.2010 23:59
tak to já bych mu dal daleko víc, a to nejsem nejmladší a jen tak něco se mi nelíbí...
rozhodně bych souhlasil s trapností některých scén a taky většina hereckých výkonů je na zoufalé úrovni - no ale je to prostě Podívaná s velkým P :thumb
jinak oči nemám už nejlepší, ale rozmazaný mi to nepřišlo /byli jsme v Imaxu v 6 řadě/
zítra jdu ještě jednou do našeho místního kina, tak budu moct porovnat
Deee-aN (3834)|24.1.2010 00:03
K rozdílnosti kvality promítání: potkali jsme v České Lípě v kině v Crystalu známou manželky, která to viděla ten den podruhé a říkala, že v Lípě to bylo s kvalitou projekce mnohem lepší než v Mladé Boleslavi....
Logout (4018)|24.1.2010 00:14
Scream CZE: Tim bych si nebyl tak jistej, že je to kvůli technice. Pán prstenů takový limity neměl a taky dopad jak dopad - z příběhu je laciná "conanovská" bitka. Bohužel čim lacinější děj, tim mu rozumí víc lidí a film víc vydělá....
r34ktor (7477)|24.1.2010 01:22
Vzhledem k hypu, který okolo filmu vznikl, jsem čekal něco víc, než oddychovku hodnou jednoho zhlédnutí.

Mimo nepropracovanosti děje mi vadila hlavně jeho předvidatelnost a jistá klišovitost. Také polarizace postav evidentně směřovala na průměrného amerického diváka, takže výsledek vyzněl spíše jako efektní pohádka se šťastným koncem (i když o tom by se dalo polemizovat).

Audiovizuální zpracování není špatné, ale nějak průlomové také ne.

Celkově to vidím jako promrhaný materiál, z něhož šlo vytěžit mnohem více. Moje hodnocení: 5,5/10.

Co se týče Cameronovi tvorby, mám od něj raději Terminátora 2 a Vetřelce.
EditorPO (2819)|24.1.2010 01:31
Nie je 3D ako 3D. Imax je uz out, moderne 3D kina maju novsie digitalne projektory, kde sa uz neprejavuju podobne neduhy ako bolenie oci, hlavy... Zabudnite na stare papierove okuliare. Nove 3D filmy sa uz ako 3D vyrabaju, uz to nie je len 3D uprava. A na premietanie potrebuju adekvatnu technologiu, ktora ovsem nie je v kazdom 3D kine. Preto mate niektori rozporuplne zazitky.

Co sa tyka Avatara, tak kazdy od toho cakal asi nieco ine, co snad ani tento film nemal poskytnut. Minimalne bol ale na zamyslenie nad ludstvom a nasou planetou. Pre mna to bol prijemny zazitok a nie zbytocne vyhodene peniaze. Ja mu davam 8/10.
Scream CZE (125)|24.1.2010 08:11
EditorPO: Out? si děláš srandu? IMax je furt to nejlepší. K tomu bolení očí. Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Znám člověka, kterému brýle v Imaxu vadí, ale v aktivní brýle v normálním kině ne. Třeba mě pasivní Imaxové brýle vyhovujou. aktivní jsem ještě nezkoušel.

Logout: Však to jsem napsal.

speedsnail: jo to se mi taky při jednom promítání stalo. Byl jsem na Avatar 2x a jednou to bylo ostré a podruhé rozmazané...
Deee-aN (3834)|24.1.2010 08:44
[quote=Logout;341515]Scream CZE: Tim bych si nebyl tak jistej, že je to kvůli technice. Pán prstenů takový limity neměl a taky dopad jak dopad - z příběhu je laciná "conanovská" bitka. Bohužel čim lacinější děj, tim mu rozumí víc lidí a film víc vydělá....[/quote]
To je Hollywood ;).
Se zfilmováváním kvalitních a známých předloh je vždycky problém. Teď jsem viděl Barvu kouzel a to bylo bídné. Ale je to dané i typem Pratchettova humoru, který se snad ani stoprocentně natočit nedá. LOTR je aspoň vizuálně velkolepý.
[quote=r34ktor;341526]Co se týče Cameronovi tvorby, mám od něj raději Terminátora 2 a Vetřelce.[/quote]
Jj, Vetřelci jsou absolutní klasika akční sci-fi.
[quote=EditorPO;341528]Co sa tyka Avatara, tak kazdy od toho cakal asi nieco ine, co snad ani tento film nemal poskytnut. Minimalne bol ale na zamyslenie nad ludstvom a nasou planetou. Pre mna to bol prijemny zazitok a nie zbytocne vyhodene peniaze. Ja mu davam 8/10.[/quote]
Copy that!:thumb
Vezir (120)|24.1.2010 09:27
Tak já byl na 3D verzi v Cinestaru a möhu k tomu říci pouze toto:
Děj filmu by se bez problému mohl vlézt do 3 minut, ale o to zřejmě ani tak nešlo, protože to všechno bylo jen na efekt a ten byl, alespoň dle mě, naprosto parádní. Co mi nevyhovovalo byly ony aktivní brýle, které mi neustále sjížděli a byly dost špinavé (selhání obsluhy kina). Co mi vyloženě vadilo byla hlasitost v kině, protože jsem zvyklý na normální hladinu zvuku, po chvíli jsem měl docela problém, osobně nechápu proč to muselo tak řvát, zřejmě je většina populace nahluchlá nebo se o to alespoň snaží jinak si to neumím vysvětlit. Jinak jsem byl ale spokojen a film jako takový bych hodnotil jako lehký nadprůměr.
Zdá se mi, že 3D je nejlépe zpracované u animáků pro děti, kde to nepůsobí tak násilně a většinou se u toho člověk i více baví, toť vše z mé strany.
Richmond (8084)|24.1.2010 10:42
[quote=r34ktor;341526]Co se týče Cameronovi tvorby, mám od něj raději Terminátora 2 a Vetřelce.[/quote]
Jo takovyhle pecky by se mely tocit a ne takovy kraviny, bejt Cameron tak se pod Avatar nepodepisu ;) Kdyz se podivate treba na toho Terminatora (+/- 15let starej film) tak se budete bavit vic, nehelede na to, kolik ten film vydelal a jaky v ty dobe mel moznosti.
Dojigiri (1629)|25.1.2010 09:45
No, líbilo se mi 3D, efekty velmi dobrý. Děj nic moc. Já tam šel ale hlavně kvůli 3D a efektům takže jsem byl spokojenej. Byla na tom se mnou přítelkyně, ovšem ta technicky založená příliš není, takže efekty jí tolik nezajímají, a děj jí taky moc nezaujal, takže byla z filmu znechucená (navíc nás pak oba bolela hlava, je otázka, jestli to bylo z 3D anebo z příliš hlasitýho zvuku).
czhunter (775)|25.1.2010 10:10
Já si u Avatara teda rozhodně vzpomněl na Pocahontas a Final Fantasy, protože z těchto dvou filmů je to složený (FF samozřejmě původně není film, ale přejděme to ... mám na mysli Spirits Within).

Je to pěknej film, to určitě, vydělá hodně peněz (nejvíc, než bude za pár leta zase překonán něčím dalším), ale nemyslím, že se nějak výrazněji zapíše do dějin filmu. Asi jako onen Titanic nebo Terminátor.
Zoidik (1405)|25.1.2010 10:13
3D jsem sice neviděl, ale je to skvělý filmek.
Rosta43 (154)|25.1.2010 10:25
Jen efekty, moc hlasité, děj nulový, prostě tahák na peníze a city
Scream CZE (125)|25.1.2010 10:53
czhunter: Věř mi, že se zapíše do dějin filmu ;) Už jenom kolik věcí si Cameron musel upravit a vymyslet, aby to mohl natočit. Třeba 3D kamera, které doteď byly neohrabané a teď se dá držet v ruce (při natáčení byli taky nejvýznamnější režiséři Spielberg, Jackson, Lucas a další a dívali se jak se s ní zachází a podobně. a teď s tou kamerou Spielberg natáčí film a je to poprvé co natáčí na digitální kameru a rovnou ve 3D), pak virtuální kamera, snímání tváře a klidně bych mohl pokračovat. Minimálně tímhle se Avatar zapíše od dějin kinematografie, stejně jako první film se zvukem, barevný film atd. ;)
L.P.Hans (12)|25.1.2010 19:03
Jeden graf za tisíc slov.
graphs-avatar-costs.jpg