reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pretaktovanie Q9400

s7anley (6)|24.1.2010 18:30
Pred týždňom som sa začal pohrávať s myšlienkou, že by som mohol skúsiť pretaktovať môj procesor. Kedže som o tejto tématike skoro nič nevedel začal som samozrejme príslušným študovaním. Ešte vždy v tom mám, ale zmätok a to je dôvod založenia tohto threadu.

Moja zostava
MB: MSI Intel G43M2-F ( MS-7526 )
CPU: Intel Q9400
Ram: 2x Kingstom DDR2 800Mhz
GPU: GeForce 9600GT

Chladič na procesor ešte nemám kúpeny, ale uvažujem nad Arctic Cooling FREEZER 7 Pro. Neuvažujem nad reviziou 2 pretože ta pridáva podporu pre socket 1366, čo vlastne nevyužijem. Nejaké odporúčanie?

Čítal som pár recenzií o taktovaní Q9400 s výsledkami a niektoré boli veľmi dobré. Pretaktovanie až na 3,9Ghz. Zvýšením FSB na 400Mhz sa zvýši výkon na 3,2Ghz čo už je celkom slušné. V tomto prípade bude pomer frekvencií 1:1. Je možné na ísť ešte vyššie alebo je to strop v tomto prípade?

Aký zdroj bude približne potrebný? Aktuálne mám 350W a neviem či to bude stačiť.

Ku samotnému OC, po zvýšením FSB budem musieť upravovať aj nejakú voltáž?

Vopred vďaka za každú odpoveď.
speedsnail (4876)|24.1.2010 19:02
350W je nedostatečná informace. Je velký rozdíl jestli je to seasonic, nebo eurocase. takže zjisti přesný typ a značku.

400fsb bys mohl zvládnout, resp. mohla by to zvládnout deska. Nicméně velké zázraky nečekej, protože tvoje deska není rozhodně vhodná na taktování. Je to kancelářský low-end s integrovanou grafikou..

1. nejdřív si vyzkoušej max fsb s děličkou 1:1 a násobičem 6x (aby jsi věděl že tě nebrzdí procesor)
2. Pak s násobičem plným a třeba i drobným navýšením napětí.
Mintin (98)|24.1.2010 19:05
No ohledně toho OC ti toho neřeknu Intel nemám,ale co se týká ostatních věcí tak asi takto:

Chladič:Nevím jestli je to nejlepší volba radši bych vzal CM Hyper 212 nebo nějaký Scythe..Ale ten chladič pak bude stačit..

Zdroj:Obávám se,že tvůj zdroj pokud zvedněš napětí to ponese těžce neříkám,že to nevydrží,ale štastnej z toho nebude..Radši bych koupil třeba 500 W Seasonic (dobrý i do budoucna)..
scratchy27 (315)|24.1.2010 20:02
Tak asi takhle, Q9400 (a potažmo hlavně S verze), je procesor s velkým OC potenciálem. Na mé desce G31 od Gigabyte (v podstatě podobný shit co máš ty) se mi tento procesor povedlo stabilně rozchodit na 3,43Ghz, ale je to nejspíš limit desky, s lepší podporou by šel ještě mnohem víš.
Co se týká toho chladiče, tak rovnou zapomeň na toho Freezra, je sice relativně dobrý v poměru cena/výkon, ale jakmile začneš do CPU cpát větší voltáž, tak ho neuchladí.
Pořeš rovnou i ten zdroj, 350W je akorát tak na hraně (když připočteš jeho stáří a možná pochybnou značku).
s7anley (6)|25.1.2010 00:31
[quote=speedsnail;341673]350W je nedostatečná informace. Je velký rozdíl jestli je to seasonic, nebo eurocase. takže zjisti přesný typ a značku.[/quote]
[quote=Mintin;341674]Zdroj:Obávám se,že tvůj zdroj pokud zvedněš napětí to ponese těžce neříkám,že to nevydrží,ale štastnej z toho nebude..Radši bych koupil třeba 500 W Seasonic (dobrý i do budoucna)..[/quote]

Pozrel som na to a je to ISO-450 LPP. Zdroj vyberala spoločnosť, ktorá skladala PC. Škoda, že som nevedel čo tam dajú. Vybral by som niečo lepšie. Čiže sa poobzerám po výkonejšom zdroji. Vidím to na tých 500W. Čo mi teda odporúčate SEASONIC alebo FORTRON?

[quote=Mintin;341674]Chladič:Nevím jestli je to nejlepší volba radši bych vzal CM Hyper 212 nebo nějaký Scythe..Ale ten chladič pak bude stačit..[/quote]

Vďaka za typ, ten CM Hyper 212 vyzerá dobre. Ktorý Scythe by si doporučil?

[quote=scratchy27;341691]Co se týká toho chladiče, tak rovnou zapomeň na toho Freezra, je sice relativně dobrý v poměru cena/výkon, ale jakmile začneš do CPU cpát větší voltáž, tak ho neuchladí.[/quote]

V popise máš spomenuté, že používaš Scythe Orochi rev.B si snim spokojný?

@speedsnail - Vďaka za radu ako postupovať pri samotnom OC. Doriešim ten potrebný HW a určite to takto aj testnem.

Celkovo vďaka všetkým za odpoveď.
fanynek (2048)|25.1.2010 00:57
Už tu bylo téměř vše řečeno, tak snad jen upřesním.
ZDE je velice pěkný úvod do problematiky přetaktování.

S tím chladičem mají kuci pravdu. Pokud chceš taktovat tohle čtyřjádro a není to "S" série, tak vem něco v "high endu" mezi chladiči. Odmění se ti velmi slušnými teplotami. Moje Noctua už má s tím mým quadem přes 3,6GHz celkem hoňky. (Byl jsem zvyklý u C2D na něco jinýho :))

A k tomu zdroji..... vzal bych nejspíš Corsair HX520. :notsure. Poslední dobou se mi Corsairy dost osvěčily a ač se to zdá možná divné, přetaktování CPU (a s tím spojené zvýšení Vcore) má za následek dost slušné zvýšení spotřeby sestavy; při měřeních mi vyšlo až o 20-25%.
Přetaktování VGA je v porovnání s přetaktováním CPU jen lehké pošimrání PSU.
speedsnail (4876)|25.1.2010 02:54
Pokud nebude kupovat herní grafiku, tak by stačil Corsair VX450. Pokud se počítá s nějakým upgrade do budoucna, tak je HX520 rozhodně super zdroj.

Chladič, 212+, na taktování je jeden z nejlepších. Na druhou stranu pokud je priorita hlučnost, jsou tu lepší kandidáti (kteří ale bud hůře chladí, nebo jsou výrazně dražší.. holt něco za něco)
scratchy27 (315)|25.1.2010 08:05
[quote=s7anley;341777]
V popise máš spomenuté, že používaš Scythe Orochi rev.B si snim spokojný?
[/quote]

Spokojený jsem s ním maximálně, je pravda, že zabere spoustu místa a výměna čehokoliv se díky tomu stává celkem slušným questem :-) ale na druhou stranu, který chladič by jako pasiv uchladil mírně přetaktovaný Q9400S na max 50C v zátěži ;)
Mintin (98)|25.1.2010 10:19
No k tomu chladiči já bych vzal ten CM Hyper 212+ a pokud by byl hlučný nebo si ještě chtěl zlepšit teploty tak ze zkušenosti vím,že pokud tam dáš lepší větrák Nexus,Noctua,Enermax atp... Tak pak máš ticho i mnohem lepší teploty..

Jinak co bych doporučil ze Scythe záleží kolik máš na to KČ..

Ale třeba :
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71605
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71603

Tyhle 2 chladiče by to opět zvládli naprosto s přehledem samozřejmě pokud si můžeš dovolit investovat víc tak pak je tu ještě Thermalright,ale to už je zas jiná kapitola..


A k tomu zdroji opět záleží jaký máš finance pokud nemáš moc peněz ber nejlíp 500 W seasonic,pokud máš něco navíc vem ten Corsair on se tedy vůbec od Seasonicu neliší (vyrábího Seasonic),ale připlatit nějaký 300 za to,že máš kabely klidně odpojovací a máš je v té černé bižůrce se určitě vyplatí..
peter cz (15)|25.1.2010 16:50
Ahoj, já mam no tomto CPU chladič Coolermaster Hyper 212, přetaktováno zatím na 3,6 GHz (bez zvýšení napětí !!), a naprosto bez problémů, teplota je v zátěži většinou 50 - 55 °C, normálně tak 35 °C

BTW: nakolik ste vyděli tenhle procesor nejvíce přetaktovaný (myslím dlouhodobě, ne jenom na chvíli) ?
fanynek (2048)|25.1.2010 18:10
@Mintine: Proč mu doporučuješ zrovna tyhle dva? :notsure
Scythe SCKC-2000 Grand Kama Cross ti bude akorát tak výborně honit teplý vzduch po kejsu a ohřívat všechno už tak dost horký kolem.
Scythe Mugen 2 (rev.B) má žebra hrozně nahusto a větrák s tím bude mít zbytečně moc práce ("to" profouknout).
Mintin (98)|25.1.2010 18:17
Protože s nima mám osobnostní zkušenosti a nemůžu si stěžovat,ale nejvíc mu doporučuji ten CM Hyper 212+..Nebudu mu doporučovat něco co nemám ozkoušené..Samozřejmě de i o to jak to má ve skříni uspořádané.

EDIT:Jo jinak nevim jestli máš s tím Mugenem zkušenost,možná mu ty žebra dají zabrat,ale přesto chladí výborně a myslím,že je to jeden z těch nej chladičů..
s7anley (6)|25.1.2010 23:06
[quote=speedsnail;341784]Pokud nebude kupovat herní grafiku, tak by stačil Corsair VX450. Pokud se počítá s nějakým upgrade do budoucna, tak je HX520 rozhodně super zdroj[/quote]
[quote=fanynek;341780]A k tomu zdroji..... vzal bych nejspíš Corsair HX520. :notsure. Poslední dobou se mi Corsairy dost osvěčily a ač se to zdá možná divné, přetaktování CPU (a s tím spojené zvýšení Vcore) má za následek dost slušné zvýšení spotřeby sestavy; při měřeních mi vyšlo až o 20-25%.[/quote]

Zatiaľ som stou 9600GT celkom spokojný na tých pár hier čo občas zahrám. Upgrade grafiky teda neplánujem určite minimálne 3 roky. Čiže zmenu zdroja beriem len čísto z dôvodu taktovania. Rozdiel medzi HX520 a VX450 je nejakých 500 korún. Myslím, že ako investíciu do budúcna to vidím skôr na ten HX520. Teraz len neviem či mi sadne do CASE-u. Mám tento http://www.foxconnchannel.com/Product/Chassis/detail_overview.aspx?id=en-us0000132. Čo myslíte?

[quote=speedsnail;341784]Chladič, 212+, na taktování je jeden z nejlepších. Na druhou stranu pokud je priorita hlučnost, jsou tu lepší kandidáti (kteří ale bud hůře chladí, nebo jsou výrazně dražší.. holt něco za něco)[/quote]
[quote=peter cz;341955]Ahoj, já mam no tomto CPU chladič Coolermaster Hyper 212, přetaktováno zatím na 3,6 GHz (bez zvýšení napětí !!), a naprosto bez problémů, teplota je v zátěži většinou 50 - 55 °C, normálně tak 35 °C[/quote]
Vyzerá dobre, ale ako je to stou hlučnosťou? Je to až také výrazné? Uprednostnil by som niečo tichšie ak je to možné.

[quote=fanynek;341780]ZDE je velice pěkný úvod do problematiky přetaktování.[/quote]

To som už samozrejme prečítal. Dokonca 2 krát, ale chcel som sa touto témou uistiť. A vyzerá to tak, že som urobil dobre, pretože padlo už veľa rád.

Ad rozpočet, samozrejme by som chcel ceny komponentov udržať v nejakom rozumnom pomere cena/výkon. Nemusím kupovať nabušený hw, ktorý zbytočne nepotrebujem. Ak je ale niečo kvalitné a oplatí sa trochu priplatiť tak nad tým určite pouvažujem.

Ešte raz vďaka všetkým za rady.
fanynek (2048)|26.1.2010 01:35
@zdroj Corsair HX520: Myslím, že s rozměry mít problém nebudeš. Podle uváděných TTD je jen o 1cm delší (150mm místo 140mm), než drtivá většina zdrojů této třídy, což můžu potvrdit. Měnil jsem Fortrona BS II 500W za Corsair HX620 a fakt jen ta délka. Šířka a výška jsou stejné.

@chladič CPU: co se týče toho chladiče, nvm, kolik do toho chceš vrazit, ale strašně rád bych ti doporučil Noctuu NH-U12P, i když to může být někomu trnem v oku kvůli vyšší ceně. Odmění se ti ale výbornými teplotami, neodiskutovatělně nízkým hlukem, jestli se to ticho dá takhle nazvat a také skvělým dílenským zpracováním + pro případ potřeby L.N. a U.L.N. adaptéry. Nekoliduje na desce s pasivy ani paměťovými moduly, jak to umí spousta jiných chladičů a vejde se do každé standartní skříně.
VLAN (656)|26.1.2010 20:34
Nemyslel jsi spíš NH-U12P SE2? Je výhodnější( v balení 2 ventilátory za stejnou cenu) a uchycovací systém nové generace který podporuje sc.1366 a 1156 v balení, a tak mi přijde zbytečné kupova starší model, který stále obchody nabízí.
fanynek (2048)|27.1.2010 01:11
Máš pravdu. Na tuhle "novinku" jsem dočista zapoměl. :notsure
Vyplatí se těch osm pětek připlatit. Druhý fan může jít zredukovaný na Outake a navíc bude mít uchycení do foroty, až bude upgradovat.
VLAN (656)|29.1.2010 06:13
[quote=fanynek;342481]Máš pravdu. Na tuhle "novinku" jsem dočista zapoměl. :notsure
Vyplatí se těch osm pětek připlatit. Druhý fan může jít zredukovaný na Outake a navíc bude mít uchycení do foroty, až bude upgradovat.[/quote]

Já si tam nechal oba dva, vím, je to sice hluk navíc a teploty nejsou o moc nižší, ale mě se to vzhledově líbí, a navíc proč ho nevyužít když je v balení? Kdyby jsem měl jinou case, tak ho použiju jako outtake, což doporučuji majitelům např. Case typu Centurion aj.
s7anley (6)|17.2.2010 21:06
Vďaka všetkým za radu.

Nakoniec som vybral zdroj Corsair VX450, pretože fakt neplánujem kupovať lepšiu grafiku tak podľa power supply calculatora ( http://extreme.outervision.com/psucalculator.jsp aj keď neviem ako veľmi tomu môžem dôverovať ) mám pekne veľkú rezervu, ktorú využijem na to taktovanie.

Chladič ešte stále uvažujem. Myslím, že ten odporučaný NOCTUA NH-U12P SE1366 bude vyhovujúci.

Časom napíšem ako som dopadol.
fanynek (2048)|18.2.2010 15:35
No, ono taky zdroj nekupuješ na rok a Bůh ví, co bude pak. Tím 520W bys nic nepokazil a zas takový cenový rozdíl to není. Ale to je tvoje věc.
Pravda je, že TEĎ ti stačit bude bohatě.:thumb
A chladič na Quad se "slušnějším" OC vyber fakt kvalitní. Ta Noctua je opravdu jedním z mála výborných kandidátů.:thumb
s7anley (6)|20.2.2010 17:25
Ešte mám dotaz, nie je síce ohľadom taktovania ale snaď to až tak nevadí. Ide o teplotu procesora a grafiky. Do koľko stupňov pri záťaži sa považuje, že je to v poriadku?
Práve som to testoval pri BioShocku a pri trochu dlhšom hraní som videl spomalenie. Teploty procesra sa pohybovali okolo 45 - 50 stupňov a grafika ( 9600GT ) mala teplotu okolo 55 stupňov.
Sú tie teploty až také vysoké, aby to mohlo po čase trochu trhať? Nastavenie grafiky hry je všetko na high.
fanynek (2048)|20.2.2010 22:38
Pokud ty teploty, které uvádíš, jsou opravdu při hře (zátěži), tak jsou naprosto v pohodě. (předpokládám, že tou teplotou procesoru myslíš jádra, ale ani na pouzdru by to nebylo zlý).

Jinak do těch 65-ti °C na jádrech (60°C na pouzdru) bych to při přetaktovaném Quadu nijak moc neřešil. Dále bych už hledal důvod, proč jsou tak vysoké.
Tmax pouzdra je pro info dle výrobce 71.4°C (na jádrech jevždy víc, než na pouzdru)

A u VGA GPU vydrží i přes 100°C a teploty kolem 80-ti°C nejsou ničím neobvyklým, takže tady si zase naprosto v pohodě.
To trhání může dělat přehnaný OC na VGA, nebo to prostě jen "nestíhá". Zkusil bych nastavit nižší detaily a viděl bys.
ITMAN (20)|21.2.2010 13:24
[quote=fanynek;350494]No, ono taky zdroj nekupuješ na rok a Bůh ví, co bude pak. Tím 520W bys nic nepokazil a zas takový cenový rozdíl to není. Ale to je tvoje věc.
Pravda je, že TEĎ ti stačit bude bohatě.:thumb
A chladič na Quad se "slušnějším" OC vyber fakt kvalitní. Ta Noctua je opravdu jedním z mála výborných kandidátů.:thumb[/quote]

Další dobrý kandidát je Scythe Mugen, ten mám a jsme hrozně moc spokojen.
fanynek (2048)|22.2.2010 00:18
Mohl bys to trochu rozvést?
Procesor, na kolik je přetaktovaný, s jakým Vcore, jaké máš teploty idle a v zatížení např. v OCCT, otáčky fanu apod.?