reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr monitoru 24"/16:10

George69 (16)|27.1.2010 19:49
Zdravím všechny přítomné a dovoluji si požádat o pomoc při výběru monitoru 24"/1920x1200. Monitor se bude používat především pro běžnou kancelářskou práci (Office etc..), web, úprava fotek(nikoli profi) a občasné prohlížení filmů. Dodávám, že hry nehraji.
Cena by se měla pohybovat okolo 8.000,- Kč +-, ale lze jít i výše, bude-li to mít z hlediska užitné hodnoty smysl (viz výše).

Ve spektru mého zájmu se ocitly následující modely (vše TN) :
1/Lenovo L2440p
2/Fujitsu B24W-5
3/Philips 240BW9CS (měl by pokrývat 92% gamut NTSC)

Děkuji za jakékoliv podnětné informace vč. evtl. doplnění o nějaký další zdařilejší model.
speedsnail (4876)|27.1.2010 21:28
26" Fujitsu Siemens za cca 8000,-
George69 (16)|28.1.2010 14:16
Díky za zajímavý tip, ale 26" se mi zdá přecejen už trochu moc vzhledem ke vzdálenosti(cca 50cm), ze které to budu sledovat. Navíc má ten monitor lesklý rám, který by při práci mohl působit rušivě, (i když uživatel v tebou zmíněném odkazu to zpochybňuje), ale není nad vlastní zkušenost.. Jinak ale ostatní parametry potažmo zkušenosti jsou velmi příznivé, zvláště spotřeba(!).. V každém případě o tom ještě budu uvažovat...

BTW, v disk. fóru na zivě mi byl doporučen model Philips 240PW9EB s H-IPS panelem za cca 10.000,-Kč, ale ani ten není bez chyb. Zvláště ta enormní přesycenost zeleného a červeného odstínu, kterou nelze odstranit ani kalibrací sondou.. A ta spotřeba je taky vysoká, což je ovšem paušální "výdobytek" IPS technologie..

Ještě o tom všem popřemýšlím...
meeee (1110)|28.1.2010 15:46
Jako nejrozumnější volba pro univerzální monitor mi dneska přijde Dell U2410.
Leroj (271)|28.1.2010 17:39
no protože vybíráš monitor na úpravu fotek a ne na hry, tak bych se vyhnul technologii TN.
z toho co tady padlo bych bral asi ten Dell 2410 - ještě jsem našel tento NEC, ale o tom zatím nic nevím.
meeee (1110)|28.1.2010 17:47
Ono za tyhle peníze to bude vždycky o kompromisech a loterie je to prakticky u každého modelu v téhle relaci.

A vysoký minimální jas? Já nevím, snad je to o technologii - na svém NECu jedu na 33% (což by mělo být kolem kolem 250cd/m) i v horších světelných podmínkách a oči furt vypálený nemám (//rozhodně tahá za oči míň, než to dělalo starší TNko při mnohem nižším jasu)...:notsure ...nebo ještě jinak - pokud máš někde aspoň trochu slušně umístěnej zdroj světla, IMHO tě minimální jas trápit nemusí, na ten si stěžují jen ti, kteří si neumějí rozsvítit.;)
Logout (4018)|28.1.2010 18:37
Mam dell. Ta vysoká úroveň min jasu není tak úplně pravda. Akorát jeho elektronika nedělá narozdíl od jinejch panelů blbiny a jas je pro ní jas a kontrast je pro ní kontrast. Takže kontrastem lze snížit bílou až na černou, snížením jasu na min se opravdu jen sníží jas podsvětlení a ne (narozdíl od jinejch panelů) i kontrast. Takže v tom problém není, akorát prostě je třeba sundat kontrast.
(teda - možná že některý panely dovedou i podsvětlení snížit míň, ale imho pokud člověk dělá grafiku a chce věrný barvy, tak jas stejně vytáhne vejš a v noci když chi očím přijemnej obraz, tak mi zas nižší kontrast nevadí).
Nevím co myslíš nad není nad IPS, ale ten panel je IPS.
Spotřebu dle údaje od IPS (teda voltampéry včetně jalovýho proudu) mam 50% oproti spotřebě PC v klidu (tříjádro phenom podtaktovanej na 800Mhz, 1950GT).

Ale budu ho reklamovat, protože píská a firmware 1.0 co mám má chybu, takže v tmavě šedejch plochách místo jednolitý barvy dělá nevimproč dithering, takže zatim ho doporučit nemůžu, reklamovat se holt u něj občas musí - ale nemůžu ani nedoporučit, jinak sem fakt spokojenej.
George69 (16)|28.1.2010 19:36
Leroj : úprava fotek na amat. úrovni nikoli profi, jak jsem už uvedl. Ten NEC je jen 23", což je pro mě nepřijatelné. Výška panelu musí být min. 30 cm, spíše ale výše.

meeee : Já si nemyslím, že 12.000,-Kč+- jsou v daném kontextu zas tak malé peníze.. Očekával bych u takto renomované značky alespoň určitou konstantnost v deklarovaných parametrech výrobku. To, že některé výr. šarže(revize) osazují defektními zdroji, považuji za nehorázné. Totéž se týká i podsvícení a zmiňovaných mech. závad. Toto neospravedlní žádné označení jako "ekonomické" apod.

P.S. Momentálně pracuji u prehistorického TN monitoru ACER AL1912 a mohu vás ujistit, že žádné sebemenší pískání či bzučení se nekoná. Stejně tak podsvícení je na tuto kategorii velmi slušné. Je to jen a jen o kvalitě výroby, jak už jsem říkal, a to by si měla takto ren. značka ohlídat, protože jinak dává poměrně zřetelně najevo, že na své zákazníky kálí...
Leroj (271)|29.1.2010 15:17
George69:
no je to tvoje volba, ale jestli myslíš, že profíci používají pro úpravu fotek monitory této cenové kategorie, tak jsi trochu mimo. To by si musel dost přitlačit. No a pokud počítáš s tiskem fotek, tak si s TN panelem pravděpodobně užiješ slušnou legraci :D
George69 (16)|29.1.2010 19:16
Leroj:
o tom, co používají profesionálové za zobrazovací HW mě nemusíš poučovat, donedávna jsem s několika spolupracoval (a netýkalo se to jen úpravy fotek). Ti, pokud si vybírají nový monitor, tak mají jasno. EIZO nebo NEC a vůbec se nezaobírají nějakými PR recenzemi v médiích potažmo neg. zkušenostmi uživatelů v různých disk. fórech, kteří si to na základě těchto "testů" koupí a pak jsou z toho zoufalí...

Mně šlo o něco jiného a nevím, jestli jsi to dostatečně pochopil.. Totiž o princip - jestliže nějaká renom. firma, a tou DELL snad bezesporu je, deklaruje u svých výrobků určité parametry, tak bych očekával, že budou garantovány bez ohledu na to, kdy anebo kde byly vyrobeny. Pokud toto není možné splnit, tak by taková firma měla jít tak akorát do autocenzura..

Víš, o no to je o něčem jiném. Tomáš Baťa na začátku 40. let min. století prohlásil, že za hosp. krizi ve 30. letech mohl především morální úpadek společnosti. A s tímto i dnes nelze než souhlasit. "Krédem" dnešního podnikatele je rychlé dosažení max. zisku za každou cenu. Už jsem to popisoval, takže to nebudu znovu opakovat. Hlavně produktu udělat patřičnou reklamu kromě jiného ve formě "odborných" recenzí a zákazníci hrňte se.. A že co v daném kontextu model, to jiné vlastnosti(-rozuměj vady), to nikoho nezajímá, neb to je přece v normě, o čemž jsou při případné reklamaci všichni serv. techniky oblbováni.. Každý monitor přece píská nebo bzučí, to je naprosto normální jev.. Bože, kam jsme se to dostali...:((((

Jinak nechci být škodolibý, ale když jsem si přečetl příspěvek Logouta, tak jsem se musel rozesmát..:D No, nic ve zlém....:)
Logout (4018)|29.1.2010 19:36
[quote]
Jinak nechci být škodolibý, ale když jsem si přečetl příspěvek Logouta, tak jsem se musel rozesmát..
[/quote]
Tak by mě zajímalo, jak bys to řešil na mym místě, když z důvodu práce sem požadoval 1900x1200, zároveň jsem chtěl monitor, kterej bude mít alespoň trochu dobrý barvy.

O všech neduzích dellu jsem věděl a vim, že prostě budu muset jednou až dvakrát reklamovat - ale kterej jinej monitor za podobnou cenu nabídne víc?
Leroj (271)|29.1.2010 20:28
jasně, Eizo znám, a když jsem vybíral monitor mimo jiné pro úpravu fotek /amatérskou/, tak jsem se na něj byl v předváděcím centru podívat. Líbil se, ale cena už méně a tak jsem vybral jinej a nelituji.
no ale jinak s touto debatou končím, zdá se mi, že jsi nějak mimo oblast mého chápání :confused:
George69 (16)|29.1.2010 21:40
Logout: V tvém profilu jsem se dočetl, že jsi programátor. Máš-li na mysli onou prací programování, tak by snad mohlo stačit toto http://lcd-monitory.heureka.cz/fujitsu-siemens-p24w-5/?order=2, anebo si prostě připlatit a pořídit např. toto http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=NEC+2490WUXI2&min=&max=&o=3. Pokud se tím živíš a vyžaduješ určitou dlouhodobě zaručenou kvalitu, tak by jsi mohl obětovat i těch cca 18,5kKč a pořídit toho NECa. Ale to už si musíš přebrat sám. Já bych na nějaké nekonečné reklamace neměl nervy ani čas, toť můj názor...


Leroj: To je mi líto, že tak poměrně jasnou záležitost nejsi schopen pochopit, nicméně s diskusí už také končím.

Rozhodnout se musím stejně jen já sám, takže takovéto disputace mi asi moc nepomohou.. Jedno vím ale jistě, DELL si s největší pravděpodobností pořizovat nebudu...
Logout (4018)|29.1.2010 22:40
Jsem programátor, ale fotim.
Ad fujitsu - panel to lepší nebude, navíc 8bit zpracování obrazu, což je znát (někdy proužkuje, horší barvy než dell).

A ten nec - zaprvý stojí o 50% víc, což už bylo nad částku, kterou sem do toho chtěl dát. A podle:
http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1396129
některý pískaj taky. Akorát oproti dellu neni tak komfortní reklamace...

A že dell dělá dithering v některejch módech? Je to dobře popsaná chyba firmware 1.0, kteoru 1.1 firmware řeší. Za těch šest tisíc, co bych dal víc do necu, mi to zavolání na dell, aby mi přivezli novej monitor nestojí...
George69 (16)|30.1.2010 15:06
Logout:
1/Nespecifikoval jsi rozsah činnosti, pro který má být ten monior využíván.

2/Pokud jsi OSVČ můžeš si pořizovací náklady odečíst z daň. základu. (Totéž platí i pro firmy) V současné době jsou vzhledem ke krizi tyto účetní záležitosti nastaveny velmi výhodně.

3/Řekl bych, že i přes tebou uvedený thread je riziko obdržení defektního modelu NECu výrazně nižší než u toho DELLu.

4/Co se týče reklamací, řekl bych, že je to srovnatelné viz http://nec-displays-cz.com/index.php?c=12&l=3.
Jinak předpokládám, že víš, že při uplatnění reklamace DELLu můžeš obdržet i repasovaný model, což se také často děje (viz různé diskuse na netu na toto téma).

5/Pokud ti jde o max. kvalitu bez kompromisů, tak si holt budeš muset připlatit a pořídit nějaké EIZO, jiné cesty není. A jestliže splňuješ, to, co jsem uvedl v bodě 2, pak by to neměl být až takový problém.
Logout (4018)|30.1.2010 17:36
1) taky ten thread nebyl o výběru monitoru pro mě, ale pro někoho jinýho, tys do toho začal rejt a nabíd si jeden monitor s +-srovnatelnou kvalitou a jeden značně dražší.

2a) Říká ti něco danění paušálem? Dost by mě zajímalo, kdo v mym oboru má výdaje takový, aby jich bylo nad 60% a ještě uživil rodinu. Navíc co s tim maj co dělat daňový odpisy? I kdybch nedanil paušálem, tak mi to ušetří maximálně cca 35% ceny u OBOU, reálně daleko míň díky nezdanitelnejnejm částkám - rozdíl zůstane teda furt dosti velkej. Zas jeden, co si myslí, že daňovej odpis znamená zadarmo, s odpuštěnim, argument jak od Paroubka.

4) Je to dosti rozdíl, protože s NECEm jsem tejden bez monitoru, DELL mění kus za kus.

5) Kdo psal, že mi jde o kvalitu bez kompromisů? Já právě jsem ochotnej kopromis udělat a nevidim na tom nic špatnýho - prostě za míň peněz je horší monitor, za víc lepší, co je na tom divnýho?

PS: Samozřejmě že ten dell vrátím. A na podruhý nebo na potřetí dostanu nepískající monitor s 1.1 firmware, kterej pro mně už nebude mít podstatnou vadu a těch zbylejch pět tisíc si necham třeba na lepší objektiv.
George69 (16)|30.1.2010 19:44
1/Do nikoho jsem neměl v úmyslu "rejt", ale po různorodých vesměs NEGATIVNÍCH tuzem. i zahr. zkušenostech s předmětným DELLem, které ty jsi vlastně potvrdil(!), jsem nabídl alternativy, toť vše.

2/Bez komentáře. Sestra pracuje v oboru, takže jen doufám, že to, co jsi popsal, máš zkonzultováno s někým od fochu..(Bez urážky)..

4/Pro mě je důležitý osd.2 § 1. Zaregistroval jsi ho ? Protože toto DELL NEDODRŽUJE, o čemž se můžeš přesvědčit v různých disk. fórech. Vždyť si to proboha projeď.. Ti reklamující zoufalci často obdrží repas, který má buď jinou závadu anebo se stejná projeví za krátkou dobu znovu.. A ty disputace se servisáky také nejsou zrovna jednoduché(zvláště při opakovaných reklamacích)...

5/Viz bod 4. Když máš čas, energii a především NERVY se těmito "hrátkami" zaobírat, tak jen do toho, já ti samozřejmě v ničem nebráním..

ad P.S. Opět bod 4, jen ti přeji, a to myslím NAPROSTO UPŘÍMNĚ, aby jsi alespoň na potřetí obdržel kus, který by byl rel. bez závad a aby tento stav vydržel pokud možno co nejdéle, alespoň po dobu záruky...


Jinak výše zmíněné (vč. mých předešlých reakcí) považuj jen za moje osobní stanovisko, které ti NIJAK NEVNUCUJI, takže se řiď svým vlastním raciem..

Tímto bych tuto diskusi resp. téma, které jsem sám založil, definitivně ukončil, neb to nepovažuji za smysluplné.. Děkuji všem za podnětné reakce a připomínky...

P.S. Další případná sdělení prosím do pošty....
Logout (4018)|30.1.2010 20:20
1) Jo, dell má negativa. Stejně za danejch podmínek je to imho dobrá volba - pro člověka ochotnýho třikrát doma přivítat technika a vyměnit si monitro. Pracuju z domova, takže no problem.
2) Nějakej lepší argument než sestra v oboru by nebyl? S něčim nesouhlasíš, nebo je to jen výkřik do tmy?
4) §1 čeho? Jinak dell nemá co dodržovat, smlouvu mam já s prodejcem. Že si vyberu možnost reklamovat výrobek přímo u dellu je čistě moje volba.
George69 (16)|30.1.2010 21:19
Proboha Logoute, já už skutečně nevím, co si mám o tobě myslet..:(

Všude ti dávám odkazy, tak si laskavě dej tu námahu a alespoň zběžně si je projeď. Oním odst.2 § 1 jsem měl na mysli záruč. podmínky výhradního tuzem. distributora NECu http://nec-displays-cz.com/index.php?c=12&l=3. Předpokládal jsem, že jsi to z kontextu pochopil...

A smlouva s prodejcem je ti čočku platná, neb ten se řídí zase jen zár. a rekl. podmínkami zdejšího zastoupení DELLu..
Výše zmíněné pochopitelně neplatí, využiješ-li 14-denního vrácení zboží dle zákona bez udání důvodu. Ale ani to není u některých firem tak jednoduché, jak možná víš..
Logout (4018)|30.1.2010 21:57
Jo, u necu máš na to tejden. Tzn. když koupíš třeba monitor někomu jako dárek, nebo když si všimneš bzučení pozdějc, tak máš smůlu. U dellu je NBD záruka furt. Neřikam tim, že dell má lepší záruku - oboje má svoje výhody a nevýhody.

Prodece se jaksi nemůže řídit záručními podmínkami dellu, prodejce se jaksi musí řídit zákonama ČR.
A když kupuješ monitor za x tisíc u nějakýho pochybnýho prodejce, tak to je Tvoje volba, rozumnej člověk nakupuje v důvěryhodnym obchodě.
George69 (16)|30.1.2010 23:28
Moje reakce vycházela z tvé informace, že to hodláš reklamovat nikoliv vracet.. A ony neg. zvukové atributy se většinou projeví ihned nebo velmi krátké době.. Výjimky samozřejmě mohou nastat (zvláště u těch repasů)..

Ale, nechme toho, nemá to smysl.. Vše relevantní už bylo řečeno, takže tímto tento můj thread uzavírám...

Pokud mi bude kdokoliv chtít něco podstatného k tématu sdělit, tak prosím do SZ....