reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Manuál CZ/EN

Jiziii (796)|29.1.2010 13:47
zdravím
mám takovej dotaz
koupil sem tatíkoj fotorámeček od Transcendu (PF810) v Alze
a k němu byl přibalenej jen cizojazyčnej návod, na stránkách transcendu českej návod není, tatík mi tvrdí že jsou povinní ze zákona dodat manual v češtině
mám nákou šanci že dostanu manual od alzy?
a zajímalo by mě jak je to s tim zákonem
Logout (4018)|29.1.2010 13:49
No, imho Ti max nabídnou, že Ti vrátěj peníze ať vrátíš rámeček. Na to asi právo máš. Ale pokud ten návod neexistuje (což je dosti pravděpodobný), tak ho v alze překládat nebudou.
matyyy (2527)|29.1.2010 13:50
Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele

[quote]§ 9
(1) Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití
a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.
(2) Povinností uvedených v odstavci 1 se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl
výrobce, dovozce nebo dodavatel. Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.[/quote]
Logout (4018)|29.1.2010 13:52
Z toho prakticky vyplývá, že kupní smouva je neplatná, protože je v rozporu se zákonem. Takže buď ti musej dát návod, nebo vrátit prachy.
EditorPO (2819)|29.1.2010 13:59
len na doplnenie, aby to bolo jednoznačné:
[quote]
Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele
[FONT=Arial]
§[/FONT][FONT=Arial]11 [/FONT]
[FONT=Arial](1) [/FONT] [FONT=Arial] Prodávající musí zajistit, aby informace uvedené v § 9, 10, 13 a 19, jsou-li poskytovány písemně, byly poskytnuty v českém jazyce. [/FONT]
[/quote]
Jiziii (796)|29.1.2010 14:03
ale když si to tak vemu ke kerýmu PC komponentu je českej návod ?
si myslím že musí bejt náká klička nebo tak něco
Logout (4018)|29.1.2010 15:16
No tak k základní desce manuál bejvá skoro vždy. Teď nedávno jsem kupoval řadič a taky. U HDD pravda třeba neni, ale tam to zas imho spadá pod:
[quote]
Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.
[/quote]
Kdo si kupuje samotnej HDD, tak by ho měl umět nainstalovat. IMHO soud to bude jinak posuzovat i hotovýho výrobku a u "náhradních dílů".
Jiziii (796)|29.1.2010 16:02
já sem na alze našel tohle
Zákon ukládá prodejcům dodávat české manuály u všech produktů – toto se však nevztahuje na produkty, jenž nejsou tzv. "samostatně činné". Český návod tedy není možné získat např. k pevnému disku či základní desce. U produktů jako jsou stolní DVD přehrávače, tiskárny či fotoaparáty je samozřejmě takovýto návod součástí balení.

Ale fotorámeček je samostatně činný takže by mi manual v čj dát měli, napsal sem jim na odkazovanej mail tak sem zvědav
speedsnail (4876)|29.1.2010 18:43
Je otázka, čeho chceš dosáhnout. Pokud se ti rámeček nelíbí a chceš vrátit prachy, tak absence CZ manuálu je cesta jak toho dosáhnout..

Nicméně pokud chceš rámeček používat a jen se po nich vozit (případně nikdo u vás neumí anglicky), tak jak bylo řečeno.. těžko to někdo v alze bude kvuli tobě překládat. Vrátěj ti prachy a budeš bez rámečku.
Jiziii (796)|4.2.2010 10:31
Tak sem jim napsal na mail a byla mi poslána PDF podoba návodu
docela sem koukal, nejdřív sem si myslel že to bude nákej google translate ale návod je přiloženej velice dobře, takže spokojenost
Je mi ale dost divný proč když existuje česká verze návodu proč ho Transcend nemá na stránkách
EditorPO (2819)|4.2.2010 10:36
[quote=Jiziii;345269]Je mi ale dost divný proč když existuje česká verze návodu proč ho Transcend nemá na stránkách[/quote]
Väčšinu lokalizovaných návodov si necháva vyrábať importér.
Jiziii (796)|4.2.2010 10:45
[quote=EditorPO;345271]Väčšinu lokalizovaných návodov si necháva vyrábať importér.[/quote]

to mě nenapadlo
ale hlavně že ten návod mám