reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nebootujici windowsy - chyba pri cteni disku - jak opravit ?

Honza Kulíšek (27)|21.2.2007 20:53
Zdravim.

Resim problem kdyz nechteji nabootovat widle - zatuhnou po POSTu na "Chyba pri cteni disku. Stisknete Ctrl+Alt+Del".

Vec se ma tak, ze mi havaroval file system - mel jsem ho rozdelenej na pet partic :
C: -system, 20GB
F: -data, 32GB
G: -data2, 173GB
linux swap 500MB
a ext2 cca 7GB

Prisel jsem o obsah ty druhy (F) - pri snaze o jeji zachranu jsem rozstoural i ten zbytek a celej disk se zblaznil.
To jsem s pomoci kamarada a chytrych softu dal dohromay - vsechny data se zdaji byt v poradku - z jineho compu si klidne C i G prohlednu a neco jsem i zazalohoval. Stejne tak Linuxovy partice jsou ok, ted z nej pisu. V linuxu se mi i C a G povedlo primountovat a cist z nej.
Problem je v tom, ze i kdyz se MFT i MBR zda byt v poradku a konzistence dat na C: disku taktez, tak windowsy odmitaji startovat...
(fixboot, fixmbr a bootcfg v recovery konzoli nepomohli)

Jsem odpurce reinstalace pri kazdem problemu, lec v tomto pripade se tomu asi nevyhnu - leda ze by nekdo vedel co jeste zkusit k oprave ci obnove nebo prenosu instalace win jinam a tak podobne ...
Proste jestli me nekdo muze nakopnout, pripadne pomoci s konzultaci pres icq v realnem case.

Moc dekuji

PS: dat to opravit expertum nechci - data ktery byly k necemu uz jsou fuc (partice F) a jde tu jenom o to zkusit jestli to nerozchodim (kdyz se vsechno zda byt ok)
Petr S. (1220)|24.2.2007 17:54
Zkus použít nějakou utilitku z Hiren's Boot CD pro opravu bootování, příp. k vytvoření boot menu, pokud tam je, to nevím přesně... Možná nějaký specializovaný nástroj pomůže...
Honza Kulíšek (27)|25.2.2007 23:06
Z Hirena jsem vyzkousel snad vsechno - neco mi pomohlo, neco prave naopak :)
Petr S. (1220)|26.2.2007 15:39
[quote=Honza Kulíšek]Z Hirena jsem vyzkousel snad vsechno - neco mi pomohlo, neco prave naopak :)[/quote]

Mohl by jsi to trošku rozvést? Které nástroje jsi použil? Docela by mě to zajímalo...

BTW: V jakém jsi teď stavu? Tedy nemyslím přímo ty ale Tvůj PC ;)
Honza Kulíšek (27)|26.2.2007 18:52
No ono je to delsi vypraveni, ale pro uplnost asi bude lepsi :)

Takze : Zil byl... :) Potreboval jsem otestovat sifrovani disku, na urovni systemu - tzn. sifrovat i bootovaci disk a jeho kompletni obsah. Disk byl rozdelen a obsazen jak jsem psal vyse. Pouzil jsem PGP Desktop a pak si s nim hral. Vsechno bylo ok, jenom to trochu haprovalo s tim linuxem - kdyz byly zasifrovany jenom ntfs partice, tak stejne nebyl schopen nabootovat a tak. Takze jsem se chtel na sifrovani vyprdnout a pripadne ho resit nejak jinak nebo kvuli nemu reorganizovat disk a systemy.
No a ted to zacne. PGP nejak zabugovalo a pri desifrovani zacalo vyvadet hrozny kousky - jako ze trvdilo o disku ze je disk sifrovan a pritom nebyl. A presto ze tvrdil ze je kryptovanej, nebyl ho schopen desifrovat (alespon "jako", aby k nemu zacal pristupovat spravne). To jsem v konecny fazi nejak horko tezko vyresil - osobne musim podotknout, ze jak jsem z PGP Desktop mel na zacatku dobrej pocit, tak po tomhle a hlavne po zkusenosti s jeho radoby supportem nebo dokonce forem jsem svuj postoj dost prehodnotil ... Dokonce jsem zvazoval jestli se nemam zacit bat o sva data i na druhym compu, ale tam jsem ho preste jeste nechal a zatim se zda byt vsechno ok - on je ten comp taky daleko standardnejsi, zadnej dual boot a podobne.

No a tak jsem se teda zbavil drahyho PGP, disky desifroval ale najednou ouha. Fko bylo pro windowsy nepristupny. Tak na to koukam a co nevidim ...
Disk se hlasi jako ze ma filesystem RAW a wokna umej ho jenom nabidnout k formatu... No a ted to pokracuje. Mel jsem stesti i nestesti ve stesti :)
Data jsem si pred experimentovanim s pgp dikybohu zazalohoval, ale presto na eFku bylo 20GB dat nahraditelnych, lec jsem je nechtel odepsat jen tak.
Takze jsem prochazel fora (o mem problemu nikde nic, neco malo o divnych zmenach na RAW format ale nic kloudneho) a zkousel. No, vyzkousel jsem vsemozny utility na recovery dat, unerasery a podobne ale bez uspechu.

Takze prisel na radu Hiren a jeho nastroje. Myslim ze to hlavni jsem zpusobil Partition Table Doctorem, ale uplne jistej si nejsem. Nasel nejakej error a ja ho nechal fixnout. Restartnu a najednou vyskakuje hlaska o necitelnym disku. Proste a jednoduse se rozsypal celej disk, MBR a snad i MFT. To jsem po nejaky dobe a s pomoci kamarada dal dohromady - par veceru nad DiskProbem z W2K, hledanim sektoru s informacema a tak. Nakonec ani tohle moc nepomahalo. Ale vzal jsem na pomoc TestDisk (to je software kterej na me udelal fakt velkej dojem), ten byl schopen celej disk znalyzovat a dat ho do kupy, defacto do stavu v jakym je ted. Jedna vtipna vec byla taky ta, ze kdyz uz jsem ho daval do kupy z tohohle stavu, tak jsem ho pichnul na druhej comp a spustil Rstudio - to je taky dost dobrej a zda se schopnej soft. No a zdalo se ze ten by si uz na pocatku s tim zmizelym eFkem poradil. Tomu rikam smula ...

Obnovil strukturu disku, Cecko i Gecko jsou citelny, linuxovy partice jsou taky v naprostym poradku (jak jsem myslim psal vyse, z toho linuxu ted uz dva tejdny bez problemu funguju - to je asi jedina pozitivni vec na tom vsem, tyhle problemy me k linuxu dobre nakopli, zvazuju jeho plny nasazeni :) )
Takze partice primountuju, nebo si je muzu po pripojeni disku na druhej comp i normalne prohlizet pod windowsama.
eFko jsem odepsal, jako jeden z posledni pokusu rikal kamarad ho pokusne naformatovat, aby se srovnala struktura celyho disku, ale to nepomohlo.

Obsah Cecka se zda uplne v poradku, z recovery konzole winu jsem byl schopen se i prihlasit k ty instalaci windowsu, ale nic z tech nastroju nepomohlo (fixmbr, fixboot, bootcfg)

Jinak k tem pouzitejm nastrojum - v prvni vlne (pokus o zachranu efka) jsem myslim jenom proscanoval Partition Magicem a pak zkusil tusim toho Doctora.
V druhy vlne obnovovani a zachranovani celyho disku jsem vyzkousel vsechno ze sekce Recovery, a i vetsinu z Partition a FixMBR nebo jak se ta jedna jmenuje. Jinak verze Hirena tusim 8 a neco
Petr S. (1220)|26.2.2007 19:18
Oh, díky za vyčerpávající komentář :) Tak aspoň, že se Ti to povedlo zachránit :thumb
Ritchie83 (369)|26.2.2007 19:29
[QUOTE=Honza Kulíšek]Disk se hlasi jako ze ma filesystem RAW a wokna umej ho jenom nabidnout k formatu...[/QUOTE]
Nestačilo by v této chvíli změnit typ souborového systému v tabulce rozdělení disku na 0x07 (NTFS)?
Honza Kulíšek (27)|26.2.2007 21:43
No v tom stavu asi ano, ted uz to myslim efekt mit nebude.
Bohuzel predtim jsem to nevedel. Ke vsemu mam ale stejne dojem ze enkryptovani/dekryptovani od PGP ty dany data znicilo.

No jak rikam, na tom vsem me nejvic stve, ze snaha o zachranu dvaceti giga nahraditelnych dat me malem stalo 170GB dalsich a zrejme bude stat system, reinstal a co ja vim jeste. No zatim jsem do toho jeste nesahl, z nadeje ze nekdo poradi - zvlast kdyz casti vypadaj v poradku ale celek nejak nejde.
A nez do toho sahnu tak si rozmyslim jestli nenasadit Kubuntu na plnej uvazek, zatim jsem s nim az na par malickosti spokojenej.

Takze kdyby kdokoliv s cimkoliv prisel, budu vdecnej :)
pavel_p (993)|26.2.2007 23:02
Zkusil bych v linuxu:
mkdir -p /mnt/stary-f (vytvoreni adresare)
mount /dev/???? /mnt/stary-f -t ntfs (pripojeni stareho disku do adresare, mozna typ vfat misto ntfs)
Zarizeni neznam, muze to byt kombinace hd/sd + a-h + 1-8, ale to uz se da uhadnout z prikazu mount, dle toho kde jsou pripojeny ktere oddily. Pokud se to povede, můžete třeba programem cfdisk /dev/??? nebo nějakou libovolnou obdobou změnit typ jednotky na fat/ntfs podle toho co to bylo. S NTFS bude ve Windows asi ještě problém, že k disku nebudeš mít práva (Linux to neřeší).

Co se týká přechodu na Linux tak je třeba si uvědomit, že je pro něj méně aplikací, některé jsou i propracovanější, ale uživatelsky méně přívětivé dokud se s nimi člověk nenaučí pracovat. Na 95% činnosti stačí. Doporučuju nechat oba systémy, Linux se třeba pro obnovu dat celkem hodí a určitě stojí za to se aspoň základy naučit a udělat si na něj názor. Určitě bych si však neuzavíral cestu zpět, třeba tím, že bych všechny oddíly zformátoval na ext3.
Honza Kulíšek (27)|26.2.2007 23:23
To mate ale na mysli stale cachry s tim jiz ztracenym eFkem, ne ? Jak rikam, ty data uz jsem odepsal a pochybuju ze by se k nim dalo jakkoliv dostat.
Ted se maximalne pokusit o rekonstrukci toho systemu.

Je nejaky zpusob, jak prenest instalaci windowsu v tomhle stavu ? Uplne laicky me napadlo udelat na jinem disku partici o stejne velikosti (mozna ze by to ani nemuselo), nainstalovat na ni cistej system a pak normalne vsechno prekopirovat (za predpokladu ze zdrojovy data jsou v poradku, coz se ale zda ze jo).
Honza Kulíšek (27)|3.3.2007 13:58
No, necekal bych to, ale nakonec jsem to fakt rozjel. A to zpusobem kterej natukavam vyse :)

Vzal jsem instalacku windowsu, zkusil udelat opravu instalace - nic.
Tak jsem nechal udelat normalne prepis instalace a - nic.
Takze uz jsem spravne tusil problem ve filesystemu prvni partice. Spustil jsem teda instalaci znovu, provedl pri ni format toho diskoveho oddilu a voila, nova instalace se v poradku rozjela, vsechno jelo.

A ted to nejvtipnejsi - mel jsem obsah tyhle systemovy partice zazalohovanej na jinym disku (zadnej norton ghost, zadny klonovani partice, proste prachsprosty prekopirovani slozek windows, program files a documents and settings a vseho co obsahovaly). A tak jsem disk s tou novou instalaci dal do druhyho compu a zkusil na nej nasypat ty puvodni data.

A ono to fakt jede !
Stacilo rucne opravit pismenka u disku (to se nejak rozhodilo) ale jinak vsechno jede na 100% - jedinej problemovej soft byl NetLimiter, takze ten jsem zatim odinstaloval. Jinak ale vsechno bezi, vsechno funguje. Fakt bych takovymu "prasackymu" obnovovani neveril, ale do budoucna si to urcite zapamatuju :)