Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 11 z 11

Téma: Nebootujici windowsy - chyba pri cteni disku - jak opravit ?

Nováček Avatar uživatele Honza Kulíšek
    Registrace
    Jun 2006

Zdravim.

Resim problem kdyz nechteji nabootovat widle - zatuhnou po POSTu na "Chyba pri cteni disku. Stisknete Ctrl+Alt+Del".

Vec se ma tak, ze mi havaroval file system - mel jsem ho rozdelenej na pet partic :
    C: -system, 20GB
    F: -data, 32GB
    G: -data2, 173GB
    linux swap 500MB
    a ext2 cca 7GB

Prisel jsem o obsah ty druhy (F) - pri snaze o jeji zachranu jsem rozstoural i ten zbytek a celej disk se zblaznil.
    To jsem s pomoci kamarada a chytrych softu dal dohromay - vsechny data se zdaji byt v poradku - z jineho compu si klidne C i G prohlednu a neco jsem i zazalohoval. Stejne tak Linuxovy partice jsou ok, ted z nej pisu. V linuxu se mi i C a G povedlo primountovat a cist z nej.
    Problem je v tom, ze i kdyz se MFT i MBR zda byt v poradku a konzistence dat na C: disku taktez, tak windowsy odmitaji startovat...
    (fixboot, fixmbr a bootcfg v recovery konzoli nepomohli)

Jsem odpurce reinstalace pri kazdem problemu, lec v tomto pripade se tomu asi nevyhnu - leda ze by nekdo vedel co jeste zkusit k oprave ci obnove nebo prenosu instalace win jinam a tak podobne ...
    Proste jestli me nekdo muze nakopnout, pripadne pomoci s konzultaci pres icq v realnem case.

Moc dekuji

PS: dat to opravit expertum nechci - data ktery byly k necemu uz jsou fuc (partice F) a jde tu jenom o to zkusit jestli to nerozchodim (kdyz se vsechno zda byt ok)
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele Petr S.
    Registrace
    Nov 2006

Zkus použít nějakou utilitku z Hiren's Boot CD pro opravu bootování, příp. k vytvoření boot menu, pokud tam je, to nevím přesně... Možná nějaký specializovaný nástroj pomůže...

Registrace
    Jun 2006

Z Hirena jsem vyzkousel snad vsechno - neco mi pomohlo, neco prave naopak

Registrace
    Nov 2006

Citace Původně odesláno od Honza Kulíšek
    Z Hirena jsem vyzkousel snad vsechno - neco mi pomohlo, neco prave naopak
    Mohl by jsi to trošku rozvést? Které nástroje jsi použil? Docela by mě to zajímalo...

BTW: V jakém jsi teď stavu? Tedy nemyslím přímo ty ale Tvůj PC

Registrace
    Jun 2006

No ono je to delsi vypraveni, ale pro uplnost asi bude lepsi

Takze : Zil byl... Potreboval jsem otestovat sifrovani disku, na urovni systemu - tzn. sifrovat i bootovaci disk a jeho kompletni obsah. Disk byl rozdelen a obsazen jak jsem psal vyse. Pouzil jsem PGP Desktop a pak si s nim hral. Vsechno bylo ok, jenom to trochu haprovalo s tim linuxem - kdyz byly zasifrovany jenom ntfs partice, tak stejne nebyl schopen nabootovat a tak. Takze jsem se chtel na sifrovani vyprdnout a pripadne ho resit nejak jinak nebo kvuli nemu reorganizovat disk a systemy.
    No a ted to zacne. PGP nejak zabugovalo a pri desifrovani zacalo vyvadet hrozny kousky - jako ze trvdilo o disku ze je disk sifrovan a pritom nebyl. A presto ze tvrdil ze je kryptovanej, nebyl ho schopen desifrovat (alespon "jako", aby k nemu zacal pristupovat spravne). To jsem v konecny fazi nejak horko tezko vyresil - osobne musim podotknout, ze jak jsem z PGP Desktop mel na zacatku dobrej pocit, tak po tomhle a hlavne po zkusenosti s jeho radoby supportem nebo dokonce forem jsem svuj postoj dost prehodnotil ... Dokonce jsem zvazoval jestli se nemam zacit bat o sva data i na druhym compu, ale tam jsem ho preste jeste nechal a zatim se zda byt vsechno ok - on je ten comp taky daleko standardnejsi, zadnej dual boot a podobne.

No a tak jsem se teda zbavil drahyho PGP, disky desifroval ale najednou ouha. Fko bylo pro windowsy nepristupny. Tak na to koukam a co nevidim ...
    Disk se hlasi jako ze ma filesystem RAW a wokna umej ho jenom nabidnout k formatu... No a ted to pokracuje. Mel jsem stesti i nestesti ve stesti
    Data jsem si pred experimentovanim s pgp dikybohu zazalohoval, ale presto na eFku bylo 20GB dat nahraditelnych, lec jsem je nechtel odepsat jen tak.
    Takze jsem prochazel fora (o mem problemu nikde nic, neco malo o divnych zmenach na RAW format ale nic kloudneho) a zkousel. No, vyzkousel jsem vsemozny utility na recovery dat, unerasery a podobne ale bez uspechu.

Takze prisel na radu Hiren a jeho nastroje. Myslim ze to hlavni jsem zpusobil Partition Table Doctorem, ale uplne jistej si nejsem. Nasel nejakej error a ja ho nechal fixnout. Restartnu a najednou vyskakuje hlaska o necitelnym disku. Proste a jednoduse se rozsypal celej disk, MBR a snad i MFT. To jsem po nejaky dobe a s pomoci kamarada dal dohromady - par veceru nad DiskProbem z W2K, hledanim sektoru s informacema a tak. Nakonec ani tohle moc nepomahalo. Ale vzal jsem na pomoc TestDisk (to je software kterej na me udelal fakt velkej dojem), ten byl schopen celej disk znalyzovat a dat ho do kupy, defacto do stavu v jakym je ted. Jedna vtipna vec byla taky ta, ze kdyz uz jsem ho daval do kupy z tohohle stavu, tak jsem ho pichnul na druhej comp a spustil Rstudio - to je taky dost dobrej a zda se schopnej soft. No a zdalo se ze ten by si uz na pocatku s tim zmizelym eFkem poradil. Tomu rikam smula ...

Obnovil strukturu disku, Cecko i Gecko jsou citelny, linuxovy partice jsou taky v naprostym poradku (jak jsem myslim psal vyse, z toho linuxu ted uz dva tejdny bez problemu funguju - to je asi jedina pozitivni vec na tom vsem, tyhle problemy me k linuxu dobre nakopli, zvazuju jeho plny nasazeni )
    Takze partice primountuju, nebo si je muzu po pripojeni disku na druhej comp i normalne prohlizet pod windowsama.
    eFko jsem odepsal, jako jeden z posledni pokusu rikal kamarad ho pokusne naformatovat, aby se srovnala struktura celyho disku, ale to nepomohlo.

Obsah Cecka se zda uplne v poradku, z recovery konzole winu jsem byl schopen se i prihlasit k ty instalaci windowsu, ale nic z tech nastroju nepomohlo (fixmbr, fixboot, bootcfg)

Jinak k tem pouzitejm nastrojum - v prvni vlne (pokus o zachranu efka) jsem myslim jenom proscanoval Partition Magicem a pak zkusil tusim toho Doctora.
    V druhy vlne obnovovani a zachranovani celyho disku jsem vyzkousel vsechno ze sekce Recovery, a i vetsinu z Partition a FixMBR nebo jak se ta jedna jmenuje. Jinak verze Hirena tusim 8 a neco

Registrace
    Nov 2006

Oh, díky za vyčerpávající komentář Tak aspoň, že se Ti to povedlo zachránit

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od Honza Kulíšek
    Disk se hlasi jako ze ma filesystem RAW a wokna umej ho jenom nabidnout k formatu...
    Nestačilo by v této chvíli změnit typ souborového systému v tabulce rozdělení disku na 0x07 (NTFS)?

Registrace
    Jun 2006

No v tom stavu asi ano, ted uz to myslim efekt mit nebude.
    Bohuzel predtim jsem to nevedel. Ke vsemu mam ale stejne dojem ze enkryptovani/dekryptovani od PGP ty dany data znicilo.

No jak rikam, na tom vsem me nejvic stve, ze snaha o zachranu dvaceti giga nahraditelnych dat me malem stalo 170GB dalsich a zrejme bude stat system, reinstal a co ja vim jeste. No zatim jsem do toho jeste nesahl, z nadeje ze nekdo poradi - zvlast kdyz casti vypadaj v poradku ale celek nejak nejde.
    A nez do toho sahnu tak si rozmyslim jestli nenasadit Kubuntu na plnej uvazek, zatim jsem s nim az na par malickosti spokojenej.

Takze kdyby kdokoliv s cimkoliv prisel, budu vdecnej

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

Zkusil bych v linuxu:
    mkdir -p /mnt/stary-f (vytvoreni adresare)
    mount /dev/???? /mnt/stary-f -t ntfs (pripojeni stareho disku do adresare, mozna typ vfat misto ntfs)
    Zarizeni neznam, muze to byt kombinace hd/sd + a-h + 1-8, ale to uz se da uhadnout z prikazu mount, dle toho kde jsou pripojeny ktere oddily. Pokud se to povede, můžete třeba programem cfdisk /dev/??? nebo nějakou libovolnou obdobou změnit typ jednotky na fat/ntfs podle toho co to bylo. S NTFS bude ve Windows asi ještě problém, že k disku nebudeš mít práva (Linux to neřeší).

Co se týká přechodu na Linux tak je třeba si uvědomit, že je pro něj méně aplikací, některé jsou i propracovanější, ale uživatelsky méně přívětivé dokud se s nimi člověk nenaučí pracovat. Na 95% činnosti stačí. Doporučuju nechat oba systémy, Linux se třeba pro obnovu dat celkem hodí a určitě stojí za to se aspoň základy naučit a udělat si na něj názor. Určitě bych si však neuzavíral cestu zpět, třeba tím, že bych všechny oddíly zformátoval na ext3.

Registrace
    Jun 2006

To mate ale na mysli stale cachry s tim jiz ztracenym eFkem, ne ? Jak rikam, ty data uz jsem odepsal a pochybuju ze by se k nim dalo jakkoliv dostat.
    Ted se maximalne pokusit o rekonstrukci toho systemu.

Je nejaky zpusob, jak prenest instalaci windowsu v tomhle stavu ? Uplne laicky me napadlo udelat na jinem disku partici o stejne velikosti (mozna ze by to ani nemuselo), nainstalovat na ni cistej system a pak normalne vsechno prekopirovat (za predpokladu ze zdrojovy data jsou v poradku, coz se ale zda ze jo).

Registrace
    Jun 2006

No, necekal bych to, ale nakonec jsem to fakt rozjel. A to zpusobem kterej natukavam vyse

Vzal jsem instalacku windowsu, zkusil udelat opravu instalace - nic.
    Tak jsem nechal udelat normalne prepis instalace a - nic.
    Takze uz jsem spravne tusil problem ve filesystemu prvni partice. Spustil jsem teda instalaci znovu, provedl pri ni format toho diskoveho oddilu a voila, nova instalace se v poradku rozjela, vsechno jelo.

A ted to nejvtipnejsi - mel jsem obsah tyhle systemovy partice zazalohovanej na jinym disku (zadnej norton ghost, zadny klonovani partice, proste prachsprosty prekopirovani slozek windows, program files a documents and settings a vseho co obsahovaly). A tak jsem disk s tou novou instalaci dal do druhyho compu a zkusil na nej nasypat ty puvodni data.

A ono to fakt jede !
    Stacilo rucne opravit pismenka u disku (to se nejak rozhodilo) ale jinak vsechno jede na 100% - jedinej problemovej soft byl NetLimiter, takze ten jsem zatim odinstaloval. Jinak ale vsechno bezi, vsechno funguje. Fakt bych takovymu "prasackymu" obnovovani neveril, ale do budoucna si to urcite zapamatuju

Podobná témata

1. windowsy
    Od Graimer v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 07-04-2014, 17:32
  2. Chyba disku v S.M.A.R.T kontrole
    Od reddevil1 v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 14-04-2012, 21:49
  3. Chyba disku?
    Od Georginek v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 19-12-2010, 18:01
  4. Chyba flash disku
    Od bluenite38 v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 11-08-2010, 10:41
  5. Chyba čtení disku
    Od pasecak v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 18-04-2009, 11:42