reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WD vs. Seagate

dabelik (110)|29.1.2010 23:51
Zdravím,

ktorý z týchto dvoch výrobcov je podľa vás teraz na tom lepšie? Čo ja viem tak niekedy bol TOP WD (Western Digital) ale potom prišli údajne problémy a to hralo do karát Seagate-u. Teraz stojím pred rozhodnutím do ktorej značky investujem, aktuálne mám od Seagate HDD ale zišiel by sa mi ešte jeden a nechcem TB disky lebo prísť o toľko dát naraz sa mi nechce, skôr preferujem viac HDD, menšej kapacity, ktoré sú rýchle a majú veľkú cache pamäť. Našiel som od WD disk 500GB s 32MB cache a 7200 ot. samozrejme SATA 2, ktorý stojí okolo 50€ ale Seagate za taký disk pýta o 12€ viac čiže okolo 62€. A tak je to na zamyslenie sa, do ktorého investovať a teda sa obraciam na vás o radu ;)

S pozdravom striky, za odpovede vopred vďaka..
hl.hl (1387)|30.1.2010 00:22
U me vede jasne WD. Black serie pro systemove disky, green pro uloziste dat, pripadne HTPC.

Edit: Jeden problem ale u WD existuje. Z oznaceni disku je obcas nemozne rici, jake plotny disk pouziva. Napriklad u 500 GB disku to muze byt 2x 250 GB a nebo v lepsim pripade 1x 500 GB.
Logout (4018)|30.1.2010 00:25
seagate disky teď stojej za houby.
Donedávna byly nejrychlejší samsungy F3. Někdo ale říká, že jsou poruchovější, ale je otázka, jestli to neni jen pověra - já ho mám a bez problémů.
Druhé nejlepší byly WD s kapacitama 320,640 a 1TB.
Teď navíc vyšly WD s 500GB/plotnu, teda disky s velikostí násobku 0,5TB - ale které přesně jsou ty nové s velkými plotnami (a teda menším počtem ploten, rychlejším čtením atd... nevím).
Smeli (2302)|30.1.2010 09:16
[quote=Logout;343367]seagate disky teď stojej za houby.
...[/quote]

Úplně bych to neříkal, 7200.12 už za investici stojí :)
Logout (4018)|30.1.2010 13:42
No, nevím, 7200.12 sice maj 500GB plotny, ale zřejmě zmršený firmware a dlouhý seeky a kdoví co, takže v podstatě nejsou schopný překonat
ani WD black s 320GB/plotnu, v podstatě jsou tak schopný soutěžit s WD blue 320GB/plotnu a samsungama F1..... jenže to už jsou generaci starý disky.

http://techreport.com/articles.x/16472/1

Navíc maj značně nevyrovnaný výkony, takže někde sice zazářej, ale jinde jsou i
pomalejší než 7200.11, což byly dost trága disky.... Takže kdybych si měl vybrat mezi
7200.12 a WD blue nebo samsungem F1, tak vybírám mezi WD a samsungem....
a asi šáhnu po samsungu...

Smysl maj možná jako vcelku rychlý readonly úložiště velkejch souborů, ale zas na to většinou stačej míň žeroucí a tišší "green" disky.
dabelik (110)|30.1.2010 14:19
Celkom kvalitne sa vo vás zamotávam a len chcem podotknúť, že až tak celú situáciu nesledujem a ani rozdelenie či označovanie diskov a teda musím trošku upresniť moju otázku. Ktorý konkrétne disk by ste mi odporučili ak chcem rýchly, s veľkou cache a o kapacite 500GB? (Môže byť aj 640GB ak je takýto model veľmi vydarený ale menší skôr nie, iba ak nejaký 400GB ale pod túto hranicu už fakt nie)
Richmond (8084)|30.1.2010 14:20
dabelik (110)|30.1.2010 14:24
Samsung sú tak kvalitné? Som nevedel ;) ale čo tá 16MB Cache? Mohla byť 32MB :-P ..

No ja som zvedavý na ďalšie príspevky, kto vie v ktorej značke nakoniec skončím :)
jrx (1880)|30.1.2010 14:28
Hele, nešpekuluj a vem ten Samsung. Nic lepšího nevymyslíš za tuhle cenu ;)
Logout (4018)|30.1.2010 14:30
Taky sem pro samsung, popř. pro WD, pokud Ti prodejce zaručí, že je to ten s 500GB plotnama. Ten by byl dražší, ale asi i o fous výkonnější. Vzhledem k problémům při shánění
(podle běžnýho označení ho nepoznáš od starecjch) ale jsem pro samsunga.
dabelik (110)|30.1.2010 14:37
Ale veď ja som už pri druhej otázke nestanovil cenu :) samozrejme nepotrebujem mať HDD o 500GB za 100€ xD ale tak od 50-70€ sa kľudne pohybovať môžte :-P ..
jrx (1880)|30.1.2010 14:43
Ještě je tu možnost koupě WD Caviar Black 3.5" 640GB WD6401AALS.
dabelik (110)|30.1.2010 14:54
Dvoj platňa má také isté prístupové časy ako jedno platňová? Nie je mať lepšie jednu platňu či ako to je? :) (Neukameňovať ma :-P )
Richmond (8084)|30.1.2010 15:08
S tebou je to docela tezky :rolleyes:
Bud si vem Samsunga a mas stopro jednoplotnovyho nebo si vyzadej WD s jednou plotnou (jsem zvedavej jak ti to zarucej kdyz jsou udajne zamichany, zadny voditko jsem na netu nenasel).
Smeli (2302)|30.1.2010 15:23
[quote=Logout;343435]No, nevím, 7200.12 sice maj 500GB plotny, ale zřejmě zmršený firmware a dlouhý seeky a kdoví co, takže v podstatě nejsou schopný překonat
ani WD black s 320GB/plotnu, v podstatě jsou tak schopný soutěžit s WD blue 320GB/plotnu a samsungama F1..... jenže to už jsou generaci starý disky.

http://techreport.com/articles.x/16472/1

Navíc maj značně nevyrovnaný výkony, takže někde sice zazářej, ale jinde jsou i
pomalejší než 7200.11, což byly dost trága disky.... Takže kdybych si měl vybrat mezi
7200.12 a WD blue nebo samsungem F1, tak vybírám mezi WD a samsungem....
a asi šáhnu po samsungu...

Smysl maj možná jako vcelku rychlý readonly úložiště velkejch souborů, ale zas na to většinou stačej míň žeroucí a tišší "green" disky.[/quote]

Vycházel sem z recenze na ehw a bohužel, možná jen pro mě, jsou Samsungy disky, které bych si do PC v životě nedal a k WD mám averzi (co se mi dostalo do ruky, to bylo buď zkriplené, hlučné nebo se brzy pokakalo). Ze seagatů sem jediný problém měl s 7200.11, který byl z oné neslavné série se špatným fw, naštěstí po přeflashování ještě jede.
StD (1963)|30.1.2010 15:31
[quote=Smeli;343476]Vycházel sem z této recenze a bohužel, možná jen pro mě, jsou Samsungy disky, které bych si do PC v životě nedal a k WD mám averzi (co se mi dostalo do ruky, to bylo buď zkriplené, hlučné nebo se brzy pokakalo). Ze seagatů sem jediný problém měl s 7200.11, který byl z oné neslavné série se špatným fw, naštěstí po přeflashování ještě jede.[/quote]
Copy that! Já mám ve všech mašinách už jen po 1 kousku WD a 1 HGST na dožití, ostatní výhradně Seagate různých serií, Všechny WD už během let skončily ve smetí (vydírání hlavičkami nebo KO elektronika). Vůbec se nebudu bát koupit 7200.12 i teď nabízené od výrobce opravené 7200.11 (TB za nějakých 110$ plus počta na Amazonu). Na Ťamťung bych nesáhl v rukavicích a WD je tak hračka na půl roku. U mne disky musí běhat řádku let.
Richmond (8084)|30.1.2010 15:31
[quote=Smeli;343476]co se mi dostalo do ruky, to bylo buď zkriplené, hlučné nebo se brzy pokakalo[/quote]
Od jiste doby (nejsou Hitachi) mam s WD ty same zkusenosti - 5ks WD v serveru postupne odeslo z ruznymi vadami, muj stary WD 160GB taktez napikacu (vibruje, hlucny, toci se mu plotny i ve vypnutem stavu). Kdyz jsem bral na zkousku Seagate tak jsem dostal spatnou serii, jedina moznost tedy byla Samsung a v pohode, tichoucky i po dvou letech. Je fakt, ze WD uz jsem od ty doby taky parkrat daval (na prani zakaznika) a jedou bez problemu, ale uz jim proste neverim tak jako kdysi...
dabelik (110)|30.1.2010 17:38
Tak že to teda nakoniec vyzerá na Seagate s jednou platňou, 32MB cache o kapacite 500GB a 7200ot. verzie 7200.12, že? Pozriem sa na to, snáď presne niečo v tomto štýle nájdem aj keď je pravda, že seagate doma už mám a nie je najtichší ale neviem ani ktorej verzie chudák je :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT: aktuálny HDD čo mám doma je Barracuda 7200.10 (dosť hlučný pri vážnejších operáciach :( )
Logout (4018)|30.1.2010 17:49
No a mě naopak všechny WD i samsungy běžej (až na jeden starej 40GB, kterej jsem svýho času za běhu vystavil slušnýmu přetížení) a nejhlučnější co sem měl byla seagate (tušim 7200.8) :-(. A IBM-hitachi byl jedinej disk, co mi odešel sám od sebe (ale to byla ta vadná série tuším 80GB).

A co se týče tý recenze, dyk potvrzuje to, co sem řikal - WD black tam seagate předběhnul ve většině testů, blue a F1 (v 1TB variantě, 640 byla z mě neznámýho důvodu znatelně pomalejší) má podobný výkony. A jak samsung, tak WD už má další znatelně rychlejší generaci disků (byť u WD obtížně identifikovatelnou).

Co se týče poruchovosti, tak WD6400aaks má dle CZC oproti seagate 7200.12 o pár desetin promile lepší výsledek. (U samsungů to uvedený není). A onehrá s tim problémem s firmware u seagate disků mě přístup seagatu taky moc nenadchnul....
VLAN (656)|30.1.2010 19:22
[quote=Smeli;343476]Vycházel sem z této recenze a bohužel, možná jen pro mě, jsou Samsungy disky, které bych si do PC v životě nedal a k WD mám averzi (co se mi dostalo do ruky, to bylo buď zkriplené, hlučné nebo se brzy pokakalo). Ze seagatů sem jediný problém měl s 7200.11, který byl z oné neslavné série se špatným fw, naštěstí po přeflashování ještě jede.[/quote]

A proč ti vadí Samsung? jen se ptám, já mám třeba v PC F1 750GB a chodí naprosto bez problému, jen s dobou se zvyšuje hlučnost.
Smeli (2302)|30.1.2010 22:07
[quote=dabelik;343511]Tak že to teda nakoniec vyzerá na Seagate s jednou platňou, 32MB cache o kapacite 500GB a 7200ot. verzie 7200.12, že? Pozriem sa na to, snáď presne niečo v tomto štýle nájdem aj keď je pravda, že seagate doma už mám a nie je najtichší ale neviem ani ktorej verzie chudák je :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT: aktuálny HDD čo mám doma je Barracuda 7200.10 (dosť hlučný pri vážnejších operáciach :( )[/quote]

Shodou okolností mám právě u sebe 7200.10 a 7200.12 a co jsem si tak hrál, tak 12ka je cca o polovinu rychlejší ale mnohem tišší


[quote=VLAN;343568]A proč ti vadí Samsung? jen se ptám, já mám třeba v PC F1 750GB a chodí naprosto bez problému, jen s dobou se zvyšuje hlučnost.[/quote]

Nejvíc zkušeností se samjungem sem měl v dobách jeho prvních disků, odcházela elektronika hlavně. Od té doby sem neměl důvod zkoumat jestli se investice vyplatí, na Seagatech jedu od 7200.7 a zatím mi teda nikdo neřekl, že by se disk pokakal.
StD (1963)|30.1.2010 23:08
[quote=Smeli;343650]...zatím mi teda nikdo neřekl, že by se disk pokakal.[/quote]

Ale jo, to si zase nalejme čistého vínka - pár už mi jich kleklo taky, ale vždy o tom mrchy daly zavčas vědět naprosto zřetelně, že si mám raději vše co nejdřív uklidit jinam. Také jsem ze Seagatu o data nikdy nepřišel, což se o jiných tvrdit (u mne) nedá.
VLAN (656)|31.1.2010 10:56
Když to tak shrnu, nejdéle mi zatím vydržel PATA WD 80GB, mám ho asi 6 let a pořád jede se stejnou hlučností. Moje první disky byly Segate, ale po dlouhé době a po 7200.11 jsem začal koupí Samsungu F1 na zkoužku, pak už WD a u nich jsem zůstal. Mám dobré zkušenosti s řadou WD AAKS a FALLS, jsou v celku rychlé, jen FALLS je na můj vkus i s anti vibračním boxem trochu hlučný.
odb (505)|31.1.2010 11:41
Moja rada - kup si hocijaky disk s tebou pozadovanou kapacitou.

Ak sa nehras na MB alebo ine cisla, tak ti to moze byt jedno. Ak kupis hocijaky klasicky disk, aj tak bude najvecsou brzdou celeho PC. Zivotnost - to tu na fore ale asi ani nikto iny okrem vyrobcov ti na tuto otazku objektivne neodpovie. Hlucnost - tu sa da trochu poradit ale zalezi od serie a daneho kusu. Rozdiely medzi vyrobcami ani nepostrehnes. Ak je moznost, bral by som jednoplatnovy. Velkost cache ma maly vplyv na vykon, takze je jedno , ci ma 8,16,32MB.

Osobne pouzivam Seagate (par WD pred par mesiacmi). Nemam s nimi problem. Vyhody - vyborny program Disc Wizard (je to vlastne Acronis True Image), nizka vyska disku jednoplatnovych diskov oproti inym vyrobcom (nie kazdy vyrobca vyraba jednoplatnove disky v nizsej verzii) a tym padom lepsie umiestnenie a chladenie. Bezporuchovy chod.
Za celu eru, co pouzivam disky Seagate jeden odisiel po par mesiacoch, raz mi bol dodany "refurbished disk", ktory odisiel a inac drzia bez najmensich problemov. Ale ber to ako len moj osobny nazor, lebo je to statistika z asi 500 diskov, co je nic oproti celkovemu predaju diskov.

Neviem, kde si pozeral na ceny ale jednoplatnovy 500GB Seagate 7200.12 kupis za 52 EUR.
Logout (4018)|31.1.2010 12:09
odb: no snad právě to, že disk je největší brzdou celýho PC, tak znamená, že i malej rozdíl se projeví, ne?

Nicméně co jsem se koukal na testy, tak samsung F3 500GB je z nějakýho důvodu značně pomalejší než 1TB varianta (např.)
http://www.hardwareluxx.de/community/showthread.php?t=542829
ale i z nepřímejch srovnání v lepších benchmárcích.
Čím je to způsobený nevím, možná právě poloviční cache u 500GB varianty (pokud optimalizovali firmware na 32mb, tak se to může poznat dosti). Takže F3 ne.

Nicméně pokud je to disk na systém, tak bych se přimlouval za WD blacka 640, ten seagate dostává skoro v každém testu.
VLAN (656)|31.1.2010 12:28
[quote=Logout;343761]odb: no snad právě to, že disk je největší brzdou celýho PC, tak znamená, že i malej rozdíl se projeví, ne?

Nicméně co jsem se koukal na testy, tak samsung F3 500GB je z nějakýho důvodu značně pomalejší než 1TB varianta (např.)
http://www.hardwareluxx.de/community/showthread.php?t=542829
ale i z nepřímejch srovnání v lepších benchmárcích.
Čím je to způsobený nevím, možná právě poloviční cache u 500GB varianty (pokud optimalizovali firmware na 32mb, tak se to může poznat dosti). Takže F3 ne.

Nicméně pokud je to disk na systém, tak bych se přimlouval za WD blacka 640, ten seagate dostává skoro v každém testu.[/quote]

Pokud WD, tak doporučuji 6400AAKS. Je to opravdu spolehlivý disk, celkem rychlý a tichý. Ten Black je sice rychlejší, ale znak tichosti to rozhodně není.
Logout (4018)|31.1.2010 12:34
vlan: není to ale jen nastavením acoustic managmentu? IMHO vnitřnosti maj stejný, lišej se jen dvěma procesorama u blacku, aspoň co vim... Ale nicméně ani ten blue neni vůbec špatnej disk, pomalejší než black je jen o fous.
dabelik (110)|2.2.2010 19:20
Toľko pekných správ ;) Ďakujem pekne..

Ale ak by som mal byť úprimný viac som naklonený k Seagate-u, predsa jeden doma mám a má ho aj zopár kamarátov a v pohodičke fičí. Jeden Seagate mi odišiel po týždni ale to som vtedy dosť čachroval so samotnou bedňou a je možné, že som len "poškrabal" platňu :-P ..

Samotný HDD, ktorý chcem kúpiť bude slúžiť výlučne len na data ale nie na úplne stále dáta čiže častejšie prepisované a pod.. Preto potrebujem rýchly disk a tichý nech hostia v obývačke sa necítia ako na poli :-)

Podľa mňa cache není na srandu a teda určite nejaký vplyv to musí mať a niekde sa to teda prejaviť musí. S najväčšou pravdepodobnosťou, ktorý kúpim bude jedno platňový 500GB Seagate 7200.12 ale pozriem sa aj po odporúčaných WD Diskoch a ich cene aj keď padli vyjadrenia, že je ťažké zaručiť mi od výrobcu, že to bude jedno platňa :-P Ak som všetko pochopil správne.

Cenu Seagate-u som pozeral v obchode datacom-ke.sk. Je to môj obľúbený zdroj pretože ak nájdem lacnejšiu cenu na hoc akom SK eshope, okamžite sa vieme dohodnúť na zľave čiže je to kvázi bezkonkurenčný obchod, do ktorého mám osobný prístup než objednávky cez internet.

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem, všetko si ešte premyslím a rozhodnem sa, dúfam správne.

S pozdravom striky.
ICEBOSS (3435)|2.2.2010 20:01
WD Black/Blue apod jsem namontoval peknou radku a nic zadnymu neni. Hitachi jsem mel nejradsi, ale nejak jim ustrnul vyvoj.
Troopers3 (10)|6.2.2010 20:58
Zdravím, potřeboval bych poradit se systémovým diskem. Chtěl jsem koupit tento WD http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=stoitem&stiid=94286 ale po přečtení předchozích příspěvků jsem zjistil že to asi nebude vhodný disk na systém. Prosil bych tedy o radu který koupit. Bylo by nejlepší vybírat z nabídky http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=spresenttrees&strid=6173
Chtěl bych nějaký tižšší disk.
ICEBOSS (3435)|6.2.2010 22:16
pokud chces tichy a rychly systemovy disk, kup si Samsung F3, pokud znacku samsung nemas na poli pevnych disku stejne jako ja rad, kup si WD Caviar Blue. WD Black ma vyrazny hlubsi seek, ktery mam osobne moc rad :-).