reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyznáte se v cívkách?

wizaard (913)|6.7.2006 20:36
Zdravím,
pokud je mezi vámi nějaký zkušenější elektrotechnik a ví něco o cívkách, rád bych věděl, jaká může být přičina, že cívka na grafické kartě (viz. obrázek - celká cívka zcela vlevo) vydává cvakavý zvuk při změnách na obrazovce (tedy když grafická karta pracuje)? Jestli se mi někdo rozhodne pomoci, prosím jako pro blbce :). Díky.

Martin Šejnoha (255)|6.7.2006 23:53
pokud vinutí "hraje" znamená to uvolněné závity a v kombinaci s impulsním provozem se cívky ozývají, jinak dokážou hrát keramické kondenzátory, obzvlášť staré tesla polštářky, výkonové rezistory(například když svůj zesilovač vybudím do umělé zátěže tak hrají emitorové rezistory u koncových tranzistorů...nejsou to žádná šméčka ale dráťáky Vishay) tento jev se dá pozorovat i ve starších šalinách, které mají tyristorovou výzbroj, při rozjezdech a brždění se ozývá bzukot, nové škoda anitra zase cvrdlikají....
wizaard (913)|7.7.2006 10:15
Ehm... :-S OK, takže uvolněné závity, chápu to dobře? Myslel jsem si to. Takže by mělo stačit zalití lakem?
rs (104)|7.7.2006 13:13
To pomůže, jinak spíš bych hovořil o uvolněném jádře, ale elektrotechnik už nejsem :-) .
Martin Šejnoha (255)|7.7.2006 13:29
nene jádro za nic nemůže v tomhle případě, třeba velká toroidní trafa mají velké sycení a díky tomu vrčí....může to zajít tak do extrému že pokud jsou závity volné tak se z nich oklepe lak a dojde k mezizávitovému zkratu, předchází se tomu vakuovou impregnací, pokud se cívka nehřeje, nebál bych se ji zalít třeba epoxidovou plyskiřicí a podobně, i zakapání voskem dobře funguje
rs (104)|7.7.2006 18:28
Nechci se hádat. Když se člověk podívá na tu fotografii té cívky, tak si myslím, že závity sami o sobě cvakat nemohou, nýbrž jádro cívky asi cvaká o ty závity. To samozřejmě nevylučuje možnost oklepání izolačního laku a následného zkratu, to skutečně možné je. Autor otázky tvrdí, že ta cívka cvaká jen někdy (transformátor vrčí stále protože pracuje se střídavým proudem), a to bude asi tehdy, když dochází ke změně velikosti proudu procházející cívkou. Změna proudu vyvolá změnu magnetického pole cívky a také změnu magnetické síly, která pohne s jádrem cívky které narazí na závity, to je to cvaknutí. Toť můj názor. Když vidím jak jsou na té cívce tlusté dráty, tak si nedovedu představit, že o sebe cvakají závity (působením stejné magnetické síly, která může hýbat i jádrem). To by tama musely protékat obrovské proudy. Opakuji, že je to jen můj názor a klidně se nechám přesvědčit jinou teorií, pokud bude podložena nějakou rozumnou úvahou.
wizaard (913)|7.7.2006 19:37
No... teď vás asi všechny zaskočím, jako jsem zaskočil některé na jiném webu (podobnou diskusi vedu i jinde) - brácha elektrikář (a tak vůbec všechno možné kolem elektroniky - např. programovatelné čipy) mi poradil, ať to zkusím zakapat nějakým lakem nebo ať zkusím evetuelně to zalít lepidlem herkules (a nechat ho dobře vyschnout). Zkusil jsem šelak celkem 5x pokapat a trochu to pomohlo. Včera jsem to teda zalil herkulesem, před chvílí to do PC strčil a zvuk je silnější, nechápu to.

P.S.: přijde mi, že je část z pár závitů jakoby opálených a že se cívka zahřála. Zahřátím jsem si skoro jist, opálením ne.

P.S.S.: Volal jsem bráchovi, říkal, že to mám nechat ještě ležet, ještě schnout (schne to od včerejška kolem 22:00) a zkusit to, pokud by to znovu zlobilo, že by tu cívku přemotal.

Obrázky:
cívka před jakýmikoliv úpravami:
http://www.dropshots.com/day.php?userid=141245&cdate=20060707&ctime=112158

cívka po úpravách dnes:
http://www.dropshots.com/day.php?userid=141245&cdate=20060707&ctime=112157
rs (104)|7.7.2006 20:47
Osobně mi nepřijde Herkules jako vhodný. To zalití epoxidem co navrhoval Martin Šejnoha je skutečně betonové řešení :-), a určitě lepší než Herkules. Hercules mi přijde i po zatvrdnutí trochu gumový, naopak s epoxidovým lepidlem nehne skoro nic (po překročení meze pevnosti se prostě zlomí). Zalití epoxidem je ale nevratné řešení, takže si to člověk musí trochu zvážit.

Ovšem platí to co napsal Martin: "pokud se cívka nehřeje, nebál bych se ji zalít třeba epoxidovou plyskiřicí" a ta Tvoje se zrovna hřeje :-/ . Takže vosk taky nepřichází do úvahy. Přesto co se tepelných vlastností týče, je myslím epoxid lepší než Herkules.

Osobně jsem pro lak.

Po zahřátí myslím izolační lak tmavne, pár opálených vinutí už jsem viděl. Jak moc je to únosné a jest-li to svědčí o vadě (příliš velké proudy vzhledem k průřezu vodiče) to by nám spíš mohl říct Martin.

Mé příspěvky ber s rezervou, je to už dávno co jsem něco dělal rukama. Teď už to asi nepůjde, ale měl jsi to zkusit reklamovat...přece jenom závada grafické karty co jde slyšet :-), to by mělo jít vyreklamovat.
rs (104)|7.7.2006 20:51
a samozřejmě...když zalívat, tak bych tím připevnil i to jádro ne jen závity. Navíc při zalívání závitů bych se soustředil pouze na potenciální místa styku, tj. na místa kde jsou k sobě závity nejblíže nebo se dotýkají.
wizaard (913)|7.7.2006 21:03
Nebudu to moc rozvádět, ale tahle grafika se bohužel reklamovat nedala, jinak by samozřejmě šla, to je jasné.

Zkusím ještě to, co mi radí brácha, tedy ještě ji nechat ležet a zkusím to za pár hodin nebo až zítra. Jinak ohledně jejího zahřívání - myslím si, že se předtím nezahřívala, ale jistě to tvrdit nemůžu.

Ano, herkules je celkem pružný (je to přecijen lepidlo na dřevo a papír), ale neboj, nezalil jsem pouze spirály, ale samozřejmě jsem se snažil o uchycení jádra. Jiné metody než je lak nebo herkules nechci zkoušet, protože pořád je tu ještě možnost převinutí cívky, což bych jiným způsobem zazdil. Herkules je možné oloupat a cívku přemotat.
Martin Šejnoha (255)|7.7.2006 21:18
no pokud se na té cívce dá udržet prst tak bych se nebál ji vypájet, udělat co nejmenší krabičku z papíru o rozměrech aby se vešla cívka + něco pro lepidlo, papír stačí promastit nějakým olejem a pod, cívku do krabičky postavit vývody nahoru, ty taky namáznout a zalít ji tím epoxidem nebo dentacrylem, po vytvrdnutí zapájet zpět a oskoušet. Ona nemusí hrát jen cívka, to cvakání svědčí o charakteru zátěže, u komponent s velkým odběrem nic divného. Také by se snad dalo jen cívku zalakovat. Jinak se mi nezdá že by bylo vinutí opálené, a jestli je tak tady se ani moc neděje, závity se evidentně nedotýkají a pokud by byl drát opálený byla by jistě ztmavlá i deska okolo.
rs (104)|7.7.2006 21:28
To je ale k vzteku, člověk si pořídí grafárnu s pasivním chlazením a ona si cvaká.
wizaard (913)|7.7.2006 21:38
[QUOTE=rs]To je ale k vzteku, člověk si pořídí grafárnu s pasivním chlazením a ona si cvaká.[/QUOTE]
Ani nemluv! To teda. :D
wizaard (913)|7.7.2006 21:39
[QUOTE=Martin Šejnoha]no pokud se na té cívce dá udržet prst tak bych se nebál ji vypájet, udělat co nejmenší krabičku z papíru o rozměrech aby se vešla cívka + něco pro lepidlo, papír stačí promastit nějakým olejem a pod, cívku do krabičky postavit vývody nahoru, ty taky namáznout a zalít ji tím epoxidem nebo dentacrylem, po vytvrdnutí zapájet zpět a oskoušet. Ona nemusí hrát jen cívka, to cvakání svědčí o charakteru zátěže, u komponent s velkým odběrem nic divného. Také by se snad dalo jen cívku zalakovat. Jinak se mi nezdá že by bylo vinutí opálené, a jestli je tak tady se ani moc neděje, závity se evidentně nedotýkají a pokud by byl drát opálený byla by jistě ztmavlá i deska okolo.[/QUOTE]
Takže, teď ji mám v PC, cívka zahřátá prakticky není (je minimálně teplá, ale to asi souvisí s tím, že doléhají z druhé strany její vývody na druhou část chlazení - tím to není, zkoušel jsem mezi to dát papírek), v pokoji teď mám 27,5°C ;) . Ohledně toho zvuku - rychlost opakování vydávaného zvuku (tedy něco jako cvakání) je přímo úměrná rychlosti obnovování obrazu, zvuk mi přijde stejný, jaký byl (asi jsem s tím, že je to horší zbytečně plašil). Budu se holt muset rozhodnout pro nějakou variantu toho zakapání. Buď vypájet a zalít epoxidem (jak radí Martin) nebo zas jak magor zakapívat... nevím, co mám dělat, kdybych věděl, že ten zvuk je OK a ničemu nevadí, vybodnul bych se na to, ale nevím... já tomu moc nerozumím, jenom tolik, co jsme měli ve fyzice na základce :) .

Edit:
POZNATKY Z PRAXE:
- cvakání se ozývá pouze ve Windows, resp. ve 2D rozhranní
- teď jsem pustil hru Colin McRae Rally 04 a pustil replay a sledoval grafiku - vůbec nebzučela
- ve Windows opět začala (když přesouvám okno, je to spíš bzučení než cvakání, protože je hodně obnovení obrazu)
- po hraní hry byla cívka celkem horká (prst jsem na ní udržel, ale ne nijak dlouho, hlavně od prostředka byla teplá), to ale může stále souviset její příme spojení s chladičem

Jinak chlapi, fakt dík, že mi pomáháte, já se vždycky o všem snažím zjistit všechno a tohle je pro mě zrovna důležitý. Furt tady jak magor něco zakapávám, měním grafiky, jsem nervózní jak pes a ještě to není lepší! Děs. Snad mě chápete.
Martin Šejnoha (255)|8.7.2006 00:05
ale aby ses nesnažil s cívkou a nezjistil že je navině něco jiného :))) dobře se to dá hledat tenčí bužírkou, jeden konec přiložíš na součástku a druhým koncem posloucháš, takhle jsem hledal pískající součástku v televizi, úspěšně
wizaard (913)|8.7.2006 00:17
[QUOTE=Martin Šejnoha]ale aby ses nesnažil s cívkou a nezjistil že je navině něco jiného :))) dobře se to dá hledat tenčí bužírkou, jeden konec přiložíš na součástku a druhým koncem posloucháš, takhle jsem hledal pískající součástku v televizi, úspěšně[/QUOTE]
Neboj, přesně takhle jsem ji našel ;)
wizaard (913)|9.7.2006 10:52
Takže závěrem napíšu zas něco překvapivého - letování jsem na nakonec zakekl, po poradě s taťkou jsme dospěli k názoru, že to necháme být. Přesto moc díky za vaše rady, pomohli jste mi, to se nezapomíná. Snad jsem vás tím neurazil, že jste se tak snažili a já se na to vybodnul (původně jsem chtěl vyletovat a zalít buď lakem fest nebo tím epoxidem).
rs (104)|10.7.2006 11:05
Poradit druhému je vždy to nejlehčí ;-) .
wizaard (913)|10.7.2006 16:36
Tak fajn, alespoň že jsme to nějak uzavřeli :)