reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC v neurčité chvíli vytuhne

HecoF (31)|22.2.2007 10:24
Moje sestava: P4 D820, MB Asus P5VDC-MX, HDD Seagate 320GB SATA/300, VGA HIS Excalibur X1300 256 DDR2, zdroj EC 450W, DWD-RW

V této sestavě jsem měl původně dvě DDR paměti 512MB a 128MB, pecko jelo bez problémů i na vysokou zátěž, tzn. z mého pohledu stabilní. Koupil jsem si DDR2 (pozn.: moje deska podporuje DDR i DDR2 paměti, ale ne současně) V-data 533 DDR2 a pecko se v neurčitém čase seklo (přihlašovací obrazovka hned na startu, po několika minutách běžného provozu a po tvrdém restartu se seklo třeba i hned u POSTu). Vytuhlo to tak že buďto zůstal obraz nebo mi obraz zmiznul ale pecko se nerestartovalo, pomohl jenom tvrdý restart. Nasnadě bylo vrátit z5 původní DDR paměti. Fungovalo opět vpohodě. Paměť jsem vrátil a místo ní jsem nafasoval A-DATA 1GB DDR2 667. A opět stejný problém. V neurčitém čase mi pecko vytuhne. Teď třeba i po 20ti minutách a je jedno jestli je zatíženo gamesou nebo jenom prohlížím web. Paměť jsem projel memtest.org testem a nechal jsem to běžet 8hodin přes noc a ráno bez chybičky. Po zapnutí a chvíli používání opět zmrz!! Heeelp!

BTW: a kondíky mám vpořádku!
Petr S. (1220)|22.2.2007 10:33
Zdá se mi to na nějakou nekompatibilitu nových pamětí s Tvojí základní deskou...

Jak máš paměti nastaveny v Biosu? Kdyžtak je zkus nechat nastavit automaticky - By SPD, příp. pak u nich trošku hýbnout s časováním atd...
HecoF (31)|22.2.2007 10:45
[QUOTE=Petr S.]Zdá se mi to na nějakou nekompatibilitu nových pamětí s Tvojí základní deskou...

Jak máš paměti nastaveny v Biosu? Kdyžtak je zkus nechat nastavit automaticky - By SPD, příp. pak u nich trošku hýbnout s časováním atd...[/QUOTE]

V biosu mám "auto". A pokud dám manuál tak tam můžu nastavit pouze MHz od 200 - 400. Nekompatibilitu paměti s deskou mi neodhalí memtest.org?
mech13 (5526)|22.2.2007 10:57
Takto ma vypadat vzorovy dotaz! Ten chlap rekl v prvnim postu vse potrebne!

urcite skus stahnout novy BIOS, tvoje deska zrejme podporuje DDR i DDRII ale s DDRII si nejak nerozumi. urcite vyzkousej tu 1GB pamet na jinem PC ktere s DDRII nema problemy, na tom PC ji projed memtestem. Az budes mit posledni BIOS a zarucene bezchybnou pamet tak muze byt chyba uz jen v radici na zakladni cesce. (mohlo by snad jeste pomoct preinstalovat win - zmena radice DDR na DDRII... nevim jestli o nem win vubec vedi ale to je tak posledni moznost) jinak asi reklamace zakladni desky

takze: otestovat jinde pamet, novy BIOS, reset BIOSu do tovarniho nastaveni, pripadne memtest na tvem PC a uvids, dej vedet jak to vypada

EDIT: novy BIOS bych samozdrejme nahraval pri pouziti DDR pameti, s DDRII bych neriskoval
HecoF (31)|22.2.2007 17:26
Tak, MemTest jsem nechal vklidu doběžet do 100%, teď tam je 160% a pecko jede. Bios mám aktuální. PC Jede už vkuse cca 30minut. Čekám až se mi to hryzne. Pak dám vědět.
HecoF (31)|22.2.2007 18:17
Noo,... na pecku jsem nechal běžet MemTest, beželo mi to bez potíží hodinu, cca do 270%. Během testu jsem klidně serfoval a psal na SHW. jakmile jsem test zastavil a vypnul, překlikl zpět na forum a hryz. Zaseklo se (hlava mi to nebere). Následoval hardreset, najelo mi to do obrazovky "Načítání systému..." - hryz - hreset - opět načítání systému - hryz - hreset - tentokrát jsem se dostal až ke spuštění maxthonu (abych poreferoval na SHW), ale hryz - tentokrát jsem to vypl od napájení, počkal asi minutu, zapnul, najelo mi to zase do načítání systémú a hryz (mé nervy byly napochodu) - poslední hreset - tentokrát už se Macthon spustil a dokonce píšu tuto zprávu. Kdyby v tom byla nějaká pravidelnost nebo nějaká činnost co dané "hryzy" spojuje, ale nic. Nechápu.
Black tgfh (143)|22.2.2007 19:16
Zkusil bych paměti podtaktovat, nastavil bych 533MHz 5-5-5-15 2T, voltage default tedy 1.8V.
A není v biosu ještě nějaké nastavení s pamětmi společné?

EDIT: Teď mě napadá: nemáš náhodu v biosu zaplé "spread spectrum"? Může to mít vliv...

Bohužel mám problémy přihlásit se pod svým účtem tak jsem tu pod bráchovým ;) [tgfh]
HecoF (31)|22.2.2007 20:24
[QUOTE=Black tgfh]Zkusil bych paměti podtaktovat, nastavil bych 533MHz 5-5-5-15 2T, voltage default tedy 1.8V.
A není v biosu ještě nějaké nastavení s pamětmi společné?

EDIT: Teď mě napadá: nemáš náhodu v biosu zaplé "spread spectrum"? Může to mít vliv...

Bohužel mám problémy přihlásit se pod svým účtem tak jsem tu pod bráchovým ;) [tgfh]
[/QUOTE]

V BIOSu mám u nastavení pamětí jediné, a to auto nebo manual, když dám manuál můžu nastavit akorát takt mezi 200-400 MHz. Nic jiného ve spojení s DDR tam není, resp. nevím kde jinde to hledat.

Jinak teďkom jede pecko zapnuté bez používání už přes 2 hodiny. nějak pořád nemůžu najít "příčinu" vytuhnutí.
Black tgfh (143)|22.2.2007 20:37
Chtělo by to vědět na jakých hodnotách paměti teď jedou. Stáhni cpu-z a kukni tam:
http://www.cpuid.com/cpuz.php

Bohužel mám problémy přihlásit se pod svým účtem tak jsem tu pod bráchovým ;) [tgfh]
HecoF (31)|22.2.2007 20:47
[QUOTE=Black tgfh]Chtělo by to vědět na jakých hodnotách paměti teď jedou. Stáhni cpu-z a kukni tam:
http://www.cpuid.com/cpuz.php

Bohužel mám problémy přihlásit se pod svým účtem tak jsem tu pod bráchovým ;) [tgfh]
[/QUOTE]

toš tu to je! (jpg někde v příloze)

Edit: btw, teďkom vpoho funguju a pecko celkem zatěžuju (odinstalace starých offisů a instalace nových) doposud bez záhryzu (klep, klep)

Edit2: tak jakmile jsem tu předchozí větu dopsal, tak se mi pecko hryzlo, vyloženě si ze mě dělá šoufky.
při příležitosti hardresetu jsem si opět vlezl do BIOSu a trochu pohledal, bezu z5 dřívější informaci o nemožnosti nastavení dalších hodnot. Našel jsem to a jdu se to pokusit nastavit dle doporučení a ufidíme.
CPUZDDR2.jpg
HecoF (31)|22.2.2007 21:23
Možnosti nastavení v BIOSu:
Frequence ... 533 MHz
DRAM CAS# Latency ... 4
percharge to active (Trp) ... 4T
active to percharge (Tras) ... 12T
REF to ACT/REF to REF (Trfc) ... 16T
active to command (Trcd) ... 4T

hodnoty u uvedených položek jsem asi špatně dosadil, jelikož se mi po tomto nastavení pecko nerozjelo a následoval clr cmos. momentálně mám auto mód. mohl by mi pls někdo dosati ty správné hodnoty k uvedeným položkám dle uvedeného cpuz. Ď (s počítačema dělám už 15let a připadám si jak totální lama, tak se mnou dlouho nic nejebalo)
mech13 (5526)|22.2.2007 23:22
urcite bych vyzkousel ne win verzi memtestu ale bootovaci CD a primo z neho. takto se memtest nemusi dostat k cele pameti
pas!k (3765)|23.2.2007 07:02
Testni to gold memory nebo mem testem .. vse dos verze a nejlepe pres noc .. pokud budes testovat gold memory nastav nazacatku z quick na normal test. Ze dvou tri cyklu goldmemory nebo memtestu pod dosem uz se da lecos usuzovat .. (A opet se budu opakovat idealni pro tyhle pripady je Hirens Boot cd .. memtest i goldmemory jsou soucasti tohoto boot cd)
HecoF (31)|23.2.2007 07:17
Proces s bootovacím memtestem jsem uvedl hned při dotazu!
Prosil bych ještě poradit s vhodným nastevením časování dle příspěvku dříve.


[QUOTE=HecoF]
..... Paměť jsem projel memtest.org testem a nechal jsem to běžet 8hodin přes noc a ráno bez chybičky. Po zapnutí a chvíli používání opět zmrz!! Heeelp!

[/QUOTE]
Black tgfh (143)|23.2.2007 10:18
Nastav 400MHz tcl 4 - trcd 4 - trp 4 - tras 12 - trc 16
nebo 533MHz tcl 5 - trcd 5 - trp 5 - tras 15 - trc 20

Každý bios je jiný, u bráchy musím nastavit efektivní hodnotu tedy 400,533,667,800
u sebe nastavuji "neefektivní" (jak to říct jinak :notsure ) hodnotu tedy 100,133,166,200

Nevím jak to máš ty, tak to hlavně nepopleť...

Bohužel mám problémy přihlásit se pod svým účtem tak jsem tu pod bráchovým ;) [tgfh]