reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Chyby HDD?

Neregistrovaný (0)|1.2.2010 23:56
Jméno tazatele: More

Znění dotazu:
Dobrý večer, prosím o doporučení na utilitu pro zkontrolování HDD. Chkdsk mi připadá nepříliš funkční. Disk se chová naprosto nevyzpytatelně, např. některé instalace trvají neskutečně dlouho(bezdůvodně), přestože se jedná o pár desítek MB. Konkrétně třeba při instalaci directx9 jsem nevěřil vlastním očím, disk jen občas chroupne, a nějaká podělaná knihovna se kopíruje rychlostí ožralého hlemýždě. Před pár dny jsem provedl formát systémového disku, reinstal Win XP sp3, ale problémy přetrvávají. Datový oddíl disku jsem ale neformátoval, nejsem aktuálně vybaven druhým diskem na zálohování dat. Je možné, že by mé problémy vyřešil úplný format a následné znovurozdělení disku do obvyklých 2 oddílů? Působení virů a jiné havěti jsem (snad)vyloučil - antiviry Nod32 ani Spyware terminator nic neobjevily.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Win XP sp3
Samsung F1 640GB 7200ot.
kevin00 (10238)|2.2.2010 00:09
Koukni se na SMART pevného disku v utilitě HDTune. Touto utilitou můžeš rovnou provést kontrolu disku.
hl.hl (1387)|2.2.2010 00:19
Jeste v tom HDTune muzes vyzkouset rychlost cteni z disku jen tak pro kontrolu.
Kolik pameti ma PC? Je strankovaci soubor defragmentovany? Zkousel jsi i instalaci s vypnutym antivirem a antispywarem? Jake je vytizeni procesoru v dobe instalace? Jaky proces si pripadne vezme nejvice a kolik procent?
siAL (0)|3.2.2010 05:25
Díky za doporučení i podnětné dotazy..
Použil jsem tedy HD Tune a výsledky mě nasměřovaly k vytížení procesoru - samozřejmě nově nainstalovaný NOD32 (ekrn.exe) jsem nastavil na příliš paranoidní chování, takže po zmírnění bezpečnostních nastavení se problémy zmírnily. Každopádně jsem ale nepochopil problém(vyřešen uninstalem) Spyware Terminatora, který nejen v kombinaci s Nodem, ale i samotný s Clam antivirem způsoboval zatuhnutí systému hned po startu, v lepším případě až při více spuštěných aplikacích, což vlastně nebyl úplně lepší případ...
V předchozím systému (taky XP sp3 prof.)se bez problémů oba programy snesly.

HD Tune :
Error scan
prům. rychlost scanu 54,5 MB/s
time 131 min.
damaged blocks 0,0

Disk monitor
čtení max. 115 MB/s
zápis max. 15,3 MB/s
V průběhu scanu jsem sledoval rychlost v D.monitoru - není maximální rychlost zápisu poněkud (mírně řečeno) neobvyklá? Max.! rychlost čtení též žádný zázrak. Možná jsem moc náročný..
Průměrná rychl.scanu hovoří asi za vše - ke konci disku se aktuální rychlost pohybovala i kolem 40MB/s, děs+hrůza*noční můra.. :)
Koupi dalšího HDD zvažuju už delší dobu, doporučili byste některý konkrétní model / výrobce (WD,Seagate)? Co do velikosti bych klidně zvolil opět 640GB. Pocítil bych změnu v odezvě/rychlosti při vytvoření Raid pole? Skutečnost, že klasické disky brzdí pc už pár let je známá, ale co občas předvádí můj samsung raději nezmiňovat. Používám IDE režim(nemám disketovku:))
P.S. Může chkdsk "upravit" systémové soubory při "opravě" chyb k nepoužitelnosti vedoucí k použití všemi oblíbeného příkazu format c:?