reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dostatecne vykonny zdroj?

Georginek (2957)|4.2.2010 14:45
Zdravim Vas, dnes na me dolehla asi blbost, nebo mozna trosku strach, i kdyz asi zbytecne, ale rad bych se optal na toto.

Koupil jsem MSI GTX 275 Lightning a zdroj mam tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48630 http://www.alza.cz/zdroj-coolermaster-real-power-m620-d79833.htm
http://www.coolermaster-europe.com/product.php?product_id=2573

Otazka zni, zda-li to utahne? Myslim ze s prehledem ale vyvstava jedna otazka na kterou si neumim odpovedet.

Na krabici je napsano. Minimum 550W or greater (within a minimum 12V current rating of 36A)

Ten zdroj ma 3x12V vetve kazdou po 19A.

Pak bych jeste rad dodal, ze na pctuningu kartu testovali, potazmo taktovali na maximum s timto zdrojem
http://www.alza.cz/fortron-epsilon-700w-80plus-d152830.htm
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51229

tento ma 4x12V vetve kazdou po 15A.

Takze zkusim si odpovedet sam, jak uz u me byva zvykem, ze se asi nejspis ten proud scita, nebo ne?
Pojede tedy bez problemu ten Lightning s tim CM620?

PS:Omlouvam se za ten dvoji prispevek, omylem jsem dal EDIT.
Jiziii (796)|4.2.2010 15:01
jo zdroj to utáhne levou zadní
36 A potřebuješ dohromady a jelikož karta má napájení ze 2 větví
zdroj muže kartě dodat do každýho konektoru 19 A takže 38 A pro kartu
Georginek (2957)|4.2.2010 15:17
Dekuju moc, uklidnil jsi me. Jelikoz jsem tisic let vybiral kartu i zdroj tak bych se sel asi zabit, kdybych zjistil ze to k sobe nepujde :D
elpsycho (1602)|4.2.2010 19:00
Požadavek ampérů není pro kartu ale pro kombinovaný výkon zdroje ze všech jeho 12V větví, pro celé PC ve kterém je osazená. Jizii tě uklidnil oprávněně, ale nejsem si jistý jestli v tom sám má jasno. Větev zdroje není to samé co konektor, k jedné větvi může být připojených hodně konektorů. 19A z jednoho konektoru na 19A větvi půjde odebrat jedině pokud z jiných konektorů k ní připojených se už nic neodebírá. A nevím jestli by jeden konektor takový průchod vůbec vydržel. Kombinovaný výkon se taky ne u všech zdrojů dá spočítat sečtením jednotlivých větví. Někde je třeba 2x20A, ale kombinovaný výkon 30A atd.
Jinak k našemu reálnému problému: MSI 275: 2x PCIe 6pin napájení - tyhle konektory jsou podle specifikací určené k dodání max. 75W každý - tj. 150W dohromady. Grafika kompatibilní s PCIe 1.x slotem může vyžadovat odběr max. 75W ze slotu. Dohromady s danými konektory může chtít max. 225W (jinak by nevyhovovala specifikacím), což při 12V dělá 18,75 A, rozložených na 2 přídavné konektory a PCIe slot. Reálná spotřeba bude mnohem nižší. To jen pro demonstraci jak vzdálené jsou odběry grafik od zmatečně uváděných údajů výrobců, např. 36A při 12V by bylo 432W...

Něco k tématu: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=422
Georginek (2957)|4.2.2010 19:41
No, a mam taky zapojit Molex, ktery je hned vedle PCI-E portu? Presny nazev JPWR1 power conector is used to provide power to the PCIEX16 graphic card????

Predtim jsem mel jak jednu 8800GT potazmo dve v SLI a ten konektor jsem zapojenej nemel. Oni pisou ze je to pridavny napajeni, ale pouziva se to vubec????

TO Elpsycho : A jak vysvetlis zmerenej odber na strankach PC tuningu tj, 337W, kterej byl zmerenej primo z graficky karty, jelikoz takhle GK ma na sobe konektor pro mereni spotreby???
johny__g (6387)|4.2.2010 19:50
[quote=Georginek;345400]No, a mam taky zapojit Molex, ktery je hned vedle PCI-E portu? Presny nazev JPWR1 power conector is used to provide power to the PCIEX16 graphic card????

Predtim jsem mel jak jednu 8800GT potazmo dve v SLI a ten konektor jsem zapojenej nemel. Oni pisou ze je to pridavny napajeni, ale pouziva se to vubec????[/quote]

Já bych řekl že by se měl použít právě při zapojení dvou žravých grafik do SLI. Ale jestli píšeš, že jsi ho zapojený neměl a jelo to, tak asi nebyl potřeba. Ta nová karta bude mít menší spotřebu než dvě 8800 GT ve SLI. Každopádně, tím že bys ho zapojil nic nepokazíš, takže zkus a uvidíš.
speedsnail (4876)|4.2.2010 19:55
[quote=Georginek;345400]Predtim jsem mel jak jednu 8800GT potazmo dve v SLI a ten konektor jsem zapojenej nemel. Oni pisou ze je to pridavny napajeni, ale pouziva se to vubec????

TO Elpsycho : A jak vysvetlis zmerenej odber na strankach PC tuningu tj, 337W, kterej byl zmerenej primo z graficky karty, jelikoz takhle GK ma na sobe konektor pro mereni spotreby???[/quote]

1) Ona ta grafika si ten výkon stejně někde vezme (ze zdroje). Pokud k tomu bude mít víc kabelů (menší odpor), pak jen dobře.

2) Buď to blbě změřili, nebo si to blbě přečetl/pochopil. Ta grafika prostě spotřebu 337W nemá a hotovo, tolik žere celá high-end sestava s touhle grafikou..
Georginek (2957)|4.2.2010 20:04
Ej, jo omlouvam se, nad grafem je napsano - Spotreba cele sestavy >Testovací sestava se skládá ze základní desky ASUS P7P55D EVO . Paměti posloužili 2 x 2 GB DDR3 OCZ 1700 MHz CL8. Dále jsme k testování použili procesor Core i5 750. Uložiště je sestaveno z disku Seagate 250 GB......

Tak mam zapojit ten Molex nebo ne? :D Zase zbytecne dalsi kabel na takovym blbym miste se mi tam tahat nechce, ale zase nechci hned neco znicit.....
johny__g (6387)|4.2.2010 20:08
[quote=speedsnail;345410]...
2) Buď to blbě změřili, nebo si to blbě přečetl/pochopil. Ta grafika prostě spotřebu 337W nemá a hotovo, tolik žere celá high-end sestava s touhle grafikou..[/quote]

Druhá možnost je správně, v tom grafu mají nadpis jako kráva "Spotřeba sestavy - 3D(load)". Asi by to chtělo občas i číst, ne jen se dívat na obrázky.

Když nechceš tak kabel nezapojuj a uvidíš, co o tom chceš dalšího slyšet?
Georginek (2957)|4.2.2010 20:13
[quote=Georginek;345418]Ej, jo omlouvam se, nad grafem je napsano - Spotreba cele sestavy [/quote]

No coco, dyt jsem se omluvil :D Blbe sem to precet no. Ona je recenze dokonce tady na servru https://www.svethardware.cz/recenze-msi-geforce-gtx-275-lightning-lahudka-pro-overclockery/28754-12


Kabel jsem teda radsi zapojil. Otazka je, ze stejne nepoznam jestli ma smysl... :D
matyyy (2527)|4.2.2010 20:14
jen dopním, že je to spotřeba čili příkon zdroje, ale to číslo co je na něm napsaný je výkon

příkon*účinnost=výkon
DrZelenka (2491)|4.2.2010 20:36
[quote=Georginek;345425]No coco, dyt jsem se omluvil :D Blbe sem to precet no. Ona je recenze dokonce tady na servru https://www.svethardware.cz/recenze-msi-geforce-gtx-275-lightning-lahudka-pro-overclockery/28754-12


Kabel jsem teda radsi zapojil. Otazka je, ze stejne nepoznam jestli ma smysl... :D[/quote]

Nezapojuj ho a kdyz to nenabehne/nebude stabilni a opetovny zapojeni kabelu to vyresi, tak budes vedet, ze tam byt musi. Kdyz tam pujde min stavy nez by melo, tak to tu GK rozhodne neposkodi.
robky (3195)|4.2.2010 20:57
[quote=Georginek;345425]Kabel jsem teda radsi zapojil. Otazka je, ze stejne nepoznam jestli ma smysl... :D[/quote]

Ak ti ten napájací kábel zavadzia, tak ho nezapájaj ....

Spotreba referenčnej gtx275 je podľa výrobcu max. 219W. Spotreba tvojej sa musí zmestiť do 225W (čo poskytujú PEG slot + 2x6pin), pretože nie každá doska má ešte prídavný napájací konektor a grafika musí fachčiť v každej doske ...
Georginek (2957)|4.2.2010 20:58
Dekuji Vam vsem za rady. Prosim jeste o pomoc ohledne toho HDMI a SPDIF, pokud to nekdo vi :D

Mam modularni kabelaz, tak sem nakonec ten konektor zapojil.....No a je pokoj.

Me by jen opravdu zajimalo, a celkem sem prolezl spoustu stranek, ale nikde se mi nedostalo odpovedi,zda-li si ten konektor skutecne nejakej proud z toho kable bere. Nikde neni jednoznacna odpoved.
elpsycho (1602)|4.2.2010 21:01
Jestli ti ten kábl nerozhodí kabeláž tak ho zapoj, určitě to bude šetrnější k desce i když nebude potřeba. Jinak moje PC změřené noname zásuvkovým wattmetrem: idle 105W, Furmark MSAA kolem 270W. GTX260 55nm 700/2500 MHz. Větší zátěž grafiky neznám, vytížení CPU bylo poloviční - jedno jádro jelo naplno. Když odečtu ztráty ve zdroji dejme tomu 20 % tak vyjde 215 W celá sestava...aneb 18A pokud by celý výkon byl odebrán jen na 12V větvích :)