reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC se zapíná 3 minuty, poté je hodně nestabilní

TarantulA (49)|6.2.2010 15:53
Ahoj, už delší dobu mám problémy s mým PC - zapíná se příliš dlouho, jen "nabíhání" s logem windows zabere asi minutu, což asi není správně. A navíc, po zapnutí comp zamrzne kdy se mu zachce, nerestartuje se, dioda zůstane svítit červeně a nezbývá než ho restartovat natvrdo. A pokud nezamrzne, nechce stahovat soubory z internetu. Nevím co s tím, četl jsem si pár témat, zkoušel jsem jiný zdroj, přeinstalovával jsem systém, goldmemory nenašel žádné chyby. Nenapadá vás něco? Díky
ICEBOSS (3435)|6.2.2010 16:50
vadny disk?

Zkontroluj a vymen datove kabely.

wokna mas legalni?
TarantulA (49)|6.2.2010 17:56
Wokna mám legální a staženy všechny poslední aktualizace. Jak zjistím vadný disk nebo kabely? Díky
ICEBOSS (3435)|6.2.2010 18:00
disk - HD Tune... SMART (v biosu nastavit na IDE).
VLAN (656)|6.2.2010 18:01
[quote=TarantulA;345947]Wokna mám legální a staženy všechny poslední aktualizace. Jak zjistím vadný disk nebo kabely? Díky[/quote]

Kabely vyměníš za jiné, na disk existují různé programy, ale v tvém případě by bylo lepší připojit jiný disk, na ten zkusit nainstalovat systém a uvidíš, jestli to bude chodit, já myslím že ano.
TarantulA (49)|6.2.2010 19:42
Dělal jsem nějaké testy v HD Tune, ale nemám páru co ty výsledky znamenají, tak jsem sem hodil screenshoty.
C_01.jpg C_02.jpg C_04.jpg D_01.jpg D_02.jpg D_04.jpg
StD (1963)|6.2.2010 19:59
[quote=TarantulA;345990]Dělal jsem nějaké testy v HD Tune, ale nemám páru co ty výsledky znamenají, tak jsem sem hodil screenshoty.[/quote]
Píše ti to jasně v pátém obrázku, že komunikace vykazuje chyby a zřejmou příčinu vidí v kabelu...
TarantulA (49)|6.2.2010 20:06
Jo to je jediné čeho jsem si všiml, myslel jsem, že oba kabely nemůžou být vadné a že to bude v něčem jiném. Tak je zkusím vyměnit, zatím díky.
ICEBOSS (3435)|6.2.2010 22:12
Pokud nepomuze vymena kabelu, zkus ho vest jinudy nebo na nej dat takovy to feritovy kolecko. pokud ani to nepomuze, je chyba v elektronice disku imho, coz je na vymenu disku...
TarantulA (49)|7.2.2010 15:25
Zdravím, tak kabely jsem vyměnil za nové, dával si pozor aby nebyly nikde přelomené a měly dost místa a PC se chová úplně stejně jako předtím, HD Tune ukazuje taky ty samé hodnoty a chyby. Co jsou feritove kolečka netuším.
r34ktor (7477)|7.2.2010 15:31
Po výměně kabelů je potřeba resetovat nastavení DMA.
TarantulA (49)|7.2.2010 16:38
Ani reset nastavení DMA nepomohl, po nastavení a restartování počítače, HD Tune pořád ukazuje přesně stejné chyby a PC je nestabilní.
r34ktor (7477)|7.2.2010 16:48
Máš možnost zkusit disky i z kabely v jiném PC? Možná je načatá základní deska. :notsure

Teoreticky může zlobit i zdroj. Napiš jeho parametry.
TarantulA (49)|7.2.2010 17:04
Desku jsem nedávno měnil (asi před měsícem), předtím jsem měl ASUS A8N SLI Deluxe a chovalo se to naprosto stejně jako teď, dokud mi neodešel ventilátor na chipsetu. Do nové desky jsem vkládal naděje, ale nic se nezlepšilo. Jiný zdroj jsem zkoušel (500W fortronn) ale taky se nic nezměnilo.
Georginek (2957)|7.2.2010 17:04
[quote=TarantulA;346244]Ani reset nastavení DMA nepomohl, po nastavení a restartování počítače, HD Tune pořád ukazuje přesně stejné chyby a PC je nestabilní.[/quote]

Z tech screenu bylo videt ze disk jel v PIO modu. Takze udelal jsi ten postup, co byl v tom odkazu? Odebrani vetvi IDE radice, opetovne nainstalovani????

Pokud disk najede znovu v PIO, muzes to zkusit treba 2x, me se to posledne povedlo a uz to prez rok jede normalne. Posleze take muzes zkusit vymenit kabely,ci kabel napojit na jiny konektor....

Kdyz jsi mel desku jinou a chovalo se to naprosto stejne, tak to bude skoro urcite nacatej disk........
TarantulA (49)|7.2.2010 17:08
Parametry zdroje:
TarantulA (49)|7.2.2010 17:14
Po restartu jsem vše zkontroloval:
01.jpg 02.jpg 03.jpg
Georginek (2957)|7.2.2010 17:16
Vsiml jsem si ze mas dva disky. Zkus nainstalovat winy na ten druhej disk....Kterej ted neni systemovej. TO by melo lecos vysvetlit........
r34ktor (7477)|7.2.2010 17:27
Nj, nForce. :runaway

Zkus vypnut Command Queuing. Pokud to nezabere, odinstaluj storage ovladač od nVidie a otestuj chování s výchozím od Microsoftu.
TarantulA (49)|7.2.2010 20:38
Nainstaloval jsem systém na ten druhý disk, bylo to stejné jako předtím, vyplnul jsem command queuing a nakonec i odinstaloval storage ovladač a jedu teď s výchozím od Microsoftu, HD tune stále hlásí stejné chyby, nechce mi to stahovat soubory z internetu ale zatím systém nezamrznul. Dá se s tím ještě něco dělat?
Richmond (8084)|7.2.2010 21:08
[quote=r34ktor;346281]Nj, nForce. :runaway[/quote]
Ale prdlajs, to muze bejt klidne mechanicka vada.
V zivote jsem nemel s nF radicema problem, ba naopak. BTW co takhle zkusit na takhle stary zelezo hodit soudobe ovladace http://www.nvidia.com/object/nforce_winxp_9.64.html
r34ktor (7477)|7.2.2010 21:25
[quote=Richmond;346418]Ale prdlajs, to muze bejt klidne mechanicka vada.[/quote]
Mechanická vada u dvou disků naráz (ač stejných) se mi zdá spíše nepravděpodobná.
Richmond (8084)|7.2.2010 21:31
Nejak mi uniklo, ze to zkousi na druhym disku :mistake
Nicmene mi taktez uniklo, na kterym radici ma disk pichnutej...
Logout (4018)|7.2.2010 21:46
richmond: žes je neměl ty, neznamená, že objektivně s nforce nebyly problémy, viz např. active armor. Je toho plnej internet.

TarantulA: A když si zkoušel ten novej disk, byl ten starej nadobro vypojenej? Protože oa windowsům vadí i čistě přítomnost blbýho disku. Nemusí z něj ani nic číst...
TarantulA (49)|7.2.2010 22:21
Logout: Jo, zkoušel jsem to i s každým diskem zvlášť, odpojil jsem je úplně, a pořád stejný problém.
Richmond: nainstaloval jsem ty nové ovladače a nepomohlo to
Richmond (8084)|7.2.2010 22:30
A jak souvisi AA s diskem? :notsure Jako ja bych vedel o problemu se sitovkou (PCI Realtek) kdy se ovladac "rezal" s ovladacem na IDE (raid), ale to imho asi nebude tenhle pripad...

@Tarantule: Kde mas pripojeny ty disky? Na jakej radic? Na nForce nebo Silicon Image? Podotykam, ze SIL jsem nepouzival (je pichnutej na PCI), doporucuju disky pripojit na nForce.
Logout (4018)|7.2.2010 22:38
V každym případě by bylo záhodno ten disk vyzkoušet na tom druhym řadiči, než je teď. Ať už je to jakejkoli.
TarantulA (49)|7.2.2010 22:45
Pokud vím tak moje deska má jen jeden řadič a ten je nForce, nebo se pletu? http://dfi.com/portal/CM/cmproduct/XX_cmproddetail/XX_WbProdsWindow?action=e&windowstate=normal&mode=view
Logout (4018)|7.2.2010 22:53
Jo, nepleteš. Richmond splet mě :-)

Zkus si stáhnout a nabootovat nějakou live distribuci linuxu, ať na 100pro vyloučíme softwarovej problém.
Např. Slax, puppy linux (ty sou malý, stáhneš je rychle), nebo i ubuntu, suse....
Pokud to nabootuje bez problémů, zkus pak něco přehrát z disku.

Předpokládam, že jinej sataport (byť na stejnym řadiči) si zkoušel?
TarantulA (49)|7.2.2010 23:38
Jo sataporty jsem zkoušel všechny. S linuxem nemám zkušenosti, předpokládám, že jestli bude něco špatně, poznám to?
ICEBOSS (3435)|8.2.2010 07:51
SATA/IDE ovladace na nfroce4 jsou jen na potize... takze ten jejich active armor je jenom na potize. doporucuju nepouzivat a jet na wokennich.
TarantulA (49)|8.2.2010 13:50
Jedu teď na ovladačích Microsoft a zatím všechno funguje a nepadá. Akorát nevím, zda si mám dělat starosti s tím, že HD Tune pořád hlásí Ultra DMA Error.
Screenshot - 8.jpg Screenshot - 8.2.jpg
TarantulA (49)|8.2.2010 17:13
Zkoušel jsem nainstalovat Ubuntu, ale vůbec nevím co s tím mám dělat. Nainstaloval jsem taky jinou kopii Windows (nelegální) a chovalo se to stejně jako ta legální (vše fungovalo, jen HD tune hlásí tu samou chybu). Tak nevím, dá se nějak spolehlivě otestovat stabilita celého systému?
Logout (4018)|8.2.2010 18:31
No prostě v tom disku něco trošičku blbne. Evidentně takovej disk bezproblémů dál poběží, ale riziko chyby je u něj větší než u normálního disku (teoreticky je i (byť malá) možnost, že se ta chyba strefí do CRC, nenajde ji to a zapíše to na disk blbinu). Tak se prostě musíš rozhodnout, jestli Ti to (byť malý) riziko stojí za výměnu disku, nebo jestli to budeš řešit např. častým zálohováním...

Co jsem našel, tak lidem to některý disky házej a prej sou v pohodě - osobně bych to sledoval. Pokud to číslo zůstane tak, jak je, tak bych to dál neřešil. Pokud by to číslo nenarůstalo nějakym drastickym tempem, tak bych prostě jen zálohoval ještě častěji (ale i když to neporoste, tak zálohovat!).

Zkus taky zkontrolovat zapojení napájení, prej by to mohlo dělat i to (nějaký rušení z napájení).
Tommula (232)|8.2.2010 18:46
Pokud mas moznost zkus si od nekoho vzit jeste jiny disk (treba jinou znacku nez co mas a nainstalovat znova cisty win a ovladace... ) nebo pokud mas disk pripojeny PATA tak sehnat disk na SATA a opacne..
Logout (4018)|8.2.2010 18:58
Ten disk je evidentně sata (viz výkon v HDtune). Ale hlavně i kdyby to bylo tou deskou, tak furt je tady otázka, jestli je rizko to takhle provozovat nebo ne. Downgrdovat na pata disk je řešení nicmoc....
Hlavně, pokud to číslo už nebude narůstat, tak se to vyřešilo těma ovladačema a už to problém neni - ta hodnota se pamatuje za celej běh disku....

tarantula: Ještě - nemáš v biosu zapnutej active armor?
TarantulA (49)|8.2.2010 19:47
To by mě zajímalo, jestli se to dá v BIOSu vypnout, hledal jsem to hodinu a nenašel
TarantulA (49)|8.2.2010 19:55
Odinstaloval jsem nVidia Firewall, pomůže to?
Logout (4018)|8.2.2010 21:20
Jestlis měl nvidia firewall, tak to vysvětluje vše. :-) Ten dělal přesně tydle věci. Já blbec sem to i nahoře richmondovi psal a Tebe se zeptat mě nenapadlo.
Koukni se do biosu, jestli se tam dá vypnout. Pokud jo, tak vypnout. Ale nech tam i tak radši ty mrkvosoftí ovladače.
Eee, koukám, žes to nenašel. No tak snad bude stačit ta odinstalace - na netu píšou že by snad měla.
edit: Tak v biosu to opravdu neni, tak jen zkontroluj, že je opravdu odinstalovanej (instaluje se jako služba).

Pokud máš nějakou starou zálohu dat, tak ji určitě nemaž, activearmor rád mršil data, tzn. to co máš na disku nemusí bejt úplně v pořádku.
TarantulA (49)|8.2.2010 22:34
Vyřešeno, díky.
Richmond (8084)|9.2.2010 13:52
Gratuluji :thumb

A pak ze je nForce smejd ;) Inu co jsem taky mohl cekat od cloveka, co ma takovej podpis. BTW zkus si do toho intela strcit ADaty a bacha at si nespalis ruce, nebo disky do raidu - na to asi budes potrebovat quadcore protoze to zere cpu jako debil ;)