reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linux vs. Windows

wojmirek (173)|9.2.2010 20:13
Dobrý den , chtěl jsem se zeptat co je pro vás lepší Linux nebo Windows , s Linuxem jsem se ještě nesetkal tak bych chtěl vědět např. v čem je lepší než Windows ? Omlouvám se jestli je už podobné téma založené , nenašel jsem nikde podobné . Jsem zvědavý na vaše odpovědi :) díky ...
Salamander (6177)|9.2.2010 20:16
Je tezky si o tom neco najit ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux
Linux proste neni pro "bezny" lidi ... i kdyz dnes se da celkem obstojne vyuzivat temer ke vsemu (krome hrani her :D)
Jiziii (796)|9.2.2010 20:31
Pokud chceš system v kerým se mužeš hrabat všeliak upravovat a hrát si s ním, naučit se něco novýho zvol Linux
Pokud chceš něco na brouzdání po netu, shlídnutí nákýho filmu, prohlížení fotek tak sou Linux / Windows nastejno (akorát na Linux si budeš muset zvyknout)
Pokud chceš pařit hry a dělat v některejch nefree programech tak rozhodně Windows

např.: moje babička má na kompu Debian brouzdá s tím po netu a občas něco napíše abych ji to vytisk takže ji Linux uplně stačí
HiLow (1000)|9.2.2010 20:35
[quote=Salamander;347211]Je tezky si o tom neco najit ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux
Linux proste neni pro "bezny" lidi ... i kdyz dnes se da celkem obstojne vyuzivat temer ke vsemu (krome hrani her :D)[/quote]

Jak psal Salamander, není Linux pro běžný lidi, ale hry si na něm zahraješ taky.
Ovšem musíš tomu rozumět, vědět, jak je rozběhnout a ne všechny se podaří. Takže pokud tápeš v IT, tak bych Linux moc nedoporučoval.
Nehledě na podporu ovladačů k hw...
kanabis (254)|9.2.2010 22:40
Pak je tu jeste Apple Mac OS X který je samozdřejmě nejlepsi :D Je to oproti linuxu/win pouzitelne, fukcni atd. Her je na to vic(blizzard, EA) ale win je na hrani lepsi
Weeman (90)|10.2.2010 08:45
Dej si Windows. Nerikam, ze sou lepsi nebo horsi. Jen je to proste pro bezneho uzivatele lepsi a lehci. Pokud si neutrpel vzdelani v prislusnem oboru a nebo nepouzivas linux nejakou dobu nezajimas se o to, tak na nauceni neceho poradneho v linuxu ti to zabere cas a mozna i nervy (to zalezi jak komu :D). Pokud to chces na email, fotky, video, mp3 tak nereknu popel, ale jestli chces hrat hry tak si nainstaluj windows.
ICEBOSS (3435)|10.2.2010 09:34
Mam na PC Visty a muzu rict, ze jsem s nima spokojenej. Je to rychly a stabilni, nikdy mi nespadly a pustim na tom vsechno. Mac pocitace jsou takovy one-use-only... Linux je super, do serveru...
EditorPO (2819)|10.2.2010 10:46
Neviem, čo máte všetci proti linuxu :o

Pokiaľ posadíte začiatočníka pred dva počítače, jeden s linuxom a druhý s win, tak bude tápať rovnako. Pokiaľ tam posadíte skúseného, tak mu nebude robiť problém zorientovať sa v obidvoch.
Linux má v súčasnosti už veľa user friendly distribúcií, dokonca špeciálne zameraných na typické využitie počítača (grafika, médiá, internet, programovanie....), takže každý si nájde to svoje pravé orechové.

Je veľa stránok, ktoré ti dajú dosť informácií o linuxe, napr.:
- DistroWatch
- Wikipedia
- Linux Online
- LinuxOS
- DesktopLinux
a mohol by som pokračovať.

Čo sa týka hier, tak je na tom lepšie počítač s grafikou NVIDIA, pretože má pre linux kvalitné ovládače. Hry si môžeš zahrať pomocou emulátoru, napríklad Cenega.

Aké sú výhody linuxu oproti win?
- stabilita
- bezpečnosť
- veľké množstvo software, ktorý je zadarmo
- veľká komunita užívateľov a vývojárov
- cena

Nevýhody?
- niektoré špeciálne aplikácie sa vyvíjajú len pre win
- najnovšie hry väčšinou nespustíš, ani niektoré staršie

V súčasnosti sa nejedná o to, že ktorý OS je lepší. Nedá sa to objektívne porovnať a je to dosť individuálna záležitosť. Pokiaľ sa chceš naučiť niečo nové, vyber si linux. Ak na PC hráš len hry a je to tvoja priorita, vyber si win. V konečnom dôsledku môžeš mať na PC nainštalované oba systémy.
Ak zvládneš linux (nielen v grafickom rozhraní), tak budeš mať menšie problémy na škole, ak pôjdeš na IT smer. Ak si budeš chcieť urobiť napríklad vlastný herný server, poštový server, ftp server, ... tak je linux ideálny, ale bez vedomostí sa nepohneš.
Linux je 32 aj 64 bitový, naplno využije hardware PC, podporuje skutočný multitasking a pobeží ti aj na starej 386-ke :)
Aytech (475)|10.2.2010 10:47
Linux je zdarma, ma lepsi TCP/IP stack, bezbecnejsi, ma vic nastaveni pro vzhled systemu, navic posledny distribuce treba Ubuntu/Fedora jsou zvladatelny i pro bezneho uzivatele jako jsem ja :)
Windowsy jsou ale logictejsi v nastaveni, asi proto ze jsme si na nej zvykly. No a taky na hry je nejlepsi.
Vzdy to chce zkusit, Linux jde vyzkouset z Live CD, coz je skvele, nic to v pocitaci nemeni a nic se nejinstaluje. pokud nebude libit, jen vytahnes CD z PC, a je pryc.
Mam je oba, ale pokud bych neparil CoD, tak bych asi ten win uplne odinstaloval :D ;)
Dojigiri (1629)|10.2.2010 10:51
Pro méně zkušeného uživatele a/nebo někoho, kdo se v tom nechce dlouho hrabat a hledat ve fórech, proč nejdou některý věci, který ve Win jdou jednoduše bez dalšího nastavování, a jak je (ne)rozchodit, anebo kdo chce hrát hry, bych taky řekl že je vhodnější Windows.

Sice sám Linux používám na svým hlavním PC a hraju na něm i lecjaký Windows hry (ale právě z důvodu některých her mám přesto na tom pc duálně XP jenom na hry, něco prostě ve Wine nerozběhnu), ovšem i bez her ledacos není triviální záležitost (např. scanner od HP jsem v něm třeba vůbec nerozchodil, můj model zrovna bohužel není podporován žádným ovladačem a musel bych si nejspíš napsat svůj driver pro sane). Prostě v Linuxu je v podstatě cokoliv časově náročnější, ale kdo se chce na druhou stranu učit nový věci, ten si s ním dobře užije :) ... je potřeba si taky dobře vybrat distribuci, v některých distribucích je lepší to a v jiných zase ono ...
Aytech (475)|10.2.2010 10:53
[quote=EditorPO;347317]Čo sa týka hier, tak je na tom lepšie počítač s grafikou NVIDIA, pretože má pre linux kvalitné ovládače. Hry si môžeš zahrať pomocou emulátoru, napríklad Cenega [/quote]

Stejne vetsina her delana na DX, a v emulatoru neni to ono, treba UT3 jsem tam nerozjel. proste Linux je dobry na vsechno krome her ;)
Smeli (2302)|10.2.2010 11:10
Proč se trápit x hodin bez jistého výsledku když můžu fungovat na stabilní a bezpečném systému (čím nižší IQ uživatele tím děravější systém) bez toho, abych se trápil tím, proč mi kopice věcí nefunguje.

Linux nemá rád mě, já nemám rád jeho. Hotovo :)
optim (391)|10.2.2010 12:16
Podpora hardware, intuitivnost rozhrani, podpora her a dalsi (ne)vyhody obou systemu zde zminene maji jedno spolecne - nedaji se zobecnit.

Proto bych tazateli poradil jedine - vyzkousejte si to. Vyberte si jednu nebo vice linuxovych distribuci urcenych pro bezne uzivatele (Ubuntu, openSUSE, ...), vypalte na CD nebo nahrajte na flashdisk, nabootujte z toho a zjistite sam, zda je vas hardware podporovan nebo jesli je pro vas rozhrani dostatecne intuitivni.
xmarek (1676)|10.2.2010 12:35
Myslím si, že podobné diskuze dvou táborů nikdy nic nepřinesly. Každý systém má něco do sebe.
- Windows: uživatelská přívětivost, lepší podpora pro hry, náchylnost k virům, mnohdy nevysvětlitelné chování...
- Linux: horší podpora her a pak všechno co chcete.
Záleží vždy na uživateli pro co se rozhodne. Někdo bude do roztrhání těla bránit Linux a přitom jediná distribuce, kterou zná je Ubuntu. U uživatelů Widlí je to podobné. Nadávají na Linux a přitom o něm vědí kulové.

Mě osobně vyhovují distribuce kde má pořát pocit, že vím co se v počítači děje i za cenu toho, že se musím pořád něco nového učit. A widle? Jsou situace, kdy jsou pro mě windows pořád pohodlnější i za cenu toho, že musím systém pravidelně přeinstalovávat, což se mi u Slackware ještě nestalo. ;)
Logout (4018)|10.2.2010 13:04
IMHO bych to bejt Tebou udělal takhle: naisntaluj si linux - doporučuju Ubuntu nebo OpenSuse. Tejden ho zkus. Pokud Ti bude vyhovovat, ušetřil si dva tisíce. Pokud ne, přejdi na winy.

Linux:
+ je zadarmo
+ pokud ho jednou nastavíš dobře, tak se nerozsype
+ daleko větší možnosti konfigurace
+ více programů zadarmo
- někdy se běžná věc musí řešit složitějc než klik, klik
(to je sice v poslední době čím dál tím míň, ale pár chyb furt zůstává)
- nejedou tam nový hry a starý hůř
- nejde tam dosti komerčních programů
(něco řeší wine)
- o něco horší podpora hardware (ale pokud chceš 64bit wokna systém,
tak to bude spíš 1:1, né-li hůř)

Windows:
+ všeobecně známé ovládání
+ jednoduché věci se nastavují snadno (i když to taky neplatí vždycky, taková síť
se někdy nastavuje dost opruzně)
+ více programů
- viry a další havěť
- systém vyžaduje trvalou "péči" (i když to taky už neplatí tak moc jako dřív)
Tosuja (107)|10.2.2010 13:54
Pod Logoutuv přispěvek bych se klidně podepsal. Popravdě, jediné, co mi OPRAVDU vadí na Windows 7 je, že pořád neumí nativní podporu více virtuálních ploch. Proto v nich hraju jenom hry, vše ostatní dělám v Linuxu.
wojmirek (173)|10.2.2010 14:16
Toto téma jsem založil hlavně proto , že si budu kupovat nový notebook který má předem nainstalovaný OS - Linux . : http://eshop.jupitercomp.cz/main.aspx?CLS=PRODUCT&PRO_ID=294538 , hry budu hrát na PC , notebook mám hlavně do školy , jediné co potřebuji je to aby se mi tam rozjely nějaké grafické programy jako např. photoshop , photofilter atd .. takže chci vědět jestli je výhodný i ten Linux bo si mám koupit i Windows .

Viděl jsem že tu v příspěvcích máte že je Linux dobrý např. na herní server . ( Sem tam si zahraji GTA SA-MP a mám svůj server možná si dokoupím další ... ale to jen tak pro zajímavost ) . Může mi někdo prosím Vás vysvětlit v čem je lepší herní server na Linuxu než na Windowsu ? A když už jsme u toho neví někdo jestli se na Linuxu rozjede GTA SAN ANDREAS ?
Dojigiri (1629)|10.2.2010 14:34
Ohledně GTA viz zde: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3780
V databázi možno zkontrolovat podporu dalších her a programů.
wojmirek (173)|10.2.2010 15:00
[quote=wojmirek;347399]Toto téma jsem založil hlavně proto , že si budu kupovat nový notebook který má předem nainstalovaný OS - Linux . : http://eshop.jupitercomp.cz/main.aspx?CLS=PRODUCT&PRO_ID=294538 , hry budu hrát na PC , notebook mám hlavně do školy , jediné co potřebuji je to aby se mi tam rozjely nějaké grafické programy jako např. photoshop , photofilter atd .. takže chci vědět jestli je výhodný i ten Linux bo si mám koupit i Windows .

Viděl jsem že tu v příspěvcích máte že je Linux dobrý např. na herní server . ( Sem tam si zahraji GTA SA-MP a mám svůj server možná si dokoupím další ... ale to jen tak pro zajímavost ) . Může mi někdo prosím Vás vysvětlit v čem je lepší herní server na Linuxu než na Windowsu ?[/quote]

Ok diky ,, ještě bych byl rád kdyby mi někdo zodpověděl na otázku :) díkyy
Dávám to tu z důvodu aby jste to nepřehlédli :D:D :)
EditorPO (2819)|10.2.2010 17:07
[quote=wojmirek;347399]...jediné co potřebuji je to aby se mi tam rozjely nějaké grafické programy jako např. photoshop , photofilter atd .. takže chci vědět jestli je výhodný i ten Linux bo si mám koupit i Windows .
Může mi někdo prosím Vás vysvětlit v čem je lepší herní server na Linuxu než na Windowsu ? A když už jsme u toho neví někdo jestli se na Linuxu rozjede GTA SAN ANDREAS ?[/quote]
Co sa tyka Photoshopu, tak priamy port na linux neexistuje (teda aspon o nom neviem). Ale da sa rozchodit cez emulator Wine. Tu ti ale mozem poradit vhodnu alternativu Photoshopu a tou je Gimp, Gimpshop.
Herne servery na linuxe su rozsirene najmä kvoli stabilite a moznosti priamo kompilovat zdrojaky na konkretnu masinu. Samozrejme existuju predkompilovane verzie pre rozne distribucie. Osobne uprednostnujem Debian a FreeBSD.
GTA SAN ANDREAS dedikovany server existuje aj pre linux. Napriklad multiplayer modifikacia MTA:SA. Subory pre linux server najdes TU.
Vela info o dedikovanych linux serveroch najdes na nete.
MartyMcFly (222)|20.2.2010 13:25
Zdravím,
Dle mě Linux vs. Windows takový boj není. Je to jenom o tom co ti padne. Samozřejmně, že každé řešení má své pro a proti, ale já jsem to tak moc nikdy nerozlišoval. Na Windows si prostě tu a tam zahraju nějakou hru nebo dělám administraci sítí v Linuxu zase programuju nebo spíš a to častěji je používám jako servery, na kterých běží třeba služby DNS, Apache2, SNMP-trapd či Devcot atd. na to jsou Linux opravdu výborný..

Záleží jen na tobě co zvolíš, ale ber v úvahu, že pokud chceš zkusit Linux tak musíš trochu o počítačích vědět víc.. tak to vidím já.

Howk.
czhunter (775)|20.2.2010 15:26
[quote=Logout;347370]I... doporučuju Ubuntu nebo OpenSuse. Tejden ho zkus. Pokud Ti bude vyhovovat, ušetřil si dva tisíce.[/quote]To je hrozně důlěžitý, zejména v situaci, kdy tam hodlá prásknout software za stovky tisíc (ono to tím Photoshopem za 25k začne ...) :D
billy_86 (160)|17.3.2010 22:12
Já bych zase řek že pro "běžný lidi" Linux je, protože v Linuxu je daleko lehčí se naučit pracovat než ve Woknech.
P.S.
nevim proč spousta lídí tvrdí že musíš bejt nějakej IT mág. Když posadim nemluvně před dva compy, na jednom budou Wokna a na druhym Linuxy, tak věřim že se dřív naučí s Linuxama.