reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opteron165 a pískání

Manicz.Ka (7)|24.2.2007 14:07
Dobrý den, chtěl bych požádat o radu.
Pořídil jsem si Opteron165 a při přetaktování jsem narazil na takový zajímavý jev. Procesor pořád ještě testuju a chová se trochu divně. Teď ho mám na 2,7GHz, napájení 1,425V, FSB300x9, TCaseMax 59C. Chladič mám Zalman CNPS9500, deska DFI nForce4 UltraD.
Když zapnu Prime95 (2x, kazdý přiřazený na jedno jádro) tak po spuštění testu po chvilce mají jádra tyto teploty:
Core#0 má 53C až 56C
Core#1 má 59C až 61C (teploty jsou z Core Temp Beta 0.94).
Po nějaké chvíli (přibližně na začátku zahájení druhého výpočtu v Prime95, +-asi minuta) začně z neidentifikovatelného místa v PC vycházet takové jemné a vysoké pískání a teplota jader klesne na 50 až 52C. Takto mi PC bez problémů běželo asi 12 hodin bez jediné chyby. Po stopnutí obou Prime95 pískání přestane.
Nevíte co by to mohlo být?
Díky za radu.
boboco (1987)|24.2.2007 15:10
Pískat zřejmě budou tlumivky nebo elektrolyty na desce, a nebo tlumivka/kondík ve zdroji. Sám jsem se s tímto problémem setkal a vyřešila to výmněna jednoho fóliového kondenzátoru ve zdroji. Ve Tvém případě bych ale spíš sázel na tlumivku na desce/ve zdroji. Mohlo by pomoct, kdybys pohnul s napětím CPU, případně ještě změnil frekvenci cpu. Změní se pak napětí/proud a často to pomůže. Druhá možnost je zkusit jiný zdroj. Nejedná se ale s největší pravděpodobností o závadu a nemusíš se ničeho bát (s jistotou to ale samozřejmě netvrdím), každopádně to pískání může být hodně nepříjemné. Zvláštní je ten pokles napětí, ten nechápu jak by s tím mohl souviset:notsure.
Manicz.Ka (7)|24.2.2007 17:01
Hm, ja jsem to tipoval na desku. Podle poslechu si myslim ze zdroj muzu vynechat. Opravdu jedine stesti je zo dela jen kdyz jsou obe jadry na 100% vytizene, takze se to vyskytuje jen sporadicky.
Jedine co me trochu znepokojuje je prave ten pokles teploty obou jader. U toho "horšího" je to skoro 10C tak nevim.
Manicz.Ka (7)|24.2.2007 17:02
Jo a diky za analyzu :D
boboco (1987)|24.2.2007 17:38
[quote=Manicz.Ka]Jedine co me trochu znepokojuje je prave ten pokles teploty obou jader. U toho "horšího" je to skoro 10C tak nevim.[/quote]
Neumím si vysvětlit, co může způsobit takovýto pokles teploty když výpočty probíhají dál... Pokud ta teplota reálně klesne (pokud nechybují čidla), tak se logicky musí i zpomalit výpočetní výkon... Ale jedno se mi zdá nepravděpodobnější než druhé:notsure

Možná na tento jev bude mít odpověď někdo jiný, já ho opravdu nechápu:confused: :D
tgfh (2985)|24.2.2007 18:29
Leda že by to způsobovalo náhlé snížení napětí CPU...
Stačí když do CPU začne proudit o 0.1V méně a teplota se může značně snížit...
Manicz.Ka (7)|24.2.2007 22:36
Trochu mi vrtal hlavou ten možný pokles výkonu. Nejdřív jsem nevedel jak to zjistit a pak mě napadlo zkusit CSS. A opravdu ve chvili když začne to pískání klesne FPS skoro na polovinu. Tak to mě sere :hmm
Nemam moc možností na měření napětí, ale ve SpeedFanu se Vcore1 a 2 ani nehnou.
boboco (1987)|24.2.2007 22:48
[quote=Manicz.Ka]Trochu mi vrtal hlavou ten možný pokles výkonu. Nejdřív jsem nevedel jak to zjistit a pak mě napadlo zkusit CSS. A opravdu ve chvili když začne to pískání klesne FPS skoro na polovinu. Tak to mě sere :hmm
Nemam moc možností na měření napětí, ale ve SpeedFanu se Vcore1 a 2 ani nehnou.[/quote]
Nemáš možnost zkusit si půjčit třeba od kamaráda zdroj? -ten Tvůj nemusí být špatný, ale prostě se zrovna třeba nějak nemusí s Tvou deskou... Rozhodně bych to zkusil.
[quote=tgfh]Leda že by to způsobovalo náhlé snížení napětí CPU...
Stačí když do CPU začne proudit o 0.1V méně a teplota se může značně snížit...[/quote]
Kdyby se takto snížilo napětí do CPU (že by teplota spadla o 10°C), tak by rozhodně systém nezůstak stabilní, CPU by okamžitě začalo dělat chyby, nejspíš by se hned objevil BSOD nebo by počítač úplně vytuhnul.

Každopádně problém je to opravdu zajímavý...:notsure

Apropó, napiš nám prosím svou kompletní konfiguraci PC včetně zdroje(Výrobce-model a watáž)
Manicz.Ka (7)|24.2.2007 23:13
Takže:
DFI nForce4 Ultra-D (na 1,5V - tzn. s ničím jsem nehýbal)
Opteron165 (200x9, 2x1MB, 1,35V, TCaseMax 59C)
Corsair DDR550 2x512MB CL2,5 2,75V (na desce jde jen 2,7 nebo 2,8 tak mám 2,8V)
Raptor 74GB
Seagate 200GB
Seasonic S12-430W
Geforce 7800gt 256mb

Teď jsem zkoušel několik různých frekvencí a napětí a při testování jsem asi narazil na něco co by mohlo být zdrojem problému.
Ve SpeeFanu mám jednu teplotu která je podle mě teplotou napájení na desce (asi). Je to na chipu IT8712F (na tomto chipu je ještě měření teploty procesoru deskou a chipset - myslím) označené jako Temp2, zběrnice ISA a adresa $290.
Když tato teplota vzroste na 59C (a výš) tak začne to pískání a dojede k poklesu teploty obou jader. (chvíli mi ta teplota kolísala kolem 59C a tak na 95% se to pískání trefovalo do těch teplot).
boboco (1987)|25.2.2007 00:41
Zdroj máš více než kvalitní. Zkus si stáhnou nějakou z posledních verzí Everesta. Ten by k té teplotě mohl připojit správný popisek. Může to být samotný chipset, kdo ví...
Manicz.Ka (7)|25.2.2007 08:51
[QUOTE=boboco]Zdroj máš více než kvalitní. Zkus si stáhnou nějakou z posledních verzí Everesta. Ten by k té teplotě mohl připojit správný popisek. Může to být samotný chipset, kdo ví...[/QUOTE]

No v BIOSu je tato teplota označená jako PWR temp. Vzhledem k tomu že ze zdroje žádný kabel na monitoring nevede, tak předpokládám že se jedná o desku.
Manicz.Ka (7)|5.3.2007 15:00
Někdo další nějaký nápad?

Psal jsem i na technickou podporu do DFI (před týdnem) a ještě mi ani neodepsali abych je s tím neotravoval tak nevím.
boboco (1987)|5.3.2007 20:31
Já se obávám, že stejně nakonec budeš muset měnit desku. Na tu DFI nemáš záruku? - normálně bych ji reklamoval, takhle se s tím můžeš trápit ještě dlouho... Je to sice netradiční závada, ale na reklamaci to je.

Případně (pokud jsi tak již neučinil), zkus nějakým výkoným ventilátorem chladit chipset - pro jistotu a celkově zkus zlepšit chlazení komponent v PC, mohlo by to pomoct.