reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení zadní strany základní desky

johny__g (6387)|13.2.2010 10:26
Asi před dvěma lety jsem se rozhodl, že si postavím malé tiché PC jen na internet. A když tiché, tak bez větráčků. V té době se na trhu objevila deska Intel Little Valley 2, s integrovaným Celeronem 220. Deska je sice vybavená pasivními chladiči, ale bez aspoň mírného ofukovaní se uchladit nedá. Zejména čipová sada dost topí, proto jsem původní chladič nahradil o dost větším pasivem.
Abych chlazení ještě víc pomohl, rozhodl jsem se odvádět teplo i ze zadní strany PCB základní desky, která bývá docela dost teplá. Inspiroval jsem se touto case, ovšem moje realizace je poněkud méně profesionální, o to však jednodušší.

Základní myšlenka je stejná - odvést přebytečné teplo z desky na plech, na kterém je přišroubená. Ideální by bylo i samotný plech nahradit něčím jiným, nejlépe hliníkovou deskou, ale tu jsem po ruce neměl. Zůstal tedy původní ocelový plech silný asi 1 mm. Case je totiž původně starý AT minitower, trochu upravený, v té době se ještě na materiálu nešetřilo a proto jsou plechy celkem masivní. Abych rozvod tepla alespoň trochu podpořil, nanýtoval jsem z obou stran alespoň menší hliníkové plechy, silné asi 2 mm. Sem přijde menší kus ve tvaru L, který je zevnitř, schovaný pod deskou:

albumid=98&pictureid=792
Vnitřní strana

A tady je druhá, venkovní strana. Zatím je vidět jen místo, kam přijde, z kterého jsem odstranil nátěr:

albumid=98&pictureid=797
Vnější strana

Bohužel nemám fotku už s nanýtovanými hliníkovými plechy, ale použil jsem obyčejné trhací nýty, hlavičky jsem zapustil aby byly v rovině s povrchem.

Další problém byl, co použít na vlastní odvod tepla. Z kusu hliníkové pásoviny jsem nařezal obdélníčky, které se vloží mezi základní desku a zadní plech. Samozřejmě není možné je přiložit přímo na desku, došlo by ke zkratu. Je nutná nějaká izolace. Zároveň ale izolace nesmí moc bránit přenosu tepla. Řešením by byla teplovodivá pryž, která se používá třeba v tlumícich boxech na HDD nebo na paměti grafických karet. Koupit samostatně se dá, stojí ale dost a já nepotřeboval kus 30 x 30 cm, stačilo mně pár malých kousků. Ty se dají získat ze starých CD/CD-RW/DVD mechanik, které dostanete leckde zadarmo. Stačí sundat vrchní kryt a kousky pryže najdete pod ním, kde odvádí teplo z několika čipů. Dají se tak získat různě velké kousky tohoto materiálu, které však pro můj účel naprosto stačí - viz následující fotka.

albumid=98&pictureid=793
Pryž

Pak už jen stačí si odměřit výšku distančních sloupků a vyrobit příslušně silné podložky. Na nějaké desetině milimetru nesejde, pruž je pružná a je lepší je udělat spíše nepatrně vyšší, aby byl zajištěn dostatečný přítlak. Ve výsledku to vypadá nějak takto:

albumid=98&pictureid=794
Deska celkový pohled

Menší kousek je pod čipsetem, větší pod CPU. Detail na menší z nich:

albumid=98&pictureid=796
Detail

Některá teplovodivá pryž mírně lepí, takže ty hliníkové kousky drží i když desku na chvíli otočíte. Pokud ne, stačí namáznout teplovodivou pastou a přitlačit. Pak už jen desku opatrně položíme a přišroubíme na zadní plech.

A jaký je výsledek? Přiznám se, že nějaké podrobné porovnání jsem nedělal. Teplota procesoru se pohybuje od 55 (v klidu) do asi 75 stupňů při plné zátěži, což ale bylo jen v průběhu testování, při běžném surfování na netu je to kolem 60. Zdá se to hodně, ale je třeba si uvědomit, že tento CPU je na to stavěný, podobně jako mobilní čipy. Kritická teplota je až 100 stupňů! Počítač už funguje asi dva roky bez problémů.

Přenos tepla na plech pod základní deskou (k mému překvapení) docela funguje, plech je na omak dost teplý, bohužel horší je odvod tepla z něj pryč, který jsem už moc nevyřešil. Ideální by bylo na zadní stranu přinýtovat nějaký plochý pasiv a v bočnici vyříznout díru, aby teplo mohlo sálat ven. Už rok se na to chystám, bohužel vrozená lenost a fakt, že stávající řešení je funkční mi, v realizaci (zatím) zabránili.