reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Novsie CPU pre tieto patice ?

tik-tak (45)|14.2.2010 17:23
Precital so par nazorov na tomto a inom fore o problematike "AM2-AM2+-AM3".
Niekto to doporucuje a niekto zas nie.Mam pocit ze je to volba kazdeho uzivatela
/a hlavne aj risk/ co zvoli v akej kombinacii.
Rozoberali sa tu problemy AMD CPU 90nm a 65nm, alebo nieco tymto rozmerom podobne.
Co takto ist este dalej a prebrat problemy s "65 - 45 nm" ?
Predajcovia nedoporucuju napr cpu s AM2+ a AM3 do dosiek s AM2 !
Je to len dobra rada ci marketingovy zamer ?
Teda ak chces CPU s AM2+ ci AM3 tak si na to kup dosku !!!!
Ja som na tom podobne.
Mam dosku s AM2 a chcem lepsie CPU Athlony X2 sa mi vidia ako maly krok vpred.
Podla vyrobcu ASUS doska bez upgrade Biosu vyssie CPU nepodporuje.
Na forach je to 50 na 50.
Vyhliadol som si : AMD Athlon II X2 250 AM3 !
http://www.ediscomp.sk/produkt/AMD-Athlon-II-X2-250/
pozrite si ho je uzasny !!!
Tak co ozve sa niekto ???
Jiziii (796)|14.2.2010 17:45
pokud upgradeuješ bios a tenhle procesor bude mezi podporovanejma v novým BIOSU tak to pojede
|Mio| (1333)|14.2.2010 19:52
Mam AM3 procak v AM2+ a s BIOSem ktery to podporuje je to OK.

S BIOSem ktery ho oficialne nepodporuje to jelo taky, ale nebylo mozno cokoliv v BIOSu zmenit z automatiky na manual, kdyz jsem to udelal procesor jel jenom na nejnizsi frekvenci, tedy 4x800 MHz.

Predpoklad je takovy ze AM2 ciste jsou na tom vyrazne hure, u AM2+ je ta budouci podpora daleko lepsi. Dulezity udaj je maximalni TDP procesoru ktery deska zvladne napajet.
tik-tak (45)|14.2.2010 20:14
Na stranke Asus-u vyrobcu dosky /M2N-MX/ neni rozlisenie ci mam novsi bios alebo starsi.
Pozri : http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=M2N-MX&product=1

Mrzi ma nepodpora novsich CPU.Neviem ci po upgrade biosu by to bolo lepsie.
Asi by sa to ukazalo as po vlozeni CPU.
tik-tak (45)|14.2.2010 20:23
Na stranke Asus-u vyrobcu dosky /M2N-MX/ neni rozlisenie ci mam novsi bios alebo starsi.
Pozri : http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=M2N-MX&product=1

Mrzi ma nepodpora novsich CPU.Neviem ci po upgrade biosu by to bolo lepsie.
Asi by sa to ukazalo as po vlozeni CPU.

[quote] CPU:AMD Athlon 64 3000+,2GB RAM,ATI 4770 PCI-e,HDD Maxtor 160GB,DVD-RW Nec. [/quote]
Jandaskunk (2330)|14.2.2010 21:33
Podle stránek výrobce to nové procesory AM2+ a AM3 nepodporuje vůbec. Pokud bys tam i s nejnovějším BIOSem dal ten Athlon II, tak bych čekal problémy, pokud bys to vůbec rozjel.
r34ktor (7477)|16.2.2010 16:12
[quote=Jandaskunk;349046]Pokud bys tam i s nejnovějším BIOSem dal ten Athlon II, tak bych čekal problémy, pokud bys to vůbec rozjel.[/quote]
Nemá to cenu. Deska s novými CPU nenajede.

Pokud chceš upgradovat, budeš muset pořídit i nový MB.
Jandaskunk (2330)|16.2.2010 22:37
[quote=r34ktor;349742]Nemá to cenu. Deska s novými CPU nenajede.

Pokud chceš upgradovat, budeš muset pořídit i nový MB.[/quote]

Tak nějak jsem to myslel :)
...No...Name... (586)|3.3.2010 05:58
Zdravím...Mám takový dotaz,na který jsem si z tohoto dopiku needokázal odpovědět.Mám AM3 procesor a potřebuju zkusit zda je funkční.Když ho strším do AM2 desky(případně by se našla i AM2+) bude fungovat?Stačí mi jen aby třeba najel bios,pokud tedy Bios bez funkčního procesoru nenajíždí,to nevím...Jde jen o to abych zjistil zda není spalený...šlo by to u té AM2jky?
16cmfan (2153)|3.3.2010 07:10
[quote=...No...Name...;355022]Zdravím...Mám takový dotaz,na který jsem si z tohoto dopiku needokázal odpovědět.Mám AM3 procesor a potřebuju zkusit zda je funkční.Když ho strším do AM2 desky(případně by se našla i AM2+) bude fungovat?Stačí mi jen aby třeba najel bios,pokud tedy Bios bez funkčního procesoru nenajíždí,to nevím...Jde jen o to abych zjistil zda není spalený...šlo by to u té AM2jky?[/quote]

Tak mas dve cesty: Jednu jednoduchší - rovno ho tam supnes, když jen chces zistit, ci neni spalenej ci co... ale když nenajede, nemusi to byt kvuli cpu ale desce. Takže druha možnost je, nam napsat o jaky procesor a desku presne jde. Anebo se sám mužeš podívat do príslušnýho support listu tvé, zatím pro nás, neznáme desky, a znej vyčíst - od jaké verzi biosu/revizi desky podporuje tvuj procesor. A či vubec podporuje.
robky (3195)|3.3.2010 08:12
Ono je to dosť individuálne .... Napríklad tu je vidno, že užívatelia vrazili do dosky AM2/AM2+ procesor AM3, ktorý nebol v CPU support liste a ono to šlapalo(samozrejme vyskytli sa drobné problémy s PS2 klávesnicami, zvukovkami - nie však vo všetkých prípadoch).... Nakoniec sa výrobca takto starej dosky "zľutoval" a vydal nový bios s podporou AM3 procesorov (čím ma samozrejme potešil a umožnil mi postupný upgrade ;))

Všetko však záleží od použitého čipsetu a trošky šťastia ....
...No...Name... (586)|3.3.2010 09:03
[quote=16cmfan;355029]Tak mas dve cesty: Jednu jednoduchší - rovno ho tam supnes, když jen chces zistit, ci neni spalenej ci co... ale když nenajede, nemusi to byt kvuli cpu ale desce. Takže druha možnost je, nam napsat o jaky procesor a desku presne jde. Anebo se sám mužeš podívat do príslušnýho support listu tvé, zatím pro nás, neznáme desky, a znej vyčíst - od jaké verzi biosu/revizi desky podporuje tvuj procesor. A či vubec podporuje.[/quote]
Sorry,ale čekal jsem že to bude otázka pouze samotného socketu :) Deska je Asus M2N-E.Ta má v support listu zatim jen AM2+ ale co jsem četl,poslední bios obsahuje podporu cca 50% procesorů s AM3.Majitel mi toho o procesoru moc neřek,ale co z něj tak čtu,tak jde o jedničkového Phenoma,čili by to měl být socket AM2+...a co jsem teď googlil,tak by to měl být AMD Phenom X4 9650...Takže by to mělo šlapat,viz. ZDE...

A to mě přivádí na další otázku...V současné době mám na jiném PC AMD Athlon X2 7750(takt na 3,2GHz) a pokud bude Phenom funkční,chtěl bych jím nahradit ten současný Athlon.Měl bych možnost ho koupit za nějakých 1000Kč což je cena celkem dobrá.A tak se chci zeptat,zda má tento upgrade smysl...co myslíte?


//Podle tohoto testu se mi celkem líbí https://www.svethardware.cz/recenze-phenom-x4-core-2-quad-levna-ctyrjadra-v-akci/23500 akorát s to spotřebou nevím...ještě pohledám kolik papá muj přetaktovanej Athlon 7750
robky (3195)|3.3.2010 11:42
Ja by som do starého phenoma nešiel .... ak potrebuješ/využiješ vyšší výkon priložil by som nejakú korunku a vzal niečo z AthlonII/PhenomII (máš na výber z dvoj-,troj- aj štvorjadrových modelov) a imho to bude poznať viac :notsure

TU je podpora procesorov pre dosku M2N-E s biosom 3001 ....
...No...Name... (586)|4.3.2010 20:20
[quote=robky;355078]Ja by som do starého phenoma nešiel .... ak potrebuješ/využiješ vyšší výkon priložil by som nejakú korunku a vzal niečo z AthlonII/PhenomII (máš na výber z dvoj-,troj- aj štvorjadrových modelov) a imho to bude poznať viac :notsure
[/quote]
Proč bys do něj nešel?Vím že "jedničkový" Phenomy nejsou až tak našláplý a celkem jsou i dost žravý...Novej bych si určitě nekoupil,ale za toho litra mi ten výkon nepřijde nijak špatnej proti stávajímímu Athlonu,kterého bych asi i za stejné peníze prodal...Spíš se bojím spotřeby Phenomu po nataktování...Zdroj mám Corsair VX450 a ještě grafičku 4850 Toxic od Sapphire :) Phenom jede na základní takdy stabilně,ale mám tam zatím jen box. chladič a nechci to zas zbytečně přendavat,takže se raděj nejdřív ptám na vaše zkušenosti...

[SIZE="1"]/A pokud už sem tady OT,prorosím módy o vytvoření vhodného tématu s mím problémem ::thumb[/SIZE]
Jandaskunk (2330)|4.3.2010 20:22
Myslím, že právě taktování na starém Phenomu moc nešlo a výkon byl taky hodně pod úrovní, najdi si nějaké testy...dnešní dvoujádra jsou na tom IMHO líp
...No...Name... (586)|4.3.2010 20:25
[quote=Jandaskunk;355649]Myslím, že právě taktování na starém Phenomu moc nešlo a výkon byl taky hodně pod úrovní, najdi si nějaké testy...dnešní dvoujádra jsou na tom IMHO líp[/quote]
Na testy jsem koukal...a ty takty jdou lidem tak k nějakejm 2,8 stabilně...

Nahodil bys tedy nějaké slušnější dvoujádro,které by ho převálcovalo?
Jandaskunk (2330)|4.3.2010 20:30
V jednom testu meli Phenom X4 9950 BE a porazí ho i Athlon II X2 250 (stačí i nataktovaný 240, kterej nataktuješ i přes 3GHz).....tyto dvoujádra porazí nejen výkonem, ale i celkovým provozem (spotřeba, zahřívání, lepší nataktování atd.).........v základních taktech teda takovej rozdíl mezi tím není, ale vzhledem k ceně a možnostem novýho Athlona....

EDIT: Aha sry, jsem se přehlíd, jsem koukal na Hry jen....no celkově by lepší nejspíš nebyl, ale furt jak říkám, dá se to líp nataktovat a když se nepočítá s vícevláknovýma aplikacema a počítáš s celkovými provozními vlastnostmi, tak stále bych bral radši toho Athlona a není tu jen dvoujádrovej ale i tří, kterej není o tolik dražší..
robky (3195)|4.3.2010 20:47
Tak ono tá 9650 zasa nie je úplná šunka-samozrejme ako v čom(kuk sem) ...

Pokiaľ ho máš prakticky zadarmo (nákup+predaj terajšieho) tak to áno:thumb
...No...Name... (586)|6.3.2010 16:34
Tak teď nevím hoši...už sem ho,částečně podle vašich rad,vrátil...Výkonově mi přišel o lepší,než můj současný Athlon X2 7750 taktovaný na 3,2GHz...ale spíš sem se bál spotřeby,protože mám jen 450W zdroj a ten Phenom by po nataktování asi dost žral...nebo ne?Nemohl jsem to přímo vyzkoušet,protože jsem tam měl jen boxovej chladič a ten by to neuchlati...a taky sem se trochu bál o zdroj...

S tím cenový scenářem jsem to počítal přesně tak jak říkáš robky...za 1000Kč koupit a myslím,že bych toho Athlona taky za tu tisícovku prodal...

Na Aukru ještě neni,takže mám ještě čas na rozhodnutí...teď sem teda na vážkách :-)
speedsnail (4876)|6.3.2010 16:52
Jestli ten 450 zdroj neni shit, tak 9650 utáhne v pohodě. Přeci jen na některé věci je 4 jádro značně rychlejší.


edit: tak ted sem vedle cetl ze zdroj je VX450 a grafika 4850.. Ten zdroj je s velkou rezervou.
konecnyvopa (159)|17.3.2010 20:03
Zdravím, já bych chtěl koupit AMD Phenom II X4 945 a dát ho do GA-M56S-S3 (rev. 1.x)
nForce 560 / Socket AM2. Podle gigabyte je podporován - bios F6C. Dále mám 4Gb DDR2 667 + GTS250. Je to počátek upgrade PC, deska AM3+DDR3 bude na Vánoce. Prostě postupně. Ze pojede, je jisté téměř na 100%. Otázka pro zkušené je - poznám nárůst výkonu na tomto MB? /teď Athlon X2 6000+@3130/ Převážně určeno na hry /FPS/ Díky.

Nebo mám vzít AMD ATHLON II X3 440, také s novým biosem podporován ... a ušetřit 1300,- ? upgrade grafiky bude tak za rok, až se vyjasní otázky kolem GTX 470
robky (3195)|17.3.2010 20:36
Ja som na doske asus M2N-E (nForce570) menil brisbane 4800+@2,95GHz za PII X4 945 a nárast výkonu tam je .... nie je to úplne ideálne, napr. podľa testov pamäťovej priepustnosti nastal dokonca pokles ..... záleží od hry (či dokáže využiť viac jadier cpu), napríklad pri Flight Simulator X som zaznamenal dosť výrazné zvýšenie fps, u Crysis takisto (aj keď nie tak výrazné) ....

Predpokladám, že najväčšou brzdou výkonu bude asi staršia verzia HT na doske .... ale tú chvíľku sa to dá (dúfam, že môj upgrade bude skôr ako na vianoce ;))

TU je celkom prehľadné porovnanie procesorov ...snáď ti to pomôže pri rozhodovaní
johny__g (6387)|17.3.2010 20:36
Nárůst výkonu bude, ale neslibuj si od toho zázraky. Vzal bych X3 435 a těch 1650,- si schoval na upgrade grafiky.
konecnyvopa (159)|17.3.2010 20:56
Díky moc za obě odpovědi, to porovnání procesorů pomohlo. Vidím to na AMD ATHLON II X3 ale nebude lepší 440 než 435? A zbytek do té grafárny.
johny__g (6387)|17.3.2010 21:17
[quote=konecnyvopa;359973]Díky moc za obě odpovědi, to porovnání procesorů pomohlo. Vidím to na AMD ATHLON II X3 ale nebude lepší 440 než 435? A zbytek do té grafárny.[/quote]

Frekvence je vyšší o 100 MHz, tedy asi 3,5 %, cena vyšší o 250,- tedy o 14 %.
konecnyvopa (159)|18.3.2010 08:55
[quote=johny__g;359984]Frekvence je vyšší o 100 MHz, tedy asi 3,5 %, cena vyšší o 250,- tedy o 14 %.[/quote]

Základní počty, které mě bohužel nenapadly. Ještě prosím jeden dotaz. Patří do jiné sekce, ale odpověď jsem nenašel. A to pokud trefím na dobrý kousek, odemčení 4 jádra a příp. L3 na jiné desce, a zpět vrácení do mé. Bude to fugovat? Díky
johny__g (6387)|18.3.2010 09:01
[quote=konecnyvopa;360062]Základní počty, které mě bohužel nenapadly. Ještě prosím jeden dotaz. Patří do jiné sekce, ale odpověď jsem nenašel. A to pokud trefím na dobrý kousek, odemčení 4 jádra a příp. L3 na jiné desce, a zpět vrácení do mé. Bude to fugovat? Díky[/quote]

Nebude, pro úspěšné odemčení je nutná deska která to umí. To odemčení se neprovádí fyzicky na procesoru a není trvalé (jako kdysi u socketu A), je to softwarová záležitost.
konecnyvopa (159)|22.3.2010 07:20
Nakonec jsem vzal Vzal bych X3 440, X3 435 nebyl skladem. Flash biosu a vše jede na jedničku. Ještě prosím jeden dotaz. MB, který umí unlock jader, umí současně i unlock L3? Děkuji.
tik-tak (45)|11.6.2010 22:51
Nakoniec som upgradol Bios dosky a aj starsi Athlon 64 3000+ isiel lepsie , a dal sa aj viac nataktovat a bezpecne.Zlahka po natiahnuti MHz ho nasiel bios ako 3500+.Az mi bolo luto ho menit.
Ale dal som do mojej M2N-MX s AM2 socketom Athlon X2 5600+ a oplatilo sa.
Ide perfektne je aj pomerne chladny.Sice som dokupil aj HeadPipe chladic za 17e , chcel som uz nieco lepsie ako boxovany. Som spokojny,za menej penazi je to pomerne viac muziky.
tik-tak (45)|11.6.2010 23:02
Este raz diky Asus-u za integrovany EZ-Flash.Robil som si starosti s upgrade Biosu,ale diky tomuto nastroju to slo hladko a jednoducho.Neda sa vlozit zly Bios, EZ-Flash si ho sam skontroluje,zavedie.
Sam autometicky prehladava dookola zariadenia,ktore doska sama pre flash biosu podporuje.Staci vlozit disketu ci CD / v mojom pripade USB nepodporuje/.OK
tik-tak (45)|11.6.2010 23:04
No a jeden problem sa vyskytol a to WINDOWS.
Bez preinstalovania Win nechcel stary Win vobec nabehnut.
Po novej instalacii to ide fajn a bez problemov.