reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Padání pc, nejspíš problém s přehříváním

stix (70)|15.2.2010 01:46
Nedávno jsem zakoupil nové pc a jak už to s mojím štěstím bývá tak radost netrvala dlouho :( Pár minut po spuštění následovala BSOD a reset. Potom win spadly pokaždé hned po spuštění. Stejně sem verzi co byla po zakoupení nechtěl tak sem šel rovnou na format a nahodil win7 ultimate. na první pokus to stejně dopadlo už během instalace a to sem se na to vykašlal, pc vypnul a zapojil starej že pohledám čím by to mohlo být. po chvilce jsem to zkusil znova a vše už jelo v pořádku, začal sem teda kopírovat data ze starýho hdd a instalovat vše co používám a najednou pc spadl znova. otevřel sem teda case že skontroluju jestli třeba něco jen neodpadává nebo tak a zděsil sem se když mě skoro popálila grafika a taky větrák na cpu nebyl úplně dotaženej, tak sem jej dotáhl. potom pc vydržel asi hodinu. potom sem do case přidal dva 80mm ventilátory (vpředu nasávání, vzadu odvětrávání) a vše se zdálo být v pořádku ale po asi 3h zase bsod a reset a musel sem čekat až vychladne. nevěděl by někdo jak tohle vyřešit? možná se úplně mýlím a problém je jinde. asi by pomohlo přečíst si co se napíše před resetem ale nevím jestli se to někde loguje. jinak předem dodávám že sem student a pc mě stál veškerý úspory takže si nemůžu dovolit investovat do nějakýho extrémního chlazení a doufate že to zabere :(
sestava:
mb - Asus P5KPL-AM
cpu - Intel Core 2 Duo E7600 3,3GHz
ram - 4GB DDRII 800
vga - ATI Radeon HD 3870 x2 (1024 MB DDR3)
hdd - Seagate ST31000342ASQ SATA/300 7200 RPM, 32MB cache 1000GB

ještě přidávám screen teplot při běžné práci ve win + foto case a rozmístění komponent, kabelů atd...snad to pomůže

hl.hl (1387)|15.2.2010 07:32
Ve vlastnostech systemu si vypni automaticke restartovani pri chybe.
Projed minimalne 3x pamet pres GoldMemory.
Co je to proboha presne za zdroj? Kdyz vidim ten bastl s redukcema na napajeni grafiky, tak problem muze byt prave ve zdroji.

Pisete, ze jste si koupil nove PC, ale co ta grafika, na kolik vas prisla, ze jste do ni sel? Nemyslim, ze to byla nejlepsi volba v porovnani s dnesnima modelama.

Co to znamena nebyl uplne dotazenej chladic? Ten je bud zacvaklej nebo ne, zadny sroubky tam nejsou.
|Mio| (1333)|15.2.2010 08:41
Divny podle popisu to vypadalo na typicke prehrivani, ale podle vypisu teplot je to OK

Takze bych to rozebral a vse slozil opetovne s tim ze kazda komponenta se peclive spasuje a domacka do slotu na fest.

Jak uvedl kolega vyse, muze byt problem s udrzitelnosti napajeni kdyz se zdroj ohreje, nebo kdyz se zahreji komponenty tak tim mirnym zvysenim odberu.

A ta fotografie je na prd, chce to vyfotit lepe, alespon zaostrit.
johny__g (6387)|15.2.2010 08:49
Na stav idle se mně ty teploty zdají dost vysoké, při zátěži to může už být problém. Obzvlášť v kombinaci s tím přímotopem co má místo grafiky a zřejmě pochybným zdrojem. Prosímtě, kde jsi ten PC vyhrabal? To jsi asi nekoupil jako nový, že? Sestava je naprosto tragická. Navíc se mi podle toho akvarelu, který je nazýván fotografií, zdá, že vzadu je místo pro 120 mm větrák, tak proč jsi tam dal jen tu 80? Hlavně že svítí :rolleyes:

Dej sem teploty v zátěži, pokud to ten počítač přežije.
hl.hl (1387)|15.2.2010 09:39
To Mio: Prave ze podle popisu to na prehrivani nevypada. To by to nehazelo BSOD. Ale kazdopadne teploty v IDLE jsou asi jako kdyz bych chtel u auta urcit maximalni rychlost podle spotreby.
Kdyz uz prehrivani, tak bych tipnul prehrivani zdroje. Slo by jeste vyzkouset, otevrit bednu a nechat do ni fucet na plny gule stolni ventilator jestli to bude mit nejaky vliv.
stix (70)|15.2.2010 12:01
pokusím se postupně odpovědět na vše :D

gold memory zrovná běží, už bude končit a zatím bez jediné chyby tak ho pak nechám ještě párkrát a napíšu.

zdroj je redstar lc-b400atx.

grafiku jsem nevybíral, koupil jsem celou sestavu. předchozí pc jsem stavěl sám a vydrželo mi 7 let jenže od té doby už se o hw moc nezajímám a přešel sem k programování tak sem se neodvážil stavět něco na slepo a doufat že si to bude rozumět a "risknul" sem už hotovou sestavu na aukru (hlavně z finančních důvodů)

s tím chladičem sem to napsal blbě, nemyslel jsem pasiv ale ventilátor na něm, nejsou to přímo šroubky ale -> viz foto
tak ty byly trochu povolený

lepší foto tady

80mm misto 120 sem tam dal proto že 120 doma nemám, bylo to jen takový rychlořešení jestli se to zlepší nebo ne. pokud to pomůže tak místo nich ty 120 zajdu koupit ale vzhledem k tomu že ani tyhle dva navíc tomu moc nepomohli tak moc nevěřím že by to situaci vyřešilo

teploty v zátěži a rozebrat a znovu složit zkusím hned jak skončí goldmemory
johny__g (6387)|15.2.2010 12:09
[quote=stix;349283]zdroj je redstar lc-b400atx.[/quote]

+ 3870 X2? :runaway Škoda že jsi se před koupí tohoto "skvostu" neporadil tady. Kolik jsi za něj dal?

K těm větrákům - aby byly k něčemu, je vhodné vyřezat tu mřížku, jak u in-take tak (hlavně) u out-take ventilátoru. Ale tomu zdroji už nepomůže ani modlitba.
stix (70)|15.2.2010 12:17
dal jsem za něj 9600. pokud by to bylo zdrojem tak jaký byste mi doporučili s ohledem na cenu? škoda že to nemám jak vyzkoušet předtím než ho koupím
16cmfan (2153)|15.2.2010 12:20
Seasonic SS-500ET 500W http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V41NLP6L

EDIT: Skusil si vybrať GK kartu, a ak sa dá demontovať chladič a prepastovať ?
johny__g (6387)|15.2.2010 12:26
[quote=stix;349291]dal jsem za něj 9600....[/quote]

A vrátit už nejde, co? Za tu cenu je to katastrofa na druhou. Byl v ceně aspoň 22" LCD a OS?
stix (70)|15.2.2010 12:42
jestli by šel vrátit nevím, mám to k prodejci 150km takže osobně nehrozí a posílat se mi to už moc nechce. když sem mu o problému napsal tak mě ujistil ze pc před odesláním testoval a vše fungovalo. tak aby se taky nestalo že akorát vyhodím peníze za poštu, budu čekat několik dní a pak se mi to vrátí s tím že je to v pořádku. jinak monitor u toho nebyl, jen pc. pokud by to vyřešil ten zdroj tak bych volil radši tuhle variantu jenže 1000kč už mi nezbylo, bych si musel zas počkat do dalšího měsíce než mi něco dojde. achjo, že já mám pořád takovýhle štěstí :(
16cmfan (2153)|15.2.2010 12:48
tak najprv zisti, ci sa da vratit a za 10 000kč máš omnoho lepší PC
stix (70)|15.2.2010 13:02
prodejce má obchod s pc a na aukci sliboval 3 měsíce záruku tak jsem ho zkusil kontaktovat s tím že problém je ve zdroji a jestli bude ochotnej vyměnit jen zdroj za silnější a pokud ne tak se to pokusím vrátit
johny__g (6387)|15.2.2010 13:09
Tohle bude ono, že?

[quote]Upozornění: Radeon 3870 x2 je zhruba stejně výkonná jako Radeon 4890. [/quote]

:mistake
16cmfan (2153)|15.2.2010 14:39
[quote=stix;349306]prodejce má obchod s pc a na aukci sliboval 3 měsíce záruku tak jsem ho zkusil kontaktovat s tím že problém je ve zdroji a jestli bude ochotnej vyměnit jen zdroj za silnější a pokud ne tak se to pokusím vrátit[/quote]

[quote=johny__g;349307]Tohle bude ono, že?



:mistake[/quote]

PC vráť, žiadne dohadovanie o new zdroji!!!
Očividne naskladal PC z nepoužitých kompoenntov na sklade a takto ti ho predal....
Inak, ta grafika je asi tak výkonná jak moja HD4770 512mb pri skoro tretinovej spotrebe 80W vs 210W TDP....
TomasOxx (230)|15.2.2010 15:24
vratit vratit vratit, ja tu ted brouzdam na foru ohledne rad, ze jsem vyvoj v IT tak pul roku az rok nesledoval a nejsem si jisty co spolu bude odladene spolupracovat, ale takovou slataninu jako je tohle bych si nedovolil udelat ani na aprila s 2kou v zile :) Jak uz tu nekdo psal, vypada to na posbirani zapadlych komponentu o ktere nikdo nejevil zajem a zplacani dosebe aby to tak tak jelo nez si to nekdo vezme, mozna to mela byt sestava do kanclu, do ktere narvali tuhle obludnnou kartu aniz by mysleli... bohuzel...
stix (70)|15.2.2010 16:01
ok, díky všem za rady, už jsem se dohodl na vrácení. ať nezakládám zbytečně nové téma, poradili byste mi někdo sestavu do 9500 - 10 000 pokud je to vůbec možné tak alespoň podobných parametrů? 16cmfan tady psal že v této ceně by mohla být sestava i mnohem lepší tak kdyby byl možný třeba odkaz na eshop a konkrétní sestavu tak by to bylo super
TomasOxx (230)|15.2.2010 16:03
zrovna dneska jsem byl pro inspiraci odkazan na tuto sekci.. kde je orientacne naznaceno par sestav
https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/15-pc-nova-sestava
Georginek (2957)|15.2.2010 16:26
Ja bych se tez pridal, ze ta sestava neodpovida cene.
Docela me prekvapuje, ze ma vubec nekdo tu drzost a postavi neco takoveho. Uz jen ty redukce a bordel v kabelech. To je hnus.......

A k tem ventilatorum....Podle toho obrazku je to spatne videt, ale zda se mi ze ten intake mas spatne otocenej.......
Rozdil mezi 80 a 120 neni tak markantni.....
16cmfan (2153)|15.2.2010 16:56
[quote=stix;349353]ok, díky všem za rady, už jsem se dohodl na vrácení. ať nezakládám zbytečně nové téma, poradili byste mi někdo sestavu do 9500 - 10 000 pokud je to vůbec možné tak alespoň podobných parametrů? 16cmfan tady psal že v této ceně by mohla být sestava i mnohem lepší tak kdyby byl možný třeba odkaz na eshop a konkrétní sestavu tak by to bylo super[/quote]

Tady https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/15-pc-nova-sestava vytvor nové téma a mužeme se pustiť do skladáni. Nezapomen napsat, ješte jednou cenovej limit s nejakou rezervou pro jistotu +-500kč a naco bude sestava určena. Či potrebujes i monitor a operacnej system. A pak ti poradime :)
stix (70)|15.2.2010 17:05
ok, už sem si to tam pročítal a rozhodl se že pár dní zatím počkám. pokud to klapne tak během pár dní budu dělat jednu aplikaci a bylo by na sestavu aspoň o pár tisíc víc který mi teď dost chybí podle toho co sem to tam teď prolízal. nerad bych udělal další chybu že bych to vzal hned a za pár dní se znova mlátil do hlavy :mistake že stačilo málo a mohlo to být mnohem lepší :D
16cmfan (2153)|15.2.2010 17:08
To je velice moudre rešení... takže počkej a pak se ozvi v prislušnem tématu... každá tisícikoruna je dobrá :)
hl.hl (1387)|15.2.2010 18:08
[quote=stix;349353]ok, díky všem za rady, už jsem se dohodl na vrácení. ať nezakládám zbytečně nové téma, poradili byste mi někdo sestavu do 9500 - 10 000 pokud je to vůbec možné tak alespoň podobných parametrů? 16cmfan tady psal že v této ceně by mohla být sestava i mnohem lepší tak kdyby byl možný třeba odkaz na eshop a konkrétní sestavu tak by to bylo super[/quote]

Jinak nevim jestli ti nakonec to vraceni probehne bez problemu, ale kazdopadne pokud je to presne ta tva aukce (ta z toho odkazu tady), tak to pc na fotce v aukci ma jine komponenty. Jiny chladic procesoru, jiny zdroj. Tak si to pro jistotu vytiskni a vratil bych to uz jen na zaklade techto rozporu.
stix (70)|15.2.2010 18:19
jj byla to ona, toho sem si ani nevsim ale podle popisu to sedi. prodejce nastesti s vracenim souhlasil ale i tak si radeji zaridim odvoz a zajedu tam osobne protoze se nejedna o malou castku a nerad bych pc odeslal a penez se nedockal