reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

správné nastavení stránkovacího souboru

Commanderwar (577)|15.2.2010 10:30
zdravím jen se chci zeptat
mam 4GB ram
chci se anstavit na pevno strankovaci soubor
do nejvetší velikosti nastavim 5000MB
ale kolik se nastavuje do počáteční velikosti???
system si sám nastavuje 16MB
mužu tam též dat 5000MB???.....nebo to ma nejaky pravidlo??
dekuji
Georginek (2957)|15.2.2010 10:42
Standartni nastaveni strankovaciho souboru je 1,5 krat velikost RAM......

Nekde jsem se docetl, ze je prej dobre nastavit strankovaci soubor na jiny disk nez systemovy. Zajimalo by me kdo to takhle ma.....
mech13 (5526)|15.2.2010 10:46
docela zalezi na OS, treba na XP bych pri 4GB RAM swap klidne vypl, ale u 64bit visty nebo 7 bych to neriskoval...

lepsi je dat pocatecni velikost stejnou jako MAX - swapak bude na disku porad na jednom miste a nebude dochazet k fragmentaci kvuli neustale zmene velikosti... (nejlepsi je ho dat na prazdny nebo defragmentovany disk, aby se vytvoril "vkuse" a nebyl rozsekany)
johny__g (6387)|15.2.2010 10:46
Pokud chceš nastavit swap "napevno", tak mu dej pevnou velikost, je to tak lepší kvůli fragmentaci. A je opravdu výhodné mít swap na jiném fyzickém disku. Já ho mám u win XP vypnutý úplně.
Commanderwar (577)|15.2.2010 10:48
ok diky kluci to sem přesne potřeboval vedet.
ted jsem nahodil čisty okna.
druhy disk nemam,

a chci mit strankovaci soubor nekde na začatku a ne ke konci jako minule:)..

bohužel ted už ho před vlastni instalaci visty nedam..takže bude na disku hned za ni...ale v kuse....takže tedy pridelim napevno...5000 MB a bude to

diky
Georginek (2957)|15.2.2010 10:50
[quote=johny__g;349263]Pokud chceš nastavit swap "napevno", tak mu dej pevnou velikost, je to tak lepší kvůli fragmentaci. A je opravdu výhodné mít swap na jiném fyzickém disku. Já ho mám u win XP vypnutý úplně.[/quote]

Je to nejak poznat kdyz je vypnuty????
johny__g (6387)|15.2.2010 10:53
[quote=Georginek;349266]Je to nejak poznat kdyz je vypnuty????[/quote]

Nevím, nijak sem to netestoval.
Commanderwar (577)|15.2.2010 11:01
jediny problem ktery nastal je...že system po nainstalovani systemu automaticky pridelil hodnotu neco kolem 3,2GB, tim jak sem nastavil hodnotu napevno na 5GB a tim se zvetšil, takže soubor neni v kuse...ale je rozdelen na dve časti....

takže jediny co ted musim udelat použít defragmentačni nastroj ktery umi spojit strankovaci soubor v jeden celek....a zatím jediny ktery to dokaže dle mych zkušenosti je perfekt disk...

tak jen aby vedeli ti ..co budou delat stejny kraviny jako ja:)
Commanderwar (577)|15.2.2010 11:23
tak ono to nebude tak jednoduchy...tady se podivejte co mi udelal perfekt disk po defragmentaci page file

:(((
ani po defrag volnyho mista to ten blbeček nespojil:(
aaa.jpg
Dojigiri (1629)|15.2.2010 11:49
No ono zase IMHO i když má třeba 3 fragmenty tak to neni v podstatě žádnej výkonostní problém, problém by bylo kdyby byl rozdělenej např. na 100 fragmentů. pak by to mohlo být výkonostně poznat, ale u 2-3 fragmentů na tom myslím nezáleží (ale jasný, člověk to má radši tak nějak "čistý" :) ). Ale osobně bych nepostupoval cestou defragmentovat už vytvořenej pagefile, ale nejdřív bych ho úplně vypnul anebo dočasně nastavil na jinej disk, po restartu ho smazal (pokud tam zůstane, protože co jsem si všimnul tak Visty ho tam třeba nechávají), pak jednotku kompletně defragmentoval včetně volnýho místa a pak ho nechal vytvořit znova na defragmentovaný jednotce, moh by se povést aby se vytvořil v jednom kuse.

Jinak co se týče umístění na různých fyzických discích ... pokud si dobře pamatuju, tak už od Visty je v systému nějaká technologie, která umí využívat pagefile na tom disku, kterej je zrovna nejmíň zatíženej - tj. by bylo ideální vytvořit víc pagefile aby byl na každým fyzickým disku jeden a používal se zrovna ten z toho disku, kterej zrovna v aktuální situaci je nejmíň zatíženej.

(osobně mám pagefile na pevný FAT32 2GB partition na začátku disku a systém nainstalovanej až za ní)
Commanderwar (577)|15.2.2010 11:56
ajo diky tyd ja sem blbej.....ja ho zapomnel vymazat....sem voslik...sme to spoulu už jednou řešili....
stydim se....mam toho moc:))
mech13 (5526)|15.2.2010 11:56
[quote=Georginek;349266]Je to nejak poznat kdyz je vypnuty????[/quote]

vubec se neswapuje = disk porad nehrci a usetri to "rozhodovani co a kdy odswapovat"...

taky se ti nestane, ze minimalizujes aplikaci, po dvou hodinach si na ni vzpomenes a krasne vidis jak drti disk a cely program se taha zpatky do RAM a postupne vykresluje...

problem je, kdyz ti RAM dojde - komp vytuhne a probere ho az reset - takze musis vedet, jestli se pri planovanym pouziti dostanes k plnymu vyuziti RAM nebo ne
Commanderwar (577)|15.2.2010 13:53
Ted vám pánové řeknu jak jsem to musel udělat.
hned po instalaci win, jsem nastavil strankovaci soubor na 5000MB z vychozich 3200MB

tim se mi na disku vytvořili vlastne dve časti pagefile.

Takže sem perfekt diskem dal defragmentaci pagefile.
tan obe časti spojil, ale bohužel nesmyslne umysnil do prostředka disku.

Potom jsem pagefile musel vypnout, nastavit na pevno na nulu.

I přez jeho vypnutí stale na disku po restartu se objevuje....ale už neni jako by aktivni.

Potom jsem dal tedy v perfekt disku defragmentaci volneho misto a neaktivni pagefile umistil hezky zpořadane za ostatni soubory na začatek disku,.

Pote jsem mohl pagefile zase zapnout

Tak mi sakra řeknete co je tohle za kokotinu..:((

co jsem musel udelat abych mel strankovaci soubor v kuse a na "začatku" disku
TomasOxx (230)|15.2.2010 14:26
Mam 2GB RAM a u WinXP SWAP vypnuty. Pc se chhova svizneji a nemam pri beznem provozu problem s nedostatkem pameti. Pokud to umoznuje dostatek RAMky, vypinal bych jej snad vsude :) Pokud jej mit, tak napevno pocatecni a maximalni velikost stejnou a idealne na jinem disku, nebo oddilu, tak aby se swap vytvoril pokudmozno bez preruseni.
Georginek (2957)|15.2.2010 16:06
Ja velkej komp neresim, ten mam sviznej az dost, ale u notase mam ramku 1256MB a swap file nastavenej automatikou na 1263MB.
Nevim jestli je dobry to vypnout. Tipuju ze se to celekm zrychli, protoze to hlodani disku je strasny
mech13 (5526)|15.2.2010 16:26
s tak malym mnozstvim RAMkdy to v zadnym pripade nevypinej, to je silenost.

1,25GB se ti zapraska jak nic a notas vytuhne. to ze to porad jenom swapuje znamena, ze nema zadnou ramku (ne ze by se to nudilo a reklo si budu swapovat ale ze to proste nedava)

RAMka je dnes skoro zadarmo, gigovku si prikup a uvidis ze to pomuze
Georginek (2957)|15.2.2010 16:31
Gigovka stoji 1350 i s dopravou. To jaksi neni zadarmo... :D Ale fakt je ten ze cena spadla. Puvodne jsem tam mel 2x256 a pred 3 lety dokoupil 1GB a v ty dobe sem platil 2400 :D..

Pokouknu se na aukru, ale cena kolem litru tam bude. Shanel jsem predtim 512 a ty se pohybujou kolem 600
Commanderwar (577)|17.2.2010 11:47
udelal sem strašnou vec....

včera sem formatoval pc, nastavil si strankovaci soubor...na pevno....udelal vše proto...aby byl hezky v kuse a temeř na začatku disku.
dneska sem doladil zybtek pc.

100% k použiti.

delam defragmentaci, krasny čisty disk, jediny co bylo všude rozhazeny byly metadata.
použiju perfekt disk, ktery toto umi, ale hle....bohužel došlo i defragmentaci pagefile, a ten zmetek ho přesunul přesne do prostředka disku.....

už tri hodiny na netu hledam....jak ten strankovaci soubor přesunout.....pokud možno hned na začatek...před samotny os.

snad žadny program to dneska už neumi či co:((

je to pekne v haji, vše sem se s tim tak hezky vysiral..a byo to dokonaly...a dneska sem si to takto podelal:)



Myslite že by bylo dobry umistit pagefile na jiny oddil????....

mam disk rozdeleny na dva oddily. na druhym mam data..

že bych ten pagefile dal napevno...na druhy oddil před data???..myslite že to ma smysl???....

nebo je ted uplne jedno zda bude uprostředka C....než na začatku D???

stejneč bych hrozne moc chtel ho dat na začatek C...kde je rychlost nejvetši...prosííím pomooc:)

To fakt v roce 2010 neexistuje nic čemu bych řekl...ted veškery obsah disku C posuneš o 5GB dal od okraje??.)
Hoši litame do vesmiru..a nedokažeme si udela pořadek na disku, tak ajk sami chceme:)
Dojigiri (1629)|17.2.2010 14:29
No, ono imho rozdíl mezi tím, jestli je swap hned ze začátku disku, anebo třeba o 10 GB dál, bude tak maximálně 1% a to kdoví jestli (a stejně tak, jestli je vcelku anebo má např. 3 fragmenty).

Na začátku disku a v jednom kuse je sice "ideální", ovšem rozdíl od "neideálního" stavu, kdy je swap např. uprostřed první dejme tomu 30GB partition a má i třeba 2 fragmenty bude zanedbatelnej, mizivej.

Dokonce, v určitých situacích může být o "mizivej zanedbatelnej rozdíl" výhodnější mít ten swap dál (třeba uprostřed) na disku, pokud je hodně paměti (třeba 4 GB apod.) - protože v tom případě není potřeba swapovat moc často a naopak je výhodnější mít na začátku disku často načítaný soubory operačního systému (dllky apod.) který se pak čtou častějc, než se používá swap.

Co se týká umístění na další partition, tak samozřejmě je o malej rozdíl lepší mít swap uprostřed první partition než na počátku následující partition - jednoduše řečeno, čím blíž počátku fyzickýho disku, tím větší rychlost čtení.
Commanderwar (577)|17.2.2010 15:05
ok diky...vysvetleni takto stači...

jen jestli nekdo vyřeši ovšem tu zahadu...jak ho přesunout na začatek...nejakym programem....tak mu dam snad kilo.))
Commanderwar (577)|18.2.2010 13:27
co si myslite o tom...proste koupit 5Gb flasku a udelat swap na ni???....protože vista toto umi???

nechce se mi kupovat druhej disk.
nejsem krteček..a nepotřebuji terabajty sajrajtu:)
nic proti majitelum 3 disku a vice.) nechapu.)

podle me by to mohlo byt rychlejší alternativa než na samotnym disku??
Dojigiri (1629)|18.2.2010 14:13
Tak rychlejší by to být mělo, ovšem jako problematický bych viděl častější zapisování do swapu což flash obecně nemají moc rády (omezení počtu cyklů zápisu) - např. technologie Ready Boost, obsažená ve Vistě, pokud vím dělá něco podobnýho, ovšem trochu jiným způsobem - zkopíruje tam často načítaný soubory (pouze jednou) a pak je už pouze čte (tj. nezapisujou se stále dokola nový věci - pouze asi při aktualizaci např. některý dllky která je na flashce se obmění), a tím urychlí načítání protože čtení těch souborů z flash je pak rychlejší než z disku. Kdežto do swapu se zapisuje stále dokola (teda pokud se používá - což při vyšší velikosti paměti až tak neplatí, ale pak zase není ani příliš potřeba řešit jeho rychlost).
john (877)|18.2.2010 18:51
[quote=TomasOxx;349327]Mam 2GB RAM a u WinXP SWAP vypnuty. Pc se chhova svizneji a nemam pri beznem provozu problem s nedostatkem pameti. Pokud to umoznuje dostatek RAMky, vypinal bych jej snad vsude :) Pokud jej mit, tak napevno pocatecni a maximalni velikost stejnou a idealne na jinem disku, nebo oddilu, tak aby se swap vytvoril pokudmozno bez preruseni.[/quote]
tak, tak, SWAPovaci soubor je nutnosti pro WXP pro RAM pod cca 1GB...
jak se jeste nekdo ptal, tak urcite SWAP file na jinou linku /HW/...
ono by to bylo vse na delsi diskusi.....
osobne mam v systemu nekolik HDD, SWAP v zadnem pripade nealokovat na systemovy HD!!!
SWAP aktivuji pouze vyjimecne.... / ale to zase musime vedet, co delame... /
muj osobni nazor, swapovani neni nutne pro WXP cca od 2GB RAM / vyjimky neoptimalizovanych SW baliku se samozrejme najdou.. /
Commanderwar (577)|30.1.2011 15:05
hoj kluci mam takovy dotaz...

po reinstalu okken cca před rokem...sem si nastavil srankovaci soubor aby byl co nejvic na začatku disku.

ted po roce...nemužu si pomoct ale častyma defragmentacema disku se soubor dnes ocitl už nekde u prostředka..

je to možny že se takto posouvá??.))

jen me to prijde zajimavy:)..a docela blby.)..za rok touto dobou předpokladam že bude na konci disku.l))
zajiste budu zas nekdy delat format systemu.....ale toto je divne:)
DrZelenka (2491)|30.1.2011 17:11
[quote=Commanderwar;349317]co jsem musel udelat abych mel strankovaci soubor v kuse a na "začatku" disku[/quote]

Napadá mě akorát tak rozdělit disk na 2 oddíly. Na začátek disku dát ten pro swap a to by mělo fungovat ... doufám :) Programy na úpravy diskových oddílů (vč. posunování) jsou - např (placený) acronis disc director suite.
zsdx (2098)|31.1.2011 11:27
[quote=Commanderwar;432307]hoj kluci mam takovy dotaz...

po reinstalu okken cca před rokem...sem si nastavil srankovaci soubor aby byl co nejvic na začatku disku.

ted po roce...nemužu si pomoct ale častyma defragmentacema disku se soubor dnes ocitl už nekde u prostředka..

je to možny že se takto posouvá??.))

jen me to prijde zajimavy:)..a docela blby.)..za rok touto dobou předpokladam že bude na konci disku.l))
zajiste budu zas nekdy delat format systemu.....ale toto je divne:)[/quote]

Na zacatek disku presunut cim? A v cem sledujes ten jeho nynejsi presun?
Defragmentujes pomoci ceho?
Jak mas nastavenou jeho min/max velikost? Kolik je mista na disku?
Commanderwar (577)|31.1.2011 11:57
[quote=zsdx;432469]Na zacatek disku presunut cim? A v cem sledujes ten jeho nynejsi presun?
Defragmentujes pomoci ceho?
Jak mas nastavenou jeho min/max velikost? Kolik je mista na disku?[/quote]


defragmentuji pomoci defraglleru je zadarmo a i když nema milion funkci disk umi velmi hezky defragmentovat

disk ma dva oddily.
Oddil C ma velikost 122GB a je plny z 60GB

nastaveny swap mam na 5000MB

v čem sleduji posun???.....že když vidim znazorneny disk pomoci "tech čtverečku" drive byl swap pobliž začatku, před nim byl pouze operačni system.

ted i přesto že je na disku 60GB programu tak je to dle zobrazeni jevý že je teoreticky přesne urpostředka
robky (3195)|31.1.2011 14:01
V prípade, že máš v PC disky dva, je možné vytvoriť malú partíciu na začiatku druhého disku a pagefile umiestniť tam - odtiaľ ti nikde neutečie:D
zsdx (2098)|31.1.2011 15:24
[quote=Commanderwar]defragmentuji pomoci defraglleru je zadarmo a i když nema milion funkci disk umi velmi hezky defragmentovat[/quote]
defraggler neznam, vystacim si s tim zabudovanym nebo contigem
[quote=Commanderwar]nastaveny swap mam na 5000MB[/quote]
Zda se mi to hooodne - co mas za OS a kolik mas pameti? Je min.velikost rovna max?
[quote=Commanderwar]disk ma dva oddily.
Oddil C ma velikost 122GB a je plny z 60GB
..
ted i přesto že je na disku 60GB programu tak je to dle zobrazeni jevý že je teoreticky přesne urpostředka[/quote]
ano, 60 je 'pulka' ze 122
[quote=Commanderwar]v čem sleduji posun???.....že když vidim znazorneny disk pomoci "tech čtverečku" drive byl swap pobliž začatku, před nim byl pouze operačni system.[/quote]
Je v poradku, ze se ti stehuje. On musi najit 5gb souvisly volny usek na disku a tam ho da=posune. Jen je mi divne, ze se ti fragmentoval - opet dotaz je min=max?
Commanderwar (577)|2.2.2011 17:27
ano MIn se rovná max

mam 4 x 1Gb moduly