reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vytvoření AP pointu

aaabbbcccddd (3)|17.2.2010 09:39
Ahoj,

chtěl bych si vytvořit s několika kamarády ve městě společnou síť se sdílením internetu. Takže hledám vhodné zařízení, pro vytvoření APčka na které se budou ostatní připojovat. Připojování uživatelů na APčko se děje myslím pomocí MAC adres jejich routerů a přidělených IP adres? Dále bych potřeboval pro každého jednotlivě mít možnost nastavovat upload a download, protože se na tom bude sdílet i internet.

Řikal jsem si, že třeba toto zařízení by mohlo být vhodné: http://wifi.aspa.cz/compex-wp-54g-wirel ... sed-z53058

A ještě schéma sítě:1. router pomocí něhož se připojuji do internetu - UTP kabelem propojené na AP - na AP připojená anténa - na anténu se připojují kamarádi pomocí svojich antén a routerů

já bych se nejraději připojil pomocí UTP přímo na AP.

vše na 2,4 GHz

snad jsem to napsal srozumitelně, zas tak moc se v tom nevyznám.Takže dík za pomoc všem...
EditorPO (2819)|17.2.2010 10:41
Dalo by sa to zrealizovat podla tvojho navrhu.

Musis ale brat do uvahy nasledujuce veci.
1. z ktorych smerov sa budu pripajat uzivatelia - potrebujes to vediet z dovodu vyberu spravnej anteny. Ak sa budu pripajat z jedneho smeru, tak ti staci sektorova antena. Ak z viacerych smerov (360°), tak potrebujes vsesmerovu antenu.
2. vzdialenost jenotlivych uzivatelov - vyber vhodne vykonneho AP
3. rychlost tvojej linky - napriklad pripojenie 2Mbit/s do internetu je zdielatelne pre maximalne 10 -15 uzivatelov.
4. shaping (obmedzenie jednotlivych uzivatelov pre download a upload) by bolo najlepsie nastavovat priamo na AP. Kvoli nizsiemu ruseniu by asi bolo vhodnejsie ist do pasma 5GHz. Podla toho vyberaj AP.
5. dalsiu inspiraciu, pripadne moznost zapojit sa do existujuceho projektu hladaj na czfree.net, na Marigolde, pripadne na InternetProVsechny.
aaabbbcccddd (3)|17.2.2010 13:36
diky za odpoved!

1. Bude to ze vsech smeru, takze vsesmerovka bude nutna.
2. Jako AP bych volil tento> http://wifi.aspa.cz/compex-wp-54g-wireless-g-linux-based-z53058 , co myslis?
vzdalenost bude tak odhadem max. 1km vzdusnou carou.

3. S tou rychlosti bych se moc nebal, pujde o 5 uzivatelu, i kdyz bylo by dobre moci nakonfigurovat agregaci pro jistotu, ale to uz bych asi chtel po routeru moc...

4. nastavit to v routeru primo je moje podminka, ale nejsem si jist jestli to ten compex podporuje... 2,4 GHz snad bude OK. V mem okoli to neni tak zahustene.

5.dik poctu si...
MartyMcFly (222)|24.2.2010 12:39
Zdravím,
Pokud chceš takhle mít AP a mít to mezi kamarádama tak zaprvé bych už dneska moc nevolil všesměrové antény, ale spíš bych to dělil na sektory. Jako AP či v tomto případě gateway bych postavil na MikroTiku 433, který bude shappovat rychlost pro klienty plus není problém např. nastavit přidělování IP pomocí DHCP serveru apod. Záleží jen na tom jak dobře se s tím popereš. Předem říkám, že pro toto řešení je potřeba mít nějaké znalosti a hlavně je to i "dražší" řešení, ale na druhou stranu je to stabilní a dobrá věc, která je otestovaná.

A jen tak mimochodem MikroTik s kartou např. CM9 či RB52 podporuje jak 2,4GHz tak i 5GHz záleží na tom co si vybereš tak nějaké technologické upgrady sítě jsou pak vcelku levné. Stačí vyměnit jen kartu a jet či jen přepnou režim karty a vyměnit anténu za vhodnou.

Howk.
RolandN (210)|24.2.2010 15:07
Kdysi jsem řešil něco podobného v tomhle tématu

Tehdy mi dobře poradil EditoPO, s routerem AirLive a firmwarem APpro pro něj.

Výhoda toho flešnutí routeru se softwarem APpro je možnost určitého monitorování a určovat down/up pro jednotlivé IP adresy nembo MAC přímo na routeru. Prostě zakládní administrace připjených klientů.
Je to možnost která není až tak naročná na finance. Co bych akorát udělal tedka jinak je, že bych použil 5GHz router AirLive WLA-5200AP, je to přece jen lepší proti rušení (záleží co budeš mít jako klienty), ale 2,4GHz sítí býva v okoli už hodně.

Pokud by sis na flešnuti routru netroufnul prodavaji i komplety :thumb
aaabbbcccddd (3)|28.2.2010 11:17
ok diky ,jdu to prozkoumat...