reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Distribuované výpočty

husky14 (4214)|26.2.2010 09:59
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Distribuované výpočty

Principem je pomocí mnoha tisíc osobních PC v relativně krátkém čase provádět složité výpočty, ať už se jedná o projekty technické, či např. lékařský výzkum. Zajímá vás tato oblast? Máte s ní zkušenosti? Chcete se také zúčastnit? Ať už jsou vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Duha (3)|26.2.2010 12:30
Už pár let jsem zapojen v BOINCu, v práci to jedu 24/7 (PC musí být i tak zapnutý tak toho využívám). Teď když zprovoznili počítání i na GPU, pořídil jsem NV a hle, body co jsem měl za 2 roky se za měsíc zdvojnásobily :thumb - sice to o bodech není, nejsem žádný point-hunter, ale potěší to.
Snad ty výsledky pomůžou k růstu lidstva :)

PS: SETI@home jsem měl už na starým Pentium-120 (rok 1994)
šarik (33)|26.2.2010 13:18
Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.
cml11 (112)|26.2.2010 13:19
Jsem připojen na BOINC a Rossetu. Jedna stanice mi počítá stále, druhá občas, ostatní už jsem odpojil. Prošel jsem si několik fází. Prvotní zájem, nadšení že to funguje a já přispívám k něčemu velkému, honba za body a pozicí, problémy s vytížením zapojených PC, jejich postupné odpojování z projektu při výskytu problémů. Teď pomalu zvažuji, že to zruším komplet, jelikož mi časem zápory začínají převládat nad klady. Možná by ten systém lépe fungoval, kdyby existovala i nějaká hmotná forma motivace. Třeba kdyby se body daly někde směnit za zboží, slevy, nebo aspoň účast v loterii. Hned by počítalo mnohem víc lidí...
jrx (1880)|26.2.2010 13:26
Distribuované výpočty mě nezajímají. Nejsem "Ročíld" abych platil elekřinu navíc za to, aby mi mohlo celý den v kuse běžet CPU na 100% a topit jak o život, jen proto abych mohl porovnávat s ostatníma kdo spočítal víc. :rules
Neregistrovaný (0)|26.2.2010 13:58
[quote=šarik;353182]Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.[/quote]

Tvůj příspěvek je typickým příkladem zjednodušování problému. Ano, za lék se platit bude, protože u DC se jedná zpravidla o základní výzkum, zbytek (většinu) musí dorazit farmaceutické firmy, ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €. No a nesmyslné projekty neexistují, existují jenom lidé, kterým něco nedává smysl. ;)
john (877)|26.2.2010 14:32
[quote=šarik;353182]Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.[/quote]

toto je bohuzel smutna pravda a druha strana mince....:thumbdown
tj. take nepovolim cizimu SW se hrabat v mem PC...
myslenka je vynikajici, ale komercni zhodnoceni je nekde jinde...., bohuzel, od toho mame prave ty "managery"...
freenky (3)|26.2.2010 14:33
[quote=Neregistrovaný;353187]ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €.)[/quote]

ještě doplním
Rači za lék zaplatím , než aby mi doktor řekl že na mou nemoc lék nemá.
john (877)|26.2.2010 14:37
[quote=Neregistrovaný;353187]Tvůj příspěvek je typickým příkladem zjednodušování problému. Ano, za lék se platit bude, protože u DC se jedná zpravidla o základní výzkum, zbytek (většinu) musí dorazit farmaceutické firmy, ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €. No a nesmyslné projekty neexistují, existují jenom lidé, kterým něco nedává smysl. ;)[/quote]

a tvuj prispevek je pohledem "jednoducheho" nadsence....
je to vicemene "socialni" zalezitost pro mnoho nadsencu / nemyslim to zle /... :thumb
bude pak poskytovani vysledku tohoto "socialniho" projektu "socialni" i pro tvuj ucet? :thumbdown
CNT - forest (0)|26.2.2010 14:40
[quote=šarik;353182]Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.[/quote]
Kdyby všichni lidé takto uvažovali, asi by jsme ještě skákali po stromech.

Pokud budete mít zapnuté výpočty jen když počítač máte stejně v provozu, tak to zvýšená spotřeba ročně naroste na maximálně několik set korun. Někdo to rád dá na pokrok lidstva a do některého projektu se zapojí, někdo si za to koupí lístek do divadla.

To že na výzkumech v oblasti medicíny někdo vydělá, to je běžná praxe, ale v distribuovaných výpočtech se nepomáhá ve výzkumu farmaceutickým společnostem, ale vědeckým institucím, univerzitám a neziskovým organizacím. Veškeré výsledky těchto výzkumů jsou volně všem k dispozici, tedy na těchto konkrétních výpočtech nevydělá nikdo jiný, než lidstvo samo.
Že potom na základě těchto základních výzkumů někdo vyrobí lék a ten potom prodává, je logické, jelikož zadarmo zatím není ani sůl. Vývoj, testování, samotná výroba a distribuce něco stojí a i tak to někdo nebude dělat jako koníčka a něco tím bude chtít získat. To beru jako normální věc. Ale pokud jsou výsledky základního výzkumu k dispozici všem, může se toho chytit jakákoliv společnost - vzniká tím konkurence na trhu a tedy to potažmo snižuje cenu těchto léků na minimum.

Základem všeho ale je samotná existence léku. Systém distribuovaných výpočtů jako je třeba BOINC, nebo Folding předčí výkonem i ty největší superpočítače světa. Ta léta výzkumu odvedených běžnými domácími počítači, by žádná farmaceutická společnost na superpočítačích nezaplatila. To už by bylo levnější si jej pořídit pro sebe. V laboratořích experiment zabere několikrát více času, než na běžném domácím počítači, tedy zkrácení vývoje léků a jejich dostupnosti je prostřednictvím výpočetní techniky obrovské.

Kdo tedy chce jen čekat se založenýma rukama, že se v lékárnách zázrakem ocitne lék na AIDS, rakovinu, Alzheimerovu chorobu, malárii, tuberkulózu a podobné nemoci, může si zajít v klidu se svou přítelkyní jednou za rok navíc do divadla. Kdo se těchto léků chce jednou dožít, může si nainstalovat na svůj počítač třeba program BOINC Manager, sám si zvolit ve které oblasti výzkumu chce svou trochou pomoci a místo návštěvy divadla se třeba podívat na nějaký film v televizi. Finančně ho to vyjde na stejno. Kdo si myslí, že nikdy neonemocní, nebo že na podobnou nemoc nebude potřebovat lék některý z jeho příbuzných, ten nechť si žije ve svém snu dál. Doufám že nikdy nebude přemýšlet nad tím "kdybych se před těmi několika lety zapojil do výzkumu, nebylo by všechno jinak.....". Je mnohem pravděpodobnější že budeme každý jednou čelit zoufání, že by jsme za daný lék dali cokoliv na světě, jen kdyby existoval.

A to zde hovořím jen o jedné z mnoha oblastí vědy, které se dnes distribuované výpočty dotýkají. Projektů je již dnes více než 100 a stačí si jen vybrat. Kdo si myslí, že nikdy neonemocní, nechť třeba pomůže ve zkoumání vesmíru, nových technologií, které pomohou vyřešit energetickou krizi ke které lidstvo směřuje, do výpočtů které pomáhají v zabezpečení dat, atd... Možností je spousta.

Kdo chce pomoci hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Tou jednoduchou možností pro každého z nás kdo vlastníme počítač, jsou právě distribuované výpočty, kde vkládáme tento malý sponzorský dar přímo do výzkumu a konkrétnímu projektu který si vybereme. Jsou to několikanásobně prospěšnější finance, než příspěvky na následky nemocí, přírodních katastrov, nebo zastaralých technologií.

Podrobné návody jak se zapojit i kompletní seznam projektů najdete nejlépe zpracované na stránkách Českého národního týmu:

http://projekty.czechnationalteam.cz/
Marwin (n) (0)|26.2.2010 14:42
[quote=Jiri@tncm;353184]Nejsem "Ročíld" abych platil elekřinu navíc za to, aby mi mohlo celý den v kuse běžet CPU na 100% a topit jak o život, jen proto abych mohl porovnávat s ostatníma kdo spočítal víc. :rules[/quote]
To se po nikom nechce. Někoho to třeba chytne a je ochotný do toho investovat, pak investuje do svého koníčku - vyjde to nastejno, jako kdyby si tunil auto, kupoval foťáky nebo sbíral angličáky.
Fígl je v tom, že počítač, který nic, nebo skoro nic nedělá, má jen o málo menší spotřebu, než když jede naplno. procesor, zdroj, deska, disky a větráky jedou pořád. Takže když už je z nějakého jiného důvodu zapnutý, náklady se sice zvýší, ale ne o moc.
john (877)|26.2.2010 14:45
[quote=freenky;353192]ještě doplním
Rači za lék zaplatím , než aby mi doktor řekl že na mou nemoc lék nemá.[/quote]

:mistake:mistake:mistake mam to chapat tak, ze kdyz tvuj medicineman nevi co s tebou, sahnes do kesene, zajdes nekam jinam s naditou keseni a problem je vyresen?... :mistake:mistake:mistake

:cry:cry:cry
petnek (115)|26.2.2010 14:49
Jen bych rád poznamenal, že byl vytvořen minitým "svethardware.cz". Minitým byl vytvořen jako jeden z prvních kroků při spolupráci týmu CNT a tohoto serveru. V budoucnu mohou být pro tento minitým pořádány soutěže o hodnotné ceny. Byl bych moc rád, kdyby se počtáři z SHW přidali do tohoto minitýmu.
Neregistrovaný (0)|26.2.2010 14:56
Jedu taky na BOINC ale jsem krapet zklamán. Pořídil jsem si 5870ku a těšil jsem se že jí pořádně zatížím, jenže veškeré projekty co využijí GPU jedou jen pod Nvidii.
kevin00 (10238)|26.2.2010 14:57
Distribuovaných výpočtů se již dávno nezúčastňuji. A je mi srdečně jedno, jestli někomu pomůžu/nepomůžu. Názory o pomoci lidstvu či slovo jako nezisková organizace mě docela dost pobaví ...
john (877)|26.2.2010 15:01
[quote=CNT - forest;353195]Kdyby všichni lidé takto uvažovali, asi by jsme ještě skákali po stromech....
http://projekty.czechnationalteam.cz/[/quote]

ale o tom neni rec..., myslenka je vynikajici a v projektu seti@home nevidim problem, ale... tady uz se blizime ke komercnimu zneuziti...
napr. ja osobne pomuzu jak muzu, ale ani nahodou financne na ucty ruznych organizaci...
toto je totiz tlak na solidaritu a jeji zneuzivani...
petnek (115)|26.2.2010 15:13
[quote=kevin00;353200]Distribuovaných výpočtů se již dávno nezúčastňuji. A je mi srdečně jedno, jestli někomu pomůžu/nepomůžu. Názory o pomoci lidstvu či slovo jako nezisková organizace mě docela dost pobaví ...[/quote]

Docela zarážející názor když je možnost pomoci v prokazatelných oblastech, kor když jsou i výsledky v praxi.
Neregistrovaný (0)|26.2.2010 15:13
[quote=Neregistrovaný;353199]Jedu taky na BOINC ale jsem krapet zklamán. Pořídil jsem si 5870ku a těšil jsem se že jí pořádně zatížím, jenže veškeré projekty co využijí GPU jedou jen pod Nvidii.[/quote]
To přece není pravda, projektů pro grafické karty ATI je hned několik:

MilkyWay@home
Collatz Conjecture
Folding@home
nenym (2)|26.2.2010 15:18
[quote=Neregistrovaný;353199]Jedu taky na BOINC ale jsem krapet zklamán. Pořídil jsem si 5870ku a těšil jsem se že jí pořádně zatížím, jenže veškeré projekty co využijí GPU jedou jen pod Nvidii.[/quote]
Na ATI 5870 můžeš počítat MilkyWay a Collatz, obojí s vysokým bodovým ohodnocením. Úplný přehled zde url=http://projekty.czechnationalteam.cz/index.php?akce=projekty_overview.
petnek (115)|26.2.2010 15:32
[quote=john;353203]ale o tom neni rec..., myslenka je vynikajici a v projektu seti@home nevidim problem, ale... tady uz se blizime ke komercnimu zneuziti...
napr. ja osobne pomuzu jak muzu, ale ani nahodou financne na ucty ruznych organizaci...
toto je totiz tlak na solidaritu a jeji zneuzivani...[/quote]

Proto jsou často projekty vedeny univerzitami, nebo laboratořemi. Například biologický projekt Rosetta přidává bílkoviny do mezinárodní databáze kde jsou dostupné všem výzkumníkům nových léků. Samozřejmě že některé projekty mají i komerční podkres, ale je jen na počtářích, zda se připojí a pomůžou jim, nebo ne.
czhunter (775)|26.2.2010 15:42
Kdysi jsem počítal něco s neštovicema, ale nikdy jsem z toho neviděl žádný reálný výsledky (že by se skutečně něčeho dosáhlo) a tak jsem tedy dal přednost tichu a chladu před altruismem.

Možná kdyby k tomu byla nějaká zajímavá nadstavba, tak by mě to i zaujalo, ale takhle to jen žralo prostředky.
Navíc si myslím, že princip, kerým funguje většina výpočttů v gridu (něco jako "vyzkoušíme všechno na všechno a třeba to někdy vyjde") není zrovna věděckým přístupem k problému.
Např. jsem byl na jedné přednášce na MUNI, kde říkali, že pomocí správného HW (haptic device) dokáže člověk svou intuicí vyřešit problém rychleji, než PC za tisíce hodin výpočtů (šlo tam o procházení molekul membránou).
petnek (115)|26.2.2010 15:53
[quote=czhunter;353215]Kdysi jsem počítal něco s neštovicema, ale nikdy jsem z toho neviděl žádný reálný výsledky (že by se skutečně něčeho dosáhlo) a tak jsem tedy dal přednost tichu a chladu před altruismem.

Možná kdyby k tomu byla nějaká zajímavá nadstavba, tak by mě to i zaujalo, ale takhle to jen žralo prostředky.
Navíc si myslím, že princip, kerým funguje většina výpočttů v gridu (něco jako "vyzkoušíme všechno na všechno a třeba to někdy vyjde") není zrovna věděckým přístupem k problému.
Např. jsem byl na jedné přednášce na MUNI, kde říkali, že pomocí správného HW (haptic device) dokáže člověk svou intuicí vyřešit problém rychleji, než PC za tisíce hodin výpočtů (šlo tam o procházení molekul membránou).[/quote]

Metody, které se pro výpočty používají, jsou ve většině případů velmi sofistikované a aplikace výpočtu jsou vyladěné pro co nejrychlejší a nejpřesnější výsledek (Nebo by aspoň měli být. Samozřejmě záleží i na schopnosti programátorů). Nemyslím si, že by zkoušeli všechno na všechno. Projekt jeden mnoho let jako alfa, či beta fáze a v nich se aplikace optimalizuje. Až potom přejde do ostrého provozu ve výzkumu. World Community Grid například testuje aplikace jen v projektu "Beta testing".
Sommer (384)|26.2.2010 17:05
Já se zapojím jen raději jednoduše: do distribuovaných výpočtů se nezapojuji :)
kevin00 (10238)|26.2.2010 17:52
[quote=petnek;353204]Docela zarážející názor když je možnost pomoci v prokazatelných oblastech, kor když jsou i výsledky v praxi.[/quote]

Když je to tak "souper trouper" proč se o tom nikde nepíše, proč běžný uživatel nikde nevidí ony výsledky ? Nemíním své peníze vyhazovat z okna, když pak na stejnou nemoc, na kterou "jsem pomohl" najít lék zemřu, protože nejsem "vyvolený".
petnek (115)|26.2.2010 18:13
[quote=kevin00;353262]Když je to tak "souper trouper" proč se o tom nikde nepíše, proč běžný uživatel nikde nevidí ony výsledky ? Nemíním své peníze vyhazovat z okna, když pak na stejnou nemoc, na kterou "jsem pomohl" najít lék zemřu, protože nejsem "vyvolený".[/quote]

Aspoň u nás v republice pro to děláme co můžeme, snažíme se psát kde nám to jen umožňují atd. Když to vezmeš z praktického hlediska, jelikož jde o věc, která se moc nedá využít pro marketing, tak nikde neuvidíš reklamy. Od šíření jsme tu my, tým nebo samotní počtáři. Nevím proč bys měl zemřít na nemoc, když jsi pomohl najít lék. To je trochu nesmysl. Záleží pak na doktorech jestli ti dají zrovna tento lék, ne? Vůbec nejde o to, zda jsi vyvolený. Je smutné že se na to díváš takhle. Přitom je to pomoc, co tolik nestojí. Kdo se může pochlubit tím, že se podílel na zničení hrozby malárie v několika afrických státech?
astec (1823)|26.2.2010 18:34
[quote=kevin00;353200]Distribuovaných výpočtů se již dávno nezúčastňuji. A je mi srdečně jedno, jestli někomu pomůžu/nepomůžu. Názory o pomoci lidstvu či slovo jako nezisková organizace mě docela dost pobaví ...[/quote]

Tak pod to se mohu jen podepsat. Zejména o tu poslední větu...
Mithril (0)|26.2.2010 18:40
Přesně, jak jsem očekával se diskuze pomalu zvrhává na flame mezi odpůrci a příznivci.

Já osobně se do výpočtu zapojuji z přesvědčení, ale pečlivě si vybírám kterému projektu svůj čas věnuji. Prakticky se zapojuji jen do medicínských projektů, které jsou nejblíže mému srdci. Vyjímečně se zapojím i do některého projektu na nové technologie.

Nikoho neobviňuju, ale někteří zde vypouštějí svá moudra, i když nemají dostatek informací. Jak jsem tak koukal, pro hodně lidí distribuované výpočty = SETI, což není pravda. Ne SETI většina lidí, včetně mě, začínala, ale dnes bych se tam nejspíše ani nepřipojil.
Další věc ohledně důvěryhodnosti. Naprostá většina projektů spadá pod univerzity, což v dnešní době považuju za jednu z posledních víceméně důvěryhodných organizací. Jistě, všude se najde nějaká "krysa" ale zde se jich nachází méně, než jinde. Jak už zde někdo psal, tak některé projekty přidávají své výsledky do věřejných databází, takže si nepočítají sobě do kapsy, ale pro všechny. To že většinu lidí takové databáze nezajímají, neznamená, že nejsou důležité.

Nebudu tu odpovídat každému dotazu, ale některé problémy nejde řešit jinak, než "hrubou silou" tedy postupnými výpočty. Je tolik možných kombinací, že i kdyby to šlo lépe řešit lidskou úvyhou, tak to zabere několik generací. Tyto výpočty jsou schopny to zvládnout za několik let.

A proč se o tom nepíše? Ono se o tom píše, ale k uším většiny lidí se to nedostane. Co by jste taky chtěli, když naše média zajimají jen vraždy, nehody a skandály. Na takovéto "nezajímavé" informace není dostatek místa. Stačí si otevřít nějaký odborný časopis, tam se občas něco objeví.

Opět nikoho neobviňuju, ale naprosto ukázkovým příkladem se zde ukazuje, jak by to nazval můj profesor, "sandrom čecháčkovství". Vidí si maximálně do své peněženky, všechno za ní je špatné, pokud jim to nepřinese osobní zisk. Je to trochu smutné, že pro většinu lidí jsou důležitější peníze, než pomoc sobě a ostatním.
kevin00 (10238)|26.2.2010 18:45
[quote=petnek;353270]Nevím proč bys měl zemřít na nemoc, když jsi pomohl najít lék. To je trochu nesmysl.Záleží pak na doktorech jestli ti dají zrovna tento lék, ne? Vůbec nejde o to, zda jsi vyvolený. Je smutné že se na to díváš takhle. [/quote]

Ne to není nesmysl ... lékařská pomoc se Ti dostane, ale naprosto základní. Nové léky si mohou dovolit pouze Ti, kteří si je zaplatí a mají na ně. Léčba obyčejných nemocí není levná, natož komplikovanějších či nemocí provázejících Tě celý život.

[quote=petnek;353270]Kdo se může pochlubit tím, že se podílel na zničení hrozby malárie v několika afrických státech?[/quote]

Panebože co je mi do Afriky ? Kdo pomůže mě ? Ono je jednoduché říci oni jsou Afričani a mají se strašně špatně všichni jim honem pomozte ... copak dělají Afričančata pro to, aby se měli lépe či aby se měl lépe zbytek světa ;)
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 18:47
Zdravím všechny,

jsem bezpříspěvkový dárce krve a jsem zaregistrován jako dárce kostní dřeně. Věřím že tím někomu pomůžu. Třeba po havárii při operaci někdo tu mou krev dostane. S kostní dření je to složitější. Kdybych ale uvažoval jako spousta z vás, tak tu krev asi nechodím dávat. Jde o přístup lidí k dané problematice. Kdyby nikdo nedaroval krev tak všichni umřou na kdejakou banální nemoc apod. Vy uvažujete tak, že než s něčím pomoci tak raději vidíte že to něco stojí. Jsem zapojen do několika projektů v oblasti biologie a vůbec nelituji toho že mně to něco stojí. Myslím že až vám někomu z rodiny někdo onemocní třeba rakovinou(což nikomu nepřeji), tak si řeknete proč? Co pro toho blízkého člověka(manželku, syna, dceru,.....) můžu udělat? Zatím asi nic moc. Nicméně pokud se najde dostatek lidí kteří přemýšlejí opačně a nějaká ta koruna navíc je nezabije, tak je v budoucnu naděje na léky na různé choroby. Ne třeba pro naši generaci ale třeba naše děti nebo jejich děti. Si třeba odpustím za rok 2 láhve dobré whisky a myslím si že rozdíl ve spotřebě při zapojení svého PC do DC mám zaplacené.
gigadisk (5)|26.2.2010 19:11
Já aktivně počítám i když jsem měl nějakou tu mezi-dobu, kdy jsem na boinc ani nepomyslel. Zpětně to zrovna bylo v nejhorších chvílích mého života. Přeci jen děda měl rakovinu a i když se z toho vylízal tak se mu to zase vrátilo. Jo chemoterapie asi neumí zázraky. Ale co je horší, nenapadlo mě, že jsem mohl dva roky najet na WCG a zkoušet štěstí, nebyl by to jen jeden počítač. Kdyby se zapojila celá rodina, tak za ten rok těch 10 PC mohlo dát slušný výkon. Těm co brečí, jak si lék nebudou moct dovolit to celkem přeju. Nebudete si to moct dovolit s tím přístupem ty léky budou drahé, budou pro vyvolené a to jen z toho důvodu, že si náklady na vývoj zaplatila farmaceutická firma. Když už nevěříte univerzitám a veřejnému školství, proč posílat děti do školy, proč tam chodit, já klidně vylezu zase na strom, nebo vlezu do jeskyně. Až zažijete něco na vlastní kůži, někdo z rodiny onemocní, tak už to nebudou "afričani", už to nebude někdo z tramtárie a bude vás to zajímat.

Je to dost dlouhá doba, co jsem tu pročítal názory o DC někdy před půl rokem. Opět tu vidím jeden stejný nick, který se tak zarputile tomu brání. Čekám okamžik, kdy zase napíše, že se v DC počítají biologické a jaderné zbraně. Už i ty výsledky mě docela dostávají, jak se tím pár lidí ohání. Že zádné nejsou ? Ale jsou, pokud člověk chce a má "požadované" vzdělání, tak si to u každého projektu může přečíst. Ale obyčejný český člověk, neumí anglicky a tak radši bude všude do krve tvrdit, že výsledky nikde nejsou.

Kdo se chce zapojit může, kdo se zapojit nechce, nemusí, ale ať tady zase nebulíkuje bludy. Uvidíme, třeba příští rok, až tu bude další diskuze už budeme moct oslavovat, že konečně máme pilulku na rakovinu, aids a termonukleární elektrárny.
kevin00 (10238)|26.2.2010 19:23
[quote=gigadisk;353299]Těm co brečí, jak si lék nebudou moct dovolit to celkem přeju.[/quote]

:mistake :stupid :stupid :mistake

[quote=gigadisk;353299]Ale jsou, pokud člověk chce a má "požadované" vzdělání, tak si to u každého projektu může přečíst. Ale obyčejný český člověk, neumí anglicky a tak radši bude všude do krve tvrdit, že výsledky nikde nejsou.[/quote]

To jsou zase řeči "rádoby chytrého" :mistake

[quote=gigadisk;353299]Uvidíme, třeba příští rok, až tu bude další diskuze už budeme moct oslavovat, že konečně máme pilulku na rakovinu, aids a termonukleární elektrárny.[/quote]

Jestli ten lék bude, tak věř tomu, že se tobě stejně nedostane ;)
CRYSIS (0)|26.2.2010 19:29
Konkretni vysledky by mohly prekvapit. Onehdy jsem videl v nejakem mediu zpravu, ze v CR vlastni neco pres 50% domacnosti pc s internetem. Pak tu bude par lidi s dobrym pc, co by mohli pomoci. Nejakych 10 krapu by mohlo byti jako jeden slusny pocitac. Takze celkem pochybuji o vypocetni sile domaciho pc. Je dobre citit se obcas dulezite, ale toto vypada jako dalsi ulet nadsencu z IT for. Pokud nekdo chce iniciativu, at vytvori medialni kampan. Na pokrikovani po forech nikdo neni zvedavej. A ty keci s tim lidstvem jsou uplne mimo. Jak dlouho by trvalo rozsireni noveho leku, do te doby jeste spousta lidi zemre. Staci se podivat, jak dlouho tu ty nemoci jsou, takze par hodin urychleni vypoctu nikoho nezachrani a vzdycky bude pulka sveta chuda aneb ta mince.
durib (1141)|26.2.2010 19:42
No klidne rad poskytnu stroj s vykonem navic. Jen by me zajimalo par veci, kdyz uz je tady dost odborniku, co to provozuji.
1. Muze byt PC zapnute jen kdyz chci ja? Nemusim jej provozovat jako server, ze ne...
2. Jak je to s ubiranim vykonu? Kdyz projizdim net, neni problem, ale kdyz treba bych chtel editovat video (nebo pocitat superpi :)), pozastavi se provadeni tech vypoctu a uvolni se mi pozadovany vykon?
3. Kolik pameti a mista na disku to zabere?
4. Jak je to s bezpecnosti tech programu? Prijimam a odesilam data...
5. Doporucte neco
gigadisk (5)|26.2.2010 19:54
[quote=kevin00;353200]Distribuovaných výpočtů se již dávno nezúčastňuji. A je mi srdečně jedno, jestli někomu pomůžu/nepomůžu. Názory o pomoci lidstvu či slovo jako nezisková organizace mě docela dost pobaví ...[/quote]

Beru tě, přestal jsi s DC, zlomil jsi nad tím hůl a sem rád, že tě baví "Názory o pomoci lidstvu".

[quote=kevin00;353262]Když je to tak "souper trouper" proč se o tom nikde nepíše, proč běžný uživatel nikde nevidí ony výsledky ? Nemíním své peníze vyhazovat z okna, když pak na stejnou nemoc, na kterou "jsem pomohl" najít lék zemřu, protože nejsem "vyvolený".[/quote]

Píše se o tom, ale tebe zajímají poslední novinky v řadách hardware a dokážeš mi z fleku říct, která ATI 50xx řady dělá 3D marků v Crysis. A určitě se dokážeš hodiny bavit o Fermi.

[quote=kevin00;353283]Ne to není nesmysl ... lékařská pomoc se Ti dostane, ale naprosto základní. Nové léky si mohou dovolit pouze Ti, kteří si je zaplatí a mají na ně. Léčba obyčejných nemocí není levná, natož komplikovanějších či nemocí provázejících Tě celý život.

Panebože co je mi do Afriky ? Kdo pomůže mě ? Ono je jednoduché říci oni jsou Afričani a mají se strašně špatně všichni jim honem pomozte ... copak dělají Afričančata pro to, aby se měli lépe či aby se měl lépe zbytek světa ;)[/quote]

Základní ošetření máš placený ze zdravotního pojištění. Nadstandardní péče by měla být placená. A nikdo netvrdí, že za pár let budou pořád stejné úkony nestandardní.

Taky tady můžu napsat co je mi do tebe, vůbec nic. A až se ti jednou něco stane a nebudě ti mít kdo pomoct, tak ti taky zbytek světa nebude pokládat stejnou otázku, ale pomůžou ti.

[quote=kevin00;353308]:mistake :stupid :stupid :mistake



To jsou zase řeči "rádoby chytrého" :mistake



Jestli ten lék bude, tak věř tomu, že se tobě stejně nedostane ;)[/quote]

Na toho chytrého si tu hraješ jenom ty. Zatím z těch tvých rádoby komentářů mám jen dojem, že tahle diskuze nebyla tvá šťastná a více by ti sedlo třeba přetaktování tvého Phenoma a už i nucené škemrání o RB za "tvojí pomoc"... mi nesedí, ty někomu pomáháš a afričani sou ti ukradení. Takže nepomáháš jen tak, jsou v tom body. Ale lidi ti děkují za to, že jsi jim pomohl s trápením a ne za to, že si dáš něco do podpisu.
Mithril (0)|26.2.2010 20:12
[quote=durib;353321]No klidne rad poskytnu stroj s vykonem navic. Jen by me zajimalo par veci, kdyz uz je tady dost odborniku, co to provozuji.
1. Muze byt PC zapnute jen kdyz chci ja? Nemusim jej provozovat jako server, ze ne...
2. Jak je to s ubiranim vykonu? Kdyz projizdim net, neni problem, ale kdyz treba bych chtel editovat video (nebo pocitat superpi :)), pozastavi se provadeni tech vypoctu a uvolni se mi pozadovany vykon?
3. Kolik pameti a mista na disku to zabere?
4. Jak je to s bezpecnosti tech programu? Prijimam a odesilam data...
5. Doporucte neco[/quote]

1. Samozřejmě, program tě nějak neomezuje, prostě běží, když je počítač zapnutý, při vypnutí počítače se rozpočítaná práce uloží a pokračuje se opět při zapnutí.
2. Ano, uvolní. BOINC má nejnižší prioritu, takže když spustí nějaký jiný program, tak mu okamžitě uvolní potřebný výkon.
3. To je u každého projektu různé. Většina projektů se pohybuje v rozmezí 5-50 MB paměti za jednotku, některé jdou i lehce přes 100 MB. Existuje pár programů, které jsou velmi náročné na paměť, berou si i přes 500 MB, ale to jsou výjimky. Nic ti nebrání si vybrat takový program, který bude splňovat tvoje požadavky na náročnost.
4. Tyto programy komunikují pouze se serverem projektu. Nikdo nikdy nezaznamenal žádný bezpečnostní problém.
5. Záleží, co chceš počítat. Nové technologie, medicínu, matematiku, vesmír, nebo něco jiného?
durib (1141)|26.2.2010 20:24
[quote=Mithril;353335]berou si i přes 500 MB[/quote]
Tak to nee, mam jen 2 GB. Neco do 100 MB by i stacilo :p

[quote=Mithril;353335]5. Záleží, co chceš počítat. Nové technologie, medicínu, matematiku, vesmír, nebo něco jiného?[/quote]
Astrofyziku, nebo teoretickou fyziku. Matematice se taky nebranim. Je i neco, co by mohlo vyuzit integrovanou HD4200?

6. Jeste me napada- jak je to s vytizenim internetu? Jak moc si to ukousne z Down/Up a jak se to projevi na ping? Hraju obcas CSS a s odezvou 20ms se davaji headshoty lepe:D
kevin00 (10238)|26.2.2010 20:24
[quote=gigadisk;353326]... tak ti taky zbytek světa nebude pokládat stejnou otázku, ale pomůžou ti.[/quote]

Dovol, abych se zasmál ...

[quote=gigadisk;353326]... ty někomu pomáháš a afričani sou ti ukradení. Takže nepomáháš jen tak, jsou v tom body. Ale lidi ti děkují za to, že jsi jim pomohl s trápením a ne za to, že si dáš něco do podpisu.[/quote]

Srovnáváš jablka a třešně. Rada na SHW mě nestojí peníze a výsledek je viditelný, což se o Afričančatech říci nedá. Distribuované výpočty mě stojí pouze peníze s pro mě nulovým výsledkem ;)
cntforest (15)|26.2.2010 20:37
[quote=kevin00;353283]Ne to není nesmysl ... lékařská pomoc se Ti dostane, ale naprosto základní. Nové léky si mohou dovolit pouze Ti, kteří si je zaplatí a mají na ně. Léčba obyčejných nemocí není levná, natož komplikovanějších či nemocí provázejících Tě celý život.



Panebože co je mi do Afriky ? Kdo pomůže mě ? Ono je jednoduché říci oni jsou Afričani a mají se strašně špatně všichni jim honem pomozte ... copak dělají Afričančata pro to, aby se měli lépe či aby se měl lépe zbytek světa ;)[/quote]
Tak to už snad přeháníš, nemyslíš?
Na jednu stranu se zde volá po příkladech a když někdo uvede příklad pomoci, bereš to z osobního hlediska. Když tě nezajímá malárie, kterou se ročně nakazí i tisíce evropanů na dovolené a od nich další tisíce lidí v jejich domovině, třeba tě bude zajímat zaměření jiných projektů. Již jsem to zde jednou uvedl, je jich více než 100 a některý by ti třeba mohl sednout.
cntforest (15)|26.2.2010 20:44
[quote=czhunter;353215]Kdysi jsem počítal něco s neštovicema, ale nikdy jsem z toho neviděl žádný reálný výsledky (že by se skutečně něčeho dosáhlo) a tak jsem tedy dal přednost tichu a chladu před altruismem.
[/quote]
Hledal jsi ty výsledky? On ti je poštou domů asi nikdo nepošle. To je jeden z hlavních problémů lidí, kteří DC opouštějí. Hovoří o tom, že to nic nepřineslo, ale přitom ani ty výsledky nehledají a nepřečtou si na stránkách projektů o dosaženém pokroku.

Ten výzkum neštovic který popisuješ, byl první z projektů World Community Grid, který zastřešuje po technické stránce IBM a právě výsledky tohoto výzkumu rozjely obrovský multiprojekt, který dnes čítá 8 samostatných projektů, tedy zkoumá 8 různých nemocí. Všechny dotčené instituce pro přistoupení k World Community Grid musejí podepsat, že výsledky budou veřejně všem k dispozici, to již zde také padlo.
Mithril (0)|26.2.2010 20:48
[quote=durib;353342]Tak to nee, mam jen 2 GB. Neco do 100 MB by i stacilo :p


Astrofyziku, nebo teoretickou fyziku. Matematice se taky nebranim. Je i neco, co by mohlo vyuzit integrovanou HD4200?

6. Jeste me napada- jak je to s vytizenim internetu? Jak moc si to ukousne z Down/Up a jak se to projevi na ping? Hraju obcas CSS a s odezvou 20ms se davaji headshoty lepe:D[/quote]

Neboj, těch 500 MB je vážně extrém. U většiny projektů se toho bát nemusíš.

V tom případě bych ti mohl doporučit například projekt Einstein@home, Primegrid, spinhenge@home, uFluids@home (i když ten využívá skoro 200MB), Ibercivic, ABC@home,... našlo by se i něco dalšího, zrovna v téhle oblasti nejsem expert. Info o projektech raději vypisovat nebudu, bylo by to na hodně dlouho, můžeš se podívat na stránky http://www.czechnationalteam.cz, vlevo nahoře tlačítko projekty a tam je najdeš všechny i s popisem. Případně je najde pomocí google. :-)

6. Internet se využívá pouze, když se přijímá nebo odesílá nová práce. Naprostá většina projektů přijímá a odesílá jednotky menší než 1MB (často pouze v desítkách a stovkách kB) takže se to na rychlosti internetu neprojeví, nebo maximálně na pár sekund. Případně si v BOINC manageru můžes nastavit čas, kdy se program bude smět spojit s internetem, takže tam si můžes nastavit časy, kdy se připojí, jinak ne.
CNT-Jamoko (0)|26.2.2010 21:01
[quote=kevin00;353283]Ne to není nesmysl ... lékařská pomoc se Ti dostane, ale naprosto základní. Nové léky si mohou dovolit pouze Ti, kteří si je zaplatí a mají na ně. Léčba obyčejných nemocí není levná, natož komplikovanějších či nemocí provázejících Tě celý život.



Panebože co je mi do Afriky ? Kdo pomůže mě ? Ono je jednoduché říci oni jsou Afričani a mají se strašně špatně všichni jim honem pomozte ... copak dělají Afričančata pro to, aby se měli lépe či aby se měl lépe zbytek světa ;)[/quote]


Ty ses taky dobrej.

veskere tve prispevky jen dokazuji tvoji naprostou sobeckost a smysl pro osobni prospech. Jakmile na tom nevydelas, tak te to nezajima.

Praktickych vysledku, hlavne v matematickych projektech je hodne. Bohuzel tebe asi nezajimaji, ale nekoho ano.

Pokud ti nejde o Africana, tak proc ne. Jen by me zajimalo, co bys rikal, kdybys byl African.

Byl si nekdy v Africe? Asi ne co? Prazskej Karlin po povodnich je luxus proti Africe.
To ti pak dojde, ze se tady mas jak prase v zite. Resis, jestli si koupis sunku premium nebo nizkotucnou. Heh, chce se mi z tvych nazoru blejt.

Zapojeni do techto veci je naprosto dobrovolne a je jen na osobnim presvedceni jednotlivec, zda nevyuzity vykon sveho domaciho PC venuje necemu lepsimu, nez vyrobe tepla, jakozto vedlejsiho produktu jeho cinnosti.

No co, tak zaplatis o 100 Kc mesicne vic. To je 5 piv, jedny cigara, 3,5 litru benzinu. To je prd.

Sam aktivne pocitam rok a pul. V minulosti jsem pocital take. Dnes se CNT staram o Tymove pocitace, tito hosi a damy do nich vrazili nemale prostredky, radove 150 tis. Myslis, ze se ptali nekoho jestli jim to nekdo zaplati? Jestli pujdou naradu jako prvni az bude lek? Zda dostanou prednostne revolucni auto s pohonem na vodu? Asi ne. Proste dali prachy na dobrou vec s pocitem, ze to nekomu nekde nekdy pomuze. I kdyby to melo zachranit jediny zivot (treba ten tvuj) tak je to dobra vec.

Precti si clanek http://pctuning.tyden.cz/multimedia/16-elektronika/16549-pc-iqe-pocitac-pro-zachranu-lidskych-zivotu a pak povidej neco o Africanech. Chtel bych te videt na miste rodicu Michala Pavelky.

Jestli se nad tim aspon trochu nezamyslis, tak ses ubozak.

Pokud je muj prispevek v rozporu s pravidly fora, tak ho maznete.

Zdar a silu, najdes v pivu.

jamoko
cntforest (15)|26.2.2010 21:01
Citace:
Původně odesláno od gigadisk Zobrazit příspěvek
Ale jsou, pokud člověk chce a má "požadované" vzdělání, tak si to u každého projektu může přečíst. Ale obyčejný český člověk, neumí anglicky a tak radši bude všude do krve tvrdit, že výsledky nikde nejsou.

[quote=kevin00;353308]

To jsou zase řeči "rádoby chytrého" :mistake
[/quote]
Se studiem výsledků z jednoho příkladného biologického projektu, můžeš začít zde:
http://boinc.bakerlab.org/rosetta/rah_top_predictions_old.php
nebo třeba zde:
http://boinc.bakerlab.org/rosetta/rah_publications.php

Až si to nastuduješ zjistíš, že to skutečně k něčemu dobré je. Pokud by se ti to náhodou nechtělo celé pročítat, mrkni alespoň na popis některých biologických projektů v češtině, třeba alespoň z toho pochopíš, že to vědecké zázemí skutečně má a že ty projekty pomáhají všem, na celém světě:

http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006100003
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2005120001
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2007020002
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2007060002
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2008080001
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2008090001
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2009100003
http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006120001

Zároveň bych tím chtěl vyvrátit to co zde zaznělo, že se o tom nikde nepíše, ale píše a i u nás. Jen to není bulvár, tedy podobné informace je potřeba hledat. Opět jsem zde uvedl jen oblast biologie, která se zde (nevím proč) skloňuje v celé diskusi, ale distribuované výpočty nejsou z daleka jen o ní.
cntforest (15)|26.2.2010 21:16
[quote=XARAA;353315]Konkretni vysledky by mohly prekvapit. Onehdy jsem videl v nejakem mediu zpravu, ze v CR vlastni neco pres 50% domacnosti pc s internetem. Pak tu bude par lidi s dobrym pc, co by mohli pomoci. Nejakych 10 krapu by mohlo byti jako jeden slusny pocitac. Takze celkem pochybuji o vypocetni sile domaciho pc. Je dobre citit se obcas dulezite, ale toto vypada jako dalsi ulet nadsencu z IT for. Pokud nekdo chce iniciativu, at vytvori medialni kampan. Na pokrikovani po forech nikdo neni zvedavej. A ty keci s tim lidstvem jsou uplne mimo. Jak dlouho by trvalo rozsireni noveho leku, do te doby jeste spousta lidi zemre. Staci se podivat, jak dlouho tu ty nemoci jsou, takze par hodin urychleni vypoctu nikoho nezachrani a vzdycky bude pulka sveta chuda aneb ta mince.[/quote]
Jen v našem Czech National Teamu je již téměř 9.000 členů a tedy i minimálně dvojnásobek počítačů. To již dává dohromady velice slušný výkon a ne nadarmo se řadí na šesté místo na světě v této oblasti. Články vycházejí na různých serverech s různým zaměřením.

Problém s jakoukoliv velkou osvětou je jasný, vše stojí peníze a ty by do toho někdo musel dát. I bez velké mediální kampaně je poměr odváděného výkonu v distribuovaných výpočtech na počet obyvatel u nás na světové špičce a to i přes to, že se mnohým může zdát že o tom nikde neslyší a že je to věc několika nadšenců. Naštěstí není, jelikož počítač má dnes doma mnoho lidí, internet také a většina lidí se jej nebojí dlouhodoběji naplno zatížit něčím co je i k užitku a ne jen testy na chlubení.
CRYSIS (0)|26.2.2010 21:34
Internet je stejne porad nekvalitni medium. Urcite to v americe bude bezne obsazeno v casopisech. Tady vysledky nejsou a tedy se o tom ani nikde nepise. Cela evropa stoji za hovno dnes. Akorat se nekdo patla se strankama.
john (877)|26.2.2010 22:14
[quote=CNT-Jamoko;353360]Ty ses taky dobrej.

veskere tve prispevky jen dokazuji tvoji naprostou sobeckost a smysl pro osobni prospech. Jakmile na tom nevydelas, tak te to nezajima.

Zdar a silu, najdes v pivu.

jamoko[/quote]

asi hodne nechapes, co chce kevin rici..., on nemluvi o svem osobnim prospechu, ale osobnim prospechu jinych, kteri resi jen svou penezenku... a zneuzivaji enthusiasmu "mladych a blbych"..., neber to ve zlem..:cool:
to co si ja zazil s "urednickymi doktory" :thumbdown, bych nikomu nepral, na druhou stranu mi malo placeni ODBORNICI hodne pomohli :thumb
a nejen v nasem state neverim, ze se bezne dostanes k potrebne spickove lecbe, ani ne tak pro $$$, spise proto, ze nevis kam se obratit, nemas ty SPRAVNE ZNAME, kteri te doporuci atd..., to vse je z me vlastni zkusenosti..., bohuzel....
czhunter (775)|26.2.2010 22:24
[quote=gigadisk;353299]Kdo se chce zapojit může, kdo se zapojit nechce, nemusí ...[/quote]Aha, tak proč když je to na principu dobrovolnosti, tak se "počtáři" snaží "nepočtářům" namluvit, že v podstatě vraždí malé bezbbranné nemocné africké děti???

Taky netvrďte, že ten výkon je "zadarmo". Ono to nějaký Watty stojí. Při běhu PC je to rozdíl mezi idle a load (na CPU), při tom kdy mám PC puštěný "navíc" je to rozdíl mezi 0W a load. Pak z toho vyjde nějaký výkon na watt, který u vás doma je samozřejmě mnohem horší než u velkých výpočetních serverů.

To co výpočty doma děláte je v podstatě to, že šetříte peníze někomu za koupi HW a plýtváte energií.
john (877)|26.2.2010 22:26
[quote=cntforest;353368]Jen v našem Czech National Teamu je již téměř 9.000 členů a tedy i minimálně dvojnásobek počítačů. To již dává dohromady velice slušný výkon a ne nadarmo se řadí na šesté místo na světě v této oblasti. Články vycházejí na různých serverech s různým zaměřením.[/quote]

to by me docela zajimalo, co by na to rek Einstein, Planck, Maxwell, Bohr a nedej boze Newton,... a mnoho dalsich...
asi take byli z pocatku "studenti", ale pak zacali myslet "trochu jinak"......
hruby vykon neni myslenka a tu ani s x^y^z silou vypocetniho vykonu nenahradis...
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 22:35
[quote=czhunter;353393]Aha, tak proč když je to na principu dobrovolnosti, tak se "počtáři" snaží "nepočtářům" namluvit, že v podstatě vraždí malé bezbbranné nemocné africké děti???[/quote]

A to jste se dočetl kde o tom namlouvání. A není to jen o té Africe. Pokud jste proti tématu DC jako takovému nehledě na možnost více projektů, pak nechápu proč tady vlastně pročítáte příspěvky a reagujete na ně.
Nikdo Vás nenutí se do toho zapojit.

To Kevin00:
Pane je mi z Vás celkem zle! Zajímalo by mě k čemu máte ten nadupaný procák. Jistě dennodenně stříháte terabajty videa a během toho si klidně zapaříte poslední gamesu co vyšla. Vaše lhostejnost je opravdu zarážející. Jaksi ani nechápu o co Vám jde, že tu píšete takové nesmysly.
john (877)|26.2.2010 22:47
[quote=Pavel Bačo;353397]Pokud jste proti tématu DC jako takovému nehledě na možnost více projektů, Nikdo Vás nenutí se do toho zapojit.

To Kevin00:......[/quote]

ale tady prece nikdo neni proti DC, jako myslence, ale je tady hodne lidi, kteri to vidi jako zneuziti nadsencu pro sve vlastni komercni vyuziti, to je snad pochopitelne, ci ne? :confused:
kevin00 (10238)|26.2.2010 22:53
[quote=Pavel Bačo;353397]Pokud jste proti tématu DC jako takovému nehledě na možnost více projektů, pak nechápu proč tady vlastně pročítáte příspěvky a reagujete na ně.Nikdo Vás nenutí se do toho zapojit.[/quote]

A proč bychom zde přispívat nemohly ? Je tu někde napsáno, že je tento thread pouze pro "počtáře" ? Nebo se nás snažíte "uklidit", protože neradi slyšíte na "dobročinost" kritiku ...

[quote=Pavel Bačo;353397]To Kevin00: Pane je mi z Vás celkem zle! Zajímalo by mě k čemu máte ten nadupaný procák. Jistě dennodenně stříháte terabajty videa a během toho si klidně zapaříte poslední gamesu co vyšla. Vaše lhostejnost je opravdu zarážející. Jaksi ani nechápu o co Vám jde, že tu píšete takové nesmysly.[/quote]

Řeknu to takhle: Pomůžu staré paní s taškami, kdybych mohl budu darovat krev, přispěji věcmi na lidi postižené např. povodní (v rámci ČR), apod. Ale rozhodně nebudu vyhazovat peníze z okna za něco co pozbývá sebemenšího smyslu a na čem se případně napakují jiní ... to není "pro lidstvo", to je pro jedince ;) Některé argumenty "počtářů" my silně připomínají argumenty zfanatizovaných ochránců přírody.