Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 10 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 136

Téma: Víkendová diskuze: Distribuované výpočty

Čestný člen Avatar uživatele husky14
    Registrace
    Jun 2007

Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Distribuované výpočty

Principem je pomocí mnoha tisíc osobních PC v relativně krátkém čase provádět složité výpočty, ať už se jedná o projekty technické, či např. lékařský výzkum. Zajímá vás tato oblast? Máte s ní zkušenosti? Chcete se také zúčastnit? Ať už jsou vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).

Nováček
    Registrace
    May 2006

Už pár let jsem zapojen v BOINCu, v práci to jedu 24/7 (PC musí být i tak zapnutý tak toho využívám). Teď když zprovoznili počítání i na GPU, pořídil jsem NV a hle, body co jsem měl za 2 roky se za měsíc zdvojnásobily - sice to o bodech není, nejsem žádný point-hunter, ale potěší to.
    Snad ty výsledky pomůžou k růstu lidstva

PS: SETI@home jsem měl už na starým Pentium-120 (rok 1994)

Nováček
    Registrace
    May 2006

Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Jsem připojen na BOINC a Rossetu. Jedna stanice mi počítá stále, druhá občas, ostatní už jsem odpojil. Prošel jsem si několik fází. Prvotní zájem, nadšení že to funguje a já přispívám k něčemu velkému, honba za body a pozicí, problémy s vytížením zapojených PC, jejich postupné odpojování z projektu při výskytu problémů. Teď pomalu zvažuji, že to zruším komplet, jelikož mi časem zápory začínají převládat nad klady. Možná by ten systém lépe fungoval, kdyby existovala i nějaká hmotná forma motivace. Třeba kdyby se body daly někde směnit za zboží, slevy, nebo aspoň účast v loterii. Hned by počítalo mnohem víc lidí...
    Naposledy upraveno uživatelem cml11: 26-02-2010 v 13:34

jrx jrx je offline
    Starousedlík SHW / Pilot TMF
    Registrace
    Feb 2009

Distribuované výpočty mě nezajímají. Nejsem "Ročíld" abych platil elekřinu navíc za to, aby mi mohlo celý den v kuse běžet CPU na 100% a topit jak o život, jen proto abych mohl porovnávat s ostatníma kdo spočítal víc.

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od šarik Zobrazit příspěvek
    Do ničeho takového se nezapojuji. Buď jsou to projekty, které jsou nesmyslné a nepřinesou žádný užitek nebo sice smysl mají, ale pro mě nejsou ekonomické. Dejme tomu, že v medicíně se něčeho dopočítám. Já do toho investuji peníze za elektřinu, jiní si na tom namastí kapsu a když bych někdy medicínský objev, na kterém pracoval i můj počítač, potřeboval, tak ještě za něho budu muset jako pacient zaplatit.
    Tvůj příspěvek je typickým příkladem zjednodušování problému. Ano, za lék se platit bude, protože u DC se jedná zpravidla o základní výzkum, zbytek (většinu) musí dorazit farmaceutické firmy, ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €. No a nesmyslné projekty neexistují, existují jenom lidé, kterým něco nedává smysl.

Starousedlík SHW Avatar uživatele john
    Registrace
    Feb 2007

toto je bohuzel smutna pravda a druha strana mince....
    tj. take nepovolim cizimu SW se hrabat v mem PC...
    myslenka je vynikajici, ale komercni zhodnoceni je nekde jinde...., bohuzel, od toho mame prave ty "managery"...

Nováček
    Registrace
    Dec 2007

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €.)
    ještě doplním
    Rači za lék zaplatím , než aby mi doktor řekl že na mou nemoc lék nemá.

Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Tvůj příspěvek je typickým příkladem zjednodušování problému. Ano, za lék se platit bude, protože u DC se jedná zpravidla o základní výzkum, zbytek (většinu) musí dorazit farmaceutické firmy, ale je lepší poslouchat, že za lék na tvoji téměř nevyléčitelnou chorobu budeš platit "jenom" 7000 Kč měsíčně než poslouchat, že to bude stát 7000 €. No a nesmyslné projekty neexistují, existují jenom lidé, kterým něco nedává smysl.
    a tvuj prispevek je pohledem "jednoducheho" nadsence....
    je to vicemene "socialni" zalezitost pro mnoho nadsencu / nemyslim to zle /...
    bude pak poskytovani vysledku tohoto "socialniho" projektu "socialni" i pro tvuj ucet?

CNT - forest

Kdyby všichni lidé takto uvažovali, asi by jsme ještě skákali po stromech.

Pokud budete mít zapnuté výpočty jen když počítač máte stejně v provozu, tak to zvýšená spotřeba ročně naroste na maximálně několik set korun. Někdo to rád dá na pokrok lidstva a do některého projektu se zapojí, někdo si za to koupí lístek do divadla.

To že na výzkumech v oblasti medicíny někdo vydělá, to je běžná praxe, ale v distribuovaných výpočtech se nepomáhá ve výzkumu farmaceutickým společnostem, ale vědeckým institucím, univerzitám a neziskovým organizacím. Veškeré výsledky těchto výzkumů jsou volně všem k dispozici, tedy na těchto konkrétních výpočtech nevydělá nikdo jiný, než lidstvo samo.
    Že potom na základě těchto základních výzkumů někdo vyrobí lék a ten potom prodává, je logické, jelikož zadarmo zatím není ani sůl. Vývoj, testování, samotná výroba a distribuce něco stojí a i tak to někdo nebude dělat jako koníčka a něco tím bude chtít získat. To beru jako normální věc. Ale pokud jsou výsledky základního výzkumu k dispozici všem, může se toho chytit jakákoliv společnost - vzniká tím konkurence na trhu a tedy to potažmo snižuje cenu těchto léků na minimum.

Základem všeho ale je samotná existence léku. Systém distribuovaných výpočtů jako je třeba BOINC, nebo Folding předčí výkonem i ty největší superpočítače světa. Ta léta výzkumu odvedených běžnými domácími počítači, by žádná farmaceutická společnost na superpočítačích nezaplatila. To už by bylo levnější si jej pořídit pro sebe. V laboratořích experiment zabere několikrát více času, než na běžném domácím počítači, tedy zkrácení vývoje léků a jejich dostupnosti je prostřednictvím výpočetní techniky obrovské.

Kdo tedy chce jen čekat se založenýma rukama, že se v lékárnách zázrakem ocitne lék na AIDS, rakovinu, Alzheimerovu chorobu, malárii, tuberkulózu a podobné nemoci, může si zajít v klidu se svou přítelkyní jednou za rok navíc do divadla. Kdo se těchto léků chce jednou dožít, může si nainstalovat na svůj počítač třeba program BOINC Manager, sám si zvolit ve které oblasti výzkumu chce svou trochou pomoci a místo návštěvy divadla se třeba podívat na nějaký film v televizi. Finančně ho to vyjde na stejno. Kdo si myslí, že nikdy neonemocní, nebo že na podobnou nemoc nebude potřebovat lék některý z jeho příbuzných, ten nechť si žije ve svém snu dál. Doufám že nikdy nebude přemýšlet nad tím "kdybych se před těmi několika lety zapojil do výzkumu, nebylo by všechno jinak.....". Je mnohem pravděpodobnější že budeme každý jednou čelit zoufání, že by jsme za daný lék dali cokoliv na světě, jen kdyby existoval.

A to zde hovořím jen o jedné z mnoha oblastí vědy, které se dnes distribuované výpočty dotýkají. Projektů je již dnes více než 100 a stačí si jen vybrat. Kdo si myslí, že nikdy neonemocní, nechť třeba pomůže ve zkoumání vesmíru, nových technologií, které pomohou vyřešit energetickou krizi ke které lidstvo směřuje, do výpočtů které pomáhají v zabezpečení dat, atd... Možností je spousta.

Kdo chce pomoci hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Tou jednoduchou možností pro každého z nás kdo vlastníme počítač, jsou právě distribuované výpočty, kde vkládáme tento malý sponzorský dar přímo do výzkumu a konkrétnímu projektu který si vybereme. Jsou to několikanásobně prospěšnější finance, než příspěvky na následky nemocí, přírodních katastrov, nebo zastaralých technologií.

Podrobné návody jak se zapojit i kompletní seznam projektů najdete nejlépe zpracované na stránkách Českého národního týmu:

http://projekty.czechnationalteam.cz/

Marwin (n)

Citace Původně odesláno od Jiri@tncm Zobrazit příspěvek
    Nejsem "Ročíld" abych platil elekřinu navíc za to, aby mi mohlo celý den v kuse běžet CPU na 100% a topit jak o život, jen proto abych mohl porovnávat s ostatníma kdo spočítal víc.
    To se po nikom nechce. Někoho to třeba chytne a je ochotný do toho investovat, pak investuje do svého koníčku - vyjde to nastejno, jako kdyby si tunil auto, kupoval foťáky nebo sbíral angličáky.
    Fígl je v tom, že počítač, který nic, nebo skoro nic nedělá, má jen o málo menší spotřebu, než když jede naplno. procesor, zdroj, deska, disky a větráky jedou pořád. Takže když už je z nějakého jiného důvodu zapnutý, náklady se sice zvýší, ale ne o moc.

Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od freenky Zobrazit příspěvek
    ještě doplním
    Rači za lék zaplatím , než aby mi doktor řekl že na mou nemoc lék nemá.
    mam to chapat tak, ze kdyz tvuj medicineman nevi co s tebou, sahnes do kesene, zajdes nekam jinam s naditou keseni a problem je vyresen?...

Občasný diskutér Avatar uživatele petnek
    Registrace
    Oct 2008

Jen bych rád poznamenal, že byl vytvořen minitým "svethardware.cz". Minitým byl vytvořen jako jeden z prvních kroků při spolupráci týmu CNT a tohoto serveru. V budoucnu mohou být pro tento minitým pořádány soutěže o hodnotné ceny. Byl bych moc rád, kdyby se počtáři z SHW přidali do tohoto minitýmu.

Neregistrovaný

Jedu taky na BOINC ale jsem krapet zklamán. Pořídil jsem si 5870ku a těšil jsem se že jí pořádně zatížím, jenže veškeré projekty co využijí GPU jedou jen pod Nvidii.

Starousedlík SHW Avatar uživatele kevin00
    Registrace
    Feb 2008

Distribuovaných výpočtů se již dávno nezúčastňuji. A je mi srdečně jedno, jestli někomu pomůžu/nepomůžu. Názory o pomoci lidstvu či slovo jako nezisková organizace mě docela dost pobaví ...

Strana 1 z 10 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: PC vs. NTB?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 48
    Poslední příspěvek: 02-02-2013, 17:07
  2. Víkendová diskuze: AMD se snoubí s ARM
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 05-11-2012, 12:52
  3. Víkendová diskuze: Synchronizace dat
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 29-10-2012, 20:32
  4. Víkendová diskuze: NAS - Ano či ne?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 47
    Poslední příspěvek: 13-10-2012, 11:06
  5. Víkendová diskuze: Využíváte GPU výpočty?
    Reakcí: 75
    Poslední příspěvek: 17-05-2012, 17:34